Turpun Faydaları ve Çeşitleri Nelerdir?

Turp Gibi Deyiminin Sebebi Var: Şifalı Turp

C vitamini deposu, lif kaynağı, antioksidan zengini turp, çiğ olarak da tüketilebilen beyaz etli bir sebzedir. Helenistik ve Roma dönemlerinde çok iyi bilinen bir bitki olan turpa, Eski mısır yazıtlarında da rastlanmıştır. Silindir şeklinde ya da yuvarlak olan farklı türleri mevcut olmakla birlikte, uzun köklü olanlar pişirme için, yuvarlak olanların da çiğ tüketme için uygun olduğu bilinir.

Tüm salatalarda kıtır kıtır bir lezzet için, besleyici bir çorba için, lezzetiyle ana yemeği tamamlayan bir yan yemek tercihi için turpu sofralarınızdan eksik etmeyin. Hem sağlığınızın dostu, hem damak tadınızın tamamlayıcı lezzeti olan bu sebzeyi yaz kışın dolaplarınızda bulundurun.

Turp Nedir? Turp Çeşitleri Nelerdir?

 • Siyah Turp: Halk arasında kara turp olarak da bilinen bu turp türünün dışı siyah renkte olup içi diğer turplar gibi beyaz etlidir. Karaciğer dostudur, karaciğerde meydana gelen tahribatların azalmasında bire bir etkilidir. Ayrıca kolesterol problemi yaşayan insanlar için, kolesterolün dengelenmesine, sindirim sisteminde sıkıntı yaşayanlar için sindirim sisteminin korunmasına ve düzenli işleyişine yardımcı olmak gibi etkileri vardır. Bununla birlikte C vitamini deposu olduğu için grip ve nezle dönemlerinde şifa verici bir bitkidir. Beyin fonksiyonlarının düzenli çalışmasına da yardımcı olur.
 • Beyaz Turp: Hem içi hem dışı beyaz olan bu turp türü, diğer turp türlerine göre daha uzundur ve lezzeti diğerlerinden bir miktar farklıdır. Mikroplara karşı savunma kalkanı işlevi görür ve vücudun mikroplardan arınmasına yardımcı olur. Kanserin baş düşmanıdır. Vücudun kanser hücreleri ile savaşırken direncini artırır. Saç cilt sağlığına da faydalı etkileri bulunmaktadır.
 • Kırmızı Turp: Manav tezgahlarında en sık gördüğümüz bu turp türünün dışı parlak kırmızı renkte içi ise diğer turplar gibi beyaz renktedir. Vücuttaki fazla ısıyı alma etkisinden dolayı özellikle yaz aylarında tüketilmesi tavsiye edilir. Lif açısından zengin olması ve içerdiği vitamin değerleriyle boğaz ağrılarında ve vücut temizliği konusunda faydalı etkileri bulunmaktadır.

Turp Kalori ve Besin Değeri Nedir?

Folik asit, potasyum ve C vitamini açısından zengin bir bitkidir. 100 gram turpun yaklaşık 16 kalori olduğu bilinmektedir ve bu kalorinin çoğunu karbonhidratlar oluşturur. Ayrıca 2 gr besin lifi ve 0.7 gr protein içerir. Magnezyum, bakır, kalsiyum ve B2 vitamini açısından da yüksek besin değerlerine sahiptir.

Turpun Faydaları Nelerdir?

 • C vitamini açısından zengin olduğu için, soğuk algınlığı rahatsızlıklarının kolay atlatılmasına yardımcı olur.
 • Yüksek oranda lif içerdiği için, sindirim ve boşaltım sisteminin düzenli işleyişini kolaylaştırır.
 • Turp yemek, kolon, pankreas ve meme kanserine yakalanma ihtimalinizi düşürür ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkileri bulunur.
 • İçerdiği folik asit, hamilelik dönemlerinde düşük riskini azaltır.
 • Sarı nokta hastalığına yakalanma riskini düşürür.
 • Yine folik asit sayesinde, vücudun kırmızı kan hücresi üretimini destekler ve anemiye karşı vücudu korur.
 • İçeriğinde bulunan fosfor sayesinde, diş ve kemik sağlığının desteklenmesine katkıda bulunmakla birlikte, halsizliğin giderilmesine de yardımcı olur.
 • Akciğer enfeksiyonu, astım, bronşit gibi üst solunum yolu rahatsızlıklarının tedavisinde destekleyici rol oynar.
 • Düşük kalorisi ve zengin besin değerleriyle diyet dönemlerinde ara öğün olarak tercih edildiğinde hem tok tutucu hem de metabolizmayı hızlandırıcı etkisi ile kilo vermeyi kolaylaştırıcı etkisi bulunmaktadır. Turp diyeti de kilo vermek isteyen kişiler için oldukça etkilidir.
 • Nefesi tazeler ve ağız kokusunu önler.
 • Romatizma ve siyatik üzerinde faydalı etkileri vardır.
 • Bal ve sirke şerbeti ile karıştırılıp tüketildiğinde nefes darlığının giderilmesine yardımcı olur.

