Düdüklü Tencere Kullanımı Püf Noktaları, Resimli Anlatım

5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 (5 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Düdüklü Tencere Kullanımı Püf Noktaları, Resimli Anlatım Tarifi

Tüm İpuçlarıyla: Düdüklü Tencere Nasıl Kullanılır?

Düdüklü tencereler aktif durumdaki hemen her mutfağın vazgeçilmez yemek pişirme aletleri arasında yer alır. Yanlış kullanıldığı takdirde mutfakta bazı büyük tehlikelere sebebiyet verdiğinin bilinmesine rağmen bunca tercih edilmesi sunduğu avantajlarda yatar. Bunların başında, normal tencerelere oranla pişirme süresini yüzde yetmişlere kadar düşürmesi gelir. Düdüklü tencerede yemek pişirdiğiniz zaman çok daha az enerji tüketmiş olursunuz; bu da aylık elektrik ve doğalgaz faturalarına doğrudan yansıyacağından mutfak giderleriniz üzerinde olumlu etki yapar.

Düdüklü Tencere Nedir?

Yemekleri buhar gücünden faydalanma prensibi doğrultusunda çalışarak pişiren bir tencere türüdür.

Yemekler havayla temas etmeden pişirildiği için gıdaların besin değerleri korunur. Bu yöntemle her türlü sebze ve et yemeğini kolaylıkla, hızlı ve sağlıklı bir biçimde pişirebilirsiniz.

Doğru ve dikkatli bir kullanımla düdüklü tencere patlaması gibi tehlikeleri bertaraf edebilir ve düdüklü tencereyle yemek pişirmenin avantajlarından sonuna kadar yararlanabilirsiniz.

Düdüklü Tencere Nasıl Seçilir?

Her ne kadar günümüzde birbirinden farklı çok sayıda marka tarafından üretimi gerçekleşse de düdüklü tencerenin kullanım prensibi aynı, mekanizmalar da genel olarak birbirine benzerdir.

Burada önemli olan noktalardan biri ürünün garantisinin olmasıdır. Ayrıca markanın mümkünse tanıyıp güvendiğiniz bir marka olması da daha iyi sonuçlar verecektir.

Bunun dışında özellikle son yıllarda üretilen yeni nesil düdüklü tencerelerin kapak bölümlerinde kullanılan açma kapama ve program düğmeleri değişiklik gösterebilir. Satın alacağınız ürünün sahip olduğu özellikleri öncesinde inceleyerek kolay, pratik ve avantajlı kullanıma sahip olduğunu düşündüğünüz bir tanesini seçmelisiniz.

Düdüklü Tencere Nasıl Kullanılır?

  • Öncelikle yemek pişirme işlemi için kullanacağınız düdüklü tencerenin sağlam ve fonksiyonlarını kaybetmemiş olmasına, düdüklü tencere lastiği, düdüğü gibi parçalarının temiz ve yıpranmamış olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Pişireceğiniz yemeğe ait malzemeleri hazırlayarak tencerenin içerisine koyun. Üzerine ekleyeceğiniz su miktarı tencere modeline göre değişiklik gösterse de bu miktar yarım su bardağından az olmamalıdır.

  • Yemeğin suyunu ilave ettikten sonra düdüklü tencere kullanımı için en önemli noktalardan biri olan kapağı kapatma işlemine geçin. Tencerenin hava almaması için kapağın düzgünce kapatılması son derece önemli. Yanlış kapanan kapaklar pişirme esnasında çeşitli kazaların yaşanmasına ya da yemeğin istenildiği gibi pişmemesine yol açabilir.
  • Kapağı kapattıktan sonra tencereyi ocağa koyarak (varsa) düdüklü tencere düdüğü olarak bilinen aparatı dik konuma getirin. Bir süre sonra kaynamayla birlikte düdük ötmeye ve yüksek buhar vermeye başladığında düdüğü indirin ve ocağı kısın.

  • Düdüklü tencerenizin kullanım kılavuzunda belirtilen düdüklü tencere pişirme süreleri doğrultusunda ya da tecrübeleriniz neticesinde belirlediğiniz pişirme süresine riayet edin.
  • Düdüklü tencere nasıl açılır sorusu için verilecek ilk cevap sabırlı olmanız gerektiği. Belirlediğiniz sürenin dolmasının ardından ocağın altını kapatın fakat tencereyi asla hemen hareket ettirmeyin! Bir süre buharın dağılmasını bekleyin. Bu sürenin 10 dakikadan az olmamasına özen gösterin. Daha sonra tencerenin düdüğünü dik konuma getirin ve buhar çıkışının tamamlanmasını bekleyin. Eğer içerideki basınç yeteri kadar tahliye edilmeden kapağı açmaya kalkarsanız kapak basıncın etkisiyle yerinden fırlayarak istenmeyen patlama ve yanmalara sebep olabilir. Bu nedenle hiçbir biçimde acele etmemeli ve kapağı açmadan önce buhar çıkışının tamamlandığından kesinlikle emin olmalısınız.

