Urfanın Ve Tadına Bakanların Vazgeçilmezi Kuru İsot (Pulbiber) Tarifi
(1994)
61
kişinin defterinde

Urfanın Ve Tadına Bakanların Vazgeçilmezi Kuru İsot (Pulbiber)

0 puan, ortalama: 0,00 0 puan, ortalama: 0,00 0 puan, ortalama: 0,00 0 puan, ortalama: 0,00 0 puan, ortalama: 0,00 (0 oy, ortalama: 0,00 / 5)
Kaç Kişilik: 4-6

Urfanın Ve Tadına Bakanların Vazgeçilmezi Kuru İsot (Pulbiber) Tarifi İçin Malzemeler

 • Dilediğiniz kadar acı veya tatlı kırmızı biber
 • Kaya tuzu
 • Su
 • 1 metrelik şeffaf renkte biber torbası

Urfanın Ve Tadına Bakanların Vazgeçilmezi Kuru İsot (Pulbiber) Tarifi Yapılışı

Arkadaşlar sizlere bugüne kadar bildiğiniz pulbiber tariflerini unutturucak nefis yemeklerin en güzel pulbiber veyahut bizim urfalıların diliyle kurubiberimizi kuru isotumuzu paylaşmak istiyorum çok zahmetli olsa da urfanın vazgeçilmez yemekleri hep isotumuzla yaparız lahmacun yumurtalı köfte kazan kebabı etli köfte içli köfte sulu yemeklere de çok güzel lezzet verir ve daha saymayı unuttuğum diğer lezzetlerinde hep kuru isot vardır öncelikle biz genelde biberimizi çuvalla alırız 20 çuval yapanda var 10 çuval veya 5 çuval da yapan var ailenizdeki tüketime bağlı benim çocuklar doğmadan önce kendim yapardım ama şimdi fırsat vermiyorlar ve acı olabiliyor isteyen tatlı isteyen acı yapabilir ben ne çok acı ne çok tatlı yaptım şimdi

 1. Öncelikle biz damlarımızda kuruturuz damımızı güzelce yıkayıp temizleriz ve bütün biberlerin tohumlarını çıkarıp ikiye ayırıyoruz.
 2. Damın her yerine seriyoruz. İki gün güneşte suyunu çekinceye kadar bekletiyoruz.
 3. Daha sonra üçüncü gün büyük leğenlere alıp ayrı küçük bir leğende tuzlu su yapıp kurumuş olan leğenlerdeki biberlerin üzerine döküp iyice tuzlu suyla nemlendiriyoruz
 4. Daha sonra 1 metrelik şeffaf biber torbalarına ince bir şekilde yayıyoruz.
 5. İncecik yayalım damın çok iyi  güneş alan bir tarafında hava girmişse torbadaki havayı boşaltıp iple bağlıyoruz.
 6. Damınız yoksa balkonunuzda da yapabilirsiniz ama iyi güneş alması gerekiyor üzere içinde kontrol edersiniz torbayı bozmadan ters yüz edin.
 7. Sıcaktan içindeki tuzlu suyla terleyip kararmasını sağlıyor kararana kadar birkaç gün güneşin durumuna göre istediğiniz renge gelene kadar kararttıktan sonra torbalardan boşaltıyoruz.
 8. İki üç gün kurutuyoruz. İyice kurulduğundan emin olunca biber çekme makinalarına götürüp çekiyoruz veya robottada çekebilirsiniz dediğim gibi dam olması şart değil balkonunuz iyi güneş alıyorsa çok güzel olucaktır deneyeceklere şimdiden afiyetle 😁🤗 eğer acı biber seviyorsanız elinizin yanmaması için kalın bulaşık eldiveni kullanabilirsiniz.
 9. Kurubiberi çektikten sonra göz kararı zeytinyağı döküp karıştırıyoruz.

Not: Biber torbası biberin çokluğuna göre artırıyoruz.

Urfanın ve tadina bakanların Vazgeçilmezi Kuru Isot (pulbiber)

Urfanın ve tadina bakanların Vazgeçilmezi Kuru Isot (pulbiber)

Urfanın ve tadina bakanların Vazgeçilmezi Kuru Isot (pulbiber)

Urfanın ve tadina bakanların Vazgeçilmezi Kuru Isot (pulbiber)

Urfanın ve tadina bakanların Vazgeçilmezi Kuru Isot (pulbiber)

Urfanın ve tadina bakanların Vazgeçilmezi Kuru Isot (pulbiber)

  Bu tarifi yaptınız mı? Fotoğraflarını gönderin.

  Urfanın Ve Tadına Bakanların Vazgeçilmezi Kuru İsot (Pulbiber) Tarifi 21.09.2019 tarihinde yayınladı. İlgili sayfalar: , , , ,
  Videolu yemek tariflerimizi gördünüz mü? En kolay pasta tarifleri, en nefis kek tarifleri ve diğer binlerce pratik tatlı tarifleri Nefis Yemek Tarifleri'nde.