Şişe Sütünden Yoğurt Mayalama ( Günlük Süt ) Tarifi
Canan Gunduz
456
kişinin defterinde

Şişe Sütünden Yoğurt Mayalama ( Günlük Süt )

1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 (1 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Kaç Kişilik: 1-2
Hazırlama: 5dk

Şişe Sütünden Yoğurt Mayalama ( Günlük Süt ) Tarifi İçin Malzemeler

  • 1 lt günlük şişe sütü
  • 1 yemek kaşığı yoğurt

Şişe Sütünden Yoğurt Mayalama ( Günlük Süt ) Tarifi Yapılışı

Merhabalar,

Sokak sütçüsünden alınan süt ile herkes şahane yoğurtlar mayalayabilir. Önemli olan  sokak sütüne ulaşamayacak yerde  metropollerde yaşayanların günlük şişe sütünden güzel kıvamlı,kaymaklı  yoğurt mayalayabilmesi … yani maharet günlük süt ile güzel yoğurt mayalayabilmek de:)))) işte bu tarif o tarif “şişe sütünden yoğurt yaptım ama çok sulu oldu” diyenler bu yoğurt mayalama tekniğini bir deneyin derim…hadi başlayalım.

Şişe sütünü bir tencereye alın ve kaynatmaya başlayın. Süt kaynadığı an ocağın altını kısın. Sütü 9-10 dakika kadar kısık ateşte sütü  karıştıra karıştıra kaynatın.

10 dakika sonra kaynayan sütten bir kepçe alın… aldığınız mayalık sütü  ayrı bir kaseye aktarın…

Kaynamış süt tenceresini de (hiç ocak üstünde bekletmeden) mayalayacağınız yere bir nihale üstüne oturtun. . (sütü kaynadığı tencere ile nihalenin üstüne oturmalısınız yani sütün kaynadığı tencereyi başka bir tencere ile değiştirmemelisiniz). Sıcak süt+sıcak  tencerenin çevresini de (hemen) tencereyi + sütü sıcak tutacak bir örtü ile sarın sarmalayın.

15 -16 dakika sonra sütün ısısına bakın süt mayalanma ısısına gelmişse..süt parmağınız yakmıyor da hafif  karıncalandırıyorsa  1 yemek kaşığı yoğurdu mayalık olarak ayırdığınız 1 kepçe süt ile açın. .

Açtığınız süt+yoğurt karışımını sütün üstünde oluşan zar gibi kabuğu bozmadan kabuğu çok hafif azıcık yana çekerek yoğurtlu süt karışımını yavaşça tencereye boşaltın. . . Bu işlemi yaparken sütün üstünde oluşan zar gibi kabuğu bozmamaya dikkat edin ki ; yoğurdunuz mayalanınca kaymaklı bir yoğurt olsun ..kısaca zar gibi kabuğu bozmayın …..zar gibi kabuğu bozmazsanız kaymaklı, bozarsanız kaymaksız yoğurdunuz olur  :))))) Tencerenin üst kapağını kapatın. . Tencerenin üstünü, çevresini  örtü ile iyice sıkıca sarmalayın.

Tencereyi bu şekilde 6 saat bekletin. 6 saat sonra artık uyuyan sütünüzü uyandırma vakti geldi :)))) tencerenin örtüsünü ve kapağını yavaşça açın. Tencereyi ağzı açık bir şekilde hemen buzdolabına alın. Yoğurt tenceresini en az 12 saat ağzı açık şekilde dolapta dinlendirin. Artık misler gibi  kaymaklı yoğurdunuz yenmek için hazır :)))

Afiyetler olsun.

