Kuru Üzüm Faydaları Nelerdir?

Üzümün Her Mevsim Yenebilen Hali: Kurum Üzüm

Ağır kış şartlarına dayanıklılığı ile bilinen üzüm toprak seçmeyen yapısından dolayı hemen hemen her yerde yetiştirilebilir. Dünyada her yıl 65 milyon ton üzüm üretilmektedir. Üretilen üzümlerin çok büyük bir miktarı kurutularak tüketilir. Türkiye dünyadaki kuru üzüm üretiminde ilk sırada yer almaktadır. Avustralya, Arjantin, Yunanistan, Güney Afrika, İran, Şili ve ABD kuru üzüm üretiminde Türkiye’yi izlemektedir. Kuru üzüm Türkiye’de en çok Ege Bölgesi’nde üretilir.

Üzüm yaz mevsiminde yetişen bir meyvedir. Yaz sıcağı ile olgunlaşan tadını ve aromasını kazanan üzüm eylül ve ekim aylarında sofralarımıza gelir. Taze üzüm mevsimi aralığa kadar sürer. Bu aydan sonra taze olarak tüketilmeyen üzüm kurutularak her mevsim yenilebilir. Genel olarak kuruyemiş olarak ceviz, fındık, badem, leblebi gibi diğer kuruyemişlerle birlikte tüketilen kuru üzüm hoşafı ile de beğeni kazanır. Kek, çörek ve kurabiyelere de konulan kuru üzüm bazı yemeklerde de lezzetlendirici olarak kullanılır.

Kuru Üzümün Faydaları Nelerdir?

 • Kuru üzüm içeriğinde yer alan demir nedeniyle demir eksikliği sonucu oluşan kansızlığın tedavisinde faydalıdır.
 • Antioksidan maddeler içeren organik kuru üzüm vücut hücrelerini korur. Özellikle kanser hücresi oluşumunu engeller.
 • Göz sağlığı üzerinde olumlu etkilere sahip olan kuru üzüm özellikle sarı nokta denilen göz hastalığına faydalıdır.
 • Yüksek kaloriye sahip olan kuru üzüm kilo aldırır mı sorusuna maruz kalmaktadır. Ancak diyet yapanlar için ani tatlı krizlerine yardımcı olan kuru üzüm yüksek lif içeriği sayesinde kabızlığı da önler. Peki, bu özellikleri ile kuru üzüm zayıflatır mı? Kuru üzüm belirli ölçülerde tüketildiğinde zayıflamaya yardımcıdır ancak aşırı tüketimi vücuda alınan kalori içeriğini arttırdığından dolayı kilo almaya neden olabilir.
 • Ayrıca kuru üzümün kaynatılması sonucu elde edilen kuru üzüm suyu sindirim sistemini destekler ve vücuttan toksinleri atıcı etkisinden dolayı uzmanlar tarafından önerilmektedir.
 • Kuru üzüm cilde faydaları ile de ön plana çıkmaktadır. İçeriğinde yer alan resveratrol antioksidan bileşeni deri sağlığını korumaya yardımcıdır.
 • Kuru üzümün kendisi kadar çekirdekleri de önemlidir. Kuru üzüm çekirdeği antioksidan açısından zengindir. Kuru üzüm çekirdeği faydaları arasında çevre kirliliğinden koruması, kan dolaşımını hızlandırması ve kanı temizlemesi, iltihap sökücü olması, cilt, saç ve göz sağlığını koruması sayılabilir.
 • Ayrıca kuru üzüm çekirdeğinin öğütülmesi sonucu elde edilen kuru üzüm çekirdeği tozu da kolesterolü düşürücü ve kalp krizi riskini azaltıcı etkiye sahiptir.

