Sabah Kahve İçmek Üzerine Bilgiler

Sabah Kahve İçmek Üzerine Bilgiler Tarifi

Sabah-ı Şerifleriniz Hayır Olsun Efendim: Sabah Kahvesi

Yayılan kokusu ve lezzetli aromasıyla kahve, ofislerin, molaların, misafirliklerin vazgeçilmez içeceği olarak bilinir. Filtre, espresso, mocha, Türk kahvesi, yeşil kahve gibi birçok çeşidiyle bilinen içecek süt ve benzeri lezzetlerle tatlandırılarak her damak tadına hitap edebilir.

Kahve, tüm dünyada sudan sonra en çok tüketilen ikinci içecek sıralamasına sahiptir. Tüm dünya ülkelerinde birçok farklı çeşidi ile tüketilen kahve, zindelik vermesi ve uykuyu açması sebebiyle genellikle sabahları tüketilir.

Özellikle güne erken saatlerde başlayanlar için sabah kahvesi zamanla bir kahvaltı alışkanlığı haline dahi gelebilir. Sabah kahve içmenin zararlı mı yoksa yararlı mı olduğu ise kahve severlerin en çok merak ettiği sorular arasındadır.

 

Sabah Kahvesi Ne Zaman İçilir?

Türk kültürüne ve tarihine bakıldığında sabah kahvesinin kahvaltıdan hemen sonra içildiği görülür. Öyle ki, “Kahvaltı” kelimesi, “Kahvaltıdan önce yenen öğün” anlamını taşıyan “kahve altı” kelimelerinin birleşmesiyle oluşur. Günün ilk öğünü olan kahvaltının hemen ardından kahve tüketilerek güne başlanır.

Bu davranış bir gelenek halini alarak tarihe yansımıştır. Zamanla bu sıralamada bir değişiklik izlenmiş ve kahve; kahvaltıdan sonra tüketilmek yerine kahvaltıdan önce hatta kahvaltı esnasında dahi kullanır hale gelmiştir. Kahvenin uykuyu kaçıran, zindelik veren etkisi sayesinde birçok kişi gününe kahve içerek başlamayı tercih eder.

Oysaki içerisinde kafein barındıran kahvenin de her gıda gibi tüketilmesi gereken zaman dilimleri vardır. Yapılan araştırmalar ve incelemeler sonucunda belirlenen bu zaman dilimlerinde içilen sabah kahveleri, biyolojik saatte uyum sağlayarak günün daha dinç geçmesine olanak tanır.

Her vücutta farklı olduğu bilinen biyolojik saat, vücuttaki tüm hareketi düzenler, stres vb. duyguları tetikleyen kortizol seviyesini belirler. Uykudan uyanılan ilk saatlerde (Özellikle 08.00-.09.00 arası) kortizol seviyesi en yüksek düzeyde salgılanır. Bu yüzden uyanır uyanmaz tüketilen kahveler, uykuyu açmak yerine bağlılığa neden olur. Sabah kahvesini uyandıktan hemen sonra değil, aradan biraz zaman geçtikten sonra tüketmek daha etkili sonuç verir.

Uzmanlara göre 08.00-09.00, 12.00-13.00 ve 17.30-18.00 arası dışındaki saatler kahve içmek için ideal saatler sayılır.

Sabah Hangi Kahve İçilmeli?

Hazırlanması kolay ve hızlı olan hazır kahveler sabahları genellikle daha sık tercih edilir. Çözünebilir kahve yahut granül kahve adını da taşıyan bu kahve türlerini hazırlamak için çözünebilir taneciklere kaynar su ilave etmek yeterlidir.

Zaman ve enerjiden kazandırsa da hazır kahvelerde düşük antioksidan, asidik tat, toksik madde barındırır. Öğütülüp işlenmiş olan hazır kahve, fincanlara gelene dek birçok farklı işlemden geçer. Böylece asıl kokusu, tadı ve aroması yerini yapay maddelere bırakmış olur. Kahve tesirini tam gösteremez ve vücut birçok yapay-zararlı madde almış olur.

Bu yüzden sabah kahvesi tercih ederken çekirdekten çekilmiş doğal kahveler tercih edilmelidir. Filtre kahve, espresso gibi kahve türleri makine yahut french press gibi aletler yardımıyla demleme yöntemiyle hazırlanır. Aletinizin özelliklerine göre çektirdiğiniz kahve çekirdekleri çok fazla işlem görmediğinden koku ve tadından bir şey kaybetmeden demlenir. Böylece kahvenin tüm yararları vücuda etki edebilir.