Not : Süt kesinlikle ısıtılmayacak,ılıtılmayacak   bildiğiniz KAYNATILACAK… Kaynayan süt tenceresi hemen nihale üstüne oturtulup çevresi sarılacak. Yoğurtlu süt karışımı tencerenin içine yandan dikkatlice dökülecek üst kabuk çok zedelenmeyecek….ve tencere nihale üstüne oturtulduktan sonra hiç bir aşamada kaşıkla bir tur da olsa kesinlikle KARIŞTIRILMAYACAK ki mayalanan süt kaymaklı bir yoğurt olsun karıştırırsanız kaymaklı bir yoğurdunuz  olmaz. Mayalanma sonrası dolaba konulan yoğurt uzun bir süre ağzı açık şekilde dolapta dinlendirilmeli.Mayalama işleminde  1 şişe süt için 1 yemek kaşığı yoğurt kullanmalısınız. Bazıları yoğurdu mayalandı diye daha erken açıyor ben 6 saat mayalandırıyorum.Her kişinin yoğurt mayalaması farklı olabilir….yinede son tercih sizin…Süt mayalama ısısı için ben kaynayan süt tenceresini nihale üstüne aldıktan sonra 15-16 dakika kadar bekledim sonra mayaladım ama siz bu süreyi kendiniz ayarlamalısınız. Süt serçe parmağınızı batırdığınızda süt  kaynar değil soğuk değil de süt hafif parmağınızı karıncalandırıyorsa( parmağınızı batırıp 8 ‘ e 9 ‘ a kadar saydınız parmağınız karıncalandı ) o kıvam yoğurt mayalama kıvamıdır.Bu yoğurdu ilk mayaladığınızda normal olarak dışarıdan aldığınız yoğurdu mayalama için kullanacaksınız ama ikinci yapışınızda bu mayaladığınız yoğurdu maya olarak kullanabilirsiniz… bu arada ben denemedim (biz Ankara da yaşayanlar AOÇ günlük süt kullanırız)  ama şu 3 harfli bir market var ya o marketin günlük sütü varmış ve o süt  ile mayalanan yoğurtlar şahane oluyormuş …mutlaka  ama mutlaka  günlük sütü olmalıymış..dediğim gibi ben denemedim sizlerle sadece duyduğumu paylaştım…siz istediğiniz bir günlük süt  ile de mayalama yapabilirsiniz…marka fark etmez günlük süt olsun yeterli….

Benim annem sokak sütü olsun şişe sütü olsun sütleri hep bu şekilde tencere sıcakken sarar sarmalar,mayalarken üst zarı bozmaz….annem mayaladığı sütleri hep bu teknikle bu yapım aşamaları ile mayalar ve taş gibi de yoğurtları olur..anneciğimi de buradan kocamannnnn öpüyorum …..teşekkürler anne iyi ki varsın ve iyi ki benim annem olmuşsun… hayata bir daha  gelecek olsam yine senin benim annem olmanı isterdim :))))umarım bizlerle geçireceğin sağlıklı sıhhatli uzunnn ömürlerin olur AMİN….

Hoşça kalın

Şişe Sütünden Yoğurt Mayalama ( Günlük Süt )

Şişe Sütünden Yoğurt Mayalama ( Günlük Süt )

Şişe Sütünden Yoğurt Mayalama ( Günlük Süt )

Şişe Sütünden Yoğurt Mayalama ( Günlük Süt )

Şişe Sütünden Yoğurt Mayalama ( Günlük Süt )

Şişe Sütünden Yoğurt Mayalama ( Günlük Süt )

Şişe Sütünden Yoğurt Mayalama ( Günlük Süt )

Şişe Sütünden Yoğurt Mayalama ( Günlük Süt )

Şişe Sütünden Yoğurt Mayalama ( Günlük Süt )

Şişe Sütünden Yoğurt Mayalama ( Günlük Süt )

Şişe Sütünden Yoğurt Mayalama ( Günlük Süt )

Şişe Sütünden Yoğurt Mayalama ( Günlük Süt )

Şişe Sütünden Yoğurt Mayalama ( Günlük Süt )

Deneyenlerden Fotoğraflar

(2 kişi bu tarifi deneyip fotoğrafını gönderdi)

Bu tarifi yaptınız mı? Fotoğraflarını gönderin.

Şişe Sütünden Yoğurt Mayalama ( Günlük Süt ) Tarifi 10.03.2017 tarihinde yayınladı. İlgili sayfalar: , , , , , , ,
Videolu yemek tariflerimizi gördünüz mü? En kolay pasta tarifleri, en nefis kek tarifleri ve diğer binlerce pratik tatlı tarifleri Nefis Yemek Tarifleri'nde.