Mesir Macunu Faydaları Nelerdir?

41 Çeşit Baharatın Uyumundan Gelen Şifa

Ülkemizin dört bir yanında birbirinden güzel ve eşsiz kültürel miraslar yer almaktadır. Bu miraslar bazen yüzyılları aşkın bir medeniyeti bazen bir geleneği bazen de bir damak tadını anlatır. Mesir macunu da bu kültürel miraslar içinde, hem geleneği hem de damak tadını temsil eden bir özelliğe sahip.

Öyle ki, önceleri ilaç olarak kullanılan bu macun zamanla başka faydaları keşfedilerek yaygınlaşırken, tadı ile de alışkanlık yapan bir noktaya gelmiştir.

Ege bölgesi şehirlerinden Manisa’nın kültürü içinde yerini alan mesir macunu festivali yapılan bir yiyecektir. Mesir macununun cinselliğe faydaları sürekli konuşulmakta ve buna bağlı olarak Mesir macunu cinsel gücü artırır mı sorusu gündeme gelmektedir.

2012 yılında Dünya Somut Olmayan Kültürel Miras listesine giren Mesir macunu Unesco tarafından koruma altına alınmıştır.

Mesir Macunu Nedir?

Mesir macunu Manisa şehri ile birlikte anılan bir gelenektir. Geleneğin korunması, yaşatılması ve araştırmaların önünün açılması amacıyla kurulan bir Mesir macunu derneği bile bulunmaktadır.

Hem ekşi hem de yakıcı ve tatlı bir tadı bulunan mesir macunu, ilk yapılış şeklinden hareketle şifalı 41 adet baharatın birleşiminden oluşan bir macundur. Osmanlı geleneği olan macunların ortak özelliklerinden kuvvet ve enerji verme niteliğini barındıran Mesir macunu, içeriğinde yer alan şifalı otlar ve bunların karışımından dolayı, cinsel güç başta olmak üzere pek çok ilave faydaya sahiptir.

Mesir Macunu Hikayesi ve Festivali

Çok eski zamanlara dayanan bir inanışa göre bitkiler tanrısı Adonis, bir gün avlanırken bir domuz tarafından öldürülür. Bunun ardından kanının toprağa karışır ve topraktan sayısız bitkiler çıkmaya başlar. Bu inanıştan dolayı eski çağlardan beri Anadolu kavimleri bu bereket olayını bitkilerden yaptıkları macunları yiyerek kutlarlar.

Bu gelenek de günümüze Manisa’da her yıl 15 Nisan’da Mesir Bayramı olarak yapılan kutlama olarak gelmiştir. Merkez efendi olarak bilinen ve daha önce Denizli’de hizmet veren bir hekim olan Musa bin Muslihiddin bin Kılıç, 1539 yılında Manisa’daki akıl hastalıkları hastanesinde çalışmaya başlayınca, daha önce Denizli’deki hastalarına verdiği 41 çeşit baharatın karışımından oluşan macunu Manisa’daki hastalarına da vermeye başlar.

Macunun tadı ilgi çekince bu kez, hastanenin yakınındaki Sultan Camisinin minaresinden halka dağıtılmaya başlanır. Çok eski zamanlardan gelen bu hikaye ile mesir macunu aynı zamanda Osmanlı mesir macunu ismiyle de Manisa’da bir kültüre dönüşür.

Mesir bayramı geleneği dışında, baharın başlangıcı anlamına gelen Nevruz bayramının tarihi olan 21 Mart ile 24 Mart tarihleri arasında, Manisa’da Mesir Macunu festivali yapılmaktadır. 2017’de son yapılan festivalde ise 6 ton mesir macunu halka dağıtılarak bir rekora imza atılmıştır.

Mesir Macunu İçindekiler Nelerdir?

Birçok faydası olan Mesir macunu cinsel etkisi konusunda da halk arasında ayrıca meşhur bir yiyecektir. Fiziksel açıdan, klasik macunlar kadar akışkan ve çok tatlı olmamasının yanında hoş bir kokuya sahip olması mesir macunu özellikleri arasında sayılabilir.

Farklı renklerde jelatin kağıtlara sarılarak satışa sunulan bu özel macun, fizyolojik olarak bünyenize dinçlik katmanın yanında, sinir sistemine yaptığı etki ile daha açık bir dimağa sahip olmanıza da yardımcı olur.

