Düdüklü Tencere Kullanımı Püf Noktaları, Resimli Anlatım

Düdüklü Tencere Kullanımı Püf Noktaları, Resimli Anlatım Tarifi

Düdüklü Tencere Nasıl Kullanılır?

Düdüklü tencereler aktif durumdaki hemen her mutfağın vazgeçilmez yemek pişirme aletleri arasında yer alır. Yanlış kullanıldığı takdirde mutfakta bazı büyük tehlikelere sebebiyet verdiğinin bilinmesine rağmen bunca tercih edilmesi sunduğu avantajlar da yatar.

Bunların başında, normal tencerelere oranla pişirme süresini %70’lere kadar düşürmesi gelir. Düdüklü tencerede yemek pişirdiğiniz zaman çok daha az enerji tüketmiş olursunuz; bu da aylık elektrik ve doğalgaz faturalarına doğrudan yansıyacağından mutfak giderleriniz üzerinde olumlu etki yapar.

Tarif için: Düdüklü Tencerede Tavuk Tandır

Düdüklü Tencere Nedir?

Yemekleri buhar gücünden faydalanma prensibi doğrultusunda çalışarak pişiren bir tencere türüdür.

Yemekler havayla temas etmeden pişirildiği için gıdaların besin değerleri korunur. Bu yöntemle her türlü sebze ve et yemeğini kolaylıkla, hızlı ve sağlıklı bir biçimde pişirebilirsiniz.

Doğru ve dikkatli bir kullanımla düdüklü tencere patlaması gibi tehlikeleri bertaraf edebilir ve düdüklü tencereyle yemek pişirmenin avantajlarından sonuna kadar yararlanabilirsiniz.

düdüklü tencere kullanımı

Düdüklü Tencere Kullanmanın Püf Noktaları

Şayet daha önce hiç düdüklü tencere kullanmadıysanız; sizlere birkaç adımda düdüklü tencere kullanımından bahsedelim. Elinizdeki düdüklü tencerenin modelini ve kullanıma talimatını mutlaka okumalısınız. Eski ve yeni tip düdüklü tencereler birbirinden çok farklı işlevlere sahip olduğu için; önce kitapçığı okuyup sonra tüyolarımızı uygulayabilirsiniz. İşte düdüklü tencereyi kullanırken aklınızda olması gerekenler:

 • Düdüklü tencerenin her kullanımda mutlaka temiz ve yıkanmış olması gerekiyor. Önceki yemekten kalan artık ve koku, günün yemeğine geçmemeli.
 • Tencerenin iç kısmında en fazla alabileceği ölçüye dair bir işaret olmalı. Genellikle “max” yazan yere kadar su ve yemek doldurmanız önerilir. Daha fazlasını doldurmayınız.
 • Düdüklü tencereyi her zaman kısık ateşte pişirmeye alın. Ateşe koyduğunuz anda, kapağını kapatın ve düdük aparatını dik konumda bırakın.
 • Şimdi birkaç dakika bekleyin ve düdüklüden ses çıkışını duyun. İşte bu anda düdüğü kapatın ve pişmesi için süre başlatın.
 • İstediğiniz sürede pişen yemeğinizi düdüklü tencereden almak için ocağın altını kapatın.
 • Kapağı açmak için sakın acele etmeyin; çünkü tencere içinde hala hava var ve fokur fokur yemek kaynamakta.
 • Ortalama 20 dakika kadar bekledikten sonra düdüğü yavaş yavaş kaldırın. Eğer hava çıkışı yoksa kilitli kapağı uygun şekilde açın.
 • Her yemek sonrasında kapak kısmındaki hava çıkış deliğini güzelce silin ve yıkayın. Eğer burası tıkanmış haldeyse tencere içindeki yemek istenilen şekilde pişmez ve düdüklü tencere kazalara neden olabilir.
 • Yemeklere mutlaka yeterli oranda su koymayı unutmayın. Düdüklü tencere içinde buhar oluşması için ilave su gereklidir. Susuz pişme durumunda tencere yanabilir.
 • Ayrıca buzlu ürünleri, doğrudan düdüklü tencereye ekleyip pişirme aşamasına geçmeyin. Buzların erimesi için önceden hazırlık yapabilirsiniz.
düdüklü tencere nasıl kullanılır

Düdüklü Tencere Nasıl Kullanılır?

