164

kişinin defterinde

Barbunya Konservesi Tarifi (videolu)

1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 (1 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Kaç Kişilik: 6-8
Hazırlama: 10dk
Pişirme: 1 saat

Barbunya Konservesi Tarifi (videolu) İçin Malzemeler

 • 2 kilo barbunya
 • Su

Barbunya Konservesi Tarifi (videolu) Yapılışı

Saniye Anne Yemeklerine hoş geldiniz… Bu zamanlarda çıkan barbunyalar oldukça lezzetli olur. Kınalı Barbunya adıyla da anılan bu lezzetli barbunyaları konserve yapmak biraz incelik ister. Tarifimizi aynen uygularsanız lezzetle Barbunya Konservesi yersiniz. İşte tarifimiz…

 1. Barbunyayı temizleyip tertemiz yıkayalım. Tencereye suyu alıp kaynatalım ve kaynayan suyun içerisine barbunyaları ekleyelim. 4-5 dakika barbunyayı bu suyun içerisinde haşlayalım.
 2. Yemeğini yaparken, barbunyanın siyah suyunu atarız fakat konserve de bu suyu bize lazım olacağı için dökmüyoruz. 4-5 dakikanın ardından barbunyaları suyun içinden süzerek alalım.
 3. Barbunyayı kavanozlara birer parmak eksik olacak şekilde dolduralım ve üzerine haşlamış olduğumuz suyu ekleyelim.
 4. Suyu ekledikten sonra kavanozun içerisinde kalan havayı çıkarmak çok önemlidir. Eğer havayı çıkarmazsak konserve zamanla patlama yapar ve ziyan olur. Bunun için bir meyve bıçağını kavanozun içerisine yerleştirip kendimize doğru çekelim ve içeride bulunan havanın dışarı çıkmasını sağlayalım.
 5. Bir diğer püf noktası ise; kapakların yeni olması ve her konserve yapımından önce mutlaka kaynatılması gerekir.
 6. Konserve kavanozunun havasını çıkardıktan sonra kapağını sıkıca kapatıp geniş bir tencere içerisine, kavanozları yerleştirelim.
 7. Kavanozların üzerine 2 parmak geçecek şekilde su ekleyelim. Konserveleri kaynamaya başladıktan sonra 1 saat daha kaynatalım.
 8. Zamanı dolan kavanozları tencereden çıkarıp, kapaklarını kontrol edelim. Ters şekilde çevirip soğumaya bırakalım. Soğuduktan sonra eski haline getirip serin yerde saklayabiliriz. Afiyet Olsun…

  Bu tarifi yaptınız mı? Fotoğraflarını gönderin.