Siyah Noktalar Nasıl Geçer?

Siyah Noktalar İçin Kesin Çözüm Önerileri

Siyah noktalar, kadın ya da erkek fark etmeksizin farklı yaş grubundan birçok insanın sıklıkla karşılaştığı cilt problemleri arasında yer alır. Özellikle yağlı ciltlere sahip olanlarda daha çok görülen bu sorunun en belirgin şekilde kendini gösterdiği bölgeler burun, alın, çene, ve yanaklardır. Her ne kadar siyah nokta için ürünler kullanılarak var olan sorun giderilmeye çalışılsa da kısa sürede işe yarayan, etkisi daha uzun sürecek olan farklı yöntemler birçok kullanıcının ilgisini çeker.

Dış görünümüne özen gösteren birçok kişiyi ister istemez rahatsız eden bu cilt probleminden kurtulmak için, doğru temizlik ve bakım yöntemlerini aksatmadan uygulamak gerekir. Birçok kişinin şikayetçi olduğu siyah nokta anında çözüm sunacak kimi ürünlerle yok edilmek istense de kesin çözüm, cilt yapısına uygun doğru ürünleri düzenli kullanmaktır. Hatta bazı durumlarda profesyonel yardım almak siyah nokta çözümü için en doğru karar olacaktır.

Siyah Nokta Nedir?

Yüz bölgesinde genelde en fazla burunda yer alarak adeta bir çilek görünümüne neden olan siyah noktalar, cildin alt katmanlarında bulunan fazla yağın zamanla cilt yüzeyindeki ölü tabaka ve kirlerin birleşimiyle ortaya çıkan bir cilt problemidir.

Yani siyah nokta ve gözenekler arasında sıkı bir bağlantı bulunur. Gözenekler yeterince temizlenmediği takdirde siyah nokta oluşumu kaçınılmazdır. Vücudun sırt ve omuz gibi farklı bölgelerinde de görülebilen siyah noktalar, çoğunlukla yüzde kendisini gösterdiği için genelde yüz temizliğine yönelik ürün ve yöntemler geliştirilmiştir.

Bugün birçok siyah nokta maskesi kullanıcılar tarafından tercih edilerek sorun çözülmeye çalışılmaktadır. Maske kullanımı işe yarasa da öncelikle soruna neden olan etkenler tespit edilmeli ve siyah nokta oluşumu baştan engellenmelidir. Siyah nokta yüz temizleme adımı aksatılmadığı takdirde azalma gösterecektir. Temizlemenin yeterli gelmediği durumlarda siyah nokta yüz maskesi kullanılarak giderilebilir.

Siyah Nokta Neden Oluşur?

Cilt gözenekleri tıkalı olduğunda fazla yağ dışarı atılamaz ve bu da siyah noktalara, sivilcelere ve kapalı komedonlara neden olur. Hormonların en fazla değişime uğradığı ergenlik dönemi, cildin normale oranla daha fazla yağ salgılamasına sebebiyet vererek, siyah nokta artışında önemli rol oynayan bir faktördür. Siyah nokta ve sivilce özellikle bu dönemde artış gösterir. Siyah noktalar yalnızca ergenlik döneminde değil, farklı yaş aralıklarında da görülebilir.

Yanlış beslenme, cilt yapısına uygun olmayan ürün kullanımı, uzun süreler güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmak ve en önemlisi cilt temizliğini aksatmak siyah nokta oluşumunun en büyük nedenleri arasında yer alır.

Tüm bu etkenlerin göz ardı edilmesi halinde siyah nokta ve lekeler kaçınılmaz olacaktır. Özellikle fondöten ve pudra gibi cilt yüzeyini kaplayan ürünlerin kullanımı, hatta sonrasında cildin yeterince temizlenip bu ürünlerden arındırılmaması siyah nokta oluşumunu tetikler.

Siyah Noktalar Nasıl Geçer?

