Saç Uzatma Yöntemleri 10 Farklı Saç Bakımı Önerisi

Daha Sağlıklı ve Hızlı Uzayan Saçlar İçin Bakım Önerileri

Her kadının hatta erkeklerin bile istediği bir şeydir sağlıklı ve canlı saçlara sahip olmak. Kadınlar daha çok uzun olmasını ister, erkekler ise canlı ve bakımlı saçlarının olmasını. Saçlarınız da tıpkı cildiniz gibi hassas ve ilgi isteyen bir parçadır bedeninizde. Saçınız her zaman bakım ve ilgi görmek ister. Bakımsız kaldığında ise dökülmeye yahut canlılığını kaybetmeye başlar. Eh canlılık gidince de saçlardan, stresli günler başlar. Hemen düşünmeye başlarsınız saçı hızlı uzatmak için ne yapılmalı diye. Uzadığını hissettiğiniz anda saçlarınıza canlılık geldiği gibi kendinizi de iyi hissetmeye başlarsınız. Kendinizi her zaman iyi hissedin diye hazırladığımız yazımız ile, saç sağlığınız ve bakımınız artık sizin elinizde.

uzun saç

Saç Uzatmanın Yolları Nelerdir?

Sağlıklı ve uzun saçlar için, kişinin öncelikle sabırlı olması gereklidir. Bir gecede 5 cm uzayan saçlar, ancak peri masallarında görülmüştür. Sağlıklı beslenme ve saç uzunluğu birbirini etkileyen faktörlerdir. Yani siz ne kadar sağlıklı beslenirseniz saçınız da o kadar canlı, sağlıklı ve uzun olacaktır. Elbette saçınızın uzama dönemi olduğu gibi uzamasının durduğu dönemlerde olacaktır. Bu hassas dönemlerde hiç stres yapmadan saçınızın eski sağlıklı günlere dönmesini beklemek gerekir. Tıpkı kilo vermek gibi düşünmelisiniz. Uzun süre boyunca sağlıklı ve kalıcı kilo verirsiniz sonra birden kilo vermeniz durur. Vücut kendini iyi hissettiğinde devam eder. İşte saç uzaması da böyledir. Birkaç yıl boyunca düzenli olarak saçlarınız sağlıklı şekilde uzar ve bir dönem bu uzama durabilir. Yapmanız gereken sabretmek ve bakım yapmak.

Genel açıdan baktığımızda saçlarınıza bakım yağı uygulamak, B5 ve B6 vitamini içeren besinler tüketmek, stresi hayatınızdan uzak tutmak, en doğru şekilde saç yıkamak ve saçınıza göre şampuan seçmek; saçı hızlı uzatmak için tercih edeceğiniz temel çözüm yollarıdır.

Bu konuyu biraz açalım ve daha sağlıklı şekilde saçı hızlı uzatmak için doğal yöntemleri inceleyelim. Güzellik salonlarına harcama yapmaktan yorulanlar okurlarımız, evinizde kendi imkanlarınızla kendi saçınızın bakım uzmanı olabilirsiniz. Sizin için hazırladığımız saçı hızlı uzatma yöntemleri dileriz ki size faydalı olur.

uzun saç

Hızlı Saç Uzatmak İçin Etkili 10 Öneri

1) Saç Bakım Kremi

Daha önce kullanmamış olan insanlar, saç bakım kremini yanlışlıkla alarak, eve geldiğinde tanışır. Bu tanışmadan sonra daha önce neden kullanmadıklarını düşünürler. Kimi insan için gereksiz olan saç bakım kremleri saçlarınızı yumuşatan, canlılık katan, uzamasında etkili rolü olan bir bakım ürünüdür. Saç bakım kremi hakkında birçok iddia vardır. Doğru kullanılan saç kremi, saçınıza zaman içinde parlaklık verecek aynı zamanda saç derinizi de rahat ettirecektir.

Saçı yağlandırdığına dair cümleler kurulsa da iyi durulanan saçı, saç kremi yağlandırmaz. Saçın yağlı olması kişisel beslenmeden ve hormonlardan kaynaklanır. Saç tipinize göre seçilen saç kremleri, düzenli kullanımda size faydalarını gösterecektir.