Kuru Üzüm Kalorisi ve Besin Değeri

Kuru üzüm faydaları ile ön palana çıkan bir besin maddesidir. Türk damak tadında farklı bir yere sahip olan kuru üzüm kaç kalori içerir? Yüksek karbonhidrat ve protein değerine sahip olan kuru üzümün 100 gramında 300 kalori yaklaşık 3,1 gram protein ve 3,7 gram lif bulunur. Antioksidan bileşenler içeren kuru üzüm C, B6, B1, B2 vitaminleri ve formik asit, organik asit, fosforik asit, kalsiyum, fosfor ve demir mineralleri açısından zengin bir besindir.

Kuru üzüm şeker oranı yüksek bir besindir. Peki, kuru üzüm şekeri yükseltir mi? Kuru üzüm şeker hastaları tarafından dikkatli tüketilmesi gereken bir besindir. Önerilen miktardan fazla tüketimi kan şekerini arttırıcı etkiye sahiptir.

Sağlığa maksimum fayda sağlayabilmesi için kuru üzüm ne zaman yenmeli? Kuru üzümün bağırsakları çalıştırıcı ve hafızayı arttırıcı etkisinden faydalanmak için sabahları aç karnına yenmesi önerilmektedir.

Kuru Üzüm Nasıl Yapılır? Nasıl Saklanır?

Kuru üzüm ile ilgili en çok merek edilen kuru üzüm nasıl kurutulur sorusudur. Üzüm iki farklı yöntem kullanılarak kurutulur.

 1. Birincisi doğal kurutmadır. Doğal üzüm kurutma yönteminde üzümler güneş gören bir yere salkımlar halinde asılır.
 2. İkinci üzüm kurutma yöntemi ise bandırma yöntemi ile kurutmadır. Bu yöntemde üzümler zeytinyağı ve üzüm kurutma sodası kullanılarak hazırlanan bandırma suyuna batırılıp çıkarıldıktan sonra güneş gören bir yerde kurumaya bırakılır. Kuruyan üzümler salkımlarından ayrılarak bez torbalarda nem içermeyen serin odalarda muhafaza edilir.

Yemeden önce kuru üzüm yıkanır mı? Kuru üzüm yemeden önce yıkanır ancak yıkadıktan hemen sonra kurutmakta fayda vardır. Su ile birleştiğinde kuru üzüm şişer yıkar yıkamaz kâğıt ya da temiz bir havlu içinde kurutulmalıdır. Doğal kurutma yöntemi ile kurutulan organik kuru üzüm faydaları ile daha çok beğeni kazanmaktadır.

Kuru Üzüm Çeşitleri Nelerdir?

Kuru üzüm kurutulduğu üzüm çeşidine göre farklılaşır.

 • Yeşil ve sarı renkli ince kabuğa sahip çekirdeksiz üzüm kullanılarak kurutulan sultani çekirdeksiz üzüm en çok sevilen kuru üzüm çeşididir.
 • Kurutmalık olarak en çok tercih edilen kuru üzüm çeşitlerinden biri de Besni kuru üzüm çeşididir. 2-3 adet çekirdeğe sahip olan bu kuru üzüm çeşidi etli yapısı ve lezzeti ile beni kazanmaktadır.
 • Hafif mayhoş tadı ile ekşi sevenlerin tercihi olan kuru kuş üzümü çeşidi çekirdeksiz ve küçüktür. Marketlerde en çok rastlanılan bu kuru üzüm çeşidine Corinth adı da verilmektedir. Pembe, beyaz ve siyah renkleri ile dolma ve helva yapımında sıklıkla kullanılan üzüm çeşidi tamamen kurutmalık olarak kullanılmaktadır.
 • Gevrek yapılı ve iri taneli kuru üzüm çeşidi olan samancı çekirdeksizi kuru üzüm çeşidi az suludur ve sert bir dokuya sahiptir.

Kuru Üzüm Zararları Var Mıdır?

Kuru üzüm yüksek oranda şeker içerdiğinden dolayı aşırı tüketildiğinde kilo alımına sebep olur. Aşırı tüketimi karaciğer yağlanmasına da neden olabilir.

