Cevaplar
 • Pastacanavari
  Pastacanavari

  Malzemeler:

  – 1 adet mezgit veya levrek (veya 2 mezgit/levreğin filetosundan kalan kısımları)
  – 1 adet patates
  – 1 havuç
  – 1 soğan
  – 1 sap kereviz sapı
  – 1 tatlı kaşığı tane karabiber
  – 1 defne yaprağı
  – Yarım limon suyu
  – 5 su bardağı su (Bir kısmı balık suyu)
  – Tuz, zeytinyağı

  Terbiyesi için:

  – 1 yumurta sarısı
  – Yarım limon suyu

  Önce balık suyunu hazırlayalım: Filetolardan artan kenarlarında et kalmış kılçıkları, 2 bardak su koyduğunuz bir tencerede haşlayın. (Bütün balığınız varsa, bütün şekilde haşlayabilirsiniz.) İçinde kalan etleri didikleyerek ayırın. Kalan suyu da süzgeçten geçirip, bir kenarda tutun.

  Bir tencereye zeytinyağını koyun, ısınınca iri doğranmış soğanları ekleyin. Biraz terlettikten sonra, iri doğranmış havuçları ekleyin. Biraz çevirdikten sonra iri doğranmış kereviz saplarını, patatesi de koyun. Kenara ayırdığınız balık suyunu toplam 5 bardağa tamamlayıp ekleyin. Karabiber, tuz ve defne yaprağını da ekleyin, kaynamaya bırakın.

  Sebzeler yumuşayınca, ocağın altını kapatın. İçinden defne yaprağını çıkarıp, el blender’ı ile püre yapın.

  Terbiyesini hazırlayalım: Bir yumurta sarısını çıpıp, içine limon suyunu ekleyin. Kabın içine, yumurtalı karışımı ılındırmak için birer kaşık çorbadan ekleyip karıştırmaya devam edin. Maksat, terbiyeyi çorbaya dökünce yumurtanın pişmesini engellemek. İyice ılınınca, terbiyeyi çorbanın içine dökün. Karıştırın. En sonunda içine didiklenen balık etlerini ve ince ince doğranmış kereviz yapraklarını (Kereviz yaprağı yoksa, 4-5 yaprak ıspanak da koyabilirsiniz.) da ekleyip ikram edebilirsiniz.

  7 yıl 7 ay önce
NYT Yazar
Tarifler Geri
Videolar Geri