İçeriğinde yer alan baharatlardan bazıları, Safran, Hardal, Zencefil, Tarçın, Anason, Sakız, Kişniş gibi bilinen türler olurken, Tiryak, Zerdecub, İksir, Havlıcan, Raziyene, Kırım Tartar, Udülkahr, Misrafi, Kalemi Barit, Galanya gibi ismini daha önce duymadığınız ya da çok az bilinen özel baharatlar da listede yer almaktadır.

Yine bu karışımın içinde kola içeceğinin temel ham maddelerinden olan meyan kökü de bulunmaktadır. Bu nedenle mesir macununun tadına ilk kez bakanlar, kolaya benzeyen bir tattan bahsetmektedirler. Her biri ayrı değere ve öneme sahip olan bu baharatların karışımı da mesir macununun özellikleri açısından zenginleşmesine vesile olmaktadır.

Mesir Macunu Nasıl Yapılır?

Mesir macunu 41 çeşit baharat barındırırken bu baharatların doğru bir şekilde karıştırılması ile elde edilir. Manisa’da mesir macunu yapımı konusunda ünlü pek çok usta bulunur ve bu hünerli ustaların, tecrübelerine dayanarak bugüne getirdiği tarifler bulunmaktadır.

Macunun yapımı için mesir macunu malzemeleri olarak sayılan 41 adet baharatın bir araya getirilmesi gerekir. Ardından mesir macunu içindeki baharatlar arasından sert olanları öğütülerek un kıvamına getirilmektedir. Bu aşamada ince bir elekten geçirilerek hiçbir topak kalmaması sağlanmalıdır.

Karışımda kullanılan baharatlardan sıvı olanlarla bitkiler karıştırılarak un halinde olan diğer karışıma azar azar eklenir ve son karışım elde edilir. Birbirine iyice yedirilerek son hali verilen karışım, macun haline gelince cam kavanozlara konularak bekletilir.

Mesir Macunu Faydaları Nelerdir?

Mesir macunu denildiğinde akla Manisa kadar, sağladığı faydalar da gelmekte ve buna bağlı olarak mesir macunu hangi hastalıklara iyi gelir sorusu sorulmaktadır. Mesir macunun gerçekten olumlu etkileri bulunmaktadır.

 • Mesir macunu cinsel gücü artıran bir yiyecektir. Hem kadının hem erkeğin cinsel sağlığını olumlu yönde etkileyen mesir macunu afrodizyak etkiye sahiptir.
 • Mesir macunu öksürüğe iyi gelir mi diye soruyorsanız, bunun yanıtı evet olacaktır. İçerdiği yakıcı baharatlarla solunum sistemini rahatlatır.
 • Mesir macunu kalori değeri açısından yüksek bir gıdadır. Dolayısıyla hem tokluk hissi hem de enerji verir.
 • İdrar zorluğu çekenlere iyi gelir ve idrar yolu iltihaplarının iyileşmesine yardımcı olur.
 • Soğuk algınlığı tedavisine destek verir ve balgam söktürücü etkisi bulunur.
 • İçerdiği baharatların bazılarının etkisiyle ağrı gidericidir ve romatizmal rahatsızlıkları olanları rahatlatır.
 • Kabakulak gibi bulaşıcı hastalıklara karşı önlem alınmasına yardım eder.
 • Bazı cilt bozukluklarına ve egzamaya karşı etkilidir.
 • Hemoroid sorunu olanlar için alternatif tedavi yöntemleri açısından tavsiye edilir.

Mesir Macunu Nasıl Kullanılır?

Mesir macunu kullanımı tüketim şekli itibariyle sadece yenilerek olmaktadır. Kavanozlardan kaşıkla yemenin yanında çubuk şeklinde hazırlanan klasik hali ile de yenilebilir. İçerdiği baharatların bazılarının karışımından yapılan mesir macunu çayı ya da bir başka deyişle mesir çayı da ayrı bir kullanımdır ancak bu çay, toz halinde demlemeye hazır halde satışa sunulur. Tüketimi açısından sıkça sorulan mesir macunu bozulur mu sorusuna, satın aldığınız ürünün son kullanma tarihine bakmanız ve açıkta uzun süre tutmamanız gerektiği yanıtı verilebilir. Ayrıca mesir macunu içinde eğer glikoz bulunuyorsa, doğallığı bozulmuş demektir.

