Kuru Üzüm Faydaları Nelerdir?

Üzümün Her Mevsim Yenebilen Hali: Kurum Üzüm

Ağır kış şartlarına dayanıklılığı ile bilinen üzüm toprak seçmeyen yapısından dolayı hemen hemen her yerde yetiştirilebilir. Dünyada her yıl 65 milyon ton üzüm üretilmektedir. Üretilen üzümlerin çok büyük bir miktarı kurutularak tüketilir. Türkiye dünyadaki kuru üzüm üretiminde ilk sırada yer almaktadır. Avustralya, Arjantin, Yunanistan, Güney Afrika, İran, Şili ve ABD kuru üzüm üretiminde Türkiye’yi izlemektedir. Kuru üzüm Türkiye’de en çok Ege Bölgesi’nde üretilir.

Üzüm yaz mevsiminde yetişen bir meyvedir. Yaz sıcağı ile olgunlaşan tadını ve aromasını kazanan üzüm eylül ve ekim aylarında sofralarımıza gelir. Taze üzüm mevsimi aralığa kadar sürer. Bu aydan sonra taze olarak tüketilmeyen üzüm kurutularak her mevsim yenilebilir. Genel olarak kuruyemiş olarak ceviz, fındık, badem, leblebi gibi diğer kuruyemişlerle birlikte tüketilen kuru üzüm hoşafı ile de beğeni kazanır. Kek, çörek ve kurabiyelere de konulan kuru üzüm bazı yemeklerde de lezzetlendirici olarak kullanılır.

Kuru Üzümün Faydaları Nelerdir?

 • Kuru üzüm içeriğinde yer alan demir nedeniyle demir eksikliği sonucu oluşan kansızlığın tedavisinde faydalıdır.
 • Antioksidan maddeler içeren organik kuru üzüm vücut hücrelerini korur. Özellikle kanser hücresi oluşumunu engeller.
 • Göz sağlığı üzerinde olumlu etkilere sahip olan kuru üzüm özellikle sarı nokta denilen göz hastalığına faydalıdır.
 • Yüksek kaloriye sahip olan kuru üzüm kilo aldırır mı sorusuna maruz kalmaktadır. Ancak diyet yapanlar için ani tatlı krizlerine yardımcı olan kuru üzüm yüksek lif içeriği sayesinde kabızlığı da önler. Peki, bu özellikleri ile kuru üzüm zayıflatır mı? Kuru üzüm belirli ölçülerde tüketildiğinde zayıflamaya yardımcıdır ancak aşırı tüketimi vücuda alınan kalori içeriğini arttırdığından dolayı kilo almaya neden olabilir.
 • Ayrıca kuru üzümün kaynatılması sonucu elde edilen kuru üzüm suyu sindirim sistemini destekler ve vücuttan toksinleri atıcı etkisinden dolayı uzmanlar tarafından önerilmektedir.
 • Kuru üzüm cilde faydaları ile de ön plana çıkmaktadır. İçeriğinde yer alan resveratrol antioksidan bileşeni deri sağlığını korumaya yardımcıdır.
 • Kuru üzümün kendisi kadar çekirdekleri de önemlidir. Kuru üzüm çekirdeği antioksidan açısından zengindir. Kuru üzüm çekirdeği faydaları arasında çevre kirliliğinden koruması, kan dolaşımını hızlandırması ve kanı temizlemesi, iltihap sökücü olması, cilt, saç ve göz sağlığını koruması sayılabilir.
 • Ayrıca kuru üzüm çekirdeğinin öğütülmesi sonucu elde edilen kuru üzüm çekirdeği tozu da kolesterolü düşürücü ve kalp krizi riskini azaltıcı etkiye sahiptir.