Turp Otunun Faydaları

 • Uçucu yağlar içermesinden dolayı, sakinleştirici, sinirleri dindirici, canlandırıcı ve ağrı giderici etkileri vardır.
 • Turp otu, diyet yapan insanlar tarafından, tok tutma özelliği nedeniyle tercih edilmektedir.
 • İdrar söktürücü etkiye sahiptir.
 • İçerdiği mineral ve vitaminlerden dolayı cinsel gücü artırıcı bir fonksiyona sahiptir.
 • Aft benzeri ağız yaralarının tedavisinde kullanılır.
Turp Otu Salatası

Turp Suyunun Faydaları

 • Antioksidan içerdiği için karaciğerin çalıştırılmasında ve kanın temizlenmesinde önemli bir rol oynar.
 • Böbrek rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır.
 • Cildin nem kaybının takviyesi için tavsiye edilir.
 • Turp suyu, saç dökülmesi konusunda da dökülmeyi azaltıcı bir etkiye sahiptir.

Turp Yaprağı Faydaları

B6, B9, C ve E vitaminleri açısından zengin bir besin kaynağı olan turp yaprağı, mineral ve kalsiyum açısından da vücuda oldukça fazla faydası olan bir bitkidir. Bağırsak parazitlerini vücuttan atma konusunda ekilidir. Açık yarası olan kişiler ve demir eksikliği yaşayan kimselerin sıklıkla tüketmesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca açık yara ve ülser gibi rahatsızlıkların tedavisinde de önemli rol oynamaktadır.

Turp Zararları Nelerdir?

Vücudun bir çok hastalığa ve mikroba karşı direncini destekleyen, bir çok organın düzgün çalışmasına katkıda bulunan turp, elbette birtakım yan etkilere sahiptir. Öncelikle böbrek taşı döken kişilerin, turpu az ve kontrollü tüketmeleri gerekir. Gaz sancısı çekenler ya da ishal olanlar daha az turp tüketmelidir. Çünkü sindirim sisteminin daha hızlı çalışması bu tip dönemlerde tercih edilmemektedir.

Ayrıca gastrit ya da açık ülser yarası gibi mide rahatsızlığı olan insanlar turpu yalnızca pişirerek tüketmelidir. Turp yemek gaz yapar mı? sorusunun sıklıkla sorulmasının sebebi de buradan gelmektedir. Pişirilerek tüketilmesinin önerilmesi, turpun gaz yapıcı etkisinden dolayıdır. Ancak turp ishal yapar mı? sorusunun her bünye üzerinde kesin olarak geçerli, kanıtlanmış bir cevabı yoktur.

Turp Nerede Yetişir? Ne Zaman Ekilir?

Turpun anavatanı Hindistan ve Asya’dır. Dünya üzerinde ılıman iklimleri seven turp, yüksek nem ihtiyacı olan bir bitki olduğundan, Türkiye’de Akdeniz Bölgesi, Ege Bölgesi ve Karadeniz Bölgesi kıyılarında yetiştirilmektedir. Turp yetiştiriciliği için sıcaklığın 12 ila 20 arasında olduğu bölgeler uygundur. Turp yetiştiriciliğinde hafif kumlu toprak tercih edilmelidir, ağır ve killi topraklarda turp yetiştirilemez.