Mesir Macunu Zararları Nelerdir?

Esasen mesir macunu yan etkileri fazla olan bir gıda değildir. Mesir macunu etkileri genellikle olumlu olmakla beraber kullanıma bağlı olarak az sayıda zarardan bahsedilebilir.

 • Mesir macunu kalori yönünden zengin bir besin olduğu için fazla kullanımda kilo yapabilir.
 • İçerdiği çok sayıda baharat sebebiyle, fizyolojik özelliğinize bağlı olarak alerjik etki gösterebilir.
 • Keskin tadı nedeniyle, mide ekşimesi yaratabilir.

Mesir Macunu Nerede Satılır? Fiyatı Nedir?

Piyasada satılan çok sayıda mesir macunu çeşitleri arasında eğer organik mesir macunu arıyorsanız glikoz içermeyen ürünleri almaya dikkat etmelisiniz. Ortalama 400 gram ağırlığındaki kavanozlarda ya da beşli çubuk paketler halinde satışa sunulan mesir macunlarını, aktarlarda ya da internet üzerinden satış yapan üreticilerin sitelerinde bulabilirsiniz.

Yolunuz düşerse mutlaka Manisa’da yemenizi tavsiye edeceğimiz mesir macunu fiyatları bakımından ise şöhretine oranla oldukça uygundur. Macun fiyatları büyüklüklerine göre 10 ile 25 lira arasında değişir.

Fotoğraflar alıntıdır.

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Kış Macunum (Mesir Macunu) Tarifi

Kış Macunum (Mesir Macunu)

8-10 kişilik, 5dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Macun İksiri Tarifi

Macun İksiri

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Portakal Macunu Tarifi

Portakal Macunu

8-10 kişilik, 5dk Hazırlık, 1 saat Pişirme
Kemik suyu nasıl yapılır? Faydaları Nelerdir? Tarifi

Kemik suyu nasıl yapılır? Faydaları Nelerdir?

6-8 kişilik, 30dk Hazırlık, 4 saat ve üzeri Pişirme
İlaç Niyetine Zencefilli Macun Tarifi

İlaç Niyetine Zencefilli Macun

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Macun Kıvamında İrmik Tatlısı Tarifi

Macun Kıvamında İrmik Tatlısı

6-8 kişilik, 5dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Macun Kıvamlı İrmik Helvası Tarifi

Macun Kıvamlı İrmik Helvası

4-6 kişilik, 5dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Macun Kıvamında İrmik Helvası Tarifi

Macun Kıvamında İrmik Helvası

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Patlıcan Musakkanın Yanına Yakışacak 10 Videolu Tarif Tarifi
Patlıcan Musakkanın Yanına Yakışacak 10 Videolu Tarif

Patlıcan Musakkanın Yanına Ne Yapsam? Patlıcan kullanarak hazırlanan patlıcan musakka, en özel davetlerin ve leziz…

İbrahim Saraçoğlu Zayıflama Kürleri: 6 Doğal Tarif Tarifi
İbrahim Saraçoğlu Zayıflama Kürleri: 6 Doğal Tarif

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu'ndan Zayıflama Kürleri Doğal yollardan sağlıklı şekilde zayıflamak doktorlar tarafından önerilen bir…

Arnavut Biberi: İlk Kez Duyacağınız 10 Faydası Tarifi
Arnavut Biberi: İlk Kez Duyacağınız 10 Faydası

Arnavut Biberi Faydaları: Doğal Antioksidan! Biber, tohumlu bir bitkidir ve yaş haliyle de kuru haliyle…

Frankfurter Sosis Nedir? Nasıl Yapılır, Pişirilir?
Frankfurter Sosis Nedir? Nasıl Yapılır, Pişirilir?