Ayrıca sabah Türk kahvesi içmek de yapay maddeden uzak ve doğru bir tercih olacaktır.

Sabah Kahvesinin Yanında Ne İkram Edilir?

Kahve, bir lezzetle taçlandırıldığında öğün olarak tüketilebilir. Sabah kahvesiyle sunulan bir başka tatla da kahvaltı öğünü oluşturmak mümkündür. Daha önceden hazırlanan kek, kurabiye gibi tatlı hamur işleri özellikle sade, sütsüz kahve ile birbirini tamamlar. Bunun yanı sıra poğaça, kraker gibi tuzlu besinler de sabah kahvesinin yanında ikram edilerek daha doyurucu bir öğün gerçekleştirilebilir.

Yulaf ezmesi, mısır gevreği gibi sağlıklı kahvaltılık gıdalarıyla da rahatlıkla birlikte içilebilir.

Atıştırılmalık ürünlerle birlikte de içilebilecek kahve, özellikle Batı kültüründe ekmekle birlikte tüketilir. Eğer kahve bir yürüyüş yahut antrenman öncesinde içilecekse muz ile birlikte servis edilebilir. Kahve, uykuyu açarken muz da içerdiği lif sayesinde gerekli enerji sağlar. Türk kahvesinin yanında ise ezberlenmiş alışkanlıkları takip ederek bir lokum veya minik bir çikolata ikram etmek uygun olacaktır.

Sabah Kahve İçmenin Faydaları Nelerdir?

 • Merkezi sinir sistemimizi uyararak zindelik, dinçlik ve uyanıklık verir.
 • Doğru tüketilen sabah kahvesi, baş ağrısının önüne geçer.
 • Kahve, içerdiği antioksidanlar sayesinde hücreleri korur, güçlenmelerini sağlar.
 • Düzenli tüketilen kahve; metabolizmayı hızlandırır, daha fazla yağ yakımı gerçekleştirerek kilo vermenize yardımcı olur.
 • Karaciğer yağlanması, siroz gibi hastalıklara karşı karaciğeri korur.
 • Bağırsakta bulunan sağlıklı hücreleri koruyarak bağırsak hareketlerimizi olumlu anlamda düzenler.
 • Sabah kahve içmek, alışkanlık haline getirildiğinde (doğru miktar ve zamanda) kalp krizi riskini azaltır.
 • Kahve, mide fonksiyonlarını destekleyerek sindirim sisteminin düzenlenmesine katkı sağlar.
 • İçerdiği antioksidanlar sayesinde kalp sağlığını korumanın yanı sıra Parkinson gibi genetik hastalıkların ortaya çıkmasını da erteler, semptomları azaltır.
 • Sabah içilen kahve gün boyunca enerjik kalmanıza olanak tanır.
 • Vücudu kolon kanseri, karaciğer kanseri, cilt kanseri gibi hastalıklara karşı korur.
 • Kahve, stresi azaltan etki gösterdiğinden güne daha mutlu başlamanızı sağlar.
 • Şeker hastalığı riskini azaltır.
 • Depresyona girme ihtimalini düşürür.

Sabah Kahve İçmek Zayıflatır mı?

Kahve severlerin ve kilo vermek isteyenlerin en çok sorduğu sorulardan bir tanesi de kahvenin zayıflamaya yardımcı olup olmayacağı sorusudur. Bu sorular akabinde yapılan birçok araştırma özellikle de sabah tüketilen kahvenin zayıflamaya olumlu etki ettiğini doğrulamıştır.

Bu olumlu etkiyi yakalamak için tüketim miktarını abartmamak ve günde 1-2 bardakla sınırlı tutmak gerekmektedir. Kahve, içerisinde taşıdığı güvenli antioksidanlarla bilinir. Kalp ritmini, kan dolaşımını ve metabolizmayı hızlandıran antioksidanlar hızlı kilo verimine de yardımcı olur. Aşırı hassas bir mideye sahip olunmadığı sürece sabahları aç karnına kahve tüketerek gün boyunca metabolizma hızlandırılabilir. Kahvenin bu özelliği diyet programlarına dâhil olarak sabah kahve diyeti uygulamasını doğurmuştur.

Sabah Kahve İçmek Zararlı mı?

Kahvenin saymakla bitmeyen birçok faydası var. Sabahları kahve içmenin yararlı mı yoksa zararlı mı olduğu ise çoğu zaman tartışma konusu olmaktadır. Elbette her gıda gibi fazlası tüketildiğinde yahut da yanlış tüketildiğinde ortaya bazı zararlı durumlar çıkabilir.