 • Öncelikle yemek pişirme işlemi için kullanacağınız düdüklü tencerenin sağlam ve fonksiyonlarını kaybetmemiş olmasına, düdüklü tencere lastiği, düdüğü gibi parçalarının temiz ve yıpranmamış olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Pişireceğiniz yemeğe ait malzemeleri hazırlayarak tencerenin içerisine koyun.
 • Üzerine ekleyeceğiniz su miktarı tencere modeline göre değişiklik gösterse de bu miktar yarım su bardağından az olmamalıdır.

İlginizi çekebilir: Düdüklü Tencere Yemekleri – Kısa Sürede Pişen 18 Leziz Yemek Tarifi

düdüklü tencere kullanımı
 • Yemeğin suyunu ilave ettikten sonra düdüklü tencere kullanımı için en önemli noktalardan biri olan kapağı kapatma işlemine geçin.
 • Tencerenin hava almaması için kapağın düzgünce kapatılması son derece önemli.
 • Yanlış kapanan kapaklar pişirme esnasında çeşitli kazaların yaşanmasına ya da yemeğin istenildiği gibi pişmemesine yol açabilir.
 • Kapağı kapattıktan sonra tencereyi ocağa koyarak (varsa) düdüklü tencere düdüğü olarak bilinen aparatı dik konuma getirin.
 • Bir süre sonra kaynamayla birlikte düdük ötmeye ve yüksek buhar vermeye başladığında düdüğü indirin ve ocağı kısın.
 • Düdüklü tencerenizin kullanım kılavuzunda belirtilen düdüklü tencere pişirme süreleri doğrultusunda ya da tecrübeleriniz neticesinde belirlediğiniz pişirme süresine riayet edin.

düdüklü tencere nasıl açılır

 • Düdüklü tencere nasıl açılır sorusu için verilecek ilk cevap sabırlı olmanız gerektiği.
 • Belirlediğiniz sürenin dolmasının ardından ocağın altını kapatın fakat tencereyi asla hemen hareket ettirmeyin! Bir süre buharın dağılmasını bekleyin. Bu sürenin 10 dakikadan az olmamasına özen gösterin.
 • Daha sonra tencerenin düdüğünü dik konuma getirin ve buhar çıkışının tamamlanmasını bekleyin.
 • Eğer içerideki basınç yeteri kadar tahliye edilmeden kapağı açmaya kalkarsanız kapak basıncın etkisiyle yerinden fırlayarak istenmeyen patlama ve yanmalara sebep olabilir.
 • Bu nedenle hiçbir biçimde acele etmemeli ve kapağı açmadan önce buhar çıkışının tamamlandığından kesinlikle emin olmalısınız.
düdüklü tencere hava kaçırıyor ne yapmalıyım

Düdüklü Tencere Hava Kaçırıyor Ne Yapmalıyım?

Düdüklü tencereniz eski model ve hava kaçırıyor ise yüksek ihtimalle uzun kullanıma bağlı olarak tencerenin ağız bölümündeki lastikler eskimiştir. Bu durumda yapmanız gereken düdüklüyü tava – tencere tamircilerine götürmektir. Düdüklü tencereniz yeni ve hava kaçırıyor ise satın aldığınız yetkili firma ile görüşmelisiniz. Garanti dahilindeki ürünler için iletişim numaralarından, satın aldığınız mağazadan destek isteyebilirsiniz.

