Kavanozda Taş Gibi Yoğurt Nasıl Mayalanır? (Resimlerle) Tarifi
nazlı güler
23476
kişinin defterinde

Kavanozda Taş Gibi Yoğurt Nasıl Mayalanır? (Resimlerle)

19 puan, ortalama: 4,58 19 puan, ortalama: 4,58 19 puan, ortalama: 4,58 19 puan, ortalama: 4,58 19 puan, ortalama: 4,58 (19 oy, ortalama: 4,58 / 5)
Kaç Kişilik: 1-2
Hazırlama: 5dk
Pişirme: 30dk

Kavanozda Taş Gibi Yoğurt Nasıl Mayalanır? (Resimlerle) Tarifi İçin Malzemeler

 • 2,5 litre sut
 • 1 kaşık yoğurt (Ben önceki yaptığım yoğurdumdan mayamı kullandım. Sizde organik yoğurt yoksa, hazır yoğurdunuzun sulu olmayan kısmından kullanın. Süzme yoğurt tarzında, kıvamlı bir yoğurt olmalı)

Kavanozda Taş Gibi Yoğurt Nasıl Mayalanır? (Resimlerle) Tarifi Yapılışı

 1. Öncelikle tenceremizi sudan geçiriyoruz, içerisine sütümüzü ekliyoruz.
 2. Sütümüzün içerisine fincan tabağı koyup, ocağın altını yakıyoruz. Bu işlem, sütümüzün taşmasını engelleyecektir. Hatta bununla ilgili yine kendi sayfamda paylaştığım süt nasıl taşmaz? tarifinden yararlanabilirsiniz.
 3. Sütünüzü tencerenize bıraktığınız andaki seviyeye bakınız.
 4. İlk baştaki seviyeden bir parmak aşağıya düşünceye kadar, süt kaynatma işlemini devam ettirmelisiniz. Sütün içerisinde bulunan suyun buharlaşıp, yok olmasını sağlamalısınız. Çok fazla kaynatmadığınız zaman, yoğurdunuz sulu olacaktır.
 5. Kaynama işlemi bittikten sonra, sütten kepçe yardımıyla kavanozlara boşaltalım.
 6. Kavanozları mayalayacak ayarlayacağınız yere götürün ve sabitleyin çünkü mayalandıktan sonra hareket edilmesi iyi olmuyor. Hatta ben kavanozların altına sofra bezi seriyorum. Bu şekilde ısı kaybı olmuyor. Alttan da sütün ısı kaybını korumuş oluyoruz.
 7. Yerine yerleştirilen kavanozlar, ara ara mayalanma ısısına geldi mi diye bakılmalıdır.
 8. Mayalanma ısısına geldiğini anlamak için, küçük parmağımızı kavanozun tam ortasına batırarak içimizden 10’a kadar sayabiliyorsak yani parmağımız ısıya dayanabiliyorsa 10 saniyeye kadar tamamdır. Yalnız sayarken 7 den sonra parmağınızda ısırıklar hissedilmeye başlanmalı. İşte o an doğru zamandır yakalayın :) Diğer türlü süt ılık olmuş olur ve istenilen neticeyi elde etmiş olamayız.
 9. Tam kıvamına gelen sütün içerisinden 1 kaşık süt alıp, maya yapacağımız 1 çorba kaşığı yoğurdumuzun içine koyup bir kasede karıştırıyoruz ve homojen bir hale gelmesini sağlıyoruz.
 10. Sonrasında her kavanozun içine bir tatlı kaşığı maya ekleyip, 5-6 tur karıştırınız. Amaç mayanın her noktaya yayılmasını sağlamak.
 11. Mayalama işlemi bittikten sonra, delikli süzgeç ile kavanozların üzerine kapatın ve etrafını güzelce bir bezle sarın. Yalnız eleğin en tepe kısmı açık kalmalı ki, buhar yapıp sulanmasın.
 12. 2. bir bez daha üzerine atılmalıdır. İşte o 2. bezle her yanı sarılmalı. Resimlerde paylaştım, açıklayıcı olacaktır.
 13. Ben gece 12’de mayalayıp, sabah 8’de buzdolabına koyuyorum.
 14. Buzdolabında da 1 gece tam olarak bekleyince, karşınızda taş gibi tamamen organik ve de tadına doyulmaz bir lezzetle buluşmuş oluyorsunuz.

