Kibrit Otu Faydaları – Kimsenin Bilmediği Her Derde Deva 10 Özelliği

Merak Edilen Tüm Yönleriyle Şifalı Kibrit Otu

Asırlardır doğada bulunan bitkiler, yaşamın döngüsüne destek olduğu gibi insan sağlığına da etkili olmaktadır. Pek çok türde ve familyada bulunan bitkiler, insanlığın ilerlemesi ile bazen tesadüfen bazen de bilinçli olarak tüketilmiş ve sağlığa olan etkileri fark edilmiştir. Günümüz teknolojisi ve imkanları doğrultusunda yapılan bilimsel çalışmalar da bitkilerin sağlığa olan faydaları üzerine ortaya atılan fikirleri çoğaltmıştır. Bu araştırmalar sonucunda da kibrit otu adı verilen bir bitkinin sağlık üzerindeki etkisini ispatlamıştır.

Bu yazımızı okuduğunuzda kibrit otunun ne olduğunu öğrenebilirsiniz. Sadece öğrenmekle kalmayıp kullanım alanlarını ve sağlığınıza olan etkilerini de duymuş olacaksınız. Kibrit otu üzerinde yapılan araştırmalar devam ederken, biz şimdi eldeki verilerle bir yola çıkalım ve bu bitkiden en iyi derecede faydalanalım.

Kibrit otu nedir? Kibrit otu sağlık için ne gibi etkiye sahiptir? Tüm soruların yanıtı için yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

kibrit otu faydaları
fotobabij.blogspot.com

Kibrit Otu Nedir? Özellikleri Nelerdir? Nerede Yetişir?

 • Kibrit otu gölge alanlarda yaşamayı çok seven, toprağını sevdiğinde ise boyu neredeyse 2 metreye kadar uzayabilen bir bitki türüdür.
 • Kibrit otunun bazı bitkiler gibi güneş altında doğrudan kalması uygun değildir. Güneşi çok uzak açıdan alması ona yetecektir.
 • Bu bitkinin kök kısmından daha farklı şekilde dalları bulunur. Bu dalları ise adeta bir tırtılı andırmaktadır.
 • Anadolu’nun pek çok yerinde yetişme imkanı bulan kibrit otu, farklı isimlerle anılmaktadır. Türkiye’yi diyar diyar gezdiğinizde bu bitkiye kurt pençesi, yer yosunu, çam otu ve göbek tozu gibi isimlerin verildiğini duyabilirsiniz.
 • Şifası dünyaya yayılan kibrit otuna yabancı ülkelerde wolfs claw adı verilmiştir.
 • Kibrit otu ülkemizin hemen hemen pek çok bölgesinde ve arazisinde yetişme imkanı bulmuştur. Ağrı, Iğdır, Kars ve Artvin gibi şehirlerde gölgelik arazilerde sıkça yetiştiği bilinmektedir.
 • Kibrit otunun sağlığa olan faydaları epey çoktur. Bu bilgi ise dikkat edilmesi gereken bir maddedir. Çünkü kibrit otu bitkisinin tamamı tüketilmeye uygun değildir. Bazı bölümleri sağlık için faydalı iken bazı kısımlarında zehirli maddeler yer alabilir.
kibrit otu nedir

Kibrit Otu Faydaları Nelerdir?

Günümüzde kibrit otu üzerine yapılan araştırmalar devam etmektedir. Şu ana kadar elde edilen verilerden kibrit otu faydaları listesi hazırladık. Kibrit otu sizi baştan ayağa iyileştirecek ve güçlendirecek özelliğe sahiptir. Sağlığınız için kibrit otunun etkisi şöyle olmaktadır:

1) Yaraları İyileştirir

Kibrit otu çok eski zamanlarda yarayı iyileştirmek için tercih edilen bir bitkiydi. Ufak kesik ve yaralara uygulanan kibrit otu, kısa sürede kanamayı durdurmaktaydı. Günümüzde bazı ilaçlarda ve merhemlerde kibrit otunun yarayı iyileştirme etkisinden faydalanılır.

kibrit otu faydaları

2) Hafızayı Güçlendirir

Kibrit otunun zihinsel gelişime olan etkileri de oldukça bilinmektedir. Daha iyi hafıza için kibrit otu çeşitli şekillerde kullanılır. Unutkanlığın bitkisel tedavilerinden biridir. Kibrit otunun Alzheimer hastalığı riskini ortadan kaldırdığı ifade edilir.

