Kapadokya Gezilecek Yerler: 10 Büyüleyici Mekan

Kapadokya’nın Büyüsüne Kapılacağınız

Eşsiz Mekanlar

Ülkemizin her bir şehri ayrı bir tablodur. 81 ilin 81’i de farklı resimleri yansıtıyor. Bu yazımızda balonlarla süslenmiş, binlerce yıllık geçmişe sahip olan, büyük bir kısmı volkanik oluşumla meydana gelen Kapadokya’yı göreceksiniz. Doğal oluşumu ve tarihi dokusuyla UNESCO’nun da dikkatini çeken Kapadokya, Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınmıştır. Peribacaları’ndan Göreme’ye, vadilerden yeraltı şehrine kadar gezip güzel anılar biriktirebileceğiniz bir şehir turuna hazır mısınız? Yola çıkmadan önce Kapadokya’da gezilecek yerler neresi diyorsanız, Kapadokya gezilecek yerler listesi bu sayfada sizlerle olacak.

Nevşehir’de yaklaşık 20 kilometrelik bir alanı kapsayan Kapadokya, coğrafi açıdan dikkat çeken bir bölgedir. Yerli ve yabancı turist tarafından yoğun ilgi gören Kapadokya’da taş oteller ve butik oteller bütün turistlere konaklayacak imkanı da sunuyor. Bir yılın 365 günü ayrı bir güzelliğe sahip olan bu turistik bölgenin Avanos, Göreme ve Ürgüp adıyla merkez noktaları bulunur.

Türk televizyon tarihi boyunca Kapadokya sınırları içinde, neredeyse 900 ayrı film ve dizi çekilmiştir. Bu demek oluyor ki Kapadokya, ekranlara taşınacak ve tanıtılacak kadar çekici bir şehirdir. Ayrıca 600’e yakın kiliseye de ev sahipliği yapmıştır. Eski zamanlarda Roma baskısından kaçan Hristiyanlar, bu bölgede yerleşim yeri ve dini merkez kurmuştur. Kapadokya’nın anlamı aslında Pers dilinden gelmektedir. Pers diline göre “Katpa Tuka” kelimesi güzel atlar ülkesi demektir. Türkçe’ye bu kelime zaman içinde Kapadokya olarak gelmiştir ve hala bu şekilde dile getirilir. Yabancı kaynaklarda volkanik oluşumlu bu bölge “Cappadocia” olarak ifade edilir.

Şimdi Kapadokya bölgesi gezilecek yerler hakkında daha fazla bilgi alma vakti. Listede yer alan Kapadokya göreme gezilecek yerler önerileri ile gezi planınızı çizebilirsiniz.

kapadokya balon turu
Kapadokya Balon Turu

1) Narlıgöl

Kapadokya Ürgüp gezilecek yerler öneri listemize Narlıgöl ile başlayalım. Nar Köyü’nden ismine ilham alan Narlıgöl, ülkemizde bulunan krater göllerinden biridir. Söylemlere göre bu gölün oluşmasında bir meteor da etkili olmuş. Fakat yapısı incelendiğinde krater gölü olduğu aşikar. Narlıgöl’ün çevresinde çıkarılan suyun sıcaklığı ortalama 65 derece olduğu için; bu durum termal otelcilerin dikkatini çekmiş ve civara termal otel açılmasını sağlamıştır. Güneşli ve bulutlu bir güne denk gelirseniz, Narlıgöl’e yansıyan gökyüzü eşliğinde bir hatıra fotoğrafı çekmeyi unutmayın.

narlıgöl

2) Ihlara Vadisi

Kapadokya gezi rotasına eklenecek yerlerden bir diğeri de Ihlara Vadisi oluyor. Ihlara Vadisi kayalıklardan oluşan yapısı ve bu kayalıkların altındaki Melendiz Çayı’nın aşındırmış zemini ile ilgi görmektedir. Sümbüllü ve Kokar kiliselerini gezme fırsatı bulabileceğiniz Ihlara Vadisi’nde biraz soluklanmak ve dinlemek için dinlenme tesisleri de açılmış. Vadiye ulaşmak için biraz yürüyüş yapmanız gerektiğini önceden belirtelim. Ihlara Vadisi’ne giderken daha rahat spor ayakkabıları tercih ederseniz, vadinin her bir karışını daha iyi keşfedebilirsiniz.

