Reçel Yapımının Tüm Ayrıntıları/ Püf Noktaları ( Vişne Reçeli)

Canan Gunduz
Canan Gunduz
30.905 Takipçi
 • 12-14 Kişilik
 • 40dk Pişirme, 30dk Hazırlama

Reçel Yapımının Tüm Ayrıntıları/ Püf Noktaları ( Vişne Reçeli) Tarifi İçin Malzemeler

 • 1 kg vişne
 • 1, 250 gr  toz şeker
 • ( çok tatlı olmasın derseniz  1 kg toz şeker ekleyebilirsiniz)
 • 1 çay kaşığı tereyağ

Reçel Yapımının Tüm Ayrıntıları/ Püf Noktaları ( Vişne Reçeli) Tarifi Yapılışı

Merhabalar,

Bazı arkadaşlar ( Hacer Kelebek,Eldivanlı,Nisa 14) benden reçel tarifi istediler. Ben bu sene ne yazık ki reçel yapmayacağım bu nedenle yapım aşamalarını resim olarak paylaşamasam da daha önce yapılmış evde olanların resmini paylaşıp yapım aşamalarını püf noktalarını onlar için ayrıntılı şekil de yazacağım. .okumak isteyenlerle devam edelim…örnek olarak

“vişne reçeli “yapımını paylaşacağım püf noktalarını da aralar da yazacağım….hadi başlayalım….  ( unutmadan ! ..bu bilgi amaçlı çok uzun bir tarif)

VİŞNE REÇELİ

 1. Vişnelerin saplarını yapraklarını temizleyin ve güzelce yıkayın…..Vişneler yıkandı hazır şimdi çekirdekleri çıkarılacak…….
 2. 1 kg vişnenin içinde bulunan çekirdeklerini (çengelli iğne arkası, filkete ile çıkartın çekirdek çıkartma aparatları vişnelerin çekirdeklerini çıkartırken vişneyi de  presliyor ,eziyor yine de tercih sizin)güzelce derin bir kapta çıkartın. .
 3. çekirdekler çıkartılırken bu tasa bir miktarda vişne suyu çıkacak bu suyu reçel yaparken KULLANMAYACAĞIZ reçel pişerken eklemeyeceğiz. . Bunu sakın unutmayın. . .
 4. Çekirdekleri çıkarttınız …şimdi 1 lt kaynar su hazırlayın. . . ayıkladığınız vişneleri şimdi bir süzgeçe dökeceğiz.
 5. Bunun için  boş bir tencereyi alın tencerenin üstüne de de boş süzgeçi oturtun. .
 6. Ve ayıkladığınız sulu vişneleri süzgeçin içine dökün iyice süzülsünler.
 7. Süzgeç de iyice süzülmüş vişneleri tencerenin üstünden lavabonun içine alın. . .
 8. Vişnelerin üstüne daha önce kaynattığınız sıcak suyu yavaş yavaş dolandırak dökün.
 9. Bırakın vişnelerin suyu 5 dakika kadar lavabo da süzülsün.
 10. Vişneler süzüldü. . . şimdi çok kalın tabanlı olmayan bir tencereye bir sıra vişne dizin üstüne bir sıra şeker ve yine vişne yine şeker olmak üzere vişne ve şekeri dizip bitirin. Bu şekilde bir gece bekletin.
 11. Ertesi sabah tencerede ki malzemeyi tahta kaşıkla şöyle bir karıştırın harmanlayın… ve en küçük ocak gözünün  altını yakın  reçeli kaynatmaya başlayın. .
 12. Reçel kaynamaya başladıktan sonra köpüklenecek işte tam bu köpüklenme aşamasında reçelinizin içine 1 çay kaşığı tereyağ atın ve reçelinizi tahta bir kaşık ile hep aynı yöne karıştırın.
 13. Tereyağını eritin yağ eridikten 4-5 dakika sonra köpükler yavaşlayacak durulacak.( Ben bu sayede reçelden hiç köpük almam yağ eriyince köpük tamamen yok oluyor..)
 14. Bu aşamada fokur fokur kaynadıktan sonra reçelinizin altını birazcık daha  kısın ağır ateşte reçeliniz yavaş yavaş pişsin. .
 15. Reçel pişince sıcak sıcak cam şişelere doldurulacak ve kapağı kapatılacak ve baş aşağı çevrilecek 5-10  dakika beklenecek şişe düz konuma getirelecek düz konum da 5 dakika beklenip şişe kağıt havlu ile kontrol edilecek kapaktan akan sızan bir şey  var mı, kapak iyi kapanmış mı? Diye ….akan sızan yoksa yine şişe baş aşağı çevrilecek  şişe  baş aşağı şekilde 1 gün iyice soğutulacak.
 16. .Reçel  şişesinin soğuma aşamasında kapak mutlaka altta olmalı,şişe baş aşağı durmalı..neden şişe dik durursa ne olur? şişede ki reçel  soğurken  düz konumda durursa……..  şişede oluşan buhar metal kapağa vurur ve  buhar su damlacıkları oluşturur ve bu su damlacıkları reçelin en üst bölümüne damlar ve reçeliniz ilerleyen zamanlarda küflenir…
 17. Reçellerin piştiğini nasıl anlayacaksınız. Reçel pişerken beyaz küçük porselen bir kahve tabağını buzluğa koyarak bekleteceksiniz.
 18. Reçel pişti diye düşününce tabağı buzluktan alacak  tabağa 2-3 damla reçel damlatıp tabak eliniz de yatay halde iken  20 ye kadar sayacaksınız ….şimdi tabağı dik tutup  damlanın akış hızına bakacaksınız  çok çok yavaş akıyorsa reçel olmuştur.
 19. Tabağı çevirince hızlıca akıyorsa kayıp gidiyorsa o reçel biraz daha pişmelidir.
 20. İlk başta tencereye süzdüğünüz vişne suyuna da şeker ekleyip  vişne suyu yapıp soğutup afiyetle içmeyi unutmayınız :))))

