Gümüş Balığı Nedir? Nasıl Tutulur?

Gümüş Balığı Nedir? Nasıl Tutulur? Tarifi

Parlak Pullarıyla Gümüş Balığı Hakkında Her Şey

Gümüş balığı ılık denizlerde yaşayan bir balık türüdür. Süveyş Kanalı’nın açılmasıyla Akdeniz’e ve oradan diğer denizlere yayıldığı düşünülür. İspanya, Portekiz ve Fas kıyıları gümüş balığının yaygın olarak bulunduğu yerlerdir.

Gümüş balığı ülkemizde de yaygın olarak bulunur. Marmara bölgesi başta olmak üzere, Akdeniz ve Karadeniz bölgelerinde görülür. Denizlerle birlikte tatlı sularda da bulunmaktadır. Sapanca ve İznik Gölleri’nde rastlanır.

Gümüş Balığı Nedir?

Gümüş balığı, sarımtırak ve kül renklerinde, 14 – 15 cm boyunda bir balıktır. Boynunda gümüş renkli bir çizgi haline parlak pulları bulunur. Gümüş balığı diğer adı nedir? Gümüş balığının diğer bir ismi de Atherina’dır. Yüzeye daha yakın yüzdüğünden gümüş balığı tutulması kolaydır. Sanılanın aksine eti oldukça lezzetlidir. Gümüş balığı mart ve nisan aylarında yumurtlama dönemine girer. İnce uzun bir balıktır ve iri gözleri vardır.

Genellikle küçük canlılar, balık yumurtaları ve planktonlarla beslenir. Gümüş balığı eti lezzetli olduğundan uygun pişirme yöntemi ile (çoğunlukla tavada kızartması yapılarak) tüketilebilir, süs balığı olarak değerlendirilebilir ya da diğer balıkların tutulmasında yem olarak kullanılabilir (gümüş balığı ile sazan avı gibi).

Gerçek gümüş balığı gibi silikon gümüş balığı ya da gümüş balığı sahtesi de diğer balıkların yakalanmasında kullanılabilir. Gümüş balığı küçüğü ve gümüş balığı tatlı su içerisinde yaşayanları süs balığı olarak tercih edilir ve gümüş balığı akvaryum içerisinde beslenebilir. Gümüş balığı, gümüş balığı böceği ile karıştırılmamalıdır.

Gümüş Balığı Nasıl Tutulur?

Gümüş balığı ülkemizde bol bulunması ve yüzeye yakın hareket etmesi sebebiyle amatör balıkçılar tarafından kolaylıkla yakalanabilecek bir balıktır. Gümüş balığı yakalama teknikleri nelerdir? Gümüş balığı avı olta ya da ağ ile yapılabilir.

Gümüş balığı olta takımı, iğne, misina, kamış ve ağırlıklardan oluşur. Olta ile yakalanırken gümüş balığı oltası için çok ince misina ve gümüş balığı iğnesi kullanılmalıdır. Bu balık türü yüzeye yakın olduğundan 7- 9 metrelik kamışlarla ve makine kullanılmasına gerek olmadan tutulabilir. Gümüş balığı tutulurken 6, 8 ya da 10 numara misina ve 5 ya da 10 gram kurşun ağırlıklar kullanılabilir.

Gümüş balığı yemi olarak karides ya da midye kullanılabileceği gibi gümüş balığı çaparisi ve gümüş balığı rapala da kullanılabilir. Olta ile avlamanın haricinde kıyıya yakın bir bölgeye ağ atarak da yakalanabilir.

Gümüş balığının yakalanması için gerekli olan ağ gümüş balığı ağı ya da gümüş balığı serpmesi olarak isimlendirilir ve av bayilerinden kolaylıkla temin edilebilir. Gümüş balığı ağı fiyatları alınacak ağın boyutuna göre değişir.

5 metrelik gümüş balığı ağları fiyatları 25 tl’den başlar. 20 metrelik gümüş ağı ise ortalama 100 tl civarındadır. Gümüş balığının ağ ile avlanması için daha çok derin olmayan, bulanık sularda tercih edilmelidir. Bu yönteminde yem olarak ekmek kullanılabilir.