Kuru üzüm gaz yapar mı? Kurutulma işlemi esnasında kullanılan bileşiklerden dolayı kuru üzümün bağırsaklarda gaz yapıcı özelliği vardır.

Bazı bünyelerde kuru üzüm alerji yapıcı etkiye sahiptir. Kuru üzümde yüksek oranda fruktoz vardır. Fruktoz intoleransına sahip olan bünyelerde karaciğer ve böbrek fonksiyonlarında bozulma görülebilir.

Peki, kuru üzüm sivilce yapar mı? Özellikle karaciğer fonksiyonlarında bozulma ve karaciğer yağlanması olan kişilerde aşırı kuru üzüm tüketimi sivilceye neden olabilir.

Kuru üzüm mideye dokunur mu? Ölçülü tüketildiği takdirde mide rahatsızlıklarına karşı faydalı olan kuru üzüm aşırı tüketiminde mide asitlerini arttırıcı etki gösterebilir.

Kuru Üzüm Fiyatları Nasıldır?

Türkiye kuru üzüm üreticiliği açısından dünya lideridir. Ülkemizde üretilen kuru üzümlerin neredeyse %80’i yurt dışına ihraç edilmektedir.

Kuru üzüm fiyatları çeşidine, büyüklüğüne ve o yılki ürün hasadına göre farklılık göstermektedir.

Kuru üzüm fiyatları 2016 yılından itibaren yükselişe geçmektedir. Büyük küçük tüm marketlerde, organik ürün satan dükkânlarda, aktarlarda ve internet üzerinde satışı yapılan kuru üzüm, Türk halkının severek tükettiği kuru yemişlerin başını çekmektedir.

Markasına ve türüne göre farklılık gösteren 1 kilogram kuru üzüm fiyatı 12 lira ile 45 lira arasında değişir.

En Beğenilen Kuru Üzümlü Tarifler

1) Tahin ile Üzümün Muhteşem Buluşması

Tahin, ceviz, susam ve kuru üzüm kullanılarak hazırlanan tahinli üzümlü kek hem besleyiciliği hem de lezzeti ile çay saatlerinizi şölene çevirir. Tahinli Üzümlü Kek

Tarif: Tahinli Üzümlü Kek

2) Çay Saatlerinin Vazgeçilmez Lezzeti

Kuru üzüm ile cevizin muhteşem lezzetini bir araya getiren üzümlü kurabiye hem görünümü hem de lezzeti ile çay saatlerinizi leziz bir hale getirir. Üzümlü Kurabiye

Tarif: Üzümlü Kurabiye

3) Sofralarınızın Ferahlatan Lezzeti

En pratik içeceklerden biri olan üzüm hoşafı için su, şeker ve kuru üzüm yeterlidir. Yaz, kış sofralarınızı ferahlatan üzüm hoşafı sağlıklı bir içecek olarak yemekleriniz tatlandırır. Üzüm Hoşafı

Tarif: Üzüm Hoşafı

4) Gittiği Yeri Şenlendiren Üzümlü Kek

Portakal rendesi, vanilyası, kuru üzümü ile mutfaklarda nefis kokular yaratan üzümlü kek vazgeçilmez çay saati neşesidir. Misafirlerinize hazırlayacağınız pratik bir kek olan üzümlü kek lezzeti ve kendine has aroması ile muhteşem bir lezzettir. Üzümlü Kek

Tarif: Üzümlü Kek

5) Üzümün En Lezzetli Hali

Görünümü ile iştahı kabartan pastane usulü üzümlü kurabiye daha ilk lokmada lezzeti ile bağımlılık yaratır. Ağızda eriyen üzümlü kek ile çay saatlerinizi neşelendirin. Pastane Usulü Üzümlü Kurabiye

Tarif: Pastane Usulü Üzümlü Kurabiye

6) Kuru üzümün Kuru Erikle Muhteşem Dansı

Narçiçeği, gülkurusu ve karanfil ile farklı bir aromaya sahip olan kuru üzümlü ve erikli hoşaf, yaz sıcaklarında buz gibi lezzeti ile tadına doyamayacağınız bir içecektir.

