Kırkkilit Otu Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Çayı Nasıl Yapılır?

Kırkkilit Otu Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Çayı Nasıl Yapılır?

Antik Roma’dan Günümüze Bitkisel Terapi

Kırkkilit Otu

Tabiatın size sunduğu doğal ilaçların ne kadar farkındasınız? Kırlarda, bahçelerde, ağaç diplerinde bazen de sokak köşelerindeki ağaçlarda şifa saklı olduğunu söylesek? Çevrenize şöyle göz atın. Gördükleriniz sadece yeşillik ve ağaç değil, aynı zamanda sizin sağlığınızı koruyacak gizli ilaçlar olabilir.

Evrende var olan her şeyin bir sebebi olduğu gibi, her bitkinin de bir faydası olacaktır. Ağrı, sızı, kaşıntı ve kuruluk derken cildinizin ve genel sağlığınızın ilacı bu bitkilerdedir. Doğanın gizli devasından faydalanmak adına hazırladığımız bu yazıda sizleri kırkkilit bitkisi ile tanıştıracağız. Adını ilk kez duyanlarda merak uyandıran bu bitki hakkındaki her şey şimdi sizlerle. Bitkilerin insanlarla kurmuş olduğu iş birliğine, siz de şahit olun ve sağlığınız için harekete geçin!

kırkkilit otu faydaları

Kırkkilit Otu Nedir? Nerelerde Yetişir?

Kırkkilit otu, pek çok hastalığın tedavisi için tercih edilen şifalı bir bitkidir. Ülkemizde adı yöreden yöreye değişkenlik göstermektedir. At kuyruğu otu, zemberek otu, kırkboğum, tilki kuyruğu ve çam otu isimleri ile de bilinmektedir. Sadece bizim ülkemizin sınırları içinde etkisini göstermez. Birçok ülke bu şifalı bitkiyi tanır ve faydalarının farkındadır.

Biberiye bitkisini andıran şekli ile ayırt edilmektedir. Kısa, koyu yeşil, çiçeksiz ve sivri uçlara sahiptir. Kırkkilit otunun geçmişi Antik Yunan’a ve Roma’ya kadar uzanmaktadır. Çok yıllık bir bitkidir ve kök kısmı 1 metre derinliğe kadar inebilir. Bahar ayları geldiğinde kırmızı ve kahverengi tonlarında yanlarından sürgünler verir.

Mayıs ve haziran döneminde su kenarlarında bulabileceğiniz kırkkilit otlarını toplamak isterseniz, toprağa yakın kısmından bir makas yardımı ile kesin. Kesilen dallardan bir demet oluşturun. Gölge ve hava alan bir yerde asarak kurutmaya bırakın. Kuruyan dalları ezerek kapalı bir kavanozda muhafaza etmeniz iyi olacaktır. Dilediğiniz anda çay için kullanabilirsiniz.

kırkkilit otu

At kuyruğu otu, kendiliğinden yetişen bir bitkidir. Kumlu ve balçıklı toprakları gördüğünde orada can bulur. Suyu sevdikleri için su kenarlarında, sulak bölgelerde ve ağaçların suya yakın kısımlarında yetişmektedir. Sadece ülkemizde sınırlı kalmayıp Avrupa, Asya, Orta Doğu ve Kuzey Amerika’da kırkkilit bitkisine rastlamak mümkündür.

Faydalarını sizler de görmek isterseniz; kırkkilit otu aktar ve büyük marketlerde satılmaktadır. Yaklaşık 100 gramı için 12 TL ile 15 TL arasında bir ücret ödeyerek satın alabilirsiniz. Yaralarınızı iyileştirmek ve saç maskelerinize eklemek adına, kırkkilit yağı almak isterseniz 10 cc’lik şişe için 15 TL ödemeniz gerekecektir. Bulunduğunuz civarda aktar yok ise; internet üzerinden satış yapan aktarlardan at kuyruğu otunu temin edebilirsiniz.

kırkkilit otu nasıl kullanılır

Kırkkilit Otu Nasıl Kullanılır?

Kırkkilit otunu çay şeklinde hazırlayarak, çeşitli tedavilerde kullanabilirsiniz. Çayı ruhsal ve bedensel hastalıklarınızda bir bardak içerek tüketmeniz tavsiye edilir. Saç uzatma konusunda ise hazırlanan kırkkilit otu çayını saç bakım maskenize ekleyerek deneyebilirsiniz. Güçsüz tırnakların güçlenmesi ve sağlık kazanması için hazırlanan çayı soğutup tırnaklarınızı içinde bir süre bekleterek faydalanabilirsiniz. Krem şeklinde kullanmak için de ezilen kırkkilit otunu zeytinyağı ile kıvam vererek, yaralarınıza uygulayabilirsiniz.

kırkkilit otu faydaları

Kırkkilit Otu Faydaları Nelerdir?