Düdüklü Tencere Kullanmanın Püf Noktaları

  • Düdüklü tencere düdüğünün her zaman temiz tutulması gerektiğini vurgulamakta yarar var. Zira bu küçük parçanın düdüklü tencerenin çalışma prensibi söz konusu olduğunda rolü büyük. Eğer düdük tıkandığı için sinyal zamanını yanlış verir ya da işlevini tam olarak yerine getiremezse hem tehlikeli sonuçlar doğurabilir hem de pişirdiğiniz yemeklerden istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz.

  • Pişireceğiniz yemek her ne olursa olsun tencerenin içi asla 2 / 3’ünden fazla dolu olmamalıdır. Hatta kuru fasulye gibi baklagiller pişirilirken bu oran 1 / 2 olarak belirlenmelidir. Tencerenin içinde yemeği pişirecek olan buhar için yeterli miktarda yer kaldığından emin olmalısınız.

  • Son olarak düdüklü tencere kullanımı, pişme esnasında kapağın açılıp yemeğin pişip pişmediğini kontrol etmeye izin vermediği için kullanım kılavuzunda belirtilen pişirme sürelerine uymanız yararınıza olur. Ayrıca bu süreleri tutarken eğer mümkünse mutfak saatinizin alarmını kurun. Hafızanıza ne kadar güvenirseniz güvenin işinizi şansa bırakmayın.

Düdüklü Tencerenin Zararları Nelerdir?

Doğru yöntemlerle ve verilen direktiflere uyarak düdüklü tencereyle yemek pişirmenin bilinen bir zararı yoktur, aksine gıdalar sahip oldukları besin değerlerini korudukları için daha sağlıklıdır.

Düdüklü tencerenin bakım ve temizliğine dikkat edildikten sonra, kullanım aşamalarına dair verilen kurallara riayet edildiğinde herhangi bir patlama tehlikesi ile karşı karşıya kalınmaz. Aksi takdirde ciddi patlama vakaları yaşamanız ne yazık ki mümkün hale gelir.

Düdüklü Tencerede 3 Farklı Hızlı ve Pratik Tarif

1) Ayva Reçeli Yapmak Hiç Bu Kadar Kolay Olmadı: Ayva Reçeli İçin:

Reçel Türk mutfağının özellikle sabah kahvaltıları söz konusuysa olmazsa olmaz lezzetlerinden biri. Hemen her türlü meyve ve bazı sebzelerin reçelini yapabilirsiniz. Bunun için anne ve anneannelerimizden kalma tencerede saatlerce kaynatma yöntemine başvurabileceğiniz gibi bu iş için düdüklü tencerenin nimetlerinden de yararlanabilirsiniz. Böylece yoğun bir çalışma ya da ev hayatına sahip biri olsanız bile son derece hızlı, kolay ve pratik yollarla kendi reçelinizi kendiniz hazırlayabilirsiniz. Özellikle sert bir meyve olan ayva reçeli için düdüklü tencere harika bir pişirme yöntemi olabilir. Tarif: Düdüklü Tencerede Ayva Reçeli

2) Nohut Ancak Bu Kadar Hızlı Pişebilirdi: Etli Nohut Yemeği İçin:

Baklagiller de et gibi pişirmesi kolay olmayan gıda ürünleri arsında yer alır. Düdüklü tencerede nohut en çok pişen yemekler arasındadır. Nohut yemeğini düdüklü tencerede bile pişirecek olsanız bir gün önceden mutlaka ıslatarak şişmesini bekleyin. Malzemeleri ekledikten sonra düdüklü tencerede 15-20 dakika gibi çok kısa bir süre içinde yemeğiniz hazır hale gelir. Siz de pamuk kıvamına gelen nohutları afiyetle yiyebilirsiniz. Tarif: Düdüklü Tencerede Etli Nohut

3) Evet Yanlış Duymadınız! Düdüklü Tencerede Kek İçin:

Düdüklü tencereler sadece normal tencerelerin değil aynı zamanda fırınların da tahtına aday. Fırında pişirdiğiniz pek çok yemeği ve tatlıyı düdüklü tencere ile de hazırlayabilirsiniz. Düdüklü tencerede kek olur mu demeyin, deneyip sonucu kendiniz görün. Bunun için keki verilen tarife göre hazırladıktan sonra düdüklü tencereyi tıpkı fırın tepsisini ya da kalıbı yağlar gibi yağlayın ve hamuru pişmeye bırakın. Pişirme süresinin ardından kekiniz hazır. Bu işlemi eski tip (alüminyum) düdüklü tencere ile yapmanız gerekiyor. Çelik malzemeden üretilmiş yeni tip düdüklüler kek söz konusu olduğunda pek iyi sonuç vermiyor. Tarif: Düdüklü Tencerede Kek

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Düdüklü Tencere Kullanımı Püf Noktaları, Resimli Anlatım 10.10.2017 tarihinde yayınladı.