Vişne Reçeli için  Püf Noktaları :

Reçel pişerken vişneleri neden sıcak sudan geçirdik, sıcak suyu neden
yaptık ?vişneler pişince ilk başta ki  güzel renklerini koruyacaklar genelde pişirilen vişne reçelleri gibi kaynayınca suyu kararan, şişede kara duran reçeller gibi  olmayacak. . Sizin reçeliniz bardağa konulan şeffaf vişne suyu renginde olacak vişneler kararmayacak reçeliniz daha  güzel açık bir renk olacak. Vişne reçelleri koyu renkli olur bu öyle olmuyor açık renkli oluyor. .

İlk başta tencereye süzdüğümüz gerçek vişne suyunu neden reçel yaparken almadık da ayıkladığımız kapta bıraktık. Vişnenin süzülmüş suyu reçel pişerken reçele eklenir de birlikte pişirilirse reçele eklenen  şeker vişneye  az geliyor birde vişne suyu reçeli çok sulandırıyor ve vişne çok sulu oluyor sonra reçel pişerken koyulaşsın diye  çok kaynatmak gerekiyor. O zamanda reçel kapkara oluyor… Reçel kaynamaya başladıktan köpüklendikten sonra içine tereyağ atmayı sakın unutmayın.Merak etmeyin tereyağ reçeliniz de hiç bir  koku ve tat bırakmaz reçelinizin tadını  bozmaz…

Genel de  reçel yaparken nelere dikkat ederim..:))))))))

Reçel pişiyor ocağı söndürdüm değil mi o şekilde reçel kaynar kaynar cam şişelere dolduruyorum kapağını da hemen sıkıca  kapatıp şişeyi ters ,baş aşağı çeviriyorum bir 5-10 dakika bu şekilde bekliyorum sonra şişeyi düz çeviriyorum ve 5 dakika daha bekliyorum ve şişenin ağzını  kağıt bir havlu ile kontrol ediyorum kapaktan akan sızan bir şey var mı diye yoksa yine şişeyi kapak alta gelecek şekilde ters çevirip 1 gün o şekilde bekletiyorum….bir daha yukarı çevirmiyorum kapak altta olacak şekilde bekletiyorum,soğutuyorum.. ..akan sızan bir şey var ise o şişenin metal  kapağını mutlaka değiştirin….