Önlem alınmadığı taktirde çoğalan ve sivilce oluşumuna zemin hazırlayan siyah noktaları gidermek için birçok yöntem bulunur. Cilt temizliğini düzenli devam ettirmenin yanı sıra, siyah nokta temizleyicisi özel ürünleri belirli aralıklarla uygulamak sorunun ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır. Cilt tipine uygun olarak seçilmiş bir temizleyiciyle cilt temizlenmelidir. Siyah nokta tonik kullanımıyla da hafifletilebilir. Fazla yağın ciltten arındırılmasına yardımcı olan tonikler, aynı zamanda cildi nemlendirici aşamasına da hazırlayacaktır. Nemlendirici seçiminde cildin ihtiyacına yönelik ürün tercihi önemlidir. Cildin yağ dengesini düzenlemeye yardımcı olacak içerikler, siyah nokta engelleme adımında önemli rol oynar.

Piyasada kolaylıkla bulunan siyah nokta bantları en çok tercih edilen temizleme yöntemlerinden biridir. Genellikle banyodan sonra açılmış ve gevşemiş gözeneklerin üzerine uygulanması tavsiye edilen bu bantlar, içeriklerindeki özel maddelerle siyah noktaları kendine çekerek toplar. Siyah nokta siyah maske gibi son dönemde popüler olan kuvvetli maskeler sayesinde de giderilebilir. Siyah maske cilt üzerine uygulandıktan sonra belli bir süre beklenerek ciltten soyularak çıkartılır. Soyma işlemi sırasında cilt yüzeyindeki siyah noktaların da çıkması sağlanır. Piyasada kendine yer bulan ve oldukça rağbet gören siyah nokta vakumlama aletleri de sorunlu bölgelerin vakumlanarak cildin temizlenmesine yardımcı olmaya çalışır.

Siyah Nokta Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Siyah noktalar tedavi edilirken sorunun ne kadar şiddetli olduğuna bakılır. Bazı durumlarda kişinin kendi başına uygulayacağı yöntemler yeterli olmaz ve siyah nokta lazer tedavisi gerektirebilir. Kişinin evde denediği siyah nokta temizleme işlemleri sorunu çözmüyorsa muhakkak bir uzmandan yardım alınmalıdır. Tedavi sırasında problemin derecesine göre tıbbi cilt temizleme ve kimyasal peeling yapılabileceği gibi, meyve asitleri içeren özel losyonlar ve salisilik asit içeren nemlendiriciler de kullanılabilir. Tedavi boyunca kullanılan siyah nokta kremi siyah noktaların tekrarlamamasını sağlayacak özel bileşenler içerir.

Siyah nokta peeling işlemi ile büyük ölçüde azaltılabilir. Peeling, cilt yüzeyinde biriken ölü tabakanın giderilmesine yardımcı olur. Kişinin evde uygulayacağı basit peeling işleminin yeterli olmaması halinde, uzman eşliğinde yapılması gereken kimyasal peeling devreye girer. Kimyasal peeling işleminde hedef, cilt yüzeyindeki ölü tabakanın giderilerek alttaki sağlıklı dokunun yüzeye çıkmasını sağlamaktır. Siyah nokta tedavisinde öncelikle cilt fazla yağ ve kirden arındırılır. Sonrasında gözeneklerin açılmasına yardımcı olacak ve siyah noktaların kolayca temizlenmesini sağlayacak ürünler cilde uygulanır.

Siyah Nokta Nasıl Sıkılır?

Birçok kişi kötü bir görünüme neden olan siyah noktalardan kurtulmak için bilinçsizce cilde zarar veren yollara başvurur. Siyah nokta sıkma işlemi steril bir ortamda doğru gereçlerle yapılmadığı taktirde var olan sorunun artmasından başka bir işe yaramayacaktır. Tırnaklar yerine siyah nokta temizleme aleti gibi soruna özel gereçlerin kullanılması cilt yüzeyinde çukur ve benzeri izlerin kalmasını engelleyecektir.