Frankfurter Sosis: Alman Hot Dog Efsanesi Şarküteri reyonlarında sıkça göze çarpan sucuk ve sosisler, kahvaltıların…

Salamura Nedir? Yapılışı ve Püf Noktaları Tarifi
Salamura Nedir? Yapılışı ve Püf Noktaları

Salamura: 4 Mevsim Taze Lezzet, Asırlık Çözüm! Yaz günlerinin telaşlı günlerinde pek çok kişi kış…

Kil Maskesi Nasıl Yapılır? 5 Doğal Tarifi
Kil Maskesi Nasıl Yapılır? 5 Doğal Tarifi

Cilt Bakımının Mineral Kaynağı: Kil Maskesi Söz konusu kişisel bakım ve cilt güzelliği olduğunda, pek…

Çay Yanına Çeşit Çeşit 20 Pratik Tarif Tarifi
Çay Yanına Çeşit Çeşit 20 Pratik Tarif

Dünyanın en çok çay içen ülkesi olma şampiyonluğumuzu yıllardır kimselere kaptırmıyoruz. Her an her yerde…

Patlıcan Musakkanın Yanına Yakışacak 10 Videolu Tarif Tarifi
Patlıcan Musakkanın Yanına Yakışacak 10 Videolu Tarif

Patlıcan Musakkanın Yanına Ne Yapsam? Patlıcan kullanarak hazırlanan patlıcan musakka, en özel davetlerin ve leziz…

İbrahim Saraçoğlu Zayıflama Kürleri: 6 Doğal Tarif Tarifi
İbrahim Saraçoğlu Zayıflama Kürleri: 6 Doğal Tarif

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu'ndan Zayıflama Kürleri Doğal yollardan sağlıklı şekilde zayıflamak doktorlar tarafından önerilen bir…

Arnavut Biberi: İlk Kez Duyacağınız 10 Faydası Tarifi
Arnavut Biberi: İlk Kez Duyacağınız 10 Faydası

Arnavut Biberi Faydaları: Doğal Antioksidan! Biber, tohumlu bir bitkidir ve yaş haliyle de kuru haliyle…

Frankfurter Sosis Nedir? Nasıl Yapılır, Pişirilir?
Frankfurter Sosis Nedir? Nasıl Yapılır, Pişirilir?

Frankfurter Sosis: Alman Hot Dog Efsanesi Şarküteri reyonlarında sıkça göze çarpan sucuk ve sosisler, kahvaltıların…

Salamura Nedir? Yapılışı ve Püf Noktaları Tarifi
Salamura Nedir? Yapılışı ve Püf Noktaları

Salamura: 4 Mevsim Taze Lezzet, Asırlık Çözüm! Yaz günlerinin telaşlı günlerinde pek çok kişi kış…

Kil Maskesi Nasıl Yapılır? 5 Doğal Tarifi
Kil Maskesi Nasıl Yapılır? 5 Doğal Tarifi

Cilt Bakımının Mineral Kaynağı: Kil Maskesi Söz konusu kişisel bakım ve cilt güzelliği olduğunda, pek…

Sübye Nedir? Özellikleri ve Pişirme Teknikleri Tarifi
Sübye Nedir? Özellikleri ve Pişirme Teknikleri

Sübye Nam-ı Diğer Mürekkep Balığı Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizin suları altında nasıl bir hayat…

İsveç Şurubu Nedir? Kullanımı, Faydaları ve Zararları Tarifi
İsveç Şurubu Nedir? Kullanımı, Faydaları ve Zararları

18 Farklı Faydasıyla: Mucizevi İsveç Şurubu Daha sağlıklı ve uzun ömürlü yaşamak için doğada gizli…

Ankara’nın En İyi 15 Meyhanesi Tarifi
Ankara’nın En İyi 15 Meyhanesi

Ankara'nın En Gözde Meyhaneleri Gecesi ve gündüzü ayrı bir canlı geçen Ankara’da kafeler gibi meyhaneler…

Aspirin Maskesi: Cilt Lekeleri, Sivilce, Kırışıklığa Son! Tarifi
Aspirin Maskesi: Cilt Lekeleri, Sivilce, Kırışıklığa Son!

Aspirin Maskesi Yapılışı ve Cilde Faydaları Güzellik sırları arasında yıllardır yerini kaybetmeyen bir malzeme olan…

Yoğurt Çorbası Yanına En Leziz 10 Videolu Tarif Tarifi
Yoğurt Çorbası Yanına En Leziz 10 Videolu Tarif

Şifalı Yoğurt Çorbası Yanında Ne Gider? Yoğurtlu çorba, hastaları ayağa kaldırma etkisiyle bilinen Anadolu mutfağının…

Tarifler Geri
Videolar Geri