Pirinç Kepeği Yağı Faydaları ve Cilt Lekeleri İçin Kullanımı

Asya Kadınlarının Pürüzsüz Güzellik Sırrı

Pirinç Kepeği Yağı

Pirinç tanelerinin işlenmesinden sonra geriye kalan kabuklarının, başka bir deyişle kepeklerinin, sıkılması ile elde edilen pirinç kepeği yağı özellikle son yıllarda organik ürünlere olan eğilimin artması ile birlikte değer kazanmaya başlamıştır.

Sağlığa yararları ile dikkat çeken pirinç kepeği yağı, tıbbi ve kozmetik ürünlerin yapımında da yaygın olarak kullanılır. Uzak Doğu ülkelerinde yüzyıllardan beri pirinç kepeği yağı kullanımı yaygındır. İçeriğinde yer alan antioksidanlar sayesinde özellikle cilt üzerinde oldukça faydalı bir üründür.

Pirinç Kepeği Yağı Nasıl Elde Edilir?

Tarlalardan toplanan çeltiklerin işlenmesi sonucunda yan ürün olarak ortaya çıkan pirinç kepeğinden elde edilen pirinç kepeği yağının tüm dünyadaki yıllık üretimi yaklaşık 1-1,5 milyon ton civarıdır. Bu miktarın büyük bir çoğunluğu Asya kıtasında yer alan Myanmar, Japonya, Çin ve Hindistan gibi çeltik üretici ülkeler oluşturur.

Dünya pirinç kepeği yağı üretiminin yaklaşık %50’sini Hindistan yapmaktadır. Ülkemizde yerli pirinç çeşidi olan Osmancık pirinci ve yurt dışından ithal edilen opela çeltik çeşidi Trakya’da bulunan çeltik işleme fabrikalarında yağ elde etmek için kullanılır. Pirinç kepeği yağı elde etmek için işlemden geçirilen pirinç tanelerinin kabuklarına solvent ekstraksiyon denilen işlem uygulanır.

Öncelikle pirinç kepekleri stabilizasyon işlemine ve daha sonra ekstraksiyon işlemine tabi tutulur. Yağ, son olarak vakumlu cihazlar yardımıyla artık maddelerden arındırılarak baloncuklara ayrılır. Bu işlemler esnasında açığa çıkan hekzan tamamen uçurularak organik pirinç kepeği yağı elde edilir.

Pirinç kepeği yağına olan talebin her geçen gün artması ve yüksek besin değerine sahip olması nedeniyle teknolojik açıdan elde edilmesi zor olsa da pirinç kepeği yağı üretimine önem verilmeye başlanmıştır.

pirinç kepeği

Pirinç Kepeği Yağı Faydaları Nelerdir?

  • Tekli ve çoklu doymamış yağ asitleri içeren pirinç kepeği yağı bu asitlerin dengeli birleşiminden dolayı kan kolesterol seviyesini düşürücü ve dengeleyici etki gösterir. Trans yağ içermediği için damar tıkanıklığı yaratmaz, kalp damar sağlığının korunmasında etkin bir rol oynar.
  • Vücutta oluşan iltihaplanmaları önleyici antiinflamatuar özelliğe sahiptir.
  • Kan dolaşımını hızlandırır ve yüksek tansiyonun düşürülmesinde etkindir.
  • Kandaki üre miktarını azaltıcıdır ve ishali önleyici rol oynar.
  • Yüksek oranda antioksidan bileşenlere sahip olan pirinç kepeği yağı, bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonlara karşı vücudun korunmasına yardımcı olur. Özellikle bağışıklık sistemini zayıflatan kanser hücrelerinin oluşumunu önler, oluşan hücrelerin çoğalmasını engeller.
  • Menopoza giren kadınlarda gözlenen terleme ve sıcak basması gibi semptomların etkilerini azaltır.
  • Eklendiği yemeklerdeki gıda maddeleri tarafından emilme oranı düşüktür bu nedenle yemeklerin aşırı yağlı olmasını engeller. Bu özelliği sayesinde kilo vermeye yardımcı olur. Metabolizmayı hızlandırır ve toksinlerin vücuttan atılmasını destekleyici rol oynar.
  • Alerjen niteliği oldukça düşün bir yağdır. Bu nedenle alerjen bünyeler tarafından rahatlıkla kullanılabilir.
  • Omega 9 açısından oldukça zengin bir yağ olan pirinç kepeği yağı genetiği ile oynanmayan ender ürünlerden biridir. İçeriğindeki antioksidan maddeler sayesinde raf ömrü oldukça uzundur.
  • Güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı cildi koruyan pirinç kepeği yağı, aynı zamanda saç sağlığına faydaları ile de ön plana çıkar.

pirinç kepeği yağı ne işe yarar

Pirinç Kepeği Yağı Ne İşe Yarar?