Sıkma işlemi, zorunlu olmadıkça kimi uzmanlar tarafından tavsiye edilmez. Yine de bu yola başvurulacaksa siyah nokta izleri gibi problemlerin yaşanmaması için sıkmadan önce cilt yağ ve kirden arındırılmalı, eldiven kullanılmalı ve siyah noktaların kolayca çıkabilmesi için birkaç dakikalık buhar banyosu yapılmalıdır.

Siyah nokta çıkarmak için özel olarak geliştirilen birtakım ürünler kullanıcıların işini kolaylaştıracaktır. Bunlardan biri olan siyah nokta cımbızı kolaylıkla sterilizasyonu sağlanabilen bir gereç olduğundan enfeksiyonların önüne geçecektir. Siyah nokta sıkılırken cilde fazla basınç uygulamamak ve cilt dokusunu ezmemek gerekir.

Ev İmkanlarıyla Siyah Nokta Çözümü

Evde bulunan malzemelerle siyah noktalardan kurtulmak mümkün olabilir. Doğal ürünlerle siyah nokta için maske tarifleri birçok kişinin sıklıkla uyguladığı yöntemler arasında yer alır. Seçilecek malzemenin arındırıcı ve cilt sıkılaştırıcı özelliği olmalıdır. Gözenek sıkılaştırıcı özelliğiyle bilinen ve birçok maskenin vazgeçilmezleri arasında yer alan limon da bunlardan biridir. Siyah nokta limon ve bal karışımı bir maske ile azaltılabilir. Limon kir ve yağ tabakasını çözerken, bal antiseptik özelliğiyle cildin temizlenmesini sağlayacaktır.

Siyah nokta karbonat kullanımıyla da giderilebilir. Yapımı son derece basit olan karbonat maskesi gözenekleri tıkayan kiri ve fazla yağı ciltten uzaklaştırır. Karbonatı cilde tutunmasını sağlayacak bir kıvama gelecek şekilde suyla karıştırmak yeterlidir. Siyah noktaların yoğunluğuna göre bu maskenin haftada bir iki kez yapılması yeterli olacaktır. Görüldüğü üzere, şiddetli olmayan durumlarda siyah nokta bitkisel ürünlerle kolaylıkla temizlenebilir.

Siyah Nokta Temizleme Yöntemleri

Siyah noktaların cilt üzerindeki yoğunluğuna göre tercih edilecek birçok tedavi süreci vardır. Bitkisel malzemelerle hazırlanan siyah nokta kürü gibi doğal seçenekler, cildini kimyasal malzemelerle yormak istemeyenler için iyi bir tercihtir.

Siyah nokta elma sirkesi gibi malzemelerle temizlenebilse de bu işlem sonrasında cildi muhakkak güneşten korumak gerekir. Suyla seyreltilen elma sirkesi sorunlu bölgelere uygulanır, bir süre bekletildikten sonra cilt bol suyla temizlenir.

İlginç gelse de siyah nokta diş macunu kullanılarak da temizlenebilir. Burada önemli olan nokta beyazlatma özelliğine sahip, jel yapıdaki bir ürün tercihinde bulunmaktır. Öncesinde ciltte hassasiyet testi yapmak ise kesinlikle atlanmamalıdır. Temiz ve kuru cilde, sorunun olduğu bölgelere macun sürülür ve kuruması beklenir, ardından bol suyla temizlenir. Genellikle siyah nokta hapı olarak adlandırılan kimi ilaçların ise kesinlikle doktor kontrolünde kullanılması gerekir.

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 600.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
İlginizi Çekebilir
Kumpir Kaç Kalori? Diyette Yenir Mi, Kilo Aldırır Mı? Tarifi
Kumpir Kaç Kalori? Diyette Yenir Mi, Kilo Aldırır Mı?