Çeşitli saç şekillendirme aletlerini neredeyse her gün kullanmaktasınız. Saçınız bu aletlerden dolayı yüksek ısıya maruz kalmaktadır. Belli bir süre sonra saç uçlarınızda kuruluk, kırılma ve yanma hissedersiniz. İşte saç kremleri ve hızlı saç uzatan ürünler bu olumsuz izleri en aza indirmek için kullanılmalıdır.

saç bakım kremi

2) Bakım Yağları

Saç bakım yağları kullanmak da saçı hızlı uzatma yolları arasında yer almaktadır. Sadece şampuan kullanan saçlar ile krem ve yağ desteğiyle bakım gören saçların uzaması aynı olmayacaktır. Yağlar içindeki mineraller ve vitaminler sayesinde, iklimlerden etkilenen saçları daha canlı hale getirecektir. Günümüzde saç boyamayan insan sayısı oldukça az miktardadır. Boyalı saçların da sağlıklı uzaması için bakım yağları kullanılması önerilmektedir. Doğanın şifalarından faydalanarak elde edilen çiçek özlü saçı hızlı uzatan yağlar tercih edildiğinde, daha verimli sonuçlar alabilirsiniz.

lavanta yağı

3) Kırıklardan Kurtulun

Saç kırıklarınızı aldırmayı ihmal etmeyin. 45 günde bir saç uçlarınıza bakım yapmanız, kırıklarını aldırmanız gerekmektedir. Saçlar uçtan beslendiği için, ölü saç uçlarından verimli bir uzama beklememelisiniz. Saçlarınızı uçlardan kestirdiğinizde, saçlarınıza canlılık geldiğini hemen fark edeceksiniz. Ayrıca sıkça dile gelen bir konuyu da açmak isteriz. Kesilen saç tabii ki uzamaya devam edecektir. Saçlarınızı uzatma sürecinde kestirmeye özen göstermelisiniz. Aksi halde uzama döneminde kırıklarınız daha da çok olursa bu hem estetik açıdan hoş bir görüntü olmayacaktır hem de uygulanan bakımlar ve yağ terapileri cevapsız kalacaktır.

kuaför

4) Beslenme

Saçınız için gerekli olan besinleri tüketmeye özen göstermelisiniz. Özellikle de su tüketimine ağırlık vermelisiniz. Yediklerinizden protein almaya dikkat edin. Uzun ve sağlıklı saçların sırrı proteinden gelmektedir. Şampuan reyonlarında mutlaka dikkatinizi çekmiştir. Özellikle de saçı hızlı uzatan şampuan paketlerinin üzerinde keratin ve protein içerir diye bir not düşülür. İşte saçınız için gerekli olan proteini siz, beslenmenizden de alabilirsiniz. Bunun için, saçları hızlı uzatan besinler ile beslenip yumurta ve et tüketimine ağırlık vermenizi tavsiye ederiz.

kahvaltı tabağı

5) Soğan Suyu

Saçınızın hızlı uzaması dokulardaki kolajen üretimine bağlıdır. Artık hızlı saç uzatma evde de gerçekleşecek bir durumdur. Bu yüzden güzellik salonlarına gitmenize gerek kalmayacak. Yemeklerinizi lezzetlendiren soğan sayesinde saçınıza da bakım yapabilirsiniz. Soğanın içeriğindeki sülfür, kolay bir kür ile düzenli kullanımda saçlarınızı uzatmaya yardım edecektir. Soğanın rendeden kalan suyunu, yavaş dokunuşlarla saçınıza uygulayıp duruladıktan sonra -düzenli kullanmak şartıyla tabii- saçlarınızın uzadığını fark edebilirsiniz.

soğan suyu

6) Lavanta

Lavantanın ferahlatan kokusu ile saçlarınıza sağlık katın. İbrahim Saraçoğlu’nun tavsiyesi ile saçlarınızı lavanta desteğiyle uzatmak için yapmanız gerekenler çok basit. 1 yemek kaşığı taze lavantayı, 3 bardak sıcak su ile dinlendirin. Dinlenme işleminden sonra suyunu süzün ve bu su ile saçınızı durulayın. Hem saçlarınız daha hoş kokacak hem de düzenli kullanımda daha sağlıklı uzayacaktır.

lavanta

7) Vitamin Ampulleri

Vitamin ampulleri ile de evde kendi saç serumunuzu uygulayabilirsiniz. Bu ampuller kadınlar arasında hızlı saç uzatan serum olarak bilinmektedir. Eczanelerden reçetesiz alacağınız ampulleri isterseniz şampuan içine ekleyip kullanabilirsiniz. Serum olarak uygulamak için ise birer ampulü doğal zeytinyağı içine kırın ve saçınıza maske olarak uygulayın. En az 4 saat saçınızda bekletin. Bu serumu, evde olacağınız zaman dilimlerinde uygulamak daha avantajlı olacaktır. 4 saat sonunda saçınızı şampuanlayıp durulayın. Birkaç gün serum kokusu saçınızda kalabilir ama endişe etmeyin. Bir iki yıkamadan sonra serum kokusu gidecektir. 10 günlük aralar ile bu serumu uyguladığınızda, saçınız için gerekli olan B vitaminini alarak, saçınızı daha sağlıklı şekilde uzatabilirsiniz.