Kuru Üzüm Kalorisi ve Besin Değeri

Kuru üzüm faydaları ile ön palana çıkan bir besin maddesidir. Türk damak tadında farklı bir yere sahip olan kuru üzüm kaç kalori içerir? Yüksek karbonhidrat ve protein değerine sahip olan kuru üzümün 100 gramında 300 kalori yaklaşık 3,1 gram protein ve 3,7 gram lif bulunur. Antioksidan bileşenler içeren kuru üzüm C, B6, B1, B2 vitaminleri ve formik asit, organik asit, fosforik asit, kalsiyum, fosfor ve demir mineralleri açısından zengin bir besindir.

Kuru üzüm şeker oranı yüksek bir besindir. Peki, kuru üzüm şekeri yükseltir mi? Kuru üzüm şeker hastaları tarafından dikkatli tüketilmesi gereken bir besindir. Önerilen miktardan fazla tüketimi kan şekerini arttırıcı etkiye sahiptir.

Sağlığa maksimum fayda sağlayabilmesi için kuru üzüm ne zaman yenmeli? Kuru üzümün bağırsakları çalıştırıcı ve hafızayı arttırıcı etkisinden faydalanmak için sabahları aç karnına yenmesi önerilmektedir.

Kuru Üzüm Nasıl Yapılır? Nasıl Saklanır?

Kuru üzüm ile ilgili en çok merek edilen kuru üzüm nasıl kurutulur sorusudur. Üzüm iki farklı yöntem kullanılarak kurutulur.

 1. Birincisi doğal kurutmadır. Doğal üzüm kurutma yönteminde üzümler güneş gören bir yere salkımlar halinde asılır.
 2. İkinci üzüm kurutma yöntemi ise bandırma yöntemi ile kurutmadır. Bu yöntemde üzümler zeytinyağı ve üzüm kurutma sodası kullanılarak hazırlanan bandırma suyuna batırılıp çıkarıldıktan sonra güneş gören bir yerde kurumaya bırakılır. Kuruyan üzümler salkımlarından ayrılarak bez torbalarda nem içermeyen serin odalarda muhafaza edilir.

Yemeden önce kuru üzüm yıkanır mı? Kuru üzüm yemeden önce yıkanır ancak yıkadıktan hemen sonra kurutmakta fayda vardır. Su ile birleştiğinde kuru üzüm şişer yıkar yıkamaz kâğıt ya da temiz bir havlu içinde kurutulmalıdır. Doğal kurutma yöntemi ile kurutulan organik kuru üzüm faydaları ile daha çok beğeni kazanmaktadır.

Kuru Üzüm Çeşitleri Nelerdir?

Kuru üzüm kurutulduğu üzüm çeşidine göre farklılaşır.

 • Yeşil ve sarı renkli ince kabuğa sahip çekirdeksiz üzüm kullanılarak kurutulan sultani çekirdeksiz üzüm en çok sevilen kuru üzüm çeşididir.
 • Kurutmalık olarak en çok tercih edilen kuru üzüm çeşitlerinden biri de Besni kuru üzüm çeşididir. 2-3 adet çekirdeğe sahip olan bu kuru üzüm çeşidi etli yapısı ve lezzeti ile beni kazanmaktadır.
 • Hafif mayhoş tadı ile ekşi sevenlerin tercihi olan kuru kuş üzümü çeşidi çekirdeksiz ve küçüktür. Marketlerde en çok rastlanılan bu kuru üzüm çeşidine Corinth adı da verilmektedir. Pembe, beyaz ve siyah renkleri ile dolma ve helva yapımında sıklıkla kullanılan üzüm çeşidi tamamen kurutmalık olarak kullanılmaktadır.
 • Gevrek yapılı ve iri taneli kuru üzüm çeşidi olan samancı çekirdeksizi kuru üzüm çeşidi az suludur ve sert bir dokuya sahiptir.

Kuru Üzüm Zararları Var Mıdır?

Kuru üzüm yüksek oranda şeker içerdiğinden dolayı aşırı tüketildiğinde kilo alımına sebep olur. Aşırı tüketimi karaciğer yağlanmasına da neden olabilir.