Tarif için: Düdüklü Tencerede Lokanta Usulü Tas Kebabı

Düdüklü Tencerede Lokanta Usulü Tas Kebabı

Düdüklü Tencere Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Düdüklü tencere düdüğünün her zaman temiz tutulması gerektiğini vurgulamakta yarar var. Zira bu küçük parçanın düdüklü tencerenin çalışma prensibi söz konusu olduğunda rolü büyük.
 • Eğer düdük tıkandığı için sinyal zamanını yanlış verir ya da işlevini tam olarak yerine getiremezse hem tehlikeli sonuçlar doğurabilir hem de pişirdiğiniz yemeklerden istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz.
 • Pişireceğiniz yemek her ne olursa olsun tencerenin içi asla 2/3’ünden fazla dolu olmamalıdır.
 • Hatta kuru fasulye gibi baklagiller pişirilirken bu oran 1/2 (yarım) olarak belirlenmelidir.
 • Tencerenin içinde yemeği pişirecek olan buhar için yeterli miktarda yer kaldığından emin olmalısınız.
 • Son olarak düdüklü tencere kullanımı, pişme esnasında kapağın açılıp yemeğin pişip pişmediğini kontrol etmeye izin vermediği için kullanım kılavuzunda belirtilen pişirme sürelerine uymanız yararınıza olur.
 • Ayrıca bu süreleri tutarken eğer mümkünse mutfak saatinizin alarmını kurun. Hafızanıza ne kadar güvenirseniz güvenin işinizi şansa bırakmayın.
düdüklü tencere nasıl kullanılır

Düdüklü Tencere Nasıl Seçilir?

Her ne kadar günümüzde birbirinden farklı çok sayıda marka tarafından üretimi gerçekleşse de düdüklü tencerenin kullanım prensibi aynı, mekanizmalar da genel olarak birbirine benzerdir. Burada önemli olan noktalardan biri ürünün garantisinin olmasıdır. Ayrıca markanın mümkünse tanıyıp güvendiğiniz bir marka olması da daha iyi sonuçlar verecektir.

Bunun dışında özellikle son yıllarda üretilen yeni nesil düdüklü tencerelerin kapak bölümlerinde kullanılan açma kapama ve program düğmeleri değişiklik gösterebilir. Satın alacağınız ürünün sahip olduğu özellikleri öncesinde inceleyerek kolay, pratik ve avantajlı kullanıma sahip olduğunu düşündüğünüz bir tanesini seçmelisiniz.

düdüklü tencere kullanımı

Düdüklü Tencerede Hangi Yemekler Yapılabilir?

Mutfakta zaman kazandıran bir ürün olan düdüklü tencere, pek çok yemeğin daha kısa sürede pişmesine yardım eder. Haşlama ve kaynatma isteyen yemekleri düdüklü tencerede kolayca pişirebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey evinizdeki düdüklü tencerenin kullanım talimatını gözden geçirip pişirme süresini kontrol etmek olacak!

 • Börek mi yapacaksınız? Patates harcını hazırlamak için düdüklü tencerede patatesleri haşlayabilirsiniz.
 • Yahni mi yapmak istediniz? Kırmızı ya da beyaz etinizi düdüklü tencerede haşladıktan sonra sebzelerle buluşturabilirsiniz.
 • Bakliyatların yumuşacık olması için de düdüklü tencereden faydalanabilirsiniz.
 • Aşure malzemelerini de yine düdüklü tencerede en kısa sürede pişirip kalan aşamalara normal tencerede devam edebilirsiniz.
 • Mercimek çorbası gibi leziz çorbaları da dakikalar içinde servise hazır hale getirebilirsiniz.

Tarif için: Düdüklüde Tandır Tadında Tavuk

Düdüklüde Tandır Tadında Tavuk

Eski Tip Düdüklü Tencerede Düdük Nasıl İndirilir?

