Uyku Getiren Şeyler: Yiyecek, İçecek ve Bitkiler

2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 (2 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Uyku Getiren Şeyler: Yiyecek, İçecek ve Bitkiler Tarifi

Uyku Problemine Karşı Mışıl Mışıl Uyutan İpuçları

Uyku hayatın her yönünü etkiler. İşe geç kalmamak için veya erken gitmek için herkes çok çaba sarf eder. Sonuçta uykusuzluk durumu ortaya çıkar. Bu nedenle birçok kişi uyku haplarına yönelir ve uyku getiren hormon dengelerini ayarlamaya çalışır. Ancak bu doğru bir çözüm değildir. Çünkü vücudunuzu sağlıklı uykuya kavuşturacak bol miktarda şifalı yiyecek ve içecek bulunmaktadır.

Bu nedenle yazıda daha rahat ve sağlıklı şekilde uyumanızı sağlayacak şifa veren bitkileri, içecekleri, yiyecekleri ve yapılması gereken şeyleri bulabilirsiniz. Uyku sorunundan kurtulmak, uyku getiren yöntemler hakkında fikir sahibi olmak için aşağıdaki bilgilere göz atabilir ve uzmanların önerdiği faydalı bilgileri okuyabilirsiniz.

uyku getiren yiyecekler

Uyku Getiren Yiyecekler

1) Kiraz

Kiraz, uyku döngüsünü düzenleyen ve uyku kalitesini arttıran yüksek seviyeli melatonine sahiptir. Bu, Avrupa Gıda Dergisi’nde yayınlanan araştırmaya göre daha hızlı uykuya dalmanıza olanak sağlar. Kiraz uyku getiren yiyecekler içinde önemlidir ve her mevsim tüketilmesi önerilir.

2) Muz

Muz potasyum ve magnezyum ile yüklüdür. Bu bileşenler egzersiz yaptıktan sonra kaslarınızı yeniden yakıt olarak tüketmez. Magnezyum ayrıca doğal bir uyku yardımcısı görevi görür.

3) Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesinin ılık bir kabı sizi rahatça yatıştırır: Yulaf gibi tam tahıllar, vücudunuzun serotonin (iyi hormon) ve melatonin (uyku hormonu) yapmak için kullandığı amino asit triptofandan daha zengindir. Yulaf ezmesi ruh halinizi iyileştirir, beyni ve bedeni rahatlatır. Bu atıştırmalık sabit uyku döngüleri oluşturabilir ve koruyabilir.

4) Yapraklı Sebzeler

Ispanak, İsviçreli pazı, lahana ve bunun gibi yeşillikler; melatonini artırmaya ve sirkadiyen ritminizi yolda tutmaya yardımcı olabilecek kalsiyumun yanı sıra, uykuya neden olan magnezyumun sağlıklı bir dozunu sağlar.

5) Omega 3 İçeren Balıklar

Somon, uskumru ve diğer yağlı balıklar uykunuza yardımcı magnezyum ve omega 3 yağ asitleri içerir. Sadece ne tür balık yediğinize dikkat edin. Bazı balıklar sürdürülebilir bir şekilde yetiştirilemez veya avlanamaz ve sağlığınız için kötü olabilir.

6) Ananas

Ananas meyvesi kanınızda melatonin düzeylerini arttırır ve bu melatoninin antioksidan kapasitesini yükselterek sağlıklı şekilde uykuya geçmenize yarar.

7) Tahıllar

Mısır gevreği gibi tahıllar içerdiği karbonhidrat triptofan ile beyne daha fazla yarar sağlar, bu yüzden karbonhidratlı yemekler sorunsuz uyumanızı sağlar. Mısır gevreğinin üzerine biraz süt gezdirin ve öyle tüketin.

8) Ceviz

Cevizler, serotonin ve melatonin yapımına yardımcı olan doğal olarak zengin bir triptofan kaynağı olan uyku artırıcı amino asittir. Aslında cevizler, Nutrition Journal’da yayınlanan araştırmaya göre, kanınızda melatonin konsantrasyonlarını artırdıkları için daha hızlı uykuya dalmanıza yardımcı olabilecek kendi melatonin kaynaklarını içerir.

9) Kabak Çekirdeği

Kabak çekirdeği sadece mevsimlik bir atıştırmalık olmamalıdır. Elinizde kabak çekirdeği yok mu? Ayçiçeği tohumu veya keten tohumu deneyin.

 uyku getiren içecekler

Uyku Getiren İçecekler

1) Vişne Suyu

Uyumaya yardımcı olması için her gece yatmadan yaklaşık bir saat önce bir fincan vişne suyu yarım fincan içilir. Yukarıdaki protokolü takip etmek istiyorsanız vişne suyunu günde iki fincan, sabahları ve yatmadan önce için.

2) Papatya-Lavanta Çayı

Lavanta ve papatya, uykusuzluk veya uyku zorlukları için sık sık önerilen bir ilaçtır. Orta Çağlardan beri bir gevşetici olarak kullanılmış ve beynin ağrılarını erittiği söylenmektedir. Çoğu insanın farkında olmadığı şey,uyku getiren çaylar arasında sadece aroma terapisi ile sınırlı olmamasıdır. Lavanta, hafif bir yatıştırıcı olarak bilinir ve uyuşukluğu teşvik ettiği gösterilmiştir, aynı zamanda uyku kalitesini artırdığı da kanıtlanmıştır. Aslında, araştırmacılar derin uyku olarak da bilinen yavaş dalga uykusunu arttırdığını bulmuşlardır.