kibrit otu nedir

3) Ağız Sağlığını Korur

Kibrit otunun yararlarından biri de ağız bakımında etkili olmasıdır. Ağız içindeki yaraların kısa sürede iyileşmesini destekler. Ayrıca ağızda oluşan kötü kokuları da yok edici özelliğe sahiptir. Dişlerinizin çürümesini istemiyorsanız, bitki çayı listenize kibrit otunu da ekleyebilirsiniz.

kibrit otu faydaları

4) Cildi Yeniler

Kibrit otu cilt için de faydalı bir bitkidir. Pişik ve kızarıkların tedavisinde kullanılır. Doktor kontrolü dahilinde bebeklerin pişiklerini geçirebilir. Cilt hücrelerinin kısa sürede yenilenmesini sağlar. Bebeklerde kullanılacağı zaman mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

kibrit otu faydaları

5) Sindirimi Düzenler

Bağırsak ve sindirim sisteminin daha düzenli şekilde çalışması için kibrit otunun kullanımı verimli sonuçlar verecektir. Faydaları ile dikkat çeken kibrit otu, midede gaz birikiminin önüne geçer. Yemek sonrası oluşan şişlikleri giderici özelliği vardır. Daha sağlıklı sindirim sistemi için kibrit otundan faydalanabilirsiniz.

kibrit otu faydaları

6) Gut Hastalığına Çaredir

Fazla protein tüketiminden kaynaklanan gut hastalığına bitkisel çözüm aradığınızda karşınıza kibrit otu da çıkacaktır. Gut hastalığının yan etkilerini kibrit otu giderebilir.

kibrit otu gut

7) Saçları Canlandırır

Son günlerde saçlarınızın kırılıp dökülmesinden yana şikayetleriniz çoğaldıysa, kibrit otu saçlarınızın ihtiyacı olan nemi ve vitamini kazandıracaktır. Kibrit otunda bulunan vitaminler, saçlarınıza parlaklık ve canlılık katar.

kibrit otu saç

8) Bağışıklık Sistemini Korur

Kış hastalıklarına karşı önlem almanın yollarından biri de kibrit otunu değerlendirmek oluyor. Kış enfeksiyonları ve yorgunluğuna karşı bu bitkinin etkilerini bedeninizde hissedebilirsiniz.

kibrit otu faydaları

9) Hormon Dengesini Düzenler

Kadın ve erkek sağlığını koruyucu etkiye sahip kibrit otu regl sancılarını düzenlemede görevlidir. Çiftlerin cinsel dürtülerini harekete geçirici etkiye de sahiptir. Doğurganlığı da artıran mucize yönleri bulunur.

kibrit otu faydaları

10) Enfeksiyonu Temizler

İdrar yolu enfeksiyonu ve genel enfeksiyonlar için önerilen kibrit otu, düzenli kullanımda enfeksiyonu vücuttan atar. Enfeksiyon konusunda bitkisel desteğiniz kibrit otu olmaktadır. Ayrıca böbreklerde oluşan kumu temizleme özelliği de bulunur.

kibrit otu faydaları

Kibrit Otu Nasıl Kullanılır?

Kibrit otu İbrahim Saraçoğlu ve birçok uzman tarafından tavsiye edilen bir tür faydalı bitkidir. Kibrit otunu kullanmadan önce bilmeniz gereken önemli bilgileri inceleyecek olursak; şu listemiz karşınıza çıkar:

 • Kibrit otunun belirli bölümlerinde zehirli maddeler bulunabilir. Bu nedenle kendiniz bu bitkiyi ayırmamalısınız. Aktardan almanız tavsiye edilir.
 • Sağlık için faydalı olan bölümleri, başak kısmında bulunan ufak taneleridir. Bu tanelerin kurutulması ve daha sonra kullanılması önerilmektedir.
 • Kibrit otu bitkisini çay şeklinde kullanmanız gerekir. En etkili sonuçları çayını içerek alabilirsiniz.
 • Ağrıları dindirmek için ise kibrit otunu demleyip vücut sıcaklığına geldiğinde bir havlu içinde koyup cilde temas ettirilmesi uygun görülür.
kibrit otu çayı

Kibrit Otu Çayı Nasıl Demlenir?