Şayet tencereniz eski modelse, yemeğinizin ısınmasıyla beraber düdük noktasından ses çıkacaktır. Sesi duyduğunuz andan itibaren düdüğü indirip kısık ateşte yemeği pişirebilirsiniz.

düdüklü tencere kullanımı

Düdüklü Tencerede 3 Pratik Tarif

1) Ayva Reçeli Yapmak Hiç Bu Kadar Kolay Olmadı: Ayva Reçeli

Reçel Türk mutfağının özellikle sabah kahvaltıları söz konusuysa olmazsa olmaz lezzetlerinden biri. Hemen her türlü meyve ve bazı sebzelerin reçelini yapabilirsiniz. Bunun için anne ve anneannelerimizden kalma tencerede saatlerce kaynatma yöntemine başvurabileceğiniz gibi bu iş için düdüklü tencerenin nimetlerinden de yararlanabilirsiniz. Böylece yoğun bir çalışma ya da ev hayatına sahip biri olsanız bile son derece hızlı, kolay ve pratik yollarla kendi reçelinizi kendiniz hazırlayabilirsiniz. Özellikle sert bir meyve olan ayva reçeli için düdüklü tencere harika bir pişirme yöntemi olabilir. Düdüklü Tencerede Ayva Reçeli

Düdüklü Tencerede Ayva Reçeli

2) Nohut Ancak Bu Kadar Hızlı Pişebilirdi: Etli Nohut Yemeği

Baklagiller de et gibi pişirmesi kolay olmayan gıda ürünleri arsında yer alır. Düdüklü tencerede nohut en çok pişen yemekler arasındadır. Nohut yemeğini düdüklü tencerede bile pişirecek olsanız bir gün önceden mutlaka ıslatarak şişmesini bekleyin. Malzemeleri ekledikten sonra düdüklü tencerede 15-20 dakika gibi çok kısa bir süre içinde yemeğiniz hazır hale gelir. Siz de pamuk kıvamına gelen nohutları afiyetle yiyebilirsiniz. Düdüklü Tencerede Etli Nohut

Düdüklü Tencerede Nohut Yemeği

3) Evet Yanlış Duymadınız! Düdüklü Tencerede Kek

Düdüklü tencereler sadece normal tencerelerin değil aynı zamanda fırınların da tahtına aday. Fırında pişirdiğiniz pek çok yemeği ve tatlıyı düdüklü tencere ile de hazırlayabilirsiniz. Düdüklü tencerede kek olur mu demeyin, deneyip sonucu kendiniz görün. Bunun için keki verilen tarife göre hazırladıktan sonra düdüklü tencereyi tıpkı fırın tepsisini ya da kalıbı yağlar gibi yağlayın ve hamuru pişmeye bırakın. Pişirme süresinin ardından kekiniz hazır. Bu işlemi eski tip (alüminyum) düdüklü tencere ile yapmanız gerekiyor. Çelik malzemeden üretilmiş yeni tip düdüklüler kek söz konusu olduğunda pek iyi sonuç vermiyor. Düdüklü Tencerede Kek

Düdüklü Tencerede Kek

Görmediğiniz 10 Değişik Mutfak Eşyası

Mutfak İçin Ölçü Tablosu Detaylı, Resimli

Döküm Tencerenin Ömrünü Uzatan 7 Püf Noktası

Hangi Yemek Düdüklü Tencerede Kaç Dakikada Pişer?

Mutfak Düzeni: İşinizi Kolaylaştıracak Resimli 10 Mükemmel Taktik

En sevilen mutfak ve ev ürünlerinde kaçırılmayacak fırsatlar için tıklayın

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda mutfakta ve ev yaşamında size zaman kazandırabilecek püf noktalarını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride doğal temizlik tavsiyelerinden butik sebze meyve yetiştiriciliğine, besinleri kolay ayıklama ve uzun süre muhafaza etme tekniklerinden yemeklerde lezzeti artıran ipuçlarına değin hızlı çözüm önerileri yer almaktadır. Evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz bu tavsiyeler aşama aşama resimli maddelerle özel olarak düzenlenmiştir. Sunmuş olduğumuz bilgiler öneri niteliğindedir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili ürüne karşı alerjiniz olup olmadığını önceden test etmeli, tavsiyeleri uygularken dikkatli olmaya özen göstermelisiniz. Aksi durumda yaşanabilecek olumsuz durumlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Lazanya Resimli Anlatım Tarifi

