Ökse Otu Faydaları, Çayı Neye İyi Gelir? Kanser ve Diyabet Tedavisi

Kanser, Migren, Epilepsi ve Diyabete Doğal Reçete

Ökse Otu

Santalaceae familyasına dahil olan ökse otu, Batı ve Güney Asya’ya ait asalak bir bitki türüdür. Halk dilinde güvelek, gevele, çekem ve purç olarak da bilinir. Dört mevsim boyunca yapraklarını dökmeyen ve özellikle elma ağacı dalları üzerinde yaşayan bu bitki türü, pek çok hastalığın da şifa kaynağı olarak bilinir.

İnce ince kıyılan ve gölgede kurutulan ökse otu yaprakları henüz meyve vermeden yalnızca mart – nisan aylarında ve ekim ayının başından aralık ayının ortasına kadar olan dönemde toplanmaktadır.

ökse otu faydaları

Ökse Otu Nedir?

Ökse otu parazit olarak yetişen ve toprakta kendiliğinden ortaya çıkan bir bitkidir. Birçok kişi ökse otunu belirli kültürel geleneklerle veya süslemelerle ilişkilendirse de, çok sayıda kıtada çeşitli biçimlerde yetişir ve aslında hemiparazitik bitkileri belirli bir taksonomik düzende kapsayan geniş bir terimdir. Hemiparazitik bir bitki, konakçı bir ağaca veya çalıya tutunur, dallara nüfuz eder ve beslenmek için besin ve su emer. Bu parazitik davranış, birçok türün ve ökse otu türlerinin en birleştirici özelliğidir.

Ökse otunun özündeki organik bileşikler ve kimyasallar, epilepsi, kanser tedavisi (daha yakın yıllarda) ve kısmen de lokal olarak ve yüksek dozda enjekte edilerek tümör büyümesini geriletmek için kullanılmıştır. Günümüzde uygulamada popülerlik kazanmaya da devam etmektedir. Birçok bitkisel özütün aksine, ökse otu kullanımı genellikle enjeksiyon şeklindedir; ancak halk arasında tentür veya çay şeklinde de kullanılabilir. Ülkemizde çok fazla bilinmese de bitkinin yapraklarından ökse otu yağı da elde edilir.

ökse otu faydaları

Ökse Otunun Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

 • Ökse otunun özü kan basıncını düşürerek, kardiyovasküler sistem üzerindeki baskıyı ve stresi hafifletebilir ve aterosklerozun (damar sertliği) etkisini azaltır. Hipertansiyonun etkisinin azaltılması; felç, kalp krizi ve koroner kalp hastalıklarının önlenmesine yardımcı olabilir. Ökse otu özü ayrıca nabzı yavaşlatmaya yardımcı olur, bu da kalbin zorlanmasını azaltır.
 • Ökse otu boğaz ağrısı, öksürük ve bronşiyal iltihaplanma durumlarında tahrişi yatıştırır, göğüsteki rahatsızlığı ve sıkışıklık hissini azaltmaya yardımcı olur. Vücudun ve beynin aynı anda sakinleşmesini sağlayarak, astım krizlerinde görülen öksürme, hırıltılı solunum ve panik davranışlarının engellenmesini sağlar. Bu özellikleri sayesinde ökse otu epilepsi hastalığı için de eski lokman hekimler tarafından yıllar boyunca ilaç olarak kullanılmıştır.
 • Ökse otu faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmesi de yer alır. Bu özelliği aynı zamanda kanser tedavisinde kullanılmasını da sağlar.
 • Antibakteriyel, antioksidan ve antiviral kapasitesi, vücudun mükemmel bir savunma hattına sahip olmasına yardımcı olur.
 • Ökse otu, aşırı kramp ve menstrüel dönem ağrılarında çay şeklinde kullanılabilir. Ancak, kas spazmlarını ve enflamasyonu yatıştıran, gerginliği ve krampları hafifletmeye yardımcı olan ökse otu çayı hamilelik ve emzirme dönemlerinde mutlaka bir doktora başvurularak tüketilmelidir. Hamilelik döneminde uterus kasılmalarını tetikleyebilir.
 • Ökse otu, pek çok hastalığa iyi geldiği gibi vazodilatasyon (damar genişlemesi) ve spazm giderici etkisiyle migren üzerinde de büyük fayda sağlar.
 • Ayrıca yüksek tansiyon kaynaklı baş ağrılarını da kısa sürede giderir. Ökse otu migren atağının başlayacağı hissedildiğinde çay olarak tüketilirse atakların yıpratıcı etkileri en aza indirilmiş olur.
 • Yatmadan önce içilen bir fincan ökse otu çayı sinirleri yatıştırır, dinlendirici bir uyku uyumanızı sağlar ve solunum sıkıntılarını yatıştırır. Böylece uyku sırasında ortaya çıkan horlama veya nefes düzensizlikleri gibi problemleri azaltır.