Oleik asit, linoleik asit, palmitik asit, stearik asit, linolenik asit ve myristik yağ asitlerinden zengin olan pirinç kepeği yağı, kalsiyum, magnezyum, çinko, fosfor mineralleri de içerir. Bunlara ek olarak B1 vitamini, B2 vitamini, B 3 vitamini ve E vitamini kaynağı olan yağ çeşidi genel sağlık üzerine olan etkilerinin yanı sıra cilt ve saç sağlığı üzerinde de etkilidir. Vücudun gereksinim duyduğu pek çok vitamin ve minerali bünyesinde barındıran pirinç kepeği yağı, cildi yumuşatan etkisi nedeniyle masaj yağı olarak da kullanılır.

Pirinç kepeği yağı cilt beyazlatma ve güneşin zararlı etkilerine karşı korunmak için de kullanılır. Saç uçlarında koruyucu bir katman oluşturur ve saç kırkları oluşumunu engeller. Bu özelliği ile birçok saç bakım ürününde kullanılır. Saç derisine masaj yapılarak pirinç kepeği yağı uygulandığında, kılcal damarların hareketi hızlandırılır ve hücrelere daha yüksek oranda oksijen girişi sağlanır. Saç dipleri daha iyi beslenerek hem daha güçlü olur hem de daha çabuk uzar.

İçeriğinde yer alan oryzanol adlı bileşen güneşin zararlı ultraviyole ışınlarını engelleyici etki gösterir. Ciltte kuruluğunu ve saç renginin açılmasını önleyen pirinç kepeği yağı aynı zamanda cilt hücrelerinin yeniden yapılandırılmasında önemli rol oynar. Kolajen üretimini arttırarak yaşlanma etkilerini en aza indirger. Yüksek E vitamini içeriği ciltteki serbest radikallerin yarattığı olumsuz etkileri önler.

Pirinç Kepeği Yağı Cilt Lekeleri İçin Kullanımı

Cilt üzerindeki etkileri nedeniyle Asya ülkelerinde yaşayan kadınlar tarafından yüzyıllardır kullanılan pirinç kepeği yağı, ciltte oluşan güneş lekelerinin ve yaş ile birlikte oluşan kahverengi lekelerin tedavisine yardımcı olur. Pirinç kepeği yağı cilt lekeleri için kür şeklinde uygulanır.

Cilt lekeleri için 2 tatlı kaşığı baobab yağı, yarım çay kaşığı çay ağacı yağı, 1 tatlı kaşığı kuşburnu yağı, 1 tatlı kaşığı kavun çekirdeği yağı, 2 tatlı kaşığı karpuz çekirdeği yağı ve 2 tatlı pirinç kepeği yağı karıştırılır. Oluşturulan karışım temiz cilde fazla bası yapılmadan ince bir tabaka halinde uygulanır. Geceleri yatmadan önce ve sabah kalkınca olmak üzere günde 2 defa uygulanan bu kür ciltteki lekelerin ortadan kalkmasını sağlar.

Düzenli olarak kullanıldığında cilt rengini de açan bu kür ile aynı zamanda kolajen üretimi de sağlanarak kırışıklıklar azaltılabilir. Pirinç kepeği yağı kürü yara ve yanık izlerinin tedavisinde de kullanılır. Açık yara üzerine uygulanmaması önerilen kür ile vücuttaki çatlaklar ve selülitlerde de azalma gözlenmiştir. Özellikle ameliyat lekeleri üzerinde etkin olan yağ çeşidi, ameliyatlardan en az 2 hafta sonra cilde uygulanabilir.

pirinç kepeği

Pirinç Kepeği Yağı Nerede Satılır? Fiyatı Ne Kadardır?