Lazanya Resimli Anlatım

12-14 kişilik, 5dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Karnıyarık Püf Noktalarıyla Tarifi

Karnıyarık Püf Noktalarıyla

4-6 kişilik, 30dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Sufle (Püf Noktalarıyla) Tarifi

Sufle (Püf Noktalarıyla)

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Trileçe (Püf Noktalarıyla) Tarifi

Trileçe (Püf Noktalarıyla)

12-14 kişilik, 40dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Pazılı Börek ( Resimli Anlatım ) Tarifi

Pazılı Börek ( Resimli Anlatım )

2-4 kişilik, 15dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Saksı Kebabı ( Resimli Anlatım ) Tarifi

Saksı Kebabı ( Resimli Anlatım )

6-8 kişilik, 25dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Büzgülü Pide (Resimli Anlatım ) Tarifi

Büzgülü Pide (Resimli Anlatım )

1-2 kişilik, 10dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Çiçek Börek (Resimli Anlatım) Tarifi

Çiçek Börek (Resimli Anlatım)

8-10 kişilik, 30dk Hazırlık, 35dk Pişirme
Porsiyonluk Börek (Resimli Anlatım) Tarifi

Porsiyonluk Börek (Resimli Anlatım)

8-10 kişilik, 15dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Yılbaşı Ağacı ve Süsleri Fiyat Listesi 2023 Tarifi
Yılbaşı Ağacı ve Süsleri Fiyat Listesi 2023

2023 Yılbaşı Çam Ağaçları ve Süsleri Ne Kadar? Bu günlerde evleri tatlı bir yılbaşı telaşı…

Yılbaşı Diyeti: Akşam Fazla Kaçıranlara Birebir! Tarifi
Yılbaşı Diyeti: Akşam Fazla Kaçıranlara Birebir!

Yılbaşı Sonrası Diyeti Listesi: Telafi Tüyoları Sevdiklerimizle güzel bir akşam geçirip yeni yıla merhaba dedik.…

Yılbaşı Kaktüsü: Evde Bakımı ve Çoğaltılması Tarifi
Yılbaşı Kaktüsü: Evde Bakımı ve Çoğaltılması

Yılbaşı Kaktüsü Evde Nasıl Yetiştirilir? İçinde bulunduğumuz bu günler sadece yeni yılın habercisi değil, aynı…

Yılbaşı Gecesi Evde En İyi 15 Aktivite Tarifi
Yılbaşı Gecesi Evde En İyi 15 Aktivite

Yılbaşı Gecesi Evde Yapılabilecek Aktiviteler Tatlı ve acı telaşlarla koskoca bir yıl daha bitti. Geride…

Yılbaşı Çiçeği Kokina Bakımı Nasıl Yapılır?
Yılbaşı Çiçeği Kokina Bakımı Nasıl Yapılır?

Kokina: Yılbaşının Şans, Mutluluk, Huzur Çiçeği Her yıl aralık ayının son haftasında pek çok evi…

Yılbaşı Mesajları: En Güzel Sözler 2023 Tarifi
Yılbaşı Mesajları: En Güzel Sözler 2023

Yılbaşı Tebrik Mesajları & Yeni Yıl Dilekleri Yeni yılı karşılamaya hazırlandığımız şu günlerde etrafta bolca…

Airfryer Tarifleri: Hızlı, Pratik, Çok Hafif! Tarifi
Airfryer Tarifleri: Hızlı, Pratik, Çok Hafif!