Fırınlanmış Patates: Kumpir Kaç Kalori? Ortaköy'deki sıra sıra kumpircilerin arasında bir gezintiye çıkıyoruz! Patatesten bir…

Sevgililer Gününe Özel 20 Romantik Akşam Yemeği Tarifi
Sevgililer Gününe Özel 20 Romantik Akşam Yemeği Tarifi

Hızla yükselen 14 Şubat çanları, kalplerimizi pır pır etmeye başlıyor. Her ne kadar sevgi sadece…

İstanbul Romantik Akşam Yemeği Mekanları Tarifi
İstanbul Romantik Akşam Yemeği Mekanları

İstanbul'un En Romantik Restoranları Şöyle arada bir dışarıda yemek isteyip de öylesine değil de gerçekten…

Elmalı Tarifler: Kurabiyeden Turtaya 41 Çeşit Tarifi
Elmalı Tarifler: Kurabiyeden Turtaya 41 Çeşit

Ülkemizde dört mevsim yetişen her mevsimde de ayrı güzel olan bir meyve var ki o…

Tavuk But Tarifleri: Yumuşacık 25 Pratik Yemek Tarifi
Tavuk But Tarifleri: Yumuşacık 25 Pratik Yemek

Tavuklu yemeklerde, tavuğun but kısmını tavuk göğsü kadar sık ve severek kullanıyoruz. Göğüs etine göre…

Dünyanın En Zehirli 14 Bitkisi Tarifi
Dünyanın En Zehirli 14 Bitkisi

Aman Dikkat: Zehirli Bitkiler Listesi (Resimli) Üzerinde yaşadığımız bu topraklar 9 binden fazla bitkiye ev…

Şeftali Kaç Kalori? Besin Değerleri, Diyette Yenir Mi? Tarifi
Şeftali Kaç Kalori? Besin Değerleri, Diyette Yenir Mi?

Şeftali Diyette Yenir Mi? Zayıflatır Mı? Şeftali Kalori Değerleri Tarihi milattan önce 6000 yıl kadar…

Yarasa Çorbası: Koronavirüsün Gerçek Nedeni Mi? Tarifi
Yarasa Çorbası: Koronavirüsün Gerçek Nedeni Mi?

Dünya Salgına Neden Olan Bu Çorbayı Konuşuyor! Yarasa çorbası, 2020 yılının ilk aylarından itibaren tüm…

Mercimek Köftesi Kaç Kalori? Besin Değeri – Düşük Kalorili 5 Fit Tarif Tarifi
Mercimek Köftesi Kaç Kalori? Besin Değeri – Düşük Kalorili 5 Fit Tarif

Kırmızı Mercimeğin En Keyifli Hali! Mercimek Köftesi Kaç Kalori? Mercimek köftesi, Türk mutfağının lezzetli yiyeceklerinden…

Sevgililer Günü Romantik Hediye Fikirleri Tarifi
Sevgililer Günü Romantik Hediye Fikirleri

Sevgililer Günü Hediyeleri: Kadın ve Erkeklere Özel Sevgililer Günü, 1800’lü yıllardan bu yana çiftlerin birbirlerine…

Sevgililer Gününde Gidilebilecek 12 Şık Restoran Tarifi
Sevgililer Gününde Gidilebilecek 12 Şık Restoran

Sevgililer Gününde İstanbul'da Nereye Gidilir? 14 Şubat Sevgililer Günü sevgilinize romantik bir akşam yemeğiyle sürpriz…

Akdeniz Yemekleri: Harika Lezzette 25 Tarif Tarifi
Akdeniz Yemekleri: Harika Lezzette 25 Tarif

Salataları, mezeleri, leziz yemekleri ve zeytinyağlıları ile bilinen bir mutfak, Akdeniz yemekleri listesi! Listede Akdeniz…

Tarifler Geri
Videolar Geri