ökse otu zararları

Ökse Otunun Zararları ve Yan Etkileri

Avrupa ökse otu ağız yoluyla alındığında veya uygun miktarlarda derinin altına enjekte edildiğinde genellikle güvenlidir. Ancak meyvelerinin zehirli olduğu düşünülür ve tüketilmesi tavsiye edilmez. Enjeksiyonu takiben bazı lokal ve sistemik reaksiyonlar görülebilir.

Kızarıklık, kaşıntı, iltihaplanma ve enjeksiyon bölgesinde sertleşme lokal reaksiyonlar arasında yer alır. Sistemik reaksiyonlar hafif ateş veya grip benzeri semptomlar içerir. Aynı zamanda anafilaksi bildirilmiştir. Anafilaksi; yaşamı tehdit eder boyutta bir alerjik reaksiyondur ve acil tıbbi müdahale gerektirir.

Diğer olası yan etkileri arasında:

 • Göz bebeği büyüklüğünde değişim
 • Hafif ateş
 • İshal
 • Dehidrasyon
 • Nabzın yavaşlaması
 • Bulantı
 • Nöbet ve hezeyanlar bulunur.

Ökse otu; alkol kullanırken veya soğuk algınlığı ve alerji ilaçları, sakinleştiriciler, trankilizerler, narkotik ağrı kesiciler, barbitüratlar (uyku hapı), nöbet ilaçları ve kas gevşeticileri gibi sinir sistemini yavaşlatan ilaçların beraberinde kullanılmamalıdır. Avrupa ökse otu zararları arasında karaciğer hasarı da bulunur. Bu nedenle uzun süreli ve sık kullanımından kaçınılmalıdır.

ökse otu nedir

Ökse Otu Çayı Nasıl Demlenir? Neye İyi Gelir?

Ökse otunun demlenme şekli de diğer şifalı bitkilerin demlenme şekline benzer:

 • Bir bardak kaynar suyun içerisine 1-1,5 tatlı kaşığı kuru ökse otu atıp 5-10 dakika dinlenmesini bekledikten sonra süzüp içebilirsiniz.
 • Ökse otu çayı yapmanın diğer bir yöntemi ise şöyledir: 1 çay kaşığı kıyılmış ökse otunu 1 fincan soğuk suyun içine atın ve bir gün boyunca oda sıcaklığında bekletin. Sonrasında biraz ısıtarak içebilirsiniz.
 • Bu çay öksürüğe ve bronşite iyi gelir, astım tedavisine yardımcı olur, sinirleri yatıştırır ve mide kasılmalarını yatıştırır.

ökse otu ibrahim saraçoğlu

Ökse Otu Kanser Tedavisine Etkisi

Ökse otu kanser hastaları için de yararlı bir bitki olabilir. Yapılan bir çalışmada, ökse otunun kemoterapinin bulantı, uyuşukluk ve karıncalanma gibi yan etkilerini azalttığı anlaşılmıştır. Ayrıca çalışmada yer alan bazı katılımcılar daha az saç kaybı yaşadıklarını ve ruhsal durumlarının daha iyi olduğunu rapor etmişlerdir.

Ökse otu bunların yanı sıra radyoterapi alan hastaların geceleri daha rahat uyumalarını, daha az yorgun hissetmelerini sağlar. Meme, yumurtalık ve akciğer kanseri olan 220 hastayı kapsayan bir çalışma, ökse otu verilen hastaların daha az yorgunluk, uykusuzluk, anoreksiya ve bulantı yaşadığını göstermiştir.

Bunların yanı sıra, ökse otu beyin tümörü gelişiminin de gerilemesini sağlayarak kanser tedavisine katkıda bulunur.

Ökse otu İbrahim Saraçoğlu’nun da kullanılmasını önerdiği şifalı bitkilerden biridir ve Saraçoğlu bitkinin meyvelerinin yenilmemesi gerektiğini, asıl faydalı olan kısmının yaprakları olduğunu belirtir.