Tarif: Kuru Üzümlü ve Kuru Erikli Hoşaf

Kuru üzüm tarifleri için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Kuru Üzüm Komposdusu Tarifi
Kuru Üzüm Komposdusu10-12 kişilik, 20dk Pişirme, 5dk Hazırlama25
Kuru Üzüm Yapımı Tarifi
Kuru Üzüm Yapımı12-14 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama11
Kuru Üzüm Hoşafı Tarifi
Kuru Üzüm Hoşafı Tarifi6-8 kişilik, 20dk Pişirme, 5dk Hazırlama88
Kuru Üzüm Hoşafı Tarifi
Kuru Üzüm Hoşafı Tarifi2-4 kişilik, 25dk Pişirme, 20dk Hazırlama164
Kuru Üzüm Hoşafı Tarifi
Kuru Üzüm Hoşafı Tarifi4-6 kişilik, 25dk Pişirme, 5dk Hazırlama996
Kuru Erik Ve Kuru Üzüm Suyu Tarifi
Kuru Erik Ve Kuru Üzüm Suyu1-2 kişilik, 20dk Pişirme, 10dk Hazırlama6
Kuru Kayısı Ve Kuru Üzüm Hoşafı Tarifi
Kuru Kayısı Ve Kuru Üzüm Hoşafı4-6 kişilik, 15dk Pişirme, 5dk Hazırlama857
Kuru Üzüm ve Susamlı Kek Tarifi
Kuru Üzüm ve Susamlı Kek6-8 kişilik, 45dk Pişirme, 10dk Hazırlama50
Kuru Üzüm Dolgulu Atom Kurabiye Tarifi
Kuru Üzüm Dolgulu Atom Kurabiye8-10 kişilik, 25dk Pişirme, 10dk Hazırlama1147
Bel Fıtığı Nedir? En Yaygın 5 Belirtisi Tarifi
Bel Fıtığı Nedir? En Yaygın 5 Belirtisi

Bel Fıtığı: Tanıdan Tedaviye Gerekli İpuçları Toplumun %3’ünde görülen fıtık, çoğu zaman ihmal edilen ve…

Her Gün Çay İçmek Faydalı mı Zararlı mı? Tarifi
Her Gün Çay İçmek Faydalı mı Zararlı mı?

Çay: Dünyanın En Çok Tüketilen İçeceği Bu topraklarda gün çay ile başlar, çayla devam eder.…

Akne Nedir? Kesin Sonuç Veren Tedavisi Tarifi
Akne Nedir? Kesin Sonuç Veren Tedavisi

Akne Tedavisinde En Etkili Çözümler Tıp terimi olarak akne, gençlerin yetişkinlik dönemine geçerken yani ergenlik…

Gıda Boyası Nasıl Yapılır, Kullanılır? Nerede Satılır?
Gıda Boyası Nasıl Yapılır, Kullanılır? Nerede Satılır?

Gıda Boyası: Yapımı ve Kullanımına Dair İpuçları Mutfakta yaratılan tariflerin lezzeti kadar görünümünün ilgi çekici…

Migren Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Tarifi
Migren Nedir? Belirtileri ve Nedenleri

Migren: Tanıdan Tedaviye Faydalı Bilgiler Yorgun ve stresli günlerin sonunda bedeninizde halsizlik hissederken bir anda…

Doğum Çantasında Olması Gereken 10 Eşya Tarifi
Doğum Çantasında Olması Gereken 10 Eşya

Doğum Çantasında Olması Gerekenler Listesi Doğum çantasında olması gerekenler listesi hem anne hem de baba…

Ayran Kaç Kalori? Hazır, Sodalı, Ev Yapımı Ayran Kalori Değerleri Tarifi
Ayran Kaç Kalori? Hazır, Sodalı, Ev Yapımı Ayran Kalori Değerleri