Şişe bir gün baş aşağı kapak alta gelecek şekilde bekliyor neden? reçel sıcak iken soğumak için düz konumda beklerse …sıcak  şişede buharlaşma olur buhar kapağa çarpar reçele damlar oda küf yapar..bu olmasın diye…Ben reçellere limon, limon tuzu v.s de hiç koymam bu şekilde kaynar kaynar şişelere doldurulup dediğim şekilde soğutulur ve saklanırım … reçel bu şekilde konserve gibi olur ve 2-3 sene dayanır..bu şekilde yapılan reçeller soğuduktan sonra ışık görmeyen serin mutfak dolaplarında dik konumda saklanır ..ben açılmamış kapalı reçelleri normal mutfak dolaplarının içinde  saklıyorum…şekerlenme,küflenme reçeli kapatma ve saklama koşulları ile ilgili …….. bir de reçeli tahta kaşık ile aynı yöne çevirerek pişiriyorum reçele hiç bir suretle metal kaşık sokmuyorum…Reçeli açtık kullandık ,tahta kaşıkla dahi olsa çok karıştırmayacaksın reçelin  huzurunu bozmayacaksın :)))))ben bu nedenle reçeli reçel tabağına kavanozu eğerek koyarım pek kaşık sokmam…Reçel pişince çok koyu olursa şekerlenebilir özellikle vişne ..Reçel pişerken tencerenin yanlarına sıçrayan kristalleşen ,yapışanlar, kuruyan  şekerler oluyor pişme aşamasında bu kenara yapışanlar da bir bezle temizlenmeli ki bu parçalar şişeye girmesin reçeli şekerlendirmesin .Reçel ne çok sulu ne de çok katı olmamalı..Bence şeftali,kayısı gibi meyvelere şeker az..Erik vişne,kuşburnu,portakal gibi ekşi reçellere şeker daha çok katılmalıdır… ben en çok bunlara dikkat ederek reçel pişiriyorum bir de kesinlikle reçelleri cam şişeye sıcak sıcak koyuyorum plastik saklama şişeleri hiç kullanmıyorum limon, limon tuzu ve plastik şişeler bence reçelin tadını bozuyor… tabii ki bu benim tercihim bir çok kişi limon ya da limon tuzu kullanıyor ben kullanıyorum ve tereyağı mutlaka ekliyorum tereyağın pişen reçelin  köpüğü nasıl kestiğini yaparsan görürsünüz :))))…unutmadan bir de reçeli akşamdan meyveleri ayıklar tencereye koyar sonra üstünü kapatacak kadar şeker koyup kapağını kapatıp sabaha kadar bekletir sabah sulandıktan sonra pişiririm…taze meyve ile şerbet yapıp reçel yapma  şeklini kayısı ve şeftali bazen de portakal kabuğu için kullanabiliyorum…..aslında tüm reçelleri göz kararı yaparım ölçüm yoktur..kapağı açılmış reçeller buzdolabında muhafaza edilmelidir ..dediğim gibi önemli olan miktar değil pişirme ,kapatma ve saklama şekli…umarım bir nebze de olsa yardımcı olabilmişimdir…

Unutmadan ….Şekerlenen reçellerinizi sakın atmayın! Kavanozunuzu sıcak su dolu bir kapta bekletin. Şekerler eridikten sonra kavanozu çıkarıp kurulayın, reçeliniz tekrar yenilebilir hale gelmiştir.

Çilek reçeli yaparken çileklerin yeşil tepe yapraklarını keseyim  ayıklayayım sonra suya koyup bekleteyim  suda öyle temizlensinler demeyin……çilekler tepeleri kesilip suya konulunca  kesilen yerlerden içlerine su alıyorlar sonra o suları şekerde beklerken geri veriyorlar reçel de doğal olarak daha sulu oluyor……çilekleri yıkama temizlik aşamasında çileklerin yeşil tepe yapraklarını  kesmeden suda bekleterek  temizleyin sonra kesin ayıklayın ..