ökse otu

Saraçoğlu’nun hazırladığı kürün yapılışı:

 • 1 bardak kaynar suyun içerisine 1 tatlı kaşığı ökse otunun yaprak ve sapları (kurutulmuş) atılır, 8 dakika demlenmesi beklenir.
 • Sonrasında süzülür ve içilir.
 • Her defasında taze olarak hazırlanmalıdır.
 • Kür 4 hafta boyunca her gün uygulanır ve günde yalnızca 1 bardak içilir.
 • Ancak her 7 günün sonunda 3 gün ara verilir. Bu 3 günlük aralar uygulama süresine dahil edilmez.
 • Aynı zamanda kür uygulanırken kullanılan miktara da dikkat edilmeli, aşırıya kaçılmamalıdır.

ökse otu fiyatı

Ökse Otu Şeker Hastalığı Tedavisine Etkisi

Ökse otu şeker hastalığı için de nesillerdir geleneksel olarak kullanılmaktadır. Araştırmalar, laboratuvar testlerinde kan glukoz seviyelerini düşürme kabiliyetine sahip olduğunu göstermiştir ve diğer bulgular, özünün pankreatik hücrelerde insülin üretimini uyardığını, vücuttaki insülin seviyelerini düzenlemeye yardımcı olduğunu ve hastalığın şiddetini hafiflettiğini göstermiştir. Bu sebeple ökse otu genellikle diyabet hastası olanlar için doğal bir ilaç olarak reçete edilir.

 • Ökse otu çayı hazırlamak için; bir bardak kaynar su içerisine bir tatlı kaşığı ökse otu karıştırılır ve bardağın ağzı kapatılarak 10 saat beklenir.
 • 10 saat sonunda karışım süzülür ve tekrar ısıtılmadan ya da kaynatmadan tüketilir.
 • Ancak kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

ökse otu kanser

Ökse Otu Fiyatı Ne Kadar? Nerede Bulunur?

Ökse otunu aktarlardan veya internet üzerinden doğal ürünler satan mağazalardan satın alabilirsiniz. Ancak aldığınız yerin güvenilir olmasına ve satılan ürünlerin kaliteli olmasına dikkat etmelisiniz. Ökse otunu eğer aktardan alacaksanız açık şekilde, ihtiyacınız kadar alabilirsiniz.

Paketli satılan ökse otu ise genelde 50 veya 100 gramlık paketlerde kurutulmuş olarak bulunur. 100 gramlık paketlerin fiyatı 7 ila 10 tl arasında değişmektedir.

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Sumak Çayı ( Faydalarıyla ) Tarifi
Sumak Çayı ( Faydalarıyla )2-4 kişilik, 10dk Pişirme, 10dk Hazırlama
Kuşburnu Çayı Ve Kuşburnu Faydaları (Videolu) Tarifi
Kuşburnu Çayı Ve Kuşburnu Faydaları (Videolu)2-4 kişilik, 20dk Pişirme, 5dk Hazırlama
Faydaları İle Taze Limon Çayı Tarifi
Faydaları İle Taze Limon Çayı2-4 kişilik, 15dk Pişirme, 5dk Hazırlama
Masala Çayı (Hint Çayı) Tarifi
Masala Çayı (Hint Çayı)2-4 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama
Sarmaşık Otu (Ege Otları) Tarifi
Sarmaşık Otu (Ege Otları)4-6 kişilik, 25dk Pişirme, 15dk Hazırlama
Doyurucu Hafif Öğle Öğünü Tavuk Haşlama Ve Salatam Tarifi
Doyurucu Hafif Öğle Öğünü Tavuk Haşlama Ve Salatam1-2 kişilik, 40dk Pişirme, 5dk Hazırlama
Kış Çayı Tarifi
Kış Çayı1-2 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama
Mısır Ununda Gluten Var Mı? Tarifi
Mısır Ununda Gluten Var Mı?