Yemeklere ve salatalara eklenen pirinç kepeği yağı kek ve hamur işi yapımında da kullanılabilir. Asya mutfaklarında özel bir yere sahip olan yağ çeşidi mide problemlerini azaltıcı etkisinden faydalanmak amacıyla ılık su ile sabahları aç karnına tüketilebilir.

Cilt ve saç bakımı için küçük şişelerde satışa sunulan pirinç kepeği yağı aynı zamanda masaj yağı olarak kullanılabilir. Saça uygulanan maşa ve düzleştirici gibi yüksek ısılı işlemler öncesi saçlara uygulanması saçı koruyucu etki yaratır. Kozmetik sektöründe güneş kremlerinin, rujların, cilt bakım kremlerinin ve ojelerin yapımında kullanılır. Gıda sektöründe ise yemeklik tahıl ve müsliler ile vitamin konsantrelerinde de pirinç kepeği yağından faydalanılır.

Hem cilt ve saç bakımında hem de yemeklerin içinde kullanılabilen pirinç kepeği yağının farklı yerlerde satışı yapılmaktadır. Yemeklerde kullanılan pirinç kepeği yağı 1 litrelik cam şişelerde büyük alışveriş merkezlerinde, organik ürün satışı yapan dükkânlarda ve internet üzerinden organik ürün satışı yapan firmalarda bulunabilir.

1 litrelik ambalajlarda satışa sunulan pirinç kepeği yağı fiyatı 20 lira ile 45 lira arasında değişiklik gösterir. Cilt ve saç bakımı için kullanılan pirinç kepeği yağı ise 15-20 mililitrelik küçük cam şişlerde aktarlarda, kozmetik mağazalarında, eczanelerde, büyük alışveriş merkezlerinde, organik ürün satışı yapan mağazalarda satılır. Aynı zamanda internet üzerinden organik ürün satışı yapan mağazalardan da satın alınabilir.

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
İç Yağı (Kuyruk Yağı) Tarifi
İç Yağı (Kuyruk Yağı)12-14 kişilik, 15dk Pişirme, 10dk Hazırlama34
İç Yağı Yapımı Tarifi
İç Yağı Yapımı1-2 kişilik, 1 saat Pişirme, 5dk Hazırlama3
Tutturamayanlar İçin Pirinç Pilavı Tarifi
Tutturamayanlar İçin Pirinç Pilavı2-4 kişilik, 25dk Pişirme, 5dk Hazırlama112
Kepek Ekmeği Tarifi
Kepek Ekmeği12-14 kişilik, 30dk Pişirme, 1 saat 30dk Hazırlama1
Don Yağı (İç Yağ) Tarifi
Don Yağı (İç Yağ)1-2 kişilik, 20dk Pişirme, 5dk Hazırlama39
Arnavut Ciğeri (İç Yağında) Tarifi
Arnavut Ciğeri (İç Yağında)6-8 kişilik, 10dk Pişirme, 10dk Hazırlama16
Bebekler İçin Pirinç Çorbası Tarifi
Bebekler İçin Pirinç Çorbası1-2 kişilik, 15dk Pişirme, 20dk Hazırlama10 B
Bebekler İçin Pirinç Unu Tarifi
Bebekler İçin Pirinç Unu1-2 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama268
İstiridye Mantarı Nasıl Temizlenir, Pişirilir? Tarifi
İstiridye Mantarı Nasıl Temizlenir, Pişirilir?

İstiridye Mantarı Nam-ı Diğer Kavak Mantarı İsmiyle inci gibi değerli bir mantar olduğunu daha ilk…

Havyar Nedir? Nasıl Yenir? Tarifi
Havyar Nedir? Nasıl Yenir?

Seçkin Sofraların Misafiri Havyar Havyar Nedir? Balık yumurtasına verilen isimle tanınan dünyanın en kaliteli havyarları…

Bölgesel Zayıflama Yöntemleri Tarifi
Bölgesel Zayıflama Yöntemleri

Egzersizler, Diyet Listesi ve Doğal Kürler Şu güne kadar pek çok kişi zayıflama konusunda onlarca…

Zeytin Nasıl Yapılır?
Zeytin Nasıl Yapılır?