Haydi bakalım herkes kendi yoğurdunu yapsın ve de daha sağlıklı olsun ;) Afiyet, bal olsun.

Taş Gibi Kavanozda Yoğurt Mayalama (Resimlerle)Taş Gibi Kavanozda Yoğurt Mayalama (Resimlerle)Taş Gibi Kavanozda Yoğurt Mayalama (Resimlerle)

Taş Gibi Kavanozda Yoğurt Mayalama (Resimlerle)

Taş Gibi Kavanozda Yoğurt Mayalama (Resimlerle)

Taş Gibi Kavanozda Yoğurt Mayalama (Resimlerle)

Cam Kavanozda Kalıp Gibi Yoğurt Tarifi Püf Noktaları Nelerdir?

 • Sütünüzün taşmaması için, tencerenizin içerisine fincan tabağı koyabilirsiniz. Kullandığınız tabağın kuru olmasına dikkat etmelisiniz. Tabağı düz bir şekilde koyarak, tencerenin tabanının orta kısmına gelmesini sağlamalısınız.
 • Kullandığınız sütün günlük süt olması ve tamamen doğal olması, yoğurdunuzu olumlu yönde etkileyecektir.
 • Yoğurdunuzun sulu olmaması için, sütünüzü ilk seviyeden 1 parmak aşağıya düşene kadar kaynatmalısınız.
 • Yoğurtlarınız sıcakta daha iyi mayalanacaktır. Bu yüzden kavanozlarınızı, sofra bezinin içerisinde tutabilirsiniz.
 • Eğer dijital termometreniz varsa, sütünüzün mayalanacak ısıya gelip gelmediğini onunla ölçebilirsiniz. Ancak yok ise serçe parmağınızı sütün içerisine hafif soktuğunuzda, 10 saniye kadar bekleyebiliyorsanız mayalanma zamanı gelmiş demektir.
 • Sütünüzü mayaladıktan sonra, direkt üzerine kavanoz kapağı değil de delikli süzgeçlerden kapatmalısınız. Bu aşamada kavanozlarınızı yerinden hareket ettirmediğinizde, daha iyi sonuç alırsınız. Delikli süzgecin üzerine örttüğünüz ilk bez delikleri tam kapatmamalı, 2. bir bezle tüm her yerini kapatmalısınız.
 • Yoğurt mayalama işlemini cam kavanozlarda yapabileceğiniz gibi, tencerede de yapabilirsiniz. Cam kavanozlar, miktar açısından tüketim kolaylığı sağlamaktadır.

Fırında Yoğurt Mayalama Tarifi;

 • Mayalama işleminde kolaylık sağlayan, özellikle daha soğuk mevsimlerde işinize yarayacak, Fırında Yoğurt Mayalama yöntemi ile de nefis ev yoğurdunuzu hazırlayabilirsiniz. Tarife, bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Ev Yapımı Yoğurt Kaç Kaloridir?

 • 1 su bardağı ev yapımı yoğurt, yaklaşık olarak 128 kaloriye denk gelmektedir.
 

Deneyenlerden Fotoğraflar

(164 kişi bu tarifi deneyip fotoğrafını gönderdi)

Bu tarifi yaptınız mı? Fotoğraflarını gönderin.

Kavanozda Taş Gibi Yoğurt Nasıl Mayalanır? (Resimlerle) Tarifi 11.05.2015 tarihinde yayınladı.
Videolu yemek tariflerimizi gördünüz mü? En kolay pasta tarifleri, en nefis kek tarifleri ve diğer binlerce pratik tatlı tarifleri Nefis Yemek Tarifleri'nde.