Kayısı reçeli yaparken şerbetini yaptınız içine çekirdekleri çıkartılmış  kayısıları eklediniz….kayısılı şerbeti ocakta kaynattınız….bu şekil de  kaynadıktan sonra bir 10 dakika kaynatın sonra tencereyi bir  kenara alın bu şekilde tencereyi  1 gece  soğutun..ertesi gün  tekrar ocağa koyup 2.kez kaynatın reçeli tamamlayın pişirin..ilk önce kayısı  tanelerini kaşık ile  kavanoza dikkatlice koyun suyunu üstüne dökün bu sayede  kayısıları şişeye koyarken parçalamazsınız…reçeliniz böyle daha güzel olacaktır… kayısı reçellerinizi yaparken  bir tanesine  ek olarak deneme amaçlı 1 yemek kaşığı portakal kabuğu rendesi eklemenizi reçeli o şekilde pişirmenizi,  denemenizi tavsiye ederim…

Portakal kabuğundan reçel yaparken portakal kabuklarını soydunuz doğradınız bu kabukları 3 gün soğuk suda bekletin…kabukların  sularını devamlı değiştirerek dökerek yenisini koyarak bekletin sonra kabukları ocakta kaynatın haşlayın haşlama suyunu süzün..kabukları 2.nci kez tekrar kaynatın süzün reçeli öyle yapın böylelikle kabuklarının acısı gider reçeliniz tatlı olur..ve reçeli pişirirken kabuk miktarına göre içine 1-2  tane portakalın suyunu da sıkarak ekleyin öyle pişirin ..reçelin suyu normal su konularak pişirilene göre daha bulanık olur ama tadı daha güzel olur…

Reçellerin piştiğini nasıl anlayacaksınız?..reçel pişerken küçük porselen bir kahve tabağını buzluğa koyacak bekleteceksiniz..reçel pişti diye düşününce soğumuş tabağı buzluktan aacakl ..tabağa bir,iki damla reçel damlatıp tabağı elinizde 20 ye kadar sayarak yatay halde bekleteceksiniz. Şimdi tabağı yan çevirip  damlanın akış hızına bakacaksınız  çok çok yavaş akıyorsa reçel olmuştur.Tabağı çevirince hızlıca akıyorsa kayıp gidiyorsa o reçel biraz daha pişmelidir…

Sulu meyvelere şeker daha çok susuz meyvelere daha az şeker eklenir…

Kalın tabanlı tencerelerde reçelin altı  kapatıldıktan sonra da taban kalınlığından dolayı pişmeye devam eder…tencerede soğutup şişelere koymayı tercih edenlerdenseniz bu kalın taban konusunu lütfen unutmayın !

Bu tarifte yer alan reçeller geçen yıllar da pişen reçellerdir.Renklerini daha net görmenizi isterdim ama bu sene Ankara da çok güneş yok hava genelde kapalı …hava  hala tam oturmadı yaz havası değil..inanın Haziran da 2-3 gece kalorifer yandı:((( resimleri çekerken de yağmurlu ve çok kapalı bir hava vardı ..bu nedenle sizlere vişne reçelinin anlattığım  rengini tam gösteremediğim için üzgünüm…

Hoşça kalın

Reçel Yapımının Tüm Ayrıntıları/ Püf Noktaları ( Vişne Reçeli)
Reçel Yapımının Tüm Ayrıntıları/ Püf Noktaları ( Vişne Reçeli)

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Reçel Yapımının Tüm Ayrıntıları/ Püf Noktaları ( Vişne Reçeli) 15.06.2015 10:41 tarihinde yayınlandı.

Bu sayfa 28.11.2017 15:10 tarihinde güncellendi.

Ben de Yaptım
Öne Çıkan Yorumlar Yeni Gelen Yorumlar
NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Tahinli Kadayıflı Susamlı Kurabiye Tarifi
Tahinli Kadayıflı Susamlı Kurabiye8-10 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama77
10 Dakikada Muhteşem Bazlama Pizza Tarifi
10 Dakikada Muhteşem Bazlama Pizza2-4 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama118
Nefis Yaz Türlüsü (Zeytinyağlı) Tarifi
Nefis Yaz Türlüsü (Zeytinyağlı)4-6 kişilik, 25dk Pişirme, 15dk Hazırlama61
Kavun Salatası Tarifi
Kavun Salatası4-6 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama11
Tavuklu Pide Tarifi
Tavuklu Pide2-4 kişilik, 15dk Pişirme, 45dk Hazırlama84
Frambuazlı Alman Pastası Tarifi
Frambuazlı Alman Pastası10-12 kişilik, 15dk Pişirme, 50dk Hazırlama19
Yasemin Çiçeği Bakımı ve Tüm Püf Noktaları Tarifi
Yasemin Çiçeği Bakımı ve Tüm Püf Noktaları

