Mesir Macunu Faydaları Nelerdir?

3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 (3 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Mesir Macunu Faydaları Nelerdir? Tarifi

41 Çeşit Baharatın Uyumundan Gelen Şifa

Ülkemizin dört bir yanında birbirinden güzel ve eşsiz kültürel miraslar yer almaktadır. Bu miraslar bazen yüzyılları aşkın bir medeniyeti bazen bir geleneği bazen de bir damak tadını anlatır. Mesir macunu da bu kültürel miraslar içinde, hem geleneği hem de damak tadını temsil eden bir özelliğe sahip.

Öyle ki, önceleri ilaç olarak kullanılan bu macun zamanla başka faydaları keşfedilerek yaygınlaşırken, tadı ile de alışkanlık yapan bir noktaya gelmiştir.

Ege bölgesi şehirlerinden Manisa’nın kültürü içinde yerini alan mesir macunu festivali yapılan bir yiyecektir. Mesir macununun cinselliğe faydaları sürekli konuşulmakta ve buna bağlı olarak Mesir macunu cinsel gücü artırır mı sorusu gündeme gelmektedir.

2012 yılında Dünya Somut Olmayan Kültürel Miras listesine giren Mesir macunu Unesco tarafından koruma altına alınmıştır.

Mesir Macunu Nedir?

Mesir macunu Manisa şehri ile birlikte anılan bir gelenektir. Geleneğin korunması, yaşatılması ve araştırmaların önünün açılması amacıyla kurulan bir Mesir macunu derneği bile bulunmaktadır.

Hem ekşi hem de yakıcı ve tatlı bir tadı bulunan mesir macunu, ilk yapılış şeklinden hareketle şifalı 41 adet baharatın birleşiminden oluşan bir macundur. Osmanlı geleneği olan macunların ortak özelliklerinden kuvvet ve enerji verme niteliğini barındıran Mesir macunu, içeriğinde yer alan şifalı otlar ve bunların karışımından dolayı, cinsel güç başta olmak üzere pek çok ilave faydaya sahiptir.

Mesir Macunu Hikayesi ve Festivali

Çok eski zamanlara dayanan bir inanışa göre bitkiler tanrısı Adonis, bir gün avlanırken bir domuz tarafından öldürülür. Bunun ardından kanının toprağa karışır ve topraktan sayısız bitkiler çıkmaya başlar. Bu inanıştan dolayı eski çağlardan beri Anadolu kavimleri bu bereket olayını bitkilerden yaptıkları macunları yiyerek kutlarlar.

Bu gelenek de günümüze Manisa’da her yıl 15 Nisan’da Mesir Bayramı olarak yapılan kutlama olarak gelmiştir. Merkez efendi olarak bilinen ve daha önce Denizli’de hizmet veren bir hekim olan Musa bin Muslihiddin bin Kılıç, 1539 yılında Manisa’daki akıl hastalıkları hastanesinde çalışmaya başlayınca, daha önce Denizli’deki hastalarına verdiği 41 çeşit baharatın karışımından oluşan macunu Manisa’daki hastalarına da vermeye başlar.

Macunun tadı ilgi çekince bu kez, hastanenin yakınındaki Sultan Camisinin minaresinden halka dağıtılmaya başlanır. Çok eski zamanlardan gelen bu hikaye ile mesir macunu aynı zamanda Osmanlı mesir macunu ismiyle de Manisa’da bir kültüre dönüşür.

Mesir bayramı geleneği dışında, baharın başlangıcı anlamına gelen Nevruz bayramının tarihi olan 21 Mart ile 24 Mart tarihleri arasında, Manisa’da Mesir Macunu festivali yapılmaktadır. 2017’de son yapılan festivalde ise 6 ton mesir macunu halka dağıtılarak bir rekora imza atılmıştır.

Mesir Macunu İçindekiler Nelerdir?

Birçok faydası olan Mesir macunu cinsel etkisi konusunda da halk arasında ayrıca meşhur bir yiyecektir. Fiziksel açıdan, klasik macunlar kadar akışkan ve çok tatlı olmamasının yanında hoş bir kokuya sahip olması mesir macunu özellikleri arasında sayılabilir.

Farklı renklerde jelatin kağıtlara sarılarak satışa sunulan bu özel macun, fizyolojik olarak bünyenize dinçlik katmanın yanında, sinir sistemine yaptığı etki ile daha açık bir dimağa sahip olmanıza da yardımcı olur.

İçeriğinde yer alan baharatlardan bazıları, Safran, Hardal, Zencefil, Tarçın, Anason, Sakız, Kişniş gibi bilinen türler olurken, Tiryak, Zerdecub, İksir, Havlıcan, Raziyene, Kırım Tartar, Udülkahr, Misrafi, Kalemi Barit, Galanya gibi ismini daha önce duymadığınız ya da çok az bilinen özel baharatlar da listede yer almaktadır.

Yine bu karışımın içinde kola içeceğinin temel ham maddelerinden olan meyan kökü de bulunmaktadır. Bu nedenle mesir macununun tadına ilk kez bakanlar, kolaya benzeyen bir tattan bahsetmektedirler. Her biri ayrı değere ve öneme sahip olan bu baharatların karışımı da mesir macununun özellikleri açısından zenginleşmesine vesile olmaktadır.

