Salamura Samut Tarifi
Mavişin Renkli Mutfağı
11
kişinin defterinde

Salamura Samut

0 puan, ortalama: 0,00 0 puan, ortalama: 0,00 0 puan, ortalama: 0,00 0 puan, ortalama: 0,00 0 puan, ortalama: 0,00 (0 oy, ortalama: 0,00 / 5)
Kaç Kişilik: 12-14
Hazırlama: 1 saat

Salamura Samut Tarifi İçin Malzemeler

 • 24 bağ samut

Suyu İçin ;

 • 2 yemek kaşığı kaya tuzu
 • 1 yemek kaşığı limon tuzu
 • 4 litre su

Basmak İçin ;

 • 1. 5 su bardağı dut pekmezi
 • 4 yemek kaşığı kaya tuzu

Salamura Samut Tarifi Yapılışı

Bismillahirrahmanirrahim

 1. Pazardan büyük desteyle aldığımız samutları küçük destelere ayırıyoruz. Ben hazır desteli aldım. Her büyük deste de 8 küçük deste samut vardı. Toplamda 24 adet küçük deste samutum vardı.
 2. Destelenen samutları yıkayıp iyice süzdürüp temiz bir sofra bezine aralıklı bırakarak seriyoruz. 2 gün soldurmaya bırakıyoruz. Bir gün bir tarafımı diğer gün öteki tarafını çevirip saldırıyoruz. Bu işlemi evin içinde güneş almayan yerde yapıyoruz. Ben salonumda yaptım. 2 gün sonra su, tuz ve limon tuzunu derin bir tencereye koyup kaynamaya bırakıyoruz kaynayınca altını kapatıp desteli samutları içine atıyoruz.
 3. Bir iki karıştırdıktan sonra soğumaya bırakıyoruz. En az 6-7 saat bekletiyoruz. İsterseniz akşamdan yapıp sabah basabilirsiniz.
 4. 7 saat sonra bir tabağa pekmez bir tabağa da tuzu katıp samutları tek tek alıp fazla suyunu sıkıp kök kısımlarını pekmeze batırıp üzerine az tuz serpip kavanoza katıyoruz.
 5. Tüm kavanoz dolunca üzerine samutu içinde beklettiğimiz suyla doldurup kapağını kapatıyoruz.
 6. Buz dolabında 20 gün beklettikten sonra kullanabilirsiniz. Ama 2 ay beklese daha da lezzetli oluyor. Kullanmadan önce yıkayıp kullanalım.
  Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun selametle kalın. Ben bu ölçüyle 1. 5 litrelik ve yarım litrelik kavanoz elde ettim ölçüleri arttırarak fazla yapabilirsiniz.

Salamura Samut

Salamura Samut

Salamura Samut

Salamura Samut

Salamura Samut

Salamura Samut

Salamura Samut

Salamura Samut

Salamura Samut

Salamura Samut

Salamura Samut

Salamura Samut

  Bu tarifi yaptınız mı? Fotoğraflarını gönderin.

  Salamura Samut Tarifi 22.07.2019 tarihinde yayınladı. İlgili sayfalar: , ,
  Videolu yemek tariflerimizi gördünüz mü? En kolay pasta tarifleri, en nefis kek tarifleri ve diğer binlerce pratik tatlı tarifleri Nefis Yemek Tarifleri'nde.