“Yetmişinde bile, mesela, zeytin dikeceksin.” Demiş şair... Ege ve Akdeniz denilince akla ilk gelendir zeytin.…

Yaş Maya Maskesi Nasıl Yapılır? 7 Doğal Maske
Yaş Maya Maskesi Nasıl Yapılır? 7 Doğal Maske

Cilt Bakımında Yaş Maya Mucizesi ile Tanışın! Yaş maya, insanlığın var olduğu dönemden günümüze kadar…

Kombu Çayı Nedir? Nasıl Yapılır?
Kombu Çayı Nedir? Nasıl Yapılır?

İlaç Reçetelerini Unutturur: Kombu Mantarı ve Çayı Son zamanlarda sıklıkla karşılaşılan kombu mantarı çayı sıra…

İstiridye Mantarı Nasıl Temizlenir, Pişirilir? Tarifi
İstiridye Mantarı Nasıl Temizlenir, Pişirilir?

İstiridye Mantarı Nam-ı Diğer Kavak Mantarı İsmiyle inci gibi değerli bir mantar olduğunu daha ilk…

Havyar Nedir? Nasıl Yenir? Tarifi
Havyar Nedir? Nasıl Yenir?

Seçkin Sofraların Misafiri Havyar Havyar Nedir? Balık yumurtasına verilen isimle tanınan dünyanın en kaliteli havyarları…

Bölgesel Zayıflama Yöntemleri Tarifi
Bölgesel Zayıflama Yöntemleri

Egzersizler, Diyet Listesi ve Doğal Kürler Şu güne kadar pek çok kişi zayıflama konusunda onlarca…

Zeytin Nasıl Yapılır?
Zeytin Nasıl Yapılır?

“Yetmişinde bile, mesela, zeytin dikeceksin.” Demiş şair... Ege ve Akdeniz denilince akla ilk gelendir zeytin.…

Yaş Maya Maskesi Nasıl Yapılır? 7 Doğal Maske
Yaş Maya Maskesi Nasıl Yapılır? 7 Doğal Maske

Cilt Bakımında Yaş Maya Mucizesi ile Tanışın! Yaş maya, insanlığın var olduğu dönemden günümüze kadar…

Kombu Çayı Nedir? Nasıl Yapılır?
Kombu Çayı Nedir? Nasıl Yapılır?

İlaç Reçetelerini Unutturur: Kombu Mantarı ve Çayı Son zamanlarda sıklıkla karşılaşılan kombu mantarı çayı sıra…

İstiridye Nedir? Nasıl Yenir? Tarifi
İstiridye Nedir? Nasıl Yenir?

Bir Kez Tattıktan Sonra Vazgeçemeyeceksiniz! İstiridye Ilıman denizlerde, kalabalık bir ortamda yaşamayı benimseyen çift kabuklu…

Balıklar Hakkında Merak Edilenler Tarifi
Balıklar Hakkında Merak Edilenler

Derya Kuzularının Mavi Dünyası Besleyiciliği, lezzetleri ve görünümleriyle önemli bir kategoriyi oluşturan balık çeşitleri ile…

Şalgam Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Şalgam Nedir? Faydaları Nelerdir?

Şalgam Bitkisi Hakkında Merak Edilenler Daha çok ülkemizin güney bölgelerine özgü bir tat olarak bilinen…

Uskumru Balığı Nasıl Pişirilir? Tarifi
Uskumru Balığı Nasıl Pişirilir?

Oltadan Tabağa Uskumru Hakkında Her Şey Uskumru deniz balığı olup uskumrugiller familyasına adını veren oldukça…

Pera Müzesi’ni Neden Ziyaret Etmelisiniz? Tarifi
Pera Müzesi’ni Neden Ziyaret Etmelisiniz?

Pera Müzesi Sinema, Sergi ve Sanat Eserleriyle Entelektüelite Pera Müzesi, sanat ve tarihin başkenti olan…

Interrail Nedir? Nasıl Yapılır? Güncel Bilgiler 2021
Interrail Nedir? Nasıl Yapılır? Güncel Bilgiler 2021

Interrail Planlayanlar İçin En İyi Rehber Yazı Yurt dışında interrail ile uygun fiyatlı tren seyahati…

Tarifler Geri
Videolar Geri