Süs olarak kullanılacak canlı gümüş balığı yakalamak için sepet içerisinde yakalama gibi çeşitli yöntemler vardır. Bu yöntemlerde önemli olan balığı canlı tutabilmektir. Bu nedenle balığı yakaladıktan hemen sonra su dolu bir poşetin içine koymak ve vakit kaybetmeden büyük bir akvaryuma boşaltmak gerekir.

Gümüş Balığı Nasıl Yapılır?

Balık hazırlanırken dikkat edilmesi gereken nokta mevsiminde olan balığın seçilip alınmasıdır. Mevsiminde tüketilen balık hem daha lezzetli hem de sağlık açısından daha faydalıdır. Gümüş balığının en çok tüketildiği dönem yaz ortası ve sonbahar başlarıdır. Yağlı bir balıktır ancak yapısında diğer balıklara oranla daha az jelatin içerdiğinden haşlamaya uygun değildir, mideyi yorabilir. Haşlama yerine genellikle tavada kızartılarak hazırlanır.

Gümüş balığı kızartması yapılırken mısır unu ya da normal un tercih edilebilir. Gümüş balığı aynı zamanda fırında da yapılabilir. Fırında yapılan gümüş balığı daha hafif olur ve sarımsak, soğan, roka gibi ilave malzemelerle birlikte pişirilebilir. Gümüş balığı, yanında roka salatası ve ardından helva ile servis yapılabilir.

Gümüş balığı daha sonra tüketilmek üzere dondurulabilir. Dondurma işleminden önce gümüş balığının az miktarda tuzlanması tavsiye edilir. Bu balığın diğer balıkların aksine dondurulmadan önce temizlenmesine gerek yoktur hatta temizlenmeden dondurulması önerilir.

Gümüş balığının dondurulmasında dikkat edilmesi gereken nokta diğer bütün et çeşitlerinde olduğu gibi çözüldükten sonra tekrar dondurulmamasıdır. Eğer dondurulmayacaksa buzdolabında bekletilmelidir. Kış aylarında bir süre oda sıcaklığında kalabilir ancak özellikle yaz aylarında dışarıda bekletilmesi uygun değildir.

Gümüş Balığı Nerede Satılır?

Gümüş balığı birçok balıkçıdan satın alınabilir. Aynı zamanda birçok restoran da gümüş balığı servisi yapmaktadır. Gümüş balığı ve diğer balıkları satın alınırken dikkat edilmesi gereken nokta balığın taze olmasıdır.

Balığın lezzetini belirleyen en önemli unsur balığın tazeliğidir. Üzün süre sıcakta kalmış ve bayat balıklar insanları zehirleyebilir. Balığın taze olup olmadığı balığa bakılarak anlaşılabilir. Taze olan balığın solungaçları kırmızı renkte olur, gözleri parlaktır ve derisi gergindir.

Gümüş Balığı Faydaları Nelerdir?

  • Balık insan vücudu için oldukça yararlıdır ve haftada en az iki defa yenmelidir. Balık herkes tarafından yenilmesi gereken bir besindir. Ancak özellikle yaşlılar, çocuklar ve hamile kadınlar balık tüketimine özen göstermelidir. Balık kemik erimesinden, Alzheimer hastalığına pek çok hastalığın tedavisine yardımcıdır. Aynı zamanda çocukların beyin gelişimi için gereklidir.
  • Gümüş balığı da sağlık açısından oldukça yararlı bir balıktır ve taze ve mevsiminde olduğu sürece güvenle tüketilebilir. Gümüş balığı:
  • İnsan vücudu tarafından üretilemeyen bir yağ asidi olan Omega 3’ü yüksek oranda içerir.
  • İçerisindeki iyotla çocuklarda zeka gelişimini destekler. Bu nedenle çocuklar ve hamile kadınlar tarafından bolca tüketilmelidir.
  • İçeriğindeki yağ asitleri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Kalsiyum deposudur ve kemikleri güçlendirir. Bu sebeple kemik erimesinin önüne geçilmesi adına bolca tüketilmelidir.
  • Protein bakımından oldukça zengindir.
  • Yüksek oranda fosfor içerir.
  • A, B ve D vitaminleri açısından zengindir.