Gluten Hassasiyetinde Mısır Unu Tüketilebilir Mi? Gluten hassasiyeti olan kişiler çölyak hastalığında görülen semptomların benzerlerini…

Çobançantası Otu: Faydaları ve Kullanımı Tarifi
Çobançantası Otu: Faydaları ve Kullanımı

Çobançantası Otu: Kadın Hastalıklarına Birebir! Faydalarıyla olduğu kadar ismiyle de dikkat çeken çobançantası tarımsal arazilerde…

Limon Tuzu Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Tarifi
Limon Tuzu Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Limon Tuzu Faydaları ve Kullanımına Dair İpuçları Limon tuzu nedir? Mutfakta hazırlanan tariflerden genel ev…

Hellim Peyniri Nasıl Kızartılır, Yenir? 10 Enfes Tarif Tarifi
Hellim Peyniri Nasıl Kızartılır, Yenir? 10 Enfes Tarif

Hellim Nasıl Kızartılır? Nasıl Yenir? Peynir denildiğinde akla gelen beyaz peynir ve kaşar peyniri genellikte…

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? Etkili 6 Doğal Çözüm Tarifi
Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? Etkili 6 Doğal Çözüm

Evde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen faktörler arasında hiç şüphesiz ki burun…

Mide Gazına Ne İyi Gelir? Anında Rahatlatan 12 Çözüm Tarifi
Mide Gazına Ne İyi Gelir? Anında Rahatlatan 12 Çözüm

Mide Gazı Nasıl Geçer? 12 Doğal Çözüm Mide gazına neler iyi gelir sorusu hazım problemi…

Kaz Yumurtası: Fiyatı, Faydaları, Yenir mi? Tarifi
Kaz Yumurtası: Fiyatı, Faydaları, Yenir mi?

Tavuktan Yumurtasından Büyük: Kaz Yumurtası Kaz yumurtası, tavuk yumurtası ile karşılaştırıldığında daha mat ve beyaz…

Mısır Ununda Gluten Var Mı? Tarifi
Mısır Ununda Gluten Var Mı?

Gluten Hassasiyetinde Mısır Unu Tüketilebilir Mi? Gluten hassasiyeti olan kişiler çölyak hastalığında görülen semptomların benzerlerini…

Çobançantası Otu: Faydaları ve Kullanımı Tarifi
Çobançantası Otu: Faydaları ve Kullanımı

Çobançantası Otu: Kadın Hastalıklarına Birebir! Faydalarıyla olduğu kadar ismiyle de dikkat çeken çobançantası tarımsal arazilerde…

Limon Tuzu Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Tarifi
Limon Tuzu Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Limon Tuzu Faydaları ve Kullanımına Dair İpuçları Limon tuzu nedir? Mutfakta hazırlanan tariflerden genel ev…

Hellim Peyniri Nasıl Kızartılır, Yenir? 10 Enfes Tarif Tarifi
Hellim Peyniri Nasıl Kızartılır, Yenir? 10 Enfes Tarif

Hellim Nasıl Kızartılır? Nasıl Yenir? Peynir denildiğinde akla gelen beyaz peynir ve kaşar peyniri genellikte…

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? Etkili 6 Doğal Çözüm Tarifi
Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? Etkili 6 Doğal Çözüm

Evde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen faktörler arasında hiç şüphesiz ki burun…

Mide Gazına Ne İyi Gelir? Anında Rahatlatan 12 Çözüm Tarifi
Mide Gazına Ne İyi Gelir? Anında Rahatlatan 12 Çözüm

Mide Gazı Nasıl Geçer? 12 Doğal Çözüm Mide gazına neler iyi gelir sorusu hazım problemi…

Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir? 6 Kolay Püf Noktası Tarifi
Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir? 6 Kolay Püf Noktası

6 Pratik Adımda Hijyenik Mutfak Dolabı Temizliği Mutfak dolabı temizliği, her evin mutlak temizliklerinden biridir.…

Karbonat Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Karbonat Nedir? Faydaları Nelerdir?

Karbonat ve Çok Amaçlı Kullanım Alanları Mutfakta tariflere eklenmesi amacıyla bulundurulan karbonat, aslında birçok yarara…

Adaçayı Yağının 16 Mucizevi Faydası Tarifi
Adaçayı Yağının 16 Mucizevi Faydası

Mucizevi Adaçayı Yağı Faydaları Adaçayı yağı faydaları ile tanışmaya hazır mısınız? Adaçayı, pek çok vitamini…

Göbek Eriten Kür Tarifleri ve Hareketler Tarifi
Göbek Eriten Kür Tarifleri ve Hareketler

En Etkili Göbek Eriten Yöntem ve Tarifler Tüm dünyada önemli bir problem haline gelen şişmanlık…

Kek En İyi Nasıl Kabarır? Püf Noktalı Tarifler Tarifi
Kek En İyi Nasıl Kabarır? Püf Noktalı Tarifler

Göz Alıcı Puf Puf Kabaran Kekler İçin İpuçları Neredeyse herkes bir kere olsun kek yapmıştır,…

Tarifler Geri
Videolar Geri