Zarif, Mis Kokulu Yasemin Çiçeği Nasıl Yetiştirilir? Yasemin çiçeğinin geceleri açması onu destansı hikayelerin başrolü…

Kestane Nasıl Pişirilir? Püf Noktalarıyla Tüm Pişirme Teknikleri Tarifi
Kestane Nasıl Pişirilir? Püf Noktalarıyla Tüm Pişirme Teknikleri

Birbirinden Leziz Kestane Pişirme Yöntemleri Eskiden kış ayları gelince odun sobalarının üzerinde közlenen kestaneler, günümüzde…

Aşamalarıyla Aloe Vera Bakımı, İhtiyacınız Olan Tüm Püf Noktaları Tarifi
Aşamalarıyla Aloe Vera Bakımı, İhtiyacınız Olan Tüm Püf Noktaları

A'dan Z'ye Aloe Vera Bitkisi Bakımı Kızılderililerin "cennetin sihirli değneği", Mısırlıların "ölümsüzlük bitkisi" ve Sümerlerin…

Konserve Hazırlama Rehberiniz! Tüm Püf Noktaları – Denenmiş 12 Tarif Tarifi
Konserve Hazırlama Rehberiniz! Tüm Püf Noktaları – Denenmiş 12 Tarif

Her Mevsim Zaman Kazandıran Pratik Lezzet 6 Adımda Konserve Hakkında Her Şey Türk yemek kültüründe…

Kaktüs Bakımı: 6 Adımda Kaktüs Yetiştirmenin Tüm Püf Noktaları Tarifi
Kaktüs Bakımı: 6 Adımda Kaktüs Yetiştirmenin Tüm Püf Noktaları

Dikenli ve Sempatik Süs Bitkisi Kaktüs Yetiştirmenin İpuçları Evinizde, ofiste, mutfakta ve aklınıza gelecek her…

Sümbül Çiçeği Bakımı: 6 Adımda İhtiyacınız Olan Tüm Püf Noktaları Tarifi
Sümbül Çiçeği Bakımı: 6 Adımda İhtiyacınız Olan Tüm Püf Noktaları

Rengarenk Hoş Kokulu Sümbül Çiçeği Bakımı Sümbül çiçeği de tıpkı diğer çiçekler gibi evlerin renklenmesinde…

Yüksek Tansiyon Belirtileri, Nedenleri, Nasıl Düşürülür? Tarifi
Yüksek Tansiyon Belirtileri, Nedenleri, Nasıl Düşürülür?

Türkiye'de 20 Milyon Kişi Hipertansiyon Hastası! Tansiyon, dolaşım sistemi atardamarları içindeki kan basıncı olarak tanımlanır.…

Ev Yapımı En İyi Göz Altı Kremi Önerileri Tarifi
Ev Yapımı En İyi Göz Altı Kremi Önerileri

Göz Altı Bakımı İçin Ev Yapımı Kremler Kadın ve erkeklerde belirli bir zaman sonrasında, göz…

Havale Geçirdiğinizi Gösteren 4 Belirti Tarifi
Havale Geçirdiğinizi Gösteren 4 Belirti

Havale Geçirdiğimi Nasıl Anlarım? Birçok farklı nedenden oluşabilen havale durumu, yetişkinlerde direkt olarak doktor yardımına…

Türkiye’nin En İyi 10 Damacana Su Markası Tarifi
Türkiye’nin En İyi 10 Damacana Su Markası

Türkiye’nin En İyi Damacana Suyu Hangisi? Söz konusu içme suyu olunca pek çok kişinin aklında…

Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi Tarifi
Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi

En İyi Devam Sütü ve Bebek Maması Markaları Yenidoğan bebeğe anne sütü yetersiz kalıyorsa ya…

Ev Yapımı En İyi 5 Saç Kremi Tarifi
Ev Yapımı En İyi 5 Saç Kremi

En İyi Saç Kremleri: Besleyici, Doğal, Onarıcı Saç bakımında önemli bir yeri olan saç kremleri,…

Ev Yapımı En İyi 5 Çatlak Kremi Tarifi
Ev Yapımı En İyi 5 Çatlak Kremi

Evde En İyi Çatlak Kremi Nasıl Yapılır? Zaman zaman hassas ve narin olan cildiniz çatlama…

Evde En İyi El Kremi Nasıl Yapılır?
Evde En İyi El Kremi Nasıl Yapılır?