 • Kırkkilit otunda bulunan silisyum, tüketen kişinin kemik sağlığını uzun süre korumaktadır. Kemik sağlığını korurken, kemik erimesi riskini de ortadan kaldırmaktadır. Silisyum maddesi, eklem ağrıları için çare olan bir elementtir. Atkuyruğu otu eklem ağrılarınızı dindirecek şifalı bir bitkidir. Ağrı kesici ilaç niteliği görmesi de kırkkilit faydaları arasında yerini alır.
 • Antioksidan özelliğe sahip bir bitki olduğundan, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Aynı zamanda kış soğuklarından sizi koruyarak, kış aylarını daha sağlıklı geçirmenizi sağlar.
 • Kansızlık türlerinde de tercih edilmesi gereken bir bitkidir. Anemi etkisini en aza indirecektir.
 • Diş eti kanamaları ve ağız içi yaralarında, hücre yenileyici etkisini göstererek zedelenen dokuları yenilemektedir.
 • Ezilerek elde edilen kırkkilit otu kremi yaraları iyileştiren bir şifa olarak karşınıza çıkar.
 • Kırkkilit otu sperm kalitesini yükselten bir bitki olarak bilinmektedir. Çeşitli sağlık sorunlarında doktorlar bitkisel tedavi için bu bitkiyi tavsiye etmektedir.
 • Tip-2 diyabet hastalığına şeker dengesini koruyarak, şeker hastalarının şikayetlerini en aza indirecektir. Ayrıca kırkkilit otu tansiyon düşürücü etkisiyle, hipertansiyon rahatsızlıklarında tercih edilen bir bitkidir.
 • İç kanama riskini ortadan kaldırır ve regl döneminde daha rahat hissetmenizi sağlar. Regl sancılarını dindirir.
 • Uyku problemleri yaşıyorsanız, kırkkilit otu uyku apnesi için de size çözüm olacaktır. Gün içinde bir fincan kırkkilit otu çayı içtiğinizde, gece daha rahat uyuduğunuzu fark edebilirsiniz.
 • Kırkkilit otunu oluşturan bileşenler sayesinde, böbrek taşı rahatsızlığı riski de ortadan kalkacaktır. Var olan böbrek taşının da kolayca atılmasını sağlar.
 • Aynı zamanda kırkkilit otu reflü şikayetlerinizi de en aza indirecektir. Midenizi bitki çayı ile rahatlatabilirsiniz.
 • Tırnaklarınız güçsüz ise ve sürekli kırılma meydana geliyorsa, çözümü kırkkilit otunda saklı olacaktır.
 • Kırkkilit otu prostat iltihaplarını yok edici özelliğe sahiptir.
 • Kırkkilit otu saç uzatma konusunda da size yardım eder. Silisyum sayesinde hücre yenileyerek saçlarınızın daha sağlıklı ve hızlı uzamasını sağlayacaktır. Aynı zamanda bu ot ile hazırlayacağınız kırkkilit kürü saç derinizin daha sağlıklı olmasında etkili olur. Kepeklenme ve dökülmeleri de ortadan kaldırır.
 • Eski çağlarda Roma Dönemi’nde bu otun tüberküloz rahatsızlığı için kullanıldığı çeşitli kaynaklarda yer almaktadır.

kırkkilit otu çayı nasıl yapılır

Kırkkilit Otu Çayı Nasıl Yapılır?

İyileştirici etkilerinden faydalanmak için bitki çayı olarak, kırkkilit otu çayı tüketmelisiniz. Peki, kırkkilit otu çayını nasıl hazırlamalısınız? 2 veya 3 dal taze kırkkilit otunu bir bardak sıcak suda demleyin. Taze şekilde bulunmadığı durumda, kuru otu da demleyebilirsiniz.

Kırkkilit otunuz taze ise demlenme süresini 20 dakika olarak belirleyin. Kuru kullandıysanız 10 dakika boyunca sıcak suyla demlenmesi yeterli olacaktır. Gün içinde bir fincan içmeniz yeterli olacaktır. Fakat en çok 2 hafta devam etmelisiniz. Geçen 2 haftadan sonra bir süre çaya ara vermeniz gerekecektir.

kırkkilit otu

Kırkkilit Otu Çayı Neye İyi Gelir?

