Funda Çayının Faydaları Nelerdir? Zayıflatır Mı?

Funda Çayının Faydaları Nelerdir? Zayıflatır Mı? Tarifi

Zarif Funda Çiçeğinin Faydaları Saymakla Bitmeyen Aromatik Çayı

Funda bitkisi ya da diğer adıyla süpürge otu, hem ticari alanda hem de sağlık alanında kullanılan fonksiyonel bir bitkidir. Son yıllarda özellikle biberiye çayı ile birlikte kullanılan funda yaprağı çayı zayıflama üzerinde etkin bir rol oynar.

Bazı kültürlerde ölümsüzlük ve gençlik iksiri olarak bilinen funda bitkisinin çiçekleri ve yaprakları çay yapımında kullanılırken, sapları süpürge ve sepet yapımında kullanılır. Çalı formunda olan funda otu yeterince uzadığında kökleri ile birlikte topraktan alınır. Sökülen funda bitkisi iyice temizlenerek kurumaya bırakılır. Kuruduktan sonra tek tek liflere ayrılan funda bitkileri bir araya getirilerek süpürge yapılır. Kurutulan liflerden sepet de yapılabilir; örneğin Asya kıtasındaki ülkelerde çeşit çeşit sepet modelleri mevcuttur. Ancak el ile yapılan funda otu sepetleri oldukça pahalıdır.

Bunun yanında funda bitkisinin tohumları kuş yemi yapımında da kullanır. Kurutulan funda bitkisinin tohumları diğer kuş yemi bileşenleri ile karıştırılır.

funda bitkisi

Funda Bitkisi Nedir? Nerede Yetişir?

Fundagiller ailesine ait olan bitki yaz kış yeşil kalma özelliğinden dolayı bahçelerde dekoratif bir bitki olarak da kullanılır. Gölgeyi seven funda bitkisinin boyu gölgeli alanlarda 1 metreyi bulurken güneşli alanlarda 30-35 santimetre uzunluğundadır.

Pembe ya da beyaz renkli ve güzel kokulu çiçeklere sahiptir. Sonbaharda çiçeklenmeye başlanan bitkinin çiçekleri çan şeklindedir. Latince ismi Calluna Vulgaris olan funda bitkisi ağaçlık bölgelerde kendiliğinden doğal olarak yetişir.

Yetiştirilmesi zahmet istemeyen ve herhangi bir koşul gerektirmeyen bitki, serin ve gölgeli alanlarda maksimum verimlidir. Ana vatanı Avrupa olarak kabul edilen bitki Amerika ve Asya’da da yaygın olarak yetişir. Kumlu toprakları seven bitki ülkemizde Trakya ve Batı Anadolu bölgelerinde yoğun olarak bulunur. Alçak boylu olması ve yapraklarını dökmeyen formundan dolayı süs bitkisi olarak da kullanılabilir.

funda çiçeği

Funda Çayı Nasıl Demlenir?

Funda yaprakları ve çiçekleri kurutularak çayı demlenir. Aktarlarda, büyük alışveriş merkezlerinde, organik ürün satışı yapan dükkânlarda ya da internet üzerinden organik ürün satışı yapan firmalarda kurutulmuş funda yaprağı satışı yapılır.

Hazırlanışı oldukça pratik ve kolay olan funda çayı için yaklaşık yarım litre su kaynatılır. Funda yaprağı kurusundan yaklaşık 6 kaşık porselen veya cam bir demliğe koyulur. Kaynatılan su kuru funda yaprakları üzerine eklenir. Yaklaşık 15-20 dakika demlendikten sonra günde en fazla 2 bardak olmak üzere aç karnına tüketilir.

Genellikle sabah ve akşam olmak üzere tüketilmesi önerilen funda çayı sağlık açısından oldukça faydalı etkilere sahiptir. Cilt problemi yaşayanlar, özellikle kurdeşen ve kaşıntı gibi sorunları olanların funda otu tohumu tüketmeleri önerilir.

funda çayı

Funda Çayı Nasıl Kullanılır?