Kuru üzüm gaz yapar mı? Kurutulma işlemi esnasında kullanılan bileşiklerden dolayı kuru üzümün bağırsaklarda gaz yapıcı özelliği vardır.

Bazı bünyelerde kuru üzüm alerji yapıcı etkiye sahiptir. Kuru üzümde yüksek oranda fruktoz vardır. Fruktoz intoleransına sahip olan bünyelerde karaciğer ve böbrek fonksiyonlarında bozulma görülebilir.

Peki, kuru üzüm sivilce yapar mı? Özellikle karaciğer fonksiyonlarında bozulma ve karaciğer yağlanması olan kişilerde aşırı kuru üzüm tüketimi sivilceye neden olabilir.

Kuru üzüm mideye dokunur mu? Ölçülü tüketildiği takdirde mide rahatsızlıklarına karşı faydalı olan kuru üzüm aşırı tüketiminde mide asitlerini arttırıcı etki gösterebilir.

Kuru Üzüm Fiyatları Nasıldır?

Türkiye kuru üzüm üreticiliği açısından dünya lideridir. Ülkemizde üretilen kuru üzümlerin neredeyse %80’i yurt dışına ihraç edilmektedir.

Kuru üzüm fiyatları çeşidine, büyüklüğüne ve o yılki ürün hasadına göre farklılık göstermektedir.

Kuru üzüm fiyatları 2016 yılından itibaren yükselişe geçmektedir. Büyük küçük tüm marketlerde, organik ürün satan dükkânlarda, aktarlarda ve internet üzerinde satışı yapılan kuru üzüm, Türk halkının severek tükettiği kuru yemişlerin başını çekmektedir.

Markasına ve türüne göre farklılık gösteren 1 kilogram kuru üzüm fiyatı 12 lira ile 45 lira arasında değişir.

En Beğenilen Kuru Üzümlü Tarifler

1) Tahin ile Üzümün Muhteşem Buluşması

Tahin, ceviz, susam ve kuru üzüm kullanılarak hazırlanan tahinli üzümlü kek hem besleyiciliği hem de lezzeti ile çay saatlerinizi şölene çevirir. Tahinli Üzümlü Kek

Tarif: Tahinli Üzümlü Kek

2) Çay Saatlerinin Vazgeçilmez Lezzeti

Kuru üzüm ile cevizin muhteşem lezzetini bir araya getiren üzümlü kurabiye hem görünümü hem de lezzeti ile çay saatlerinizi leziz bir hale getirir. Üzümlü Kurabiye

Tarif: Üzümlü Kurabiye

3) Sofralarınızın Ferahlatan Lezzeti

En pratik içeceklerden biri olan üzüm hoşafı için su, şeker ve kuru üzüm yeterlidir. Yaz, kış sofralarınızı ferahlatan üzüm hoşafı sağlıklı bir içecek olarak yemekleriniz tatlandırır. Üzüm Hoşafı

Tarif: Üzüm Hoşafı

4) Gittiği Yeri Şenlendiren Üzümlü Kek

Portakal rendesi, vanilyası, kuru üzümü ile mutfaklarda nefis kokular yaratan üzümlü kek vazgeçilmez çay saati neşesidir. Misafirlerinize hazırlayacağınız pratik bir kek olan üzümlü kek lezzeti ve kendine has aroması ile muhteşem bir lezzettir. Üzümlü Kek

Tarif: Üzümlü Kek

5) Üzümün En Lezzetli Hali

Görünümü ile iştahı kabartan pastane usulü üzümlü kurabiye daha ilk lokmada lezzeti ile bağımlılık yaratır. Ağızda eriyen üzümlü kek ile çay saatlerinizi neşelendirin. Pastane Usulü Üzümlü Kurabiye

Tarif: Pastane Usulü Üzümlü Kurabiye

6) Kuru üzümün Kuru Erikle Muhteşem Dansı

Narçiçeği, gülkurusu ve karanfil ile farklı bir aromaya sahip olan kuru üzümlü ve erikli hoşaf, yaz sıcaklarında buz gibi lezzeti ile tadına doyamayacağınız bir içecektir.

