Pul Biber Yapımı (Urfa Yöresi) Tarifi
Yüsra Arıcı (urfa sofrası)
40
kişinin defterinde

Pul Biber Yapımı (Urfa Yöresi)

0 puan, ortalama: 0,00 0 puan, ortalama: 0,00 0 puan, ortalama: 0,00 0 puan, ortalama: 0,00 0 puan, ortalama: 0,00 (0 oy, ortalama: 0,00 / 5)
Kaç Kişilik: 12-14

Pul Biber Yapımı (Urfa Yöresi) Tarifi İçin Malzemeler

 • 7 çuval kırmızı biber yaklaşık 250 kg
 • 4 adet şeffaf çuval torba

Pul Biber Yapımı (Urfa Yöresi) Tarifi Yapılışı

 1. Kırmızı biberlerin başını kesip tohumundan ayırın rastgele ikiye üçe bölüp tüm gün güneş alan dama üst üste gelmeyecek şekilde yere serin.
 2. 2 gün sonra kuruyan biberleri şeffaf büyük torbalara alın, kaya tuzunu bir kovada biraz suda eritin ve torbadaki biberlerin içine biraz bu sudan serpiştirin ki terlemesine yardımcı olsun.
 3. Ağzını iyice mandallayın ve güneş gören yere serin torbaları Her sabah çıkıp torbanın yüzünü değiştirin yani birgün ön tarafı güneşi görecek diğer gün arka tarafı.
 4. Torbaya girdikten 3 gün sonra ikindi serininde çıkıp biberleri torbadan çıkarıp her bi torbayı birbirine yakın yere boşaltın.
 5. Daha sonra torbaları suya batırıp yıkayın ve kurumaya bırakın. 1 gece biberler o şekilde hava alsınlar görselde olduğu gibi.
 6. Ertesi günü tekrar biberleri torbaya doldurun ve yine ağzını sıkıca kapatıp güneşe bırakın, yine hergun torbanın güneş gören kısmını değiştirin bu şekilde her tarafı eşit şekilde kararmış olacaktır.
 7. Bir iki gün sonra torba kirlenmişse tekrar boşaltma yıkama kurulama işlemi yapmak gerekir ama eğer biberler istediğiniz renge gelmişse bu işlemi yapmaya gerek yoktur.
 8. Tam 1 hafta sonra biberler çok simsiyah olmayacak kadar kararmış olması lazımdır ama halen nemlidir. Eğer istenilen renge geldiyse gölge bir alana yere kilim serin, torbadaki nemli biberleri kilimin üzerine iyice serpiştirin 1 gece bu şekilde beklesin ki iyice kurusun ertesi günü tamamen kuruyan biberleri gidip öğütücü de çektirebilirsiniz ev yapımı pul biberiniz hazır hale gelmiştir.

Biraz zahmetli ama tadına değer bence.

Pul Biber Yapımı(urfa Yöresi)

Pul Biber Yapımı(urfa Yöresi)

Pul Biber Yapımı(urfa Yöresi)

Pul Biber Yapımı(urfa Yöresi)

Pul Biber Yapımı(urfa Yöresi)

Pul Biber Yapımı(urfa Yöresi)

Pul Biber Yapımı(urfa Yöresi)

Pul Biber Yapımı(urfa Yöresi)

  Bu tarifi yaptınız mı? Fotoğraflarını gönderin.

  Pul Biber Yapımı (Urfa Yöresi) Tarifi 02.10.2019 tarihinde yayınladı. İlgili sayfalar: ,
  Videolu yemek tariflerimizi gördünüz mü? En kolay pasta tarifleri, en nefis kek tarifleri ve diğer binlerce pratik tatlı tarifleri Nefis Yemek Tarifleri'nde.