Funda çayı aç karnına tüketilmesi önerilen bir çay çeşididir. Kendine has bir aroması ve lezzeti vardır. Aç karnına öğünlerden önce birer bardak tüketilmesi önerilen funda çayının her seferinde taze demlenmesi önemlidir. Sert bir lezzete sahip olan funda çayı diğer bitkisel çaylarla karıştırılarak tüketildiğinde daha lezzetli bir hale gelebilir. Tatlandırıcı olarak bal ya da tarçın ile kullanılması gereksiz kalori alımını da önler.

Funda bitkisinin tohumu da sağlığa faydaları ile dikkat çeker. Tohumlar havanda iyice ezilir ve sabah ve akşam aç karnına bir bardak ılık su ile tüketilir. Düzenli olarak kullanıldığında cilt problemlerine iyi geldiği gözlenmiştir. Açık yaralara 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile funda otu tohumunu tozunun harmanlanarak sürülmesi yaraların çabuk iyileşmesini sağlar. Funda çayı önerilenden fazla tüketilmemelidir.

Düzenli ilaç kullananların funda çayı tüketimi için mutlaka doktora danışması gerekir. Uzun süre kullanımı zararlı etkilere neden olabileceğinden dolayı 2 hafta düzenli olarak kullanıldıktan sonra 2 hafta vücudun dinlendirilmesi önerilir.

funda çayı faydaları

Funda Çayının Faydaları Nelerdir?

 • Metabolizmayı hızlandırarak terlemeyi sağlayan funda otu özellikle mevsimsel olarak gelişen nezle ve grip gibi soğuk algınlıklarının tedavisinde kullanılır. Ateş düşürücü etkiye sahiptir.
 • Doğum sancısını hafifletici etkisinden dolayı doğumu kolaylaştırabilir. Yumurtalıklarda oluşan iltihaplanma ve vajinal akıntıya faydaları vardır.
 • İçeriğinde yer alan potasyum, sodyum ve kalsiyum gibi mineraller sayesinde kas hareketlerini düzenleyici etki oluşturur. Eklem ve kemik hastalıklarının tedavisine destek olan funda çayı hareket kolaylığı sağlar.
 • Damarların genişlemesinde etkilidir. Bu özelliği ile kalbin daha rahat kan pompalamasına yardımcı olur.
 • İdrar yolu enfeksiyonlarına karşı etkin olan funda çayı idrar söktürücü özelliğe sahiptir. İdrar enfeksiyonlarından kaynaklanan yanma ve ağrıların tedavisini destekler ve idrar yapamama probleminin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.
 • Düzenli olarak kullanılan funda yaprağı çayı böbrek taşlarının düşürülmesini sağlar ve enfeksiyon nedeniyle oluşan ishalin tedavisinde kullanılır. Ayrıca altını ıslatan çocuklar için de funda yaprağı çayı tüketimi önerilir.
 • Gut hastalığının tedavisine yardımcıdır. Kolesterolü düşürücü etkiye sahiptir ve kan şekerinin düzenlenmesinde faydalıdır.
 • Prostat kanseri tedavisinde etkindir. Doktor kontrolü altında prostat kanseri tedavisini destekleyici rol oynar.
 • Cinsel performansı artırıcı etkiye sahiptir. Cinsel yolla bulaşan bir hastalık olan bel soğukluğunun tedavisinde de kullanılır.
 • İltihaplı sivilcelerin kurutulmasında etkin olan funda çayı yararları arasında cilt hastalığı olan gül hastalığını tedavi edici özelliği de yer alır.

funda otu

Funda Çayı Zayıflatır Mı?

Yüksek oranda C vitamini içeriği ile ön plana çıkan funda çayı neye iyi gelir? İçeriğinde yer alan antioksidan bileşenler nedeniyle metabolizmayı hızlandırıcı etkiye sahip olan funda çayı aşırı kilo sorunu yaşayan kişilerin kilo vermesine yardımcı olur.