Pratik ve Lezzetli Gümüş Balığı Tarifleri

Gümüş balığı küçük olmasına rağmen oldukça lezzetli bir balıktır. Ancak doğru pişirme yöntemi ile hazırlanmalıdır. Gümüş balığı buğulamaya ve haşlanmaya uygun değildir. Daha çok kızartması tercih edilir. İşte gümüş balığının pişirilmesinde size ipuçları verecek gümüş balığı teknikleri ve birbirinden lezzetli tarifler.

1) Çıtır Çıtır Bir Lezzet: Tavada Gümüş Balığı Kızartması

Tavada kızartma, gümüş balığının pişirilmesinde en çok tercih edilen yöntemdir. Gümüş balığının tavada kızartmasında ne kadar yağ ve ne kadar un kullanılacağını, doğru kızartma süresini nasıl ayarlayacağınızı merak ediyorsanız tavada gümüş balığı kızartması tarifine göz atabilirsiniz. Tavada Gümüş Balığı

Tarif: Tavada Gümüş Balığı

2) Gümüş Balığı Ziyafeti: Roka Eşliğinde Gümüş Balığı ve Kızartma

Roka, balığın yanında en çok tercih edilen yeşilliktir. Hem gümüş balığının doğru kızartma yöntemini öğrenmek hem de gümüş balığının yanına çok güzel gidecek roka salatası ve patates kızartması tarifini öğrenmek için bu tarife mutlaka göz atın. Roka Eşliğinde Gümüş Balığı ve Kızartma

Tarif: Roka Eşliğinde Gümüş Balığı ve Kızartma

3) Hem Hafif Hem Leziz: Fırında Gümüş Balığı

Balıkta kızartma yerine fırında pişirme yöntemini tercih edenler ve gümüş balığı fırında nasıl pişirilir diye merak edenler için ideal bir gümüş balığı tarifi. Hem hazırlaması çok kolay hem de tam ayarında malzemelerle oldukça lezzetli. Fırında Gümüş Balığı

Tarif: Fırında Gümüş Balığı

4.7 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

10 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Tavada Gümüş Balığı Kızartması Tarifi

Tavada Gümüş Balığı Kızartması

2-4 kişilik, 30dk Hazırlık, 35dk Pişirme
Kemik suyu nasıl yapılır? Faydaları Nelerdir? Tarifi

Kemik suyu nasıl yapılır? Faydaları Nelerdir?

6-8 kişilik, 30dk Hazırlık, 4 saat ve üzeri Pişirme
Fırında Balık Tarifi

Fırında Balık

6-8 kişilik, 10dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Balık Çorbası Tarifi

Balık Çorbası

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Kokusuz Balık Tarifi

Kokusuz Balık

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Fırında Balık Tarifi

Fırında Balık

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 35dk Pişirme
İzmir Kahvaltı Mekanları: En İyi 21 Tavsiye 2023 Tarifi
İzmir Kahvaltı Mekanları: En İyi 21 Tavsiye 2023

İzmir'de Günaydın Demenin En Lezzetli 21 Yolu Birlikte, İzmir'in körfez manzarası ve enfes kordon esintisi…

Yağ Bezesi (Lipom) Nasıl Geçer? 6 Doğal Destek Tarifi
Yağ Bezesi (Lipom) Nasıl Geçer? 6 Doğal Destek

İyi Huylu Yağ Bezesi (Lipom) Evde Nasıl Geçer? Tıp dilinde lipom adıyla bilinen yağ bezeleri,…

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? 10 Doğal Çözüm Tarifi
Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? 10 Doğal Çözüm

Evde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen faktörler arasında hiç şüphesiz ki burun…

Dolamaya Ne İyi Gelir? Evde 7 Bitkisel Destek Tarifi
Dolamaya Ne İyi Gelir? Evde 7 Bitkisel Destek

Dolama (Pronişi) Bitkisel Tedavilerle Nasıl Geçer? Staphylococcus isimli bir bakterinin neden olduğu dolamanın tedavisine erken…

Bonfile Nasıl Pişirilir? En İyi Püf Noktaları, 10 Tarif Tarifi
Bonfile Nasıl Pişirilir? En İyi Püf Noktaları, 10 Tarif

Bonfile Pişirmenin Sırları: Başka Yerde Yok! Yumuşacık, sulu sulu, dışı kızarmış bonfile etine kim hayır…