ıhlara vadisi

3) Derinkuyu Yeraltı Şehri

Kapadokya’da tarih boyunca pek çok medeniyet yer almıştır. Bu medeniyetler de zamanında yerin altında kendilerine şehir ve yaşam alanı kurmuştur. Daha güvenli yaşamak için yerin altını seçip günümüze tarih mirası bırakmışlardır. Bu miraslardan biri de Derinkuyu Yeraltı Şehri’dir. Bu yer altı müzesi “Y” şeklindedir bu nedenle girişi ve çıkışı aynı merkezde yer alır. Derinkuyu Yeraltı Şehri’ne yaklaşık 1 saatinizi ayırıp Kapadokya tarihini daha yakından öğrenebilirsiniz.

derinkuyu

4) Göreme Açık Hava Müzesi

Kapadokya’nın her bir bölgesi adeta açık hava müzesidir. Eğer şahsi aracınız ile yola çıktıysanız dilediğiniz anda arabayı park edip doğal güzelliklere şahit olabilirsiniz. Bahsi geçen güzelliklerden biri de Göreme Açık Hava Müzesi olarak listeye eklenebilir. Göreme Açık Hava Müzesi’ni ziyaret ettiğinizde Hristiyanlar’dan kalan kiliseler, volkanik tüflerden meydana gelen doğal yapılar sizi karşılayacak. Tarihi dokuları sergileyen kiliselere girmek için ücret ödemeniz gerekebilir. Eğer kiliseyi gezmek istemiyorsanız, civarda bulunan kafelerde dinlenip kendinize kahve ısmarlayabilirsiniz.

göreme açık hava müzesi

5) Peribacaları

Peribacaları, Kapadokya bölgesinde yoğunlukla görebileceğiniz tüflü yapılardır. Eğer bu civarda balonlara binip gökyüzüne doğru yükselirseniz; volkanik patlamalar sonucunda oluşan tüflü Peribacaları’nı daha geniş bir alandan görebilirsiniz. Pek çok kişinin ilgi ve merakla incelediği Peribacaları, neredeyse 60 milyon yıl önce oluşmuş. Bu oluşumlardan biri Üç Güzeller Peribacaları olarak fotoğraf arşivinize eklenebilir. Üç Güzeller denilmesinin nedeni bu oluşumların 3 farklı boyda olmasıdır. Anlatılan hikayelere göre ise bir aileyi temsil etmektedir. Daha yakından görmek için Nevşehir ziyaretinizde Peribacaları için yola çıkabilirsiniz.

peribacaları

6) Paşabağ Rahipler Vadisi

Masalları andıran görünümü ile turistleri toplayan Kapadokya’da çok sayıda vadide bulunuyor. Bu vadilerden biri de Paşabağ Rahipler Vadisi’dir. Fotoğrafçıların ve turistlerin yoğun ilgiyle ziyaret ettiği bu adresteki oluşumlar mantarı andırmaktadır. Vadide bulunan tüflü yapıların bazılarında odacıklar da yer alıyor. Bu alanda yürüyerek rahatça gezebilir ve volkanik oluşumları daha yakından inceleyebilirsiniz.

paşabağı rahipler vadisi

7) Güvercinlik Vadisi

Uçhisar ve Göreme arasında kalan Güvercinlik Vadisi, adına yakışır şekilde yüzlerce güvercine ev sahipliği yapan bir bölgedir. Fotoğraf çekmeyi çok sevenlerin sürekli uğradığı bu adreste aynı zamanda bir şelale de yer almaktadır. Güvercinlerin yuvaları ise yapılarda bulunan minik çukurlar olarak karşınıza çıkacaktır. Bu masalsı görünüme şahit olmak ve unutulmaz bir manzarada huzur bulmak için Güvercinlik Vadisi’ni görmeden şehrinize dönmeyin.

güvercinlik vadisi

8) Hacı Bektaş-ı Veli Müzesi

Hacı Bektaş Veli’nin topluma yön veren sözlerini, hayatınızda mutlaka bir şekilde duymuşsunuzdur. Bu sözlerin sahibi Hacı Bektaş Veli, hoşgörünün dünya çapındaki temsilcidir. 13. yüzyılda dergah olarak kurduğu yer şimdilerde müze olarak ziyaretçilerine kapısını açıyor. El yazması eserlerini, günlük eşyalarını ve hat örneklerini ücretsiz şekilde ziyaret etmek için Kapadokya gezi programınıza, Hacı Bektaş Veli Müzesi’ni muhakkak eklemelisiniz.