Öncelikle sabah aç karnına Türk kahvesi yahut farklı bir kahve türü tüketmenin direkt olarak bir yan etkisi yoktur. Ancak yeterli besin alınmadan yalnızca kahve tüketildiğinde vücut direnç ve enerjisini kaybedebilir. Bunun yanı sıra midesi hassas olan kişilerde mide bulantısına sebep olabilir, mideye zarar verebilir.

Kahve tüketiminde yapılan sık hatalardan bir tanesi de aşırı kahve tüketimidir. Aşırı kahve tüketimi, mide ve böbreklerde asit birikimine sebep olur. Bu birikim, reflü vb. mide hastalıklarına sebebiyet verebilir. Kahvenin içerisinde kafein bulunduğu unutulmamalı ve gereğinden fazla kahve tüketiminde bulunulmamalıdır.

Farklı Çeşitleri ve Enfes Kokularıyla Türk Kahvesi Tarifleri

Türk kahvesi, kahvenin yapılış biçimine verilen addır. Mevcut çekirdeklerin pişirmeye uygun olarak çekilmesi ve kavrulmasıyla elde edilir. Birçok farklı çekirdek ve kavrulma çeşidi olan Türk kahvesiyle enfes kokulu özgün kahveler yapılabilir.

1) Kahve, Köpüğünden Belli Olur! Köpüklü Türk kahvesi

Lezzetli bir Türk kahvesi, Türk kültüründe önce göze hitap etmelidir. Bol köpüklü bir Türk kahvesi önce görüntüsüyle sonra da lezzetiyle herkesten tam puan alacaktır. Köpüklü Türk kahvesi yapmak için bilmeniz gereken bazı püf noktalar olacaktır. Köpüklü Türk Kahvesi

Tarif: Köpüklü Türk Kahvesi

2) Vanilya, Kahve ile Buluşursa… Vanilyalı Türk Kahvesi

Vanilyanın pasta ve tatlılardan tanınan lezzeti ile kahvenin enfes aroması birleştiğinde ortaya güzel bir ikili çıkacaktır. Kahvesine ek lezzet katmak isteyenler için ideal bir tarif olabilir. Vanilyalı Türk Kahvesi

Tarif: Vanilyalı Türk Kahvesi

3) Portakalı Soydum, İçine Kahve Koydum Portakal Kabuğunda Türk Kahvesi

Son zamanlarda ünlenen tariflerden bir tanesi de portakal kabuğunda pişirilen Türk kahvesidir. Portakal kabuğundaki aromayla kahvenin birleşimi ortaya yepyeni bir lezzet doğurur. Portakal Kabuğunda Türk Kahvesi

Tarif: Portakal Kabuğunda Türk Kahvesi

4) Bir Mutluluk Geçidi: Nutellalı Türk Kahvesi

Nutella çikolatasının verdiği mutlulukla kahvenin lezzeti ortak bir noktada birleşince ortaya daha önce hiç tadılmamış bir tarif çıkar. Kahvesini çikolatasız içemeyenler için cazip bir tarif olacaktır. Nutellalı Türk Kahvesi

Tarif: Nutellalı Türk Kahvesi

Enfes kokulu Türk kahvesi tarifleri için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

En sevilen mutfak ve ev ürünlerinde kaçırılmayacak fırsatlar için tıklayın

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Sabah Böreği Tarifi

Sabah Böreği

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Kahve Tarifi

Kahve

6-8 kişilik, 5dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Krepten Sabah Tostu Tarifi

Krepten Sabah Tostu

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Çocuklara Sabah Sandeviç Tarifi

Çocuklara Sabah Sandeviç

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Sabah Çiyi Pastası Tarifi

Sabah Çiyi Pastası

8-10 kişilik, 15dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Kahve Tarifi

Kahve

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Dalgona Kahve Tarifi

Dalgona Kahve

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Soğuk Kahve Tarifi

Soğuk Kahve

1-2 kişilik, 10dk Hazırlık, Pişirme yok
Soğuk Kahve Tarifi

Soğuk Kahve

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Anneye Süt Yapan Yiyecekler: 11 Sağlıklı Besin Tarifi
Anneye Süt Yapan Yiyecekler: 11 Sağlıklı Besin

En Çok Kaliteli Süt Yapan Yiyecekler ve İçecekler Uzmanlar bebeklerin ilk 6 ay sadece anne…

Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Tarifi
Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Yenidoğan Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir? Bebeklerde gaz sancısı, bebeğin dış dünya ile uyum sürecinin…

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalı, İlk Ne Verilir? Tarifi
Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalı, İlk Ne Verilir?