Mesir Macunu Nasıl Yapılır?

Mesir macunu 41 çeşit baharat barındırırken bu baharatların doğru bir şekilde karıştırılması ile elde edilir. Manisa’da mesir macunu yapımı konusunda ünlü pek çok usta bulunur ve bu hünerli ustaların, tecrübelerine dayanarak bugüne getirdiği tarifler bulunmaktadır.

Macunun yapımı için mesir macunu malzemeleri olarak sayılan 41 adet baharatın bir araya getirilmesi gerekir. Ardından mesir macunu içindeki baharatlar arasından sert olanları öğütülerek un kıvamına getirilmektedir. Bu aşamada ince bir elekten geçirilerek hiçbir topak kalmaması sağlanmalıdır.

Karışımda kullanılan baharatlardan sıvı olanlarla bitkiler karıştırılarak un halinde olan diğer karışıma azar azar eklenir ve son karışım elde edilir. Birbirine iyice yedirilerek son hali verilen karışım, macun haline gelince cam kavanozlara konularak bekletilir.

Mesir Macunu Faydaları Nelerdir?

Mesir macunu denildiğinde akla Manisa kadar, sağladığı faydalar da gelmekte ve buna bağlı olarak mesir macunu hangi hastalıklara iyi gelir sorusu sorulmaktadır. Mesir macunun gerçekten olumlu etkileri bulunmaktadır.

 • Mesir macunu cinsel gücü artıran bir yiyecektir. Hem kadının hem erkeğin cinsel sağlığını olumlu yönde etkileyen mesir macunu afrodizyak etkiye sahiptir.
 • Mesir macunu öksürüğe iyi gelir mi diye soruyorsanız, bunun yanıtı evet olacaktır. İçerdiği yakıcı baharatlarla solunum sistemini rahatlatır.
 • Mesir macunu kalori değeri açısından yüksek bir gıdadır. Dolayısıyla hem tokluk hissi hem de enerji verir.
 • İdrar zorluğu çekenlere iyi gelir ve idrar yolu iltihaplarının iyileşmesine yardımcı olur.
 • Soğuk algınlığı tedavisine destek verir ve balgam söktürücü etkisi bulunur.
 • İçerdiği baharatların bazılarının etkisiyle ağrı gidericidir ve romatizmal rahatsızlıkları olanları rahatlatır.
 • Kabakulak gibi bulaşıcı hastalıklara karşı önlem alınmasına yardım eder.
 • Bazı cilt bozukluklarına ve egzamaya karşı etkilidir.
 • Hemoroid sorunu olanlar için alternatif tedavi yöntemleri açısından tavsiye edilir.

Mesir Macunu Nasıl Kullanılır?

Mesir macunu kullanımı tüketim şekli itibariyle sadece yenilerek olmaktadır. Kavanozlardan kaşıkla yemenin yanında çubuk şeklinde hazırlanan klasik hali ile de yenilebilir. İçerdiği baharatların bazılarının karışımından yapılan mesir macunu çayı ya da bir başka deyişle mesir çayı da ayrı bir kullanımdır ancak bu çay, toz halinde demlemeye hazır halde satışa sunulur. Tüketimi açısından sıkça sorulan mesir macunu bozulur mu sorusuna, satın aldığınız ürünün son kullanma tarihine bakmanız ve açıkta uzun süre tutmamanız gerektiği yanıtı verilebilir. Ayrıca mesir macunu içinde eğer glikoz bulunuyorsa, doğallığı bozulmuş demektir.

Mesir Macunu Zararları Nelerdir?

Esasen mesir macunu yan etkileri fazla olan bir gıda değildir. Mesir macunu etkileri genellikle olumlu olmakla beraber kullanıma bağlı olarak az sayıda zarardan bahsedilebilir.

 • Mesir macunu kalori yönünden zengin bir besin olduğu için fazla kullanımda kilo yapabilir.
 • İçerdiği çok sayıda baharat sebebiyle, fizyolojik özelliğinize bağlı olarak alerjik etki gösterebilir.
 • Keskin tadı nedeniyle, mide ekşimesi yaratabilir.

Mesir Macunu Nerede Satılır? Fiyatı Nedir?

Piyasada satılan çok sayıda mesir macunu çeşitleri arasında eğer organik mesir macunu arıyorsanız glikoz içermeyen ürünleri almaya dikkat etmelisiniz. Ortalama 400 gram ağırlığındaki kavanozlarda ya da beşli çubuk paketler halinde satışa sunulan mesir macunlarını, aktarlarda ya da internet üzerinden satış yapan üreticilerin sitelerinde bulabilirsiniz.

Yolunuz düşerse mutlaka Manisa’da yemenizi tavsiye edeceğimiz mesir macunu fiyatları bakımından ise şöhretine oranla oldukça uygundur. Macun fiyatları büyüklüklerine göre 10 ile 25 lira arasında değişir.

Fotoğraflar alıntıdır.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Mesir Macunu Faydaları Nelerdir? 19.12.2017 tarihinde yayınladı.