Son dönem mutfak aletleri yelpazesinde çok satanlar arasına giren airfryer, yiyecekleri yağsız kızartabilen bir çeşit…

Yılbaşı Ağacı ve Süsleri Fiyat Listesi 2023 Tarifi
Yılbaşı Ağacı ve Süsleri Fiyat Listesi 2023

2023 Yılbaşı Çam Ağaçları ve Süsleri Ne Kadar? Bu günlerde evleri tatlı bir yılbaşı telaşı…

Yılbaşı Diyeti: Akşam Fazla Kaçıranlara Birebir! Tarifi
Yılbaşı Diyeti: Akşam Fazla Kaçıranlara Birebir!

Yılbaşı Sonrası Diyeti Listesi: Telafi Tüyoları Sevdiklerimizle güzel bir akşam geçirip yeni yıla merhaba dedik.…

Yılbaşı Kaktüsü: Evde Bakımı ve Çoğaltılması Tarifi
Yılbaşı Kaktüsü: Evde Bakımı ve Çoğaltılması

Yılbaşı Kaktüsü Evde Nasıl Yetiştirilir? İçinde bulunduğumuz bu günler sadece yeni yılın habercisi değil, aynı…

Yılbaşı Gecesi Evde En İyi 15 Aktivite Tarifi
Yılbaşı Gecesi Evde En İyi 15 Aktivite

Yılbaşı Gecesi Evde Yapılabilecek Aktiviteler Tatlı ve acı telaşlarla koskoca bir yıl daha bitti. Geride…

Yılbaşı Çiçeği Kokina Bakımı Nasıl Yapılır?
Yılbaşı Çiçeği Kokina Bakımı Nasıl Yapılır?

Kokina: Yılbaşının Şans, Mutluluk, Huzur Çiçeği Her yıl aralık ayının son haftasında pek çok evi…

Yılbaşı Mesajları: En Güzel Sözler 2023 Tarifi
Yılbaşı Mesajları: En Güzel Sözler 2023

Yılbaşı Tebrik Mesajları & Yeni Yıl Dilekleri Yeni yılı karşılamaya hazırlandığımız şu günlerde etrafta bolca…

2023 Yılbaşı Filmleri: En İyi 43 Öneri Tarifi
2023 Yılbaşı Filmleri: En İyi 43 Öneri

2023 Yeni Yıl Akşamında Soluksuz Film Keyfi! Yılbaşında insanlar ikiye ayrılır: Evde girenler ve dışarıda…

Yılbaşı Şarkıları: En İyi Çalma Listesi 2023 Tarifi
Yılbaşı Şarkıları: En İyi Çalma Listesi 2023

Klasik, Eğlenceli Yılbaşı Şarkıları: 2023 Özel Nefis Yemek Tarifleri ekibi olarak yılbaşı akşamınıza renk ve…

Kaşıntıya Ne İyi Gelir? Evde 10 Bitkisel Destek Tarifi
Kaşıntıya Ne İyi Gelir? Evde 10 Bitkisel Destek

Kaşıntı Nasıl Geçer? Evde Doğal Yöntemler Kaşıntı, pek çok kişinin yaşadığı cilt sorunlarından biridir. Kaşıntının…

Kustuktan Sonra Ne Yapılır, Yenir? 6 Bitkisel Destek Tarifi
Kustuktan Sonra Ne Yapılır, Yenir? 6 Bitkisel Destek

Kustuktan Sonra Ne Yapmalıyım, Ne İyi Gelir? Kötü bir koku, aşırı sıcak ve bunaltıcı hava,…

Ayça Kaya Diyet Listesi, Metabolizma Çalıştıran Gıdalar Tarifi
Ayça Kaya Diyet Listesi, Metabolizma Çalıştıran Gıdalar

Ayça Kaya Diyet Listesi: Bütüncül Sağlıklı Yaşam Zayıflamak, sağlıklı bir bedene sahip olmak, en doğal…

Tarifler Geri
Videolar Geri