vitamin ampul

8) Meyveler

Saçınız için gerekli olan vitaminleri eczaneden yağ olarak alabileceğiniz gibi doğal yollardan da alabilirsiniz. Hem de en keyifli haliyle. Bu yüzden saçı hızlı uzatan meyveler hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Yaz meyveleri olarak bilinen kavun, karpuz ve muz tüketerek, saçınız için gerekli olan A vitaminini alıp saçınızın hızlı uzamasına destek olabilirsiniz.

Saçınızın köklerine zarar veren toksinleri vücudunuzdan atmadıkça, saçınızı uzatamazsınız. Bu sebeple antioksidan meyveler tüketip öncelikle vücudunuzu arındırmanız gerekmektedir. Bunun için C vitamini içeren meyveler tüketmelisiniz. Çilek, greyfurt, portakal, mandalina tavsiye edebiliriz.

Sağlıklı şekilde saçı hızlı uzatan vitaminler de unutulmamalıdır. Özellikle de A, E, C, B5, B6 vitaminlerini içeren besinler tükettiğinizde, saçlarınızdaki canlılığı ve sağlıklı uzamayı fark edeceksiniz.

meyve tabağı

9) Duş

Saçlarınızın en çok duş esnasında işlem görür. Sıcak su ve şampuanın etkisiyle birbirine karışan saçlar haliyle size biraz zorluk çıkarabilir. Duş anında saçınıza nazik hareketler uygulamanız saçınızın dökülme oranını en aza indirecektir. Saç diplerine doğru yapılan parmak ucu masajı ise saç derisini hareketlendirecektir. Bu işlemlerle saçınızın uzaması daha kolay hale gelebilir. Şampuanı saçınızdan iyi şekilde arındırmayı da ihmal etmemelisiniz. Mutlaka şampuan sonrası saç bakım kremi kullanmalısınız.

duş başlığı

10) Aloe Vera

Son olarak saçı hızlı uzatmanın pratik yolları listesine mucize aloe vera bitkisini ekleyebiliriz. Her derde derman olacak şifalı bitki ile saçı hızlı uzatmak daha kolay hale gelecek. Aloe vera yağını isterseniz uykudan önce saçınıza sürün isterseniz de şampuana ekleyin. Her haliyle saçınızı uzatan şifa kaynağı olarak karşınıza çıkacaktır.

aloe vera

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Tavuk Saç (Döküm Saçta) Tarifi
Tavuk Saç (Döküm Saçta)2-4 kişilik, 1 saat Pişirme, 10dk Hazırlama15
Saçta Tavuk Tarifi
Saçta Tavuk4-6 kişilik, 1 saat Pişirme, 30dk Hazırlama11
Saçda Gözleme Tarifi
Saçda Gözleme8-10 kişilik, 40dk Pişirme, 20dk Hazırlama8
Saç Tava Tarifi
Saç Tava2-4 kişilik, 40dk Pişirme, 20dk Hazırlama8
Saç Böreği Tarifi
Saç Böreği8-10 kişilik, 1 saat 30dk Pişirme, 40dk Hazırlama44
Saç Kömbesi Tarifi
Saç Kömbesi10-12 kişilik, 45dk Pişirme, 1 saat Hazırlama6
Saç Kavurma Tarifi
Saç Kavurma4-6 kişilik, 20dk Pişirme, 20dk Hazırlama100
Saç Kavurma Tarifi
Saç Kavurma6-8 kişilik, 45dk Pişirme, 30dk Hazırlama398
Saç Kavurma Tarifi
Saç Kavurma4-6 kişilik, 25dk Pişirme, 5dk Hazırlama21
Uyuz Tedavisinde Sirke: Parazitleri Öldürür! Tarifi
Uyuz Tedavisinde Sirke: Parazitleri Öldürür!

Uyuza Evde Bitkisel Çözüm: Sirke Tedavisi Cilt hastalıkları kategorisinde yer alan uyuz, dünya genelinde yaygın…

Usta Aşçıların Mutfak Sırları, Lezzet Artıran Püf Noktaları Tarifi
Usta Aşçıların Mutfak Sırları, Lezzet Artıran Püf Noktaları

Unutulmaz Tatlar İçin Yemek Yapmanın İpuçları Yemek yemenin verdiği mutluluktan başka bir mutluluk varsa; o…

Ton Balığı Besin Değeri ve Faydaları Nelerdir? Tarifi
Ton Balığı Besin Değeri ve Faydaları Nelerdir?