Tarif: Kuru Üzümlü ve Kuru Erikli Hoşaf

Kuru üzüm tarifleri için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Çikolatalı Kuru Üzüm Tarifi
Çikolatalı Kuru Üzüm2-4 kişilik, 20dk Pişirme, 5dk Hazırlama8
Kuru Üzüm Komposdusu Tarifi
Kuru Üzüm Komposdusu10-12 kişilik, 20dk Pişirme, 5dk Hazırlama27
Kuru Üzüm Hoşafı Tarifi
Kuru Üzüm Hoşafı4-6 kişilik, 10dk Pişirme, 10dk Hazırlama81
Kuru Üzüm Hoşafı Tarifi
Kuru Üzüm Hoşafı8-10 kişilik, 10dk Pişirme, 15dk Hazırlama119
Kuru Üzüm Hoşafı Tarifi
Kuru Üzüm Hoşafı Tarifi2-4 kişilik, 25dk Pişirme, 20dk Hazırlama167
Şekersiz Kuru Üzüm Hoşafı Tarifi
Şekersiz Kuru Üzüm Hoşafı2-4 kişilik, 20dk Pişirme, 5dk Hazırlama7
Kuru Erik Ve Kuru Üzüm Suyu Tarifi
Kuru Erik Ve Kuru Üzüm Suyu1-2 kişilik, 20dk Pişirme, 10dk Hazırlama9
Ev Yapımı Kuru Üzüm Tarifi
Ev Yapımı Kuru Üzüm12-14 kişilik, Pişirme yok, 20dk Hazırlama19
Kuru Üzüm Dolgulu Atom Kurabiye Tarifi
Kuru Üzüm Dolgulu Atom Kurabiye8-10 kişilik, 25dk Pişirme, 10dk Hazırlama1261
Rezene Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Rezene Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Rezene: Vitamin Deposu Doğal İlaç! Rezene bitkisi günümüzde pek çok farklı şekilde tüketilen bir bitki…

Meyve Diyeti ile 3 Günde 5 Kilo Zayıflayın! Tarifi
Meyve Diyeti ile 3 Günde 5 Kilo Zayıflayın!

Meyve Diyeti Nasıl Yapılır? Modern yaşamın getirdiği en büyük sağlık problemlerinden biri olan kilo artışı,…

Mahlep Nedir? Faydaları, Kullanımı, Ne İşe Yarar? Tarifi
Mahlep Nedir? Faydaları, Kullanımı, Ne İşe Yarar?

Mahlep: Tatlı Kokulu Hamur İşi Baharatı Mahlep, ağızda dağılan o kıyır kıyır tuzlu kurabiye ve…

Kustuktan Sonra Ne Yapılır, Yenir? 5 Bitkisel Çözüm Tarifi
Kustuktan Sonra Ne Yapılır, Yenir? 5 Bitkisel Çözüm

Kustuktan Sonra Ne Yapmalıyım? Ne İyi Gelir? Kötü bir koku, aşırı sıcak ve bunaltıcı hava,…

Ağustos Ayında Ne Yenir? Meyve ve Sebzeler Listesi Tarifi
Ağustos Ayında Ne Yenir? Meyve ve Sebzeler Listesi

Ağustos Ayının Vitamin Deposu Sebze ve Meyveleri Her besini tam mevsiminde yemek, sağlıklı kalmanın sırlarından…

Kızılcık Faydaları: Bağışıklık Sistemini Güçlendirir! Tarifi
Kızılcık Faydaları: Bağışıklık Sistemini Güçlendirir!

