Sen de üye ol, beğendiklerini tarif defterine ekle, sevdiğin yazarları takip et, yeni tarifleri kaçırma.

kurabiye yaparken neye dikkat etmeliyiz püf noktaları nelerdir yardımcı olurmusunuz

0

kurabiye yaparken neye dikkat etmeliyiz püf noktaları nelerdir yardımcı olurmusunuz

Kategori:
19.07.2014, 15:26

7 Cevap

0

kurabiye yaparken şimdiye kadar hiç sorun yaşamadım.bu konuda en önemli etkenler ;hatice hanımın dediği gibi malzemeler oda sıcaklığında olmalı un kontrollü olarak koyulmalı fazla koyarsanız çatlar az koyarsanız yayılır :)

19.07.2014, 15:47
0

Teşekkürler ;)

0

en önemli püf nokta güvenilir ve tam ölçülü tarifleri denemek:)

19.07.2014, 15:50
0

Peki fırına verdimiz zaman kurabiye eriyor bunun için ne yapmalıyım

0

ayşe hanım yukarıda dediğim gibi erimesi un miktarından kaynaklanıyor ona dikkat etmeniz gerekiyor.

19.07.2014, 16:02
1

Unu az yagi cok olursa erir ve yayılır yenilmez bişey olur.unu çok olursada çatlar ve sert olur.kurabiye hamurun elini birakacak yogururken ,şekil verirken rahatlikla eline yapismadan şekil verebileceksin.180º üstünü kurabiye götürmez. Pistikten sonra olduğu gibi soğuma bırak.

19.07.2014, 16:09
0

Kurabiyenin pişip pişmediği nasıl anlaşılır?

Kurabiye de kek gibi önceden ısıtılmış fırında pişirilmelidir. Kurabiyenin pişip pişmediğini anlamak için kurabiyebiyenin altına bakılır. Eğer altı kızarmış rengi değişmiş ise bu kurabiyenin pişmiş olduğunu gösterir. Fırından fırında pişirme süreleri değişmektedir. Fakat ortalama bir süre vermek gerekirse ısınmış bir fırında tepsimizi koyup 15 dakika fırında kaldıktan sonra ortasından bir tane kurabiyenin altına bakarak kontrol etmek gerekir. Belirtilen sıcaklık derecesinde pişirilmelidir. Eğer 150 derece deniyorsa bu sıcaklık deresinde göre pişirilmelidir.

Kurabiyenin yumuşak olması ve ağızda dağılması için;

Kurabiyenin yumuşak olması için kullanılan tereyağın erimiş yada oda sıcaklığında olması gerekir. Kurabiye çok pişerse de sertleşir. Pişirme süresine dikkat edilmelidir.

Eğer tereyağ yerine sıvıyağ kullanırsa kurabiye yumuşak olur. Fakat kurabiyenin çok yumuşak olması da tercih edilmez. Kurabiyeler de tereyağı kullanılması tavsiye edilir.

Kurabiye neden dağılır? Kurabiyenin dağılmaması için ne yapılmalıdır?

Yaptığımız kurabiyelerin pişerken dağılmasını istemeyiz. Eğer belirtilenden daha fazla malzeme kullanırsak kurabiye hamurunun yapısı bozulacak ve pişerken dağılacaktır.

Kurabiye yaparken karşılaşılan diğer önemli sorun kurabiyenin dağılmasıdır. Yaptığınız kurabiyelerin tam kıvamında olması ve ağzınızda dağılması için dikkat etmeniz kullanılan malzemelerin ne eksik ne fazla olması gerekir. Kurabiyenin ağızda dağılması için bakınız.

Kurabiye nasıl saklanır?

Kurabiyelerinizi uzun süre saklamak isterseniz hava almayan bir kabın içinde saklanmalıdır. Bu şekilde saklanırsa daha uzun süre dayanacaktır. Fazla beklediğinizde kurabiye sertleşip kıtırlaşırsa bu kurabiyenin bayatlamış olduğunu gösterir. Çok sıcak olmayan bir ortamda muhafazalı bir kabın içinde Kurabiyeler oda sıcaklığında saklanabilir. Buzdolabında saklandığına kurabiyeler sertleşir.

02.09.2014, 17:06

Senin Cevabın

Üzgünüz ancak cevap yazabilmek için öncelikle üye girişi yapmalısınız.
Üye değilseniz lütfen üye olunuz.

Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor.
- ya da -
Üye değil misiniz? Hemen Kayıt Olun

500bin+ tarif · Her gün 300 yeni tarif
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor.
Uygulama kullandığınız için buradan giriş yapmanız mümkün değil.
Haberdar olmak ister misiniz?
Popüler tariflerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?
Evet istiyorum
Daha sonra