Ton Balığı: Diyet Öğünlerin Protein Deposu Pek çok kişinin beğeni ile tükettiği balık çeşitlerinden biri…

Soğan Kürü Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Soğan Kürü Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Soğan Kürü: Kadın Hastalıklarında Doğal Reçete! Sofraların temel direği olarak tanımlanan soğan, tadı ve özellikleri…

Rezene Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Rezene Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Rezene: Vitamin Deposu Doğal İlaç! Rezene bitkisi günümüzde pek çok farklı şekilde tüketilen bir bitki…

Meyve Diyeti ile 3 Günde 5 Kilo Zayıflayın! Tarifi
Meyve Diyeti ile 3 Günde 5 Kilo Zayıflayın!

Meyve Diyeti Nasıl Yapılır? Modern yaşamın getirdiği en büyük sağlık problemlerinden biri olan kilo artışı,…

Uyuz Tedavisinde Sirke: Parazitleri Öldürür! Tarifi
Uyuz Tedavisinde Sirke: Parazitleri Öldürür!

Uyuza Evde Bitkisel Çözüm: Sirke Tedavisi Cilt hastalıkları kategorisinde yer alan uyuz, dünya genelinde yaygın…

Usta Aşçıların Mutfak Sırları, Lezzet Artıran Püf Noktaları Tarifi
Usta Aşçıların Mutfak Sırları, Lezzet Artıran Püf Noktaları

Unutulmaz Tatlar İçin Yemek Yapmanın İpuçları Yemek yemenin verdiği mutluluktan başka bir mutluluk varsa; o…

Ton Balığı Besin Değeri ve Faydaları Nelerdir? Tarifi
Ton Balığı Besin Değeri ve Faydaları Nelerdir?

Ton Balığı: Diyet Öğünlerin Protein Deposu Pek çok kişinin beğeni ile tükettiği balık çeşitlerinden biri…

Soğan Kürü Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Soğan Kürü Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Soğan Kürü: Kadın Hastalıklarında Doğal Reçete! Sofraların temel direği olarak tanımlanan soğan, tadı ve özellikleri…

Rezene Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Rezene Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Rezene: Vitamin Deposu Doğal İlaç! Rezene bitkisi günümüzde pek çok farklı şekilde tüketilen bir bitki…

Meyve Diyeti ile 3 Günde 5 Kilo Zayıflayın! Tarifi
Meyve Diyeti ile 3 Günde 5 Kilo Zayıflayın!

Meyve Diyeti Nasıl Yapılır? Modern yaşamın getirdiği en büyük sağlık problemlerinden biri olan kilo artışı,…

Mahlep Nedir? Faydaları, Kullanımı, Ne İşe Yarar? Tarifi
Mahlep Nedir? Faydaları, Kullanımı, Ne İşe Yarar?

Mahlep: Tatlı Kokulu Hamur İşi Baharatı Mahlep, ağızda dağılan o kıyır kıyır tuzlu kurabiye ve…

Kustuktan Sonra Ne Yapılır, Yenir? 5 Bitkisel Çözüm Tarifi
Kustuktan Sonra Ne Yapılır, Yenir? 5 Bitkisel Çözüm

Kustuktan Sonra Ne Yapmalıyım? Ne İyi Gelir? Kötü bir koku, aşırı sıcak ve bunaltıcı hava,…

Ağustos Ayı Sebze ve Meyveleriyle Tarifler Tarifi
Ağustos Ayı Sebze ve Meyveleriyle Tarifler

Ağustos ayı hoş geldi! Yaz aylarının sağlıklı sebze ve meyvelerine ağustos ayında bir de mürdüm…

Ağustos Ayında Ne Yenir? Meyve ve Sebzeler Listesi Tarifi
Ağustos Ayında Ne Yenir? Meyve ve Sebzeler Listesi

Ağustos Ayının Vitamin Deposu Sebze ve Meyveleri Her besini tam mevsiminde yemek, sağlıklı kalmanın sırlarından…

2021 Temmuz Ayının 30 Popüler Tarifi
2021 Temmuz Ayının 30 Popüler Tarifi

Nefis Yemek Tarifleri'nin her ay sizlerle paylaştığı en beğenilen tarifler listesinde temmuz ayının en çok…

Kızılcık Faydaları: Bağışıklık Sistemini Güçlendirir! Tarifi
Kızılcık Faydaları: Bağışıklık Sistemini Güçlendirir!

Kızılcık: Doğadan Mayhoş ve Şifalı Kızıllık Sonbaharın en güzel ayı olan eylülün en kırmızı meyvesi…

Tarifler Geri
Videolar Geri