Kızılcık: Doğadan Mayhoş ve Şifalı Kızıllık Sonbaharın en güzel ayı olan eylülün en kırmızı meyvesi…

Rezene Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Rezene Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Rezene: Vitamin Deposu Doğal İlaç! Rezene bitkisi günümüzde pek çok farklı şekilde tüketilen bir bitki…

Meyve Diyeti ile 3 Günde 5 Kilo Zayıflayın! Tarifi
Meyve Diyeti ile 3 Günde 5 Kilo Zayıflayın!

Meyve Diyeti Nasıl Yapılır? Modern yaşamın getirdiği en büyük sağlık problemlerinden biri olan kilo artışı,…

Mahlep Nedir? Faydaları, Kullanımı, Ne İşe Yarar? Tarifi
Mahlep Nedir? Faydaları, Kullanımı, Ne İşe Yarar?

Mahlep: Tatlı Kokulu Hamur İşi Baharatı Mahlep, ağızda dağılan o kıyır kıyır tuzlu kurabiye ve…

Kustuktan Sonra Ne Yapılır, Yenir? 5 Bitkisel Çözüm Tarifi
Kustuktan Sonra Ne Yapılır, Yenir? 5 Bitkisel Çözüm

Kustuktan Sonra Ne Yapmalıyım? Ne İyi Gelir? Kötü bir koku, aşırı sıcak ve bunaltıcı hava,…

Ağustos Ayı Sebze ve Meyveleriyle Tarifler Tarifi
Ağustos Ayı Sebze ve Meyveleriyle Tarifler

Ağustos ayı hoş geldi! Yaz aylarının sağlıklı sebze ve meyvelerine ağustos ayında bir de mürdüm…

Ağustos Ayında Ne Yenir? Meyve ve Sebzeler Listesi Tarifi
Ağustos Ayında Ne Yenir? Meyve ve Sebzeler Listesi

Ağustos Ayının Vitamin Deposu Sebze ve Meyveleri Her besini tam mevsiminde yemek, sağlıklı kalmanın sırlarından…

2021 Temmuz Ayının 30 Popüler Tarifi
2021 Temmuz Ayının 30 Popüler Tarifi

Nefis Yemek Tarifleri'nin her ay sizlerle paylaştığı en beğenilen tarifler listesinde temmuz ayının en çok…

Kızılcık Faydaları: Bağışıklık Sistemini Güçlendirir! Tarifi
Kızılcık Faydaları: Bağışıklık Sistemini Güçlendirir!

Kızılcık: Doğadan Mayhoş ve Şifalı Kızıllık Sonbaharın en güzel ayı olan eylülün en kırmızı meyvesi…

Kaya Koruğu Nedir? Faydaları, Nerede Yetişir? Tarifi
Kaya Koruğu Nedir? Faydaları, Nerede Yetişir?

Kaya Koruğu: İyot ve C Vitamini Zengini! Birbirinden şifalı, birbirinden lezzetli öyle güzel nimetler sunar…

Karabiber Ağacı Nerede Yetişir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Karabiber Ağacı Nerede Yetişir? Faydaları Nelerdir?

Karabiber: Anadolu'nun Alternatif Tıp Mucizesi Şarkıları dillere destan olan, yemeklerin tat kaynağı, sofraların şifa dolu…

Häfele ile 7 Adımda Mutfakta Kusursuz Düzen Tarifi
Häfele ile 7 Adımda Mutfakta Kusursuz Düzen

Häfele ile İşlevsel Çözümler: Kiler Sistemleri Evin kalbi mutfakta atar! İçinden yükselen mis gibi yemek kokularıyla,…

Kamkat Nedir? Nerede Yetişir? Evde Bakımı Tarifi
Kamkat Nedir? Nerede Yetişir? Evde Bakımı

Turunçgillerin Küçük Kardeşi Kamkat vs Kumkat Adını sanını pek çok kişinin hiç duymadığı, duyduktan sonra…

Tarifler Geri
Videolar Geri