Sevgiliye Evde 10 Romantik Sürpriz Fikri Tarifi
Sevgiliye Evde 10 Romantik Sürpriz Fikri

14 Şubat Sevgililer Günü Sürprizleri Her sene yılbaşından sonra bir sonraki özel gün için geri…

İzmir Kahvaltı Mekanları: En İyi 21 Tavsiye 2023 Tarifi
İzmir Kahvaltı Mekanları: En İyi 21 Tavsiye 2023

İzmir'de Günaydın Demenin En Lezzetli 21 Yolu Birlikte, İzmir'in körfez manzarası ve enfes kordon esintisi…

Yağ Bezesi (Lipom) Nasıl Geçer? 6 Doğal Destek Tarifi
Yağ Bezesi (Lipom) Nasıl Geçer? 6 Doğal Destek

İyi Huylu Yağ Bezesi (Lipom) Evde Nasıl Geçer? Tıp dilinde lipom adıyla bilinen yağ bezeleri,…

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? 10 Doğal Çözüm Tarifi
Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? 10 Doğal Çözüm

Evde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen faktörler arasında hiç şüphesiz ki burun…

Dolamaya Ne İyi Gelir? Evde 7 Bitkisel Destek Tarifi
Dolamaya Ne İyi Gelir? Evde 7 Bitkisel Destek

Dolama (Pronişi) Bitkisel Tedavilerle Nasıl Geçer? Staphylococcus isimli bir bakterinin neden olduğu dolamanın tedavisine erken…

Bonfile Nasıl Pişirilir? En İyi Püf Noktaları, 10 Tarif Tarifi
Bonfile Nasıl Pişirilir? En İyi Püf Noktaları, 10 Tarif

Bonfile Pişirmenin Sırları: Başka Yerde Yok! Yumuşacık, sulu sulu, dışı kızarmış bonfile etine kim hayır…

Sevgiliye Evde 10 Romantik Sürpriz Fikri Tarifi
Sevgiliye Evde 10 Romantik Sürpriz Fikri

14 Şubat Sevgililer Günü Sürprizleri Her sene yılbaşından sonra bir sonraki özel gün için geri…

Sevgiliye Romantik Yemek Masası Hazırlama Tarifi
Sevgiliye Romantik Yemek Masası Hazırlama

Sevgililer Gününe Özel Evde Sofra Hazırlığı 14 Şubat Sevgililer Günü yaklaşıyor. Bu özel günü romantik…

Sevgililer Günü Programları: En Romantik 6 Aktivite Tarifi
Sevgililer Günü Programları: En Romantik 6 Aktivite

14 Şubat Sevgililer Günü Ne Yapılır? Sevgililer günü etkinlikleri mi arıyorsunuz? 14 Şubat'a özel hafızalarınızda…

Sevgililer Günü Nedir, Ne Zaman? Hikayesi, Anlamı Tarifi
Sevgililer Günü Nedir, Ne Zaman? Hikayesi, Anlamı

14 Şubat Sevgililer Günü Nasıl Ortaya Çıktı? Her sene ülkemizde ve pek çok dünya ülkesinde…

Sevgililer Gününde Gidilebilecek 10 Şık Restoran & Mekan Tarifi
Sevgililer Gününde Gidilebilecek 10 Şık Restoran & Mekan

Sevgililer Gününde İstanbul'da Nereye Gidilir? 14 Şubat Sevgililer Günü sevgilinize romantik bir akşam yemeğiyle sürpriz…

Sevgililer Günü Hediyeleri: Kadın ve Erkekler İçin Fikirler Tarifi
Sevgililer Günü Hediyeleri: Kadın ve Erkekler İçin Fikirler

14 Şubat Sevgililer Gününe Özel Hediyeler Sevgililer Günü, 1800’lü yıllardan bu yana çiftlerin birbirlerine kartlar…

Sevgililer Günü Mesajları: Kısa, Anlamlı, Aşk Dolu! Tarifi
Sevgililer Günü Mesajları: Kısa, Anlamlı, Aşk Dolu!

Sevgililer Günü Mesajları: Çok Özel ve Romantik! Her yıl 14 Şubat'ta dünyanın dört bir yanında…

Tarifler Geri
Videolar Geri