Vücutta biriken toksinlerin ve aşırı suyun atımını sağlar. Toksinlerin vücuttan atılması metabolizmayı rahatlatarak daha hızlı çalışmasını sağlar. Ödem attırıcı özelliği nedeniyle birçok zayıflama kürünün içinde funda yaprağı da bulunur. Özellikle karın ve göbek bölgesinde biriken yağların etrafındaki toksinlerin atımını sağlar. Toksinlerden kurtulan bu bölgedeki yağların yakımı hızlanır.

Bağırsaklar üzerinde de etkili olan funda çayı, bağırsak hareketlerini artırır ve diyet yaparken oluşan kabızlığı önler. Özellikle funda ve biberiye çayı ile zayıflama kürü kullananların çok daha hızlı kilo verdikleri gözlenmiştir. Funda yaprağı kurusu ile biberiye karışımının üzerine sıcak su eklenerek 10-15 dakika demlenir. Demlenen çay aç karnına her öğünden önce birer bardak içilir. Bu karışım hem metabolizmayı hızlandırır hem de iştahı kapatarak yüksek miktarda kalori alımını önler.

Bunun yanı sıra, mate yaprağı, kabuk tarçın, funda yaprağı kurusu ve biberiye ile hazırlanan çay da metabolizmayı hızlandırıcı etki gösterir. Ayrıca kan şekerini düzenleyen bu karışım insülin salınımını da düzenleyerek uzun süre tokluk hissi sağlar.

funda çiçeği

Funda Çayı Zararları Nelerdir?

 • Uzun süreli funda çayı tüketimi tansiyon düşüklüğüne neden olabilir. Kan dolaşımını hızlandırıcı etkisinden dolayı düşük tansiyona sahip olanların funda çayı tüketimine dikkat etmeleri önerilir.
 • Vücuttan su atımını hızlandıran bitki, gerekenden fazla tüketildiğinde vücuttan aşırı oranda su atımına neden olur. Bu durum da vücudun sıvı elektrolit dengesini bozar.
 • Aşırı funda çayı tüketimi halsizliğe ve yorgunluğa neden olur.
 • Bağırsak hızlarını arttırıcı etkisiyle dikkat çeken funda yaprağı çayı aşırı tüketildiğinde ishale, karında gerilmelere, şişkinliğe ve gaza sebep olabilir.
 • Hamile ve emzikli kadınların funda çayı tüketmeden önce mutlaka doktora danışmaları önerilir.

Bir süre kullanıldıktan sonra vücudun en az iki hafta süreyle dinlendirilmesi funda çayının olumsuz etkilerinden kurtulmayı sağlar.

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar (1)
Yeni Gelen Yorumlar
NYT Yazar
En İyi Baharat Takımı Modelleri Tarifi
En İyi Baharat Takımı Modelleri

Baharat Takımı Çeşitleri Raf ve tezgahları renklendiren, yemekleri lezzetlendiren baharatları en iyi şekilde saklamak için…

Karadut Özü Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar? Tarifi
Karadut Özü Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Karadut Özü Faydaları, Neye İyi Gelir? Karadut özü, sağlık açısından pek çok fayda sağlayan, yoğun…

Kozalak Macunu Faydaları, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Kozalak Macunu Faydaları, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Kozalak Macunu Faydaları, Neye İyi Gelir? Doğal ve geleneksel bir sağlık iksiri olarak binlerce yıldır…

E Vitamini Faydaları, Cilde Faydaları, Ne İşe Yarar? Tarifi
E Vitamini Faydaları, Cilde Faydaları, Ne İşe Yarar?

E Vitamini Faydaları Nelerdir? Günlük yaşamımızda sağlığımızı sürdürebilmek adına pek çok vitamin ve mineralden faydalanırız.…

Kreatinin Nedir? Kreatinin Düşüklüğü ve Yüksekliği Tarifi
Kreatinin Nedir? Kreatinin Düşüklüğü ve Yüksekliği

Kreatinin Düşüklüğü ve Yüksekliği Kreatinin, vücutta kasların enerji üretim sürecinde kullanılan kreatin fosfatın yıkımı sonucu…

Fırın Camı Nasıl Çıkarılır ve Takılır? Tarifi
Fırın Camı Nasıl Çıkarılır ve Takılır?