 • Kibrit otu çayını tüketmek için güvenilir bir aktardan bu bitkiyi temin etmelisiniz.
 • Alınan kibrit otu bitkisi çok küçük taneli olacaktır. Bu bitkiyi ise yaklaşık 2 bardak sıcak suda birkaç dakika demlemelisiniz.
 • Demlenen kibrit otu çayını gün içinde 2 defa içmeniz sağlığınız için daha iyi olur.
 • Eğer poşet çay olarak kibrit otu çayını içecekseniz, her bir poşeti bir fincan sıcak suda iki dakika kadar bekletin.
 • Her tüketimde yeni bir poşet kullanın.
kibrit otunun özellikleri

Kibrit Otu Zararları ve Yan Etkileri

Her bitkide olduğu gibi kibrit otunun da bir yan etkisi olabilir. Yan etkileri ise kişiler arasında farklılık gösterebilir. Bu etkileri yaşadığınızda kibrit otunun kullanımına son vermelisiniz ve olası bir risk için doktora görünmelisiniz.

Kibrit otu bitkisi yan etkileri:

 • Bulantı
 • Kusma
 • Baş ağrısı ve mide ağrısı
 • Kaşıntı
kibrit otu
www.lafsozluk.com

Kibrit Otu Fiyatı Ne Kadar? Nerede Satılır?

Kibrit otunu sağlığınız için kullanmak istediğinizde güvenilir aktarlardan almanız tavsiye edilir. Şehrinizde kibrit otunu satan aktarlar bulunmadığında, internet üzerinde satış yapan firmalardan alabilirsiniz. Aktarlarda bulabileceğiniz kibrit otunu şu şekillerde satın alabilirsiniz:

 • Kibrit otu poşet çayı ortalama 20 TL
 • Öğütülmüş kibrit otu fiyatı ortalama 15 TL
 • Yaprak kibrit otu ortalama 6 TL civarındadır.
kibrit otu nedir

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Her Derde Deva Ihlamur Tarifi
Her Derde Deva Ihlamur1-2 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama34
Her Derde Deva Brownie Tarifi
Her Derde Deva Brownie4-6 kişilik, 15dk Pişirme, 30dk Hazırlama15
Her Derde Deva Çayı Tarifi
Her Derde Deva Çayı2-4 kişilik, 10dk Pişirme, 5dk Hazırlama31
Soğan Suyu (Her Derde Deva) Tarifi
Soğan Suyu (Her Derde Deva)1-2 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama57
Her Derde Deva Bal Zerdeçal Tarifi
Her Derde Deva Bal Zerdeçal1-2 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama129
Her Derde Deva Kızılcık Şerbeti Videolu Tarifi
Her Derde Deva Kızılcık Şerbeti Videolu10-12 kişilik, 40dk Pişirme, 5dk Hazırlama28
Şekerpare Devadır Derde Tarifi
Şekerpare Devadır Derde10-12 kişilik, 20dk Pişirme, 10dk Hazırlama20
Her Derde Şifa Olan Çörek Otu Kurabiyesi Tarifi
Her Derde Şifa Olan Çörek Otu Kurabiyesi4-6 kişilik, 15dk Pişirme, 5dk Hazırlama41
Uyuz Tedavisinde Sirke: Parazitleri Öldürür! Tarifi
Uyuz Tedavisinde Sirke: Parazitleri Öldürür!

Uyuza Evde Bitkisel Çözüm: Sirke Tedavisi Cilt hastalıkları kategorisinde yer alan uyuz, dünya genelinde yaygın…

Usta Aşçıların Mutfak Sırları, Lezzet Artıran Püf Noktaları Tarifi
Usta Aşçıların Mutfak Sırları, Lezzet Artıran Püf Noktaları

Unutulmaz Tatlar İçin Yemek Yapmanın İpuçları Yemek yemenin verdiği mutluluktan başka bir mutluluk varsa; o…

Ton Balığı Besin Değeri ve Faydaları Nelerdir? Tarifi
Ton Balığı Besin Değeri ve Faydaları Nelerdir?