 • Saçlarınızı güçlendiren iksiri arıyorsanız, kırkkilit çayını demleyip soğutmalısınız. Soğuttuğunuz çayı şampuanınıza ekleyerek saçınızı besleyebilirsiniz.
 • Saçlarınızın daha sağlıklı ve canlı olmasını sağlayacaktır. Aynı şekilde sıcağını bırakan çaya tırnaklarınızı batırıp bakım yaparsanız, tırnaklarınız daha güçlü uzayacaktır.
 • İdrar söktürücü özelliği vardır. Aynı zamanda ödem atar. Böbrek taşı düşürenlerin sıkça tercih ettiği bir çay türüdür. Vücudunuzda oluşan ağrıları dindirir.
 • Yemekten sonra bir fincan kırkkilit çayı, diyabet hastalarını rahatlatan bitki çayı olarak bilinmektedir.

kırkkilit otu nasıl kullanılır

Kırkkilit Otu Zayıflatır Mı?

Zayıflamak ve fazla olan birkaç kilodan kurtulmak, hemen hemen herkesin yakın zamanda gerçekleşmesini istediği bir durumdur. Bu sebeple çeşitli diyetler ve bitki çayları araştırılır. Zaman zaman bu diyetlere başlanır. Kırkkilit otu Saraçoğlu tarafından da ülkemize tanıtılan, pek çok derde deva olan bir ottur. Bu bitki sizin zayıflamanızı da kolaylaştıracaktır.

İsterseniz diyet yapın isterseniz normal beslenme alışkanlığınıza devam edin. Bir şekilde kırkkilit çayını günlük yaşantınıza dahil edin. Çünkü kırkkilit otu çayının içindeki maddelerden dolayı ödem atma ve idrar söktürme özelliğine sahiptir. Ödem atmaya başladığınız zaman, metabolizmanız çalışacak ve kilo verme süreciniz hızlanacaktır. Bu mucize çay da sizin kilo kaybetmenize büyük destek olacaktır.

kırkkilit

Kırkkilit Otu Zararları Nelerdir?

Tüketimde ölçünün dışına çıkılmadığı takdirde kırkkilit otunun yan etkileri görülmeyecektir. Böbrek rahatsızlığı yaşayanların bu bitkiyi kullanmaması gereklidir. Hamilelik döneminde ve gebelik riski taşıyan kadınların da kırkkilit otundan ve çayından uzak durması gerekir. Aksi halde düşük tehlikesi oluşacaktır. Emziren annelerin de sütünü etkileyeceği için tavsiye edilmez.

Kronik bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza danışmalısınız. Kan değerlerinizde potasyum oldukça düşükse, kırkkilit otunu tüketmeniz sağlıklı bir karar olmayacaktır. Bu bitki potasyum değerlerini düşürmektedir. Kanı sulandıran ilaçları kullanan kişilerin de çayı tüketirken doktor onayı almaları tavsiye edilir.

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Öne Çıkan Yorumlar Yeni Gelen Yorumlar
NYT Yazar
Yılbaşı Süsleri Nasıl Yapılır? 8 Kolay Fikir
Yılbaşı Süsleri Nasıl Yapılır? 8 Kolay Fikir

El Yapımı Yılbaşı Süsleri: Basit ve Sevimli! Yepyeni bir yıla hazır mısınız? Bu yıl, yılbaşı…

Yılbaşı Ağacı Nasıl Süslenir? 8 Adımda Süper Dekor Tarifi
Yılbaşı Ağacı Nasıl Süslenir? 8 Adımda Süper Dekor

Yılbaşı Ağacı Süslemek: En Keyifli Yeni Yıl Hazırlığı! Yeni yıl heyecanı, yılbaşı hazırlıkları tüm hızıyla…

Yılbaşı Mesajları: Yeni Yıla Özel Resimli Sözler 2024 Tarifi
Yılbaşı Mesajları: Yeni Yıla Özel Resimli Sözler 2024

Yılbaşı Tebrik Mesajları & Yeni Yıl Dilekleri Yeni yılı karşılamaya hazırlandığımız şu günlerde etrafta bolca…

Resimli: Evde Hamsi En Hızlı Nasıl Temizlenir? Tarifi
Resimli: Evde Hamsi En Hızlı Nasıl Temizlenir?