Fırın Camı: Çıkarma, Takma ve Yapıştırma Yüksek ısıya dayanıklı yapıda üretilen fırın camları, uzun süreli…

En İyi Baharat Takımı Modelleri Tarifi
En İyi Baharat Takımı Modelleri

Baharat Takımı Çeşitleri Raf ve tezgahları renklendiren, yemekleri lezzetlendiren baharatları en iyi şekilde saklamak için…

Karadut Özü Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar? Tarifi
Karadut Özü Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Karadut Özü Faydaları, Neye İyi Gelir? Karadut özü, sağlık açısından pek çok fayda sağlayan, yoğun…

Kozalak Macunu Faydaları, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Kozalak Macunu Faydaları, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Kozalak Macunu Faydaları, Neye İyi Gelir? Doğal ve geleneksel bir sağlık iksiri olarak binlerce yıldır…

E Vitamini Faydaları, Cilde Faydaları, Ne İşe Yarar? Tarifi
E Vitamini Faydaları, Cilde Faydaları, Ne İşe Yarar?

E Vitamini Faydaları Nelerdir? Günlük yaşamımızda sağlığımızı sürdürebilmek adına pek çok vitamin ve mineralden faydalanırız.…

Kreatinin Nedir? Kreatinin Düşüklüğü ve Yüksekliği Tarifi
Kreatinin Nedir? Kreatinin Düşüklüğü ve Yüksekliği

Kreatinin Düşüklüğü ve Yüksekliği Kreatinin, vücutta kasların enerji üretim sürecinde kullanılan kreatin fosfatın yıkımı sonucu…

Fırın Camı Nasıl Çıkarılır ve Takılır? Tarifi
Fırın Camı Nasıl Çıkarılır ve Takılır?

Fırın Camı: Çıkarma, Takma ve Yapıştırma Yüksek ısıya dayanıklı yapıda üretilen fırın camları, uzun süreli…

Kek Kalıbı Çeşitleri: Kullanımı ve Özellikleri Tarifi
Kek Kalıbı Çeşitleri: Kullanımı ve Özellikleri

Kek Kalıbı Çeşitleri Birbirinden lezzetli kek tariflerini özenli ve iştah açıcı bir sunumla servis etmek…

Magnezyum Nelerde Var? Magnezyum İçeren Besinler Tarifi
Magnezyum Nelerde Var? Magnezyum İçeren Besinler

Magnezyum Hangi Besinlerde Bulunur? En çok magnezyum içeren besinler arasında; kabak çekirdeği, badem, ay çekirdeği,…

Kek Kalıbı Modelleri: Kullanımı ve Özellikleri Tarifi
Kek Kalıbı Modelleri: Kullanımı ve Özellikleri

En Çok Tercih Edilen Kek Kalıbı Modelleri Kek kalıbı modelleri, birbirinden lezzetli kek ve pasta…

Kahve Makinesi Çeşitleri: Özellikleri, Kullanımı Tarifi
Kahve Makinesi Çeşitleri: Özellikleri, Kullanımı

Kahve Makinesi Modelleri ve Çeşitleri Kahve sevenlerin lezzetli kahveleri tatması ve hazırlaması için üretilen kahve…

Melatonin Nedir? Nelerde Bulunur? Tarifi
Melatonin Nedir? Nelerde Bulunur?

Melatonin Nedir? Faydaları Melatonin, uykuya geçiş sürecini hızlandıran ve uyku kalitesini iyileştiren doğal hormonlardan biridir.…

2024 Haziran Ayının 30 Popüler Tarifi
2024 Haziran Ayının 30 Popüler Tarifi

Haziran ayının son günlerinde ayın en popüler tarifleri enfes listesi ile karşınızdayız! Güzel bir yaza…

Tarifler Geri
Videolar Geri