Ayran Kilo Verdirir Mi? Ayran Kalori Değerleri Geleneksel Türk lezzetleri denince ilk akla gelen içeceklerden…

Portakal Kaç Kalori? Portakal Suyu, 1 Adet Portakal Kalori Değeri Tarifi
Portakal Kaç Kalori? Portakal Suyu, 1 Adet Portakal Kalori Değeri

Sindirim Sistemi Dostu Portakal Kaç Kaloridir? Turuncu rengi ile manav ve market reyonlarını süsleyen portakal,…

Kolay ve Lezzetli 23 Fırınsız Tatlı Tarifi
Kolay ve Lezzetli 23 Fırınsız Tatlı Tarifi

Tatlı yaparken hep pratik tarifleri seçenler, mutfağında fırını olmayanlar, bu tarifler sizin için seçildi: Harika…

Bel Fıtığı Nedir? En Yaygın 5 Belirtisi Tarifi
Bel Fıtığı Nedir? En Yaygın 5 Belirtisi

Bel Fıtığı: Tanıdan Tedaviye Gerekli İpuçları Toplumun %3’ünde görülen fıtık, çoğu zaman ihmal edilen ve…

Her Gün Çay İçmek Faydalı mı Zararlı mı? Tarifi
Her Gün Çay İçmek Faydalı mı Zararlı mı?

Çay: Dünyanın En Çok Tüketilen İçeceği Bu topraklarda gün çay ile başlar, çayla devam eder.…

Tavuk Nugget Kalori ve Besin Değerleri Tarifi
Tavuk Nugget Kalori ve Besin Değerleri

Yemesi Pratik Çıtır Lezzet Nugget Kaç Kalori? Tavuk etinin küçük atıştırmalıklar halinde hazırlandığı nugget, hem…

Hazır Yufkadan 45 Değişik Börek Tarifi
Hazır Yufkadan 45 Değişik Börek Tarifi

Bazen vakit darlığından bazen de lezzetinin her zaman garanti olmasından börek yaparken akla gelen ilk…

Tavuklu – Etli Keşkek Kalori ve Besin Değerleri Tarifi
Tavuklu – Etli Keşkek Kalori ve Besin Değerleri

Anadolu Mutfağının Kutlama Yemeği Keşkek Kaç Kalori? Pek çok yörede çeşitli tariflerde hazırlanan keşkek, özellikle…

Akne Nedir? Kesin Sonuç Veren Tedavisi Tarifi
Akne Nedir? Kesin Sonuç Veren Tedavisi

Akne Tedavisinde En Etkili Çözümler Tıp terimi olarak akne, gençlerin yetişkinlik dönemine geçerken yani ergenlik…

Giresun Yemekleri: Yörenin 15 Harika Tarifi
Giresun Yemekleri: Yörenin 15 Harika Tarifi

Doğası, denizi, kültürü sayesinde mutfağında farklı yemeklerin piştiği Giresun'un nefis lezzetlerine davetlisiniz. Zengin doğa şartlarından…

Cheesecake Kaç Kalori? San Sebastian, Çikolatalı, Frambuazlı, Limonlu Tarifi
Cheesecake Kaç Kalori? San Sebastian, Çikolatalı, Frambuazlı, Limonlu

Çeşitlerine Göre Cheesecake Kalori Değerleri Bisküvi tabanında yumuşacık peynir ve enfes meyve aroması! Benzersiz lezzeti…

Soda – Maden Suyu Kaç Kalori? Sade, Limonlu, Meyveli Soda Kalorileri Tarifi
Soda – Maden Suyu Kaç Kalori? Sade, Limonlu, Meyveli Soda Kalorileri

Soda ve Maden Suyu Kalori Değerleri Sıcak yaz günlerinde içinizi ferahlatmak amacıyla tükettiğiniz soda aslında…

Tarifler Geri
Videolar Geri