Turp ekimi, bahar ayının ilk günlerinde başlar, sonbahara kadar devam edebilir. En çok bilinen turp türü olan kırmızı turp, yaklaşık iki ayda yetiştiği için yılda ortalama beş kez ekimi yapılabilir. Diğer turp türlerinin yetişmesi daha uzun sürdüğünden, bu türlerin ekimi yılda yaklaşık iki defa yapılır. Yaklaşık 60 santimetreye kadar genişleyen yaprakları ve sert bir kökü bulunur.

Vitamin Deposu Turp Salatası Tarifleri

1) Bugün Ne Salatası Yapsam Diye Düşünenlere Nefis Bir Alternatif: Turp Salatası

Hepsi mutfağınızda bulunan sebzelerle, zengin bir salata ikramına misafirleriniz bayılacak. Üstelik hem yemeklerin yanına destekleyici bir yan lezzet hem de vitamin deposu olan bu salatanın hazırlanması da oldukça kolay. Turp salatasının yapımı için gereken malzemeler; turp, havuç, taze soğan, dereotu, zeytinyağı, limon, tuz. Turp Salatası

Tarif: Turp Salatası

2) Yemeklerinizin Sunumuna Bu Nefis Görsel Şölen Eşlik Etsin: Havuçlu Turp Salatası

Özellikle et, tavuk ve balık ağırlıklı sofralarda, taze bir lezzet yemek boyu rahatlatıcı etkiye sahip olmakla, lezzetiyle de damak tadınıza hitap edecek. Havuçlu turp salatasının yapımı için gereken malzemeler; turp, havuç, sarımsak, zeytinyağı, maydanoz, pulbiber, tuz, limon. Havuçlu Turp Salatası

Tarif: Havuçlu Turp Salatası

3) Meze Çeşidini Zenginleştirmek İsteyenlere: Turp Mezesi

Hem zahmetsiz, hem maliyeti düşük hem de çabucak hazırlanabilen bir mezeye ihtiyacınız olduğunda ilk seçiminiz turp mezesi olsun. Yapımı 10 dakikadan fazla zamanınızı almayacak bu meze ile sofranızı zenginleştirmekle kalmaz, vücut sağlığınıza da katkıda bulunmuş olursunuz. Turp mezesinin yapımı için gereken malzemeler; turp, yoğurt, mayonez, zeytinyağı, tuz ve nane. Turp Mezesi

Tarif: Turp Mezesi

Turp tarifleri için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Elma Ve Turp Salatası Tarifi
Elma Ve Turp Salatası6-8 kişilik, Pişirme yok, 15dk Hazırlama15
Turp Ve Havuç Salatası Tarifi
Turp Ve Havuç Salatası2-4 kişilik, Pişirme yok, 15dk Hazırlama7
Turp Salatası Tarifi
Turp Salatası2-4 kişilik, Pişirme yok, 15dk Hazırlama20
Turp Ekşilemesi Tarifi
Turp Ekşilemesi4-6 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama13
Turp Salatası Tarifi
Turp Salatası1-2 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama4
Turp Salatası Tarifi
Turp Salatası2-4 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama10
Turp Mezesi Tarifi
Turp Mezesi1-2 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama238
Turp Otu Salatası Tarifi
Turp Otu Salatası2-4 kişilik, 5dk Pişirme, 10dk Hazırlama7
Diyette Muz Yenir Mi, Nasıl Tüketilmeli? Tarifi
Diyette Muz Yenir Mi, Nasıl Tüketilmeli?

Diyet Yapanlar Muz Yiyebilir Mi? Sağlıklı bedene sahip olmak ve daha fit görünmek için diyet…

Patateste Gluten Var Mı? Tarifi
Patateste Gluten Var Mı?

Çölyak Hastaları Patates Yiyebilir Mi? Toplumda birçok kişi çölyak hastalığını taşımaktadır. Çölyak hastalığı gluten adlı…

Gizli Şeker Nedir? Belirtileri, Tedavisi, Ne İyi Gelir? Tarifi
Gizli Şeker Nedir? Belirtileri, Tedavisi, Ne İyi Gelir?