Evde Hamsi En Kolay Nasıl Ayıklanır? Karadeniz mutfağını şekillendiren balıklardan biri olan hamsi, hemen hemen…

Yılbaşı Kaktüsü: Evde Bakımı ve Çoğaltılması Tarifi
Yılbaşı Kaktüsü: Evde Bakımı ve Çoğaltılması

Yılbaşı Kaktüsü Evde Nasıl Yetiştirilir? İçinde bulunduğumuz bu günler sadece yeni yılın habercisi değil, aynı…

Yılbaşı Sofrası Nasıl Hazırlanır? Yeni Yıl Yemeği İçin 7 İpucu Tarifi
Yılbaşı Sofrası Nasıl Hazırlanır? Yeni Yıl Yemeği İçin 7 İpucu

Yılbaşı Masası: Yeni Yıla Nefis Başlangıç! Ne derler bilirsiniz; yeni yıla nasıl girerseniz bütün bir…

Kahvaltılık Hamur İşleri: Kolay ve Değişik 30 Tarif Tarifi
Kahvaltılık Hamur İşleri: Kolay ve Değişik 30 Tarif

Günün en mutlu anı kahvaltı için hamur işi tarifleri listemiz sizi tıka basa doyuracak! Pratik…

Yılbaşı Süsleri Nasıl Yapılır? 8 Kolay Fikir
Yılbaşı Süsleri Nasıl Yapılır? 8 Kolay Fikir

El Yapımı Yılbaşı Süsleri: Basit ve Sevimli! Yepyeni bir yıla hazır mısınız? Bu yıl, yılbaşı…

Yılbaşı Ağacı Nasıl Süslenir? 8 Adımda Süper Dekor Tarifi
Yılbaşı Ağacı Nasıl Süslenir? 8 Adımda Süper Dekor

Yılbaşı Ağacı Süslemek: En Keyifli Yeni Yıl Hazırlığı! Yeni yıl heyecanı, yılbaşı hazırlıkları tüm hızıyla…

Yılbaşı Kurabiyeleri: Süslemeli 25 Kolay Tarif Tarifi
Yılbaşı Kurabiyeleri: Süslemeli 25 Kolay Tarif

Yeni bir yılı karşılamaya hazırlandığımız günlerde ev dekorasyonları, şehir ışıklandırmaları yılbaşı ruhunu yansıtan eğlenceli detaylarla…

2023 Kasım Ayının 30 Popüler Tarifi
2023 Kasım Ayının 30 Popüler Tarifi

Kasım ayının en çok deftere eklenen 30 tarifi tüm lezzeti ile karşınızda! Serin rüzgar ve…

Yılbaşı Mesajları: Yeni Yıla Özel Resimli Sözler 2024 Tarifi
Yılbaşı Mesajları: Yeni Yıla Özel Resimli Sözler 2024

Yılbaşı Tebrik Mesajları & Yeni Yıl Dilekleri Yeni yılı karşılamaya hazırlandığımız şu günlerde etrafta bolca…

Airfryer ile Borcam’da Pişirebileceğiniz 10 İştah Açıcı Tarif Tarifi
Airfryer ile Borcam’da Pişirebileceğiniz 10 İştah Açıcı Tarif

Airfryer’da Borcam kullanarak hızlı ve sağlıklı tarifler pişirebilirsiniz! Mutfakta zaman kazandıran sıcak hava fritözü Airfryer…

Sabah Kahvaltısı Aceleye Gelenlere 30 Şipşak Tarif Tarifi
Sabah Kahvaltısı Aceleye Gelenlere 30 Şipşak Tarif

Nefis Yemek Tarifleri mutfak ekibi keyifli günler diler! Mutlulukla bir ilgisi olan günün ilk öğünü…

5 Dakikalık Kahvaltılar: Az Malzemeli & Kolay 20 Tarif Tarifi
5 Dakikalık Kahvaltılar: Az Malzemeli & Kolay 20 Tarif

Gün boyu yoğun olacaksanız hızlı bir kahvaltı sizi kendinize getirir! Ofise, işe, okula yetişecek olanlar…

10 Dakikalık Kahvaltılar: Doyurucu, Pratik 30 Tarif Tarifi
10 Dakikalık Kahvaltılar: Doyurucu, Pratik 30 Tarif

10 dakikada servise hazır kahvaltılık tarifler huzurlarınızda! Tamamı Nefis Yemek Tarifleri mutfağında denenmiş, resimli ve…

Bütün Hindi Tarifleri: Tam Kıvamında Pişmiş 10 Lezzet Tarifi
Bütün Hindi Tarifleri: Tam Kıvamında Pişmiş 10 Lezzet

Bütün hindi tarifleri ile şık davetlerinizi taçlandırmaya ne dersiniz? Yılbaşı, kutlamalar veya kalabalık misafirlerin ağırlandığı…

Bütün Tavuk Tarifleri: Nar Gibi Kızarmış 20 Çeşit Tarifi
Bütün Tavuk Tarifleri: Nar Gibi Kızarmış 20 Çeşit

Davetlerin, özel günlerin aranan yemeği, bütün tavuk tarifleri listesindesiniz. Çoğunlukla fırında pişirilmesi tercih edilen ve…

Tarifler Geri
Videolar Geri