Adres: Savat Mahallesi Hacıbektaş, Nevşehir

İletişim: 0 384 213 42 60

hacı bektaşı veli müzesi

9) Uçhisar

Kapadokya’da görmeniz gereken yerlerden biri de Uçhisar. Uçhisar sakin ve sessiz yapısıyla adeta bir kültür durağı. Kapadokya sınırları içinde yüksek bir noktaya ulaşıp o açıdan fotoğraf almak istediğinizde Uçhisar Kalesi’ne çıkabilirsiniz. Şehir merkezine çok uzak olmayan bu noktada pek çok hediyelik eşya satan tezgahlar ve dinlenme alanları yer alıyor. Vaktiniz varsa konaklamak için bu civardaki nezih otelleri de tercih edebilirsiniz.

uçhisar

10) Temenni Tepesi

Pers dilinde “Güzel Atlar Ülkesi” anlamına gelen Kapadokya’da gezi önerimizn son adresi Temenni Tepesi oluyor. Temenni Tepesi’nde iki büyük mezar yer alır. Bu mezarlardan biri IV. Rüknettin Kılıçarslan’a diğeri de III. Alaeddin Keykubat’a aittir. Ürgüp sınırlarında bulunan bu tepeden şehir merkezini seyredebilirsiniz. Ortalama 80 metre yükseklikte bulunan Temenni Tepesi’nin hikayesi ise; zirveye çıkıp dilek bağlayan kişilerde saklıdır. Tepenin zirvesine çıkan ve türbede dilek dileyen kişilerce bu tepe, Temenni Tepesi olarak bilinmektedir. Yolunuz düşerse siz de dileğinizi dileyebilirsiniz.

temenni tepesi

Gezi Rehberi kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Kapadokya’da Ne Yenir? Tadı Damağınızda Kalacak En İyi 10 Restoran

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
5 Dakikada Büyüleyici Porsiyon Tatlı Tarifi
5 Dakikada Büyüleyici Porsiyon Tatlı4-6 kişilik, 5dk Pişirme, 15dk Hazırlama13
Yer Fıstıklı Krokan Tarifi
Yer Fıstıklı Krokan4-6 kişilik, 5dk Pişirme, 10dk Hazırlama114
Yer Elmalı Pilav Tarifi
Yer Elmalı Pilav4-6 kişilik, 45dk Pişirme, 20dk Hazırlama4
Kavrulmuş Yer Fıstığı Tarifi
Kavrulmuş Yer Fıstığı12-14 kişilik, 20dk Pişirme, 5dk Hazırlama4
Yer Fıstıklı Pasta Tarifi
Yer Fıstıklı Pasta4-6 kişilik, 45dk Pişirme, 1 saat 30dk Hazırlama53
Yer Fıstıklı Krokan Tarifi
Yer Fıstıklı Krokan4-6 kişilik, 15dk Pişirme, 5dk Hazırlama57
Yer Lahanası Dolması Tarifi
Yer Lahanası Dolması2-4 kişilik, 1 saat 30dk Pişirme, 15dk Hazırlama7
Zeytinyağlı Yer Elması Tarifi
Zeytinyağlı Yer Elması4-6 kişilik, 20dk Pişirme, 10dk Hazırlama46
Zeytinyağlı Yer Elması Tarifi
Zeytinyağlı Yer Elması1-2 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama44
Kaş Gürleştirme Yolları – Güzel Kaşlar İçin 6 Bitkisel Çözüm Tarifi
Kaş Gürleştirme Yolları – Güzel Kaşlar İçin 6 Bitkisel Çözüm

Evde Kaş Bakımı Nasıl Yapılır? Güzel ve doğal bir yüz ifadesine sahip olmanın yolu kaşlardan…

Udi Hindi Faydaları: Bilinmeyen Mucize Tarifi
Udi Hindi Faydaları: Bilinmeyen Mucize

Hindistan Öd Ağacı, Kust-i Bahri, Udi Hindi Bitkilerin şifasına inanıyorsanız, sizlere çok az bilinen adı…

Acı Elma Yağı Faydaları, Bebeklerde Nasıl Kullanılır? Tarifi
Acı Elma Yağı Faydaları, Bebeklerde Nasıl Kullanılır?