Ton Balığı: Diyet Öğünlerin Protein Deposu Pek çok kişinin beğeni ile tükettiği balık çeşitlerinden biri…

Soğan Kürü Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Soğan Kürü Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Soğan Kürü: Kadın Hastalıklarında Doğal Reçete! Sofraların temel direği olarak tanımlanan soğan, tadı ve özellikleri…

Rezene Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Rezene Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Rezene: Vitamin Deposu Doğal İlaç! Rezene bitkisi günümüzde pek çok farklı şekilde tüketilen bir bitki…

Meyve Diyeti ile 3 Günde 5 Kilo Zayıflayın! Tarifi
Meyve Diyeti ile 3 Günde 5 Kilo Zayıflayın!

Meyve Diyeti Nasıl Yapılır? Modern yaşamın getirdiği en büyük sağlık problemlerinden biri olan kilo artışı,…

Uyuz Tedavisinde Sirke: Parazitleri Öldürür! Tarifi
Uyuz Tedavisinde Sirke: Parazitleri Öldürür!

Uyuza Evde Bitkisel Çözüm: Sirke Tedavisi Cilt hastalıkları kategorisinde yer alan uyuz, dünya genelinde yaygın…

Usta Aşçıların Mutfak Sırları, Lezzet Artıran Püf Noktaları Tarifi
Usta Aşçıların Mutfak Sırları, Lezzet Artıran Püf Noktaları

Unutulmaz Tatlar İçin Yemek Yapmanın İpuçları Yemek yemenin verdiği mutluluktan başka bir mutluluk varsa; o…

Ton Balığı Besin Değeri ve Faydaları Nelerdir? Tarifi
Ton Balığı Besin Değeri ve Faydaları Nelerdir?

Ton Balığı: Diyet Öğünlerin Protein Deposu Pek çok kişinin beğeni ile tükettiği balık çeşitlerinden biri…

Soğan Kürü Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Soğan Kürü Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Soğan Kürü: Kadın Hastalıklarında Doğal Reçete! Sofraların temel direği olarak tanımlanan soğan, tadı ve özellikleri…

Rezene Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Rezene Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Rezene: Vitamin Deposu Doğal İlaç! Rezene bitkisi günümüzde pek çok farklı şekilde tüketilen bir bitki…

Meyve Diyeti ile 3 Günde 5 Kilo Zayıflayın! Tarifi
Meyve Diyeti ile 3 Günde 5 Kilo Zayıflayın!

Meyve Diyeti Nasıl Yapılır? Modern yaşamın getirdiği en büyük sağlık problemlerinden biri olan kilo artışı,…

Mahlep Nedir? Faydaları, Kullanımı, Ne İşe Yarar? Tarifi
Mahlep Nedir? Faydaları, Kullanımı, Ne İşe Yarar?

Mahlep: Tatlı Kokulu Hamur İşi Baharatı Mahlep, ağızda dağılan o kıyır kıyır tuzlu kurabiye ve…

Kustuktan Sonra Ne Yapılır, Yenir? 5 Bitkisel Çözüm Tarifi
Kustuktan Sonra Ne Yapılır, Yenir? 5 Bitkisel Çözüm

Kustuktan Sonra Ne Yapmalıyım? Ne İyi Gelir? Kötü bir koku, aşırı sıcak ve bunaltıcı hava,…

Ağustos Ayı Sebze ve Meyveleriyle Tarifler Tarifi
Ağustos Ayı Sebze ve Meyveleriyle Tarifler

Ağustos ayı hoş geldi! Yaz aylarının sağlıklı sebze ve meyvelerine ağustos ayında bir de mürdüm…

Ağustos Ayında Ne Yenir? Meyve ve Sebzeler Listesi Tarifi
Ağustos Ayında Ne Yenir? Meyve ve Sebzeler Listesi

Ağustos Ayının Vitamin Deposu Sebze ve Meyveleri Her besini tam mevsiminde yemek, sağlıklı kalmanın sırlarından…

2021 Temmuz Ayının 30 Popüler Tarifi
2021 Temmuz Ayının 30 Popüler Tarifi

Nefis Yemek Tarifleri'nin her ay sizlerle paylaştığı en beğenilen tarifler listesinde temmuz ayının en çok…

Kızılcık Faydaları: Bağışıklık Sistemini Güçlendirir! Tarifi
Kızılcık Faydaları: Bağışıklık Sistemini Güçlendirir!

Kızılcık: Doğadan Mayhoş ve Şifalı Kızıllık Sonbaharın en güzel ayı olan eylülün en kırmızı meyvesi…

Tarifler Geri
Videolar Geri