Derin uyku, bellek konsolidasyonu ve işlenmesi için gerekli olduğundan sağlık açısından kritik öneme sahiptir. Büyüme hormonu ayrıca derin uykuda salgılanır ve bu da hücre reprodüksiyonunu, büyümesini ve hücre yenilenmesini düzenlemeye yardımcı olur.

3) Sıcak Süt

Sıcak içecekler de rahatlatan doğal bir yatıştırıcı niteliğe sahiptir. Sıcak sütün uykudan önceki psikolojik etkisini mutlaka test edin. Uyku şansınızı arttırmak istiyorsanız omega-3’lerin dozunu almak için uyku getiren içecekler arasında önemli bir yere sahip olan kenevir sütünü içmeyi de deneyin.

4) Limonlu Balsamik Çayı

Bir bardak limonlu balsamik çayının tadını çıkarın. Kaliteli bir hazır çay poşeti satın alabilir veya bir çorba kaşığı taze limonlu bal mumu yaprağı üzerine yaklaşık 6 kaşık sıcak su dökebilir ve 15 dakika boyunca kaynatabilirsiniz.

5) Hindistan Cevizi Suyu

Doğal bir gıda pazarına gidebilir ve Hindistan cevizi suyunuz için taze bir Hindistan cevizi kesebilir veya kaliteli, doğal hazır ambalajlı Hindistan cevizi suyu kullanabilirsiniz.

uyku getiren bitkiler

Uyku Getiren Bitkiler

1) Kasımpatı

Kasımpatı harika bir hava temizleyicisi işlevi görür ve uyku getiren bitkiler arasında en bilinen bitkilerden biridir.

2) Lavanta

Eğer doğal ilaçların bir hayranıysanız ve uyku getiren ilaçlar yerine doğal yollardan şifa bulmak istiyorsanız çok yönlü lavanta bitkisi (lavendula) hakkında zaten bilgi sahibi olabilirsiniz. Rahatlamanıza ve iyi bir gece uykusuna girmenize yardımcı olmak için lavanta özleri ve yağları satın alabilirsiniz.

3) Flamingo Zambak

Yaprak dökmeyen flamingo zambak (Anthurium andraeanum) hem güzel bir bitki hem de etkili bir hava temizleyicidir. Flamingo zambak doğrudan güneş ışığından uzak tutulmalı ve tutarlı bir oda sıcaklığında muhafaza edilmelidir.

Dikkat edilecek tek şey; flamingo zambak, toksinleri havadan uzaklaştırmada etkili bulunmuşken, ev
sahipleri bunu küçük çocuklardan ve evcil hayvanlardan uzak tutmalıdır. Yeşillik, cildinizle temas ettiğinde tahrişe neden olabilen düşük seviyelerde kalsiyum oksalat içerir.

4) Altın Pothos

Altın pothos ucuzdur ve bakımı kolaydır. Bilim adamları, altın pothosun havalandırılmamış bir odada bile benzen ve karbon monoksiti parçacıklarından temizleyebildiğini buldular. Bu, saksı bitkilerinin soğuğa karşı hassas olan ya da başka bir şekilde yatak odalarında geceleri etkili bir şekilde havalandırmadan uyuyanlar için gerçek bir çözüm olabileceğini göstermektedir.

uyku getiren

Uyku Getiren Tavsiyeler

1) Ilık Duş

Şüphesiz, uyku getiren taktikler hakkında düşünüyorsanız ılık bir duş almayı denemeniz gerekir. Ilık bir duş, vücudunuzu rahatlatarak zararlı toksinlerden temizler ve uykuya hazır hale gelmenize yardımcı olur. Bu nedenle çabuk uyku getiren şeyler arasında ilk sırada ılık bir duş vardır.

2) Sakin Müzikler

Radyodan uyku getiren müzikler dinleyin. Uykuya geçişi hızlandıran yavaş tempolu müziklerin etkisi uzmanlar tarafından önerilmektedir. Unutmayın ki uyku getiren sesler en az yiyecek ve içecekler kadar önemlidir.

3) Masaj

Vücudunuzun ideal uykuya geçişini hızlandırmak için yaptırılan küçük bir masajın büyük faydası vardır. Sırt bölgesine yapılabilecek veya yüze uygulanabilecek bir masaj, sizi rahatlatarak kesintisiz bir uykuya hazırlar.

4) Yatak odanızı ve yatağınızı ayarlayın

Uyku ortamı için odanızın ideal ısıda ve karanlıkta olması önemlidir. Çok sıcak ve çok soğuk bir oda yerine ideal ısının 20 derece olması gerekir. Odanızı bu şekilde ayarlayabilirsiniz. Ayrıca odanın karanlığı da iyi bir uyku açısından önemlidir. Yine rahat bir yatak da kesinlikle gereklidir. Bu, sert olmayan daha iyi bir yatak ya da yastık üzerinde uyuma anlamına gelir.

5) Göz Bandı

Uykunuzun sağlıklı olması için göz bandı kullanabilirsiniz. Göz bandı uyku ortamını destekler ve karanlığa adapte olmanıza yardımcı olur.

6) Meditasyon

Vücudunuz ve beyniniz uyku vakti olduğuna dair bir sinyale gereksinim duyar, bu nedenle her gece kendi kişisel kapatma anahtarınız gibi hareket eden bir dizi rahatlatıcı eylem geliştirin. Yatağın içinde yapılabilecek bir meditasyon uyku kalitesini arttırmaktadır.

İyi uykular…

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Uyku Getiren Şeyler: Yiyecek, İçecek ve Bitkiler 04.06.2018 tarihinde yayınladı.