En İyi El Kremi: Doğal, Besleyici, Koruyucu El, vücudumuzda en çok kullandığımız organlardan biridir. Ellerimiz…

Ev Yapımı En İyi 6 Kırışıklık Kremi Tarifi
Ev Yapımı En İyi 6 Kırışıklık Kremi

En İyi Kırışıklık Giderici Krem Nasıl Yapılır? Cildin yıpranması bazı cilt problemlerine neden olur. Cilt…

Mutfağınızdaki En İyi 25 Vitamin Takviyesi Tarifi
Mutfağınızdaki En İyi 25 Vitamin Takviyesi

En İyi Vitamin Takviyeleri: Doğal, Sağlıklı, Taze! Sağlıklı bedene sahip olmanın sırlarından biri olan vitaminler,…

En İyi Damar Açıcı 5 Bitki, Şifalı Çözümler Tarifi
En İyi Damar Açıcı 5 Bitki, Şifalı Çözümler

En İyi Damar Açıcı Bitki: Nasıl Uygulanır? Damar tıkanıklığı, genellikle orta yaş insanlarda görülen sağlık…

Haziran Ayında Ne Yenir? Sebze ve Meyveler Listesi Tarifi
Haziran Ayında Ne Yenir? Sebze ve Meyveler Listesi

Haziran Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi Haziran ayı, yaz mevsiminin başlangıcıdır ve vitamin bakımından zengin…

Evde En İyi 5 Kolajen Maskesi Yapımı Tarifi
Evde En İyi 5 Kolajen Maskesi Yapımı

Cildiniz İçin En İyi Kolajen Takviyeleri Protein türlerinden biri olan kolajen, sağlığımız için olmazsa olmazlardan…

Türkiye’de Üretilen En İyi Zeytinyağı Markaları Tarifi
Türkiye’de Üretilen En İyi Zeytinyağı Markaları

Türkiye’nin En Kaliteli Zeytinyağı Markaları Kalp sağlığını koruyan en faydalı besinlerden biri olan zeytinyağı, ülkemizin…

Türkiye’de İçebileceğiniz En İyi 10 Su Markası Tarifi
Türkiye’de İçebileceğiniz En İyi 10 Su Markası

Türkiye’nin En İyi Su Markaları Listesi Hayati önem taşıyan su, içme suyu olarak kullanıldığında oldukça…

Evde En İyi Doğal Multivitamin Takviyesi Tarifi
Evde En İyi Doğal Multivitamin Takviyesi

Ev Yapımı Bol Mineralli Multivitaminler Hayatın yoğun tempoda geçen yönü olduğu unutulmamalı. Yapılan uzun ve…

Kronik Yorgunluk Sendromu Nedir? Ne İyi Gelir? Tarifi
Kronik Yorgunluk Sendromu Nedir? Ne İyi Gelir?

Kronik Yorgunluk: Uzun Süren Tükenmişlik Hissi Uzun süredir kendinizi yorgun hissediyor ve dinlenseniz bile yorgunluğunuz…

Diyet Programları Nelerdir? Nasıl Uygulanır? Tarifi
Diyet Programları Nelerdir? Nasıl Uygulanır?

Sağlıklı ve Sonuç Veren Diyet Programları Pek çok insan kilolarından muzdarip ve bu kiloları bir…

Margarin Nedir? Zararlı Mı? Nasıl Yapılır?
Margarin Nedir? Zararlı Mı? Nasıl Yapılır?

Margarin: Kıyır Kıyır Tariflerin Sırrı Mis kokusu ve kendine özgü tadıyla mutfakların vazgeçilmez ürünlerinden biri…

Ortoreksiya Nervoza Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Tarifi
Ortoreksiya Nervoza Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Sağlıklı Beslenme Takıntısı Ortoreksiya Nervoza Bedenin daha sağlıklı ve dinç kalmasının bilinen tek bir yolu…

Uygun Fiyatlı, Keşfedilmemiş Tatil Yerleri Tarifi
Uygun Fiyatlı, Keşfedilmemiş Tatil Yerleri

Bilinmeyen Tatil Yerleri: Ekonomik, Sakin, Huzurlu Her yıl farklı tatil rotaları keşfetmeyi seven biriyseniz size…

Tarifler Geri
Videolar Geri