Bebeklerde Ay Ay Ek Gıdaya Geçiş Tablosu Yenidoğan bebekler için temel yaşam kaynağı olan anne…

32 Haftalık Gebelik: Beslenme, Bebek Gelişimi, Sancılar Tarifi
32 Haftalık Gebelik: Beslenme, Bebek Gelişimi, Sancılar

Hamileliğin 32. Haftasında Nelere Dikkat Edilmeli? Gebelikte 32. hafta, bebekte büyümenin gerçekleştiği önemli evrelerden birisidir.…

Bebek Bakım Çantası İçinde Neler Olmalı? Tarifi
Bebek Bakım Çantası İçinde Neler Olmalı?

Bebek Bakım Çantası Nasıl Hazırlanır? Anne olduktan sonra artık her şeyiniz 2 kişilik olmaktadır. Attığınız…

Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir? Tarifi
Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Demir Eksikliği Nasıl Giderilir? Bebek beslenmesi, oldukça hassas davranılması gereken konulardan biri. Minicik bebeğinizin…

Anneye Süt Yapan Yiyecekler: 11 Sağlıklı Besin Tarifi
Anneye Süt Yapan Yiyecekler: 11 Sağlıklı Besin

En Çok Kaliteli Süt Yapan Yiyecekler ve İçecekler Uzmanlar bebeklerin ilk 6 ay sadece anne…

Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Tarifi
Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Yenidoğan Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir? Bebeklerde gaz sancısı, bebeğin dış dünya ile uyum sürecinin…

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalı, İlk Ne Verilir? Tarifi
Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalı, İlk Ne Verilir?

Bebeklerde Ay Ay Ek Gıdaya Geçiş Tablosu Yenidoğan bebekler için temel yaşam kaynağı olan anne…

32 Haftalık Gebelik: Beslenme, Bebek Gelişimi, Sancılar Tarifi
32 Haftalık Gebelik: Beslenme, Bebek Gelişimi, Sancılar

Hamileliğin 32. Haftasında Nelere Dikkat Edilmeli? Gebelikte 32. hafta, bebekte büyümenin gerçekleştiği önemli evrelerden birisidir.…

Bebek Bakım Çantası İçinde Neler Olmalı? Tarifi
Bebek Bakım Çantası İçinde Neler Olmalı?

Bebek Bakım Çantası Nasıl Hazırlanır? Anne olduktan sonra artık her şeyiniz 2 kişilik olmaktadır. Attığınız…

Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir? Tarifi
Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Demir Eksikliği Nasıl Giderilir? Bebek beslenmesi, oldukça hassas davranılması gereken konulardan biri. Minicik bebeğinizin…

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir? Tarifi
Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri, Nasıl Anlaşılır? Bebeklerde diş çıkarma belirtileri 6. aydan itibaren 1 yaşa…

Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir? Tarifi
Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir?

Bebeklerde Ağız Kokusu Normal Mi? En değerli varlığınız minik bebeğinizin ağzında oluşan koku son zamanlarda…

Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi Tarifi
Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi

En İyi Devam Sütü ve Bebek Maması Markaları Yenidoğan bebeğe anne sütü yetersiz kalıyorsa ya…

Bebek Gelişimi, Doğum Sonrası 12 Aylık Bebek Gelişim Evreleri Tarifi
Bebek Gelişimi, Doğum Sonrası 12 Aylık Bebek Gelişim Evreleri

Doğum Sonrası Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri Dünyaya gözlerini yeni açan bebeğiniz, günden güne sağlıkla…

Anne Sütü Saklama Koşulları, Nasıl Isıtılır, Kullanılır? Tarifi
Anne Sütü Saklama Koşulları, Nasıl Isıtılır, Kullanılır?

Sağılan Anne Sütü Nasıl Saklanır? Anne sütü nasıl saklanır? Çalışan annelerin ve tüm annelerin aklını…

Anne Sütü Faydaları: Bebek Gelişimindeki Önemi Tarifi
Anne Sütü Faydaları: Bebek Gelişimindeki Önemi

Anne Sütü: Bebeğin İlk Mucizevi Besini! Annelik dünyanın her yerinde ve her döneminde en kutsal…

Tarifler Geri
Videolar Geri