Gizli Şeker Beslenmesi, Nasıl Geçer? Toplumda pek çok kişinin adını duyduğu, birçoğunun da içinde bulunduğu…

Gestasyonel Diyabet: Beslenme, Diyet ve Tedavi Tarifi
Gestasyonel Diyabet: Beslenme, Diyet ve Tedavi

Gestasyonel Diyabetliler İçin Beslenme Tüyoları Bir kadın için en hassas dönemdir gebelik dönemi. Sadece kendini…

Sağlıklı ve Besleyici 20 Vegan Gıda Ürünü Tarifi
Sağlıklı ve Besleyici 20 Vegan Gıda Ürünü

Vegan Gıda Ürünleri: Bitkisel Bazlı Besinler Hayvansal kaynaklı her türlü besini ve ürünü kullanmayı reddeden…

HCG Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Diyet Listesi
HCG Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Diyet Listesi

3 Aşamalı HCG Diyeti Nasıl Uygulanır? Söz konusu diyet olduğunda karşınıza onlarca farklı diyet programı…

Diyette Muz Yenir Mi, Nasıl Tüketilmeli? Tarifi
Diyette Muz Yenir Mi, Nasıl Tüketilmeli?

Diyet Yapanlar Muz Yiyebilir Mi? Sağlıklı bedene sahip olmak ve daha fit görünmek için diyet…

Patateste Gluten Var Mı? Tarifi
Patateste Gluten Var Mı?

Çölyak Hastaları Patates Yiyebilir Mi? Toplumda birçok kişi çölyak hastalığını taşımaktadır. Çölyak hastalığı gluten adlı…

Gizli Şeker Nedir? Belirtileri, Tedavisi, Ne İyi Gelir? Tarifi
Gizli Şeker Nedir? Belirtileri, Tedavisi, Ne İyi Gelir?

Gizli Şeker Beslenmesi, Nasıl Geçer? Toplumda pek çok kişinin adını duyduğu, birçoğunun da içinde bulunduğu…

Gestasyonel Diyabet: Beslenme, Diyet ve Tedavi Tarifi
Gestasyonel Diyabet: Beslenme, Diyet ve Tedavi

Gestasyonel Diyabetliler İçin Beslenme Tüyoları Bir kadın için en hassas dönemdir gebelik dönemi. Sadece kendini…

Sağlıklı ve Besleyici 20 Vegan Gıda Ürünü Tarifi
Sağlıklı ve Besleyici 20 Vegan Gıda Ürünü

Vegan Gıda Ürünleri: Bitkisel Bazlı Besinler Hayvansal kaynaklı her türlü besini ve ürünü kullanmayı reddeden…

HCG Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Diyet Listesi
HCG Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Diyet Listesi

3 Aşamalı HCG Diyeti Nasıl Uygulanır? Söz konusu diyet olduğunda karşınıza onlarca farklı diyet programı…

Diyette Makarna Yenir Mi? Nasıl Tüketilmeli? Tarifi
Diyette Makarna Yenir Mi? Nasıl Tüketilmeli?

Diyette Makarna Yemenin En Sağlıklı Yolları Diyet yapanların en çok korktuğu şeylerden biri de pek…

11-12 Yaş Çocuklar İçin Kolay Diyet Listesi Tarifi
11-12 Yaş Çocuklar İçin Kolay Diyet Listesi

11-12 Yaş Çocuklara Sağlıklı Beslenme Programı Diyet, sadece yetişkinler için değil çocuklar için de uygulanan…

1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi Tarifi
1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi

7 Günde 7 Kilo Vermem Lazım! Ayna karşısına geçtiğinizde fazla kilolardan rahatsızlık duyuyorsanız artık kilo…

Sporcu Diyeti: Kas Yapan, Yağ Yakan Örnek Liste Tarifi
Sporcu Diyeti: Kas Yapan, Yağ Yakan Örnek Liste

En İyi Sporcu Diyeti Nasıl Yapılır? Yaşamını spora adamış kişilerin, uzun soluklu sağlıklı beslenmesi gerekir.…

Gliserin Nedir? Ne İşe Yarar? Tarifi
Gliserin Nedir? Ne İşe Yarar?

Nemlendirici ve İyileştirici Bitkisel Bileşik: Gliserin Şu güne kadar cilt ve saç bakımı konusunda pek…

Yemek Borusunda Yanma Hissine Ne İyi Gelir? Tarifi
Yemek Borusunda Yanma Hissine Ne İyi Gelir?

Yemek Borusunda Yanma Hissi Nasıl Geçer? Yemek borusu tüketilen yiyeceklerin, ağızdan mideye ulaşmasını sağlayan bir…

Tarifler Geri
Videolar Geri