Merak Edilen Tüm Yönleriyle Acı Elma Yağı Acı elma yağı ya da halk arasında bilinen…

Pastil Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Tarifi
Pastil Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları

Boğaz Ağrılarının Yumuşatıcı Etkisi Pastil Pastiller hafif bir boğaz kaşıntısı ve öksürükle beliren hastalık hissini…

Ses Güzelleştirme Yolları – En Kolay 7 Bitkisel Yöntem Tarifi
Ses Güzelleştirme Yolları – En Kolay 7 Bitkisel Yöntem

Ses Güzelleştirmek İsteyenlere Çözüm Önerileri Ses tonu, her insanda farklı tonlardadır. Kişileri sesi ve konuşması…

Low Carb Diyeti Nedir? Diyet Listesi, Beslenme İpuçları Tarifi
Low Carb Diyeti Nedir? Diyet Listesi, Beslenme İpuçları

Düşük Karbonhidrat: Low Carb Diyeti Nasıl Yapılır? Sağlıklı bir bedene sahip olmak için boy ve…

Kaş Gürleştirme Yolları – Güzel Kaşlar İçin 6 Bitkisel Çözüm Tarifi
Kaş Gürleştirme Yolları – Güzel Kaşlar İçin 6 Bitkisel Çözüm

Evde Kaş Bakımı Nasıl Yapılır? Güzel ve doğal bir yüz ifadesine sahip olmanın yolu kaşlardan…

Udi Hindi Faydaları: Bilinmeyen Mucize Tarifi
Udi Hindi Faydaları: Bilinmeyen Mucize

Hindistan Öd Ağacı, Kust-i Bahri, Udi Hindi Bitkilerin şifasına inanıyorsanız, sizlere çok az bilinen adı…

Acı Elma Yağı Faydaları, Bebeklerde Nasıl Kullanılır? Tarifi
Acı Elma Yağı Faydaları, Bebeklerde Nasıl Kullanılır?

Merak Edilen Tüm Yönleriyle Acı Elma Yağı Acı elma yağı ya da halk arasında bilinen…

Pastil Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Tarifi
Pastil Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları

Boğaz Ağrılarının Yumuşatıcı Etkisi Pastil Pastiller hafif bir boğaz kaşıntısı ve öksürükle beliren hastalık hissini…

Ses Güzelleştirme Yolları – En Kolay 7 Bitkisel Yöntem Tarifi
Ses Güzelleştirme Yolları – En Kolay 7 Bitkisel Yöntem

Ses Güzelleştirmek İsteyenlere Çözüm Önerileri Ses tonu, her insanda farklı tonlardadır. Kişileri sesi ve konuşması…

Low Carb Diyeti Nedir? Diyet Listesi, Beslenme İpuçları Tarifi
Low Carb Diyeti Nedir? Diyet Listesi, Beslenme İpuçları

Düşük Karbonhidrat: Low Carb Diyeti Nasıl Yapılır? Sağlıklı bir bedene sahip olmak için boy ve…

Standart Diyet Listesi: Kadın, Erkekler İçin Örnek Menü Tarifi
Standart Diyet Listesi: Kadın, Erkekler İçin Örnek Menü

Standart Diyet Listeleri: Genel Kitle İçin Sağlıksız beslenme sonucunda alınan kiloları vermek istiyorsanız herkesin deneyebileceği,…

Ahmet Apa Diyeti Seviye 1 Örnek Menü Tarifi
Ahmet Apa Diyeti Seviye 1 Örnek Menü

Apayrı Yaşam: Ahmet Apa Diyeti Nasıl Yapılır? Kilo vermek ve zinde kalmak için pek çok…

Eliminasyon Diyeti Nedir? Örnek Menü, Diyet Listesi Tarifi
Eliminasyon Diyeti Nedir? Örnek Menü, Diyet Listesi

Eliminasyon Diyeti Nasıl Yapılır? Diyetler kişilerin sağlığını korumak ve oluşacak hastalıkları önlemek adına yapılır. Pek…

Sıvı Diyeti Nasıl Yapılır? 3 Günlük Sıvı Detoksu
Sıvı Diyeti Nasıl Yapılır? 3 Günlük Sıvı Detoksu

Sıvı Beslenme Diyeti ile Zayıflamanın İpuçları Tartıya çıktığınızda gördüğünüz rakam sizi rahatsız etmeye başladıysa, bu…

Hindi Eti Pişirmenin Çok İşe Yarayacak 5 Nefis Püf Noktası Tarifi
Hindi Eti Pişirmenin Çok İşe Yarayacak 5 Nefis Püf Noktası

Hindi Eti Pişirmenin Püf Noktaları Yılbaşı yaklaşırken midelere zil çaldıran o tarif, şimdiden konuşulmaya başlandı.…

Häfele Çekmece Düzenleyici: Mutfağınızın Gizli Kahramanı Tarifi
Häfele Çekmece Düzenleyici: Mutfağınızın Gizli Kahramanı

Mutfağınızın Gizli Kahramanı: Çekmece Düzenleyici Düzenli bir mutfakta çalışmak kime iyi gelmez ki? Çekmecelerin ve…

Tarifler Geri
Videolar Geri