Babalar Günü Ne Zaman, Hangi Gün? 2023

Babalar Günü Ne Zaman, Hangi Gün? 2023 Tarifi

Bu Yıl Babalar Günü Ayın Kaçında?

Babalar Günü, babaların sevgisini ve çabasını takdir etmek için güzel bir fırsattır. Babalar Günü’nde pek çok insan babasını hatırlar ve ona hediyeler alır. Birçok insan Babalar Günü ayın kaçında diye merak eder. Babalar Günü tarihi her ülkede farklılık gösterse de coşkusu ve bıraktığı etki her yerde aynıdır. Genellikle bütün ülkelerde bu özel gün, babalara hediye vermeyi ve çeşitli etkinlikleri içerir.

Peki, Babalar Günü ne zaman Türkiye hangi ayda ve tarihte kutlar? Birçok kişinin merak ettiği ve hediye almak için sabırsızlandığı Babalar Günü ile ilgili sorulara yanıt bulabileceğiniz bu yazımızda, tarihçesi ve tarihi hakkında da bilgiler elde edebileceksiniz.

Babalar Günü ne zaman 2023 yılında hangi güne denk geliyor? Bu yıl babalar günü 18 Haziran 2023 Pazar günü kutlanacak.

İlginizi çekebilir: Anneler Günü Ne Zaman, Hangi Gün?

babalar günü hangi gün

Babalar Günü Ne Zaman, Hangi Gün? 2023

Çoğu kişininBabalar Günü ne zaman ayın kaçında diye internette arama yaptığı bu özel gün için doğru tarih, haziran ayının üçüncü pazar günüdür. Pek çok ülkede Babalar Günü ne zaman hangi gün kutlanacak diye tatlı bir telaşa neden olan özel gün, çoğu ülkede 18 Haziran 2023 Pazar günü kutlanır. Babalar Günü hangi tarihte diyenler için bu tarih unutulmamalıdır ve hediye almak isteyenler hediyelerini bu tarihe göre ayarlamalıdır.

Bu özel gün yaklaşmaya başladığında Babalar Günü hangi gün kutlanır ve mükemmel hediye nereden bulunur soruları herkesin kafasını kurcalamaya başlar. Babalar Günü için seçim yapabileceğiniz bir süreye sahipseniz güzel bir hediye fikri ile babanıza muhteşem bir sürpriz yapabilirsiniz.

Babanızla bu özel günü ilgi duyduğu bir etkinliği yaparak geçirebilir ya da ona sevdiği yemeği yaparak şık bir masa hazırlayabilirsiniz. 18 Haziran Pazar günü kutlanan Babalar Günü, yaz ayına denk geldiği için babanızla bir piknik organizasyonu düzenleyebilir veya güzel bir yürüyüşe çıkabilirsiniz.

Babalar Günü kutlamak için aslında belirli bir tarihe ihtiyaç yoktur; ancak yine de bu özel günde değeri hiçbir şeyle ölçülemeyen ve bizi her koşulda seven babaları mutlu etmek isteriz. Her ne olursa olsun yanımızda olan ve hayatımıza daima anlam katan babaların Babalar Günü kutlu olsun.

İlginizi çekebilir: Anneler Gününe Özel En İyi Hediye Önerileri

Babalar Günü İlanı Nasıl Oldu, Ortaya Çıktı?

Babalar Günü tarihçesi pek çok kişi tarafından merak edilir. Bu özel gün, tarihte iki kadının girişimi ile kutlanmıştır.

ABD tarihinde dramatik bir maden kazasında yüzlerce kişi hayatını kaybetmiştir ve bu kaybın ardından 5 Temmuz 1908’de Batı Virginia’nın Fairmont kentinde ilk Babalar Günü töreni gerçekleşmiştir.

Grace Golden Clayton, tüm babaları ve ölen kişileri onurlandırmak için bir ayin önermiştir. Başka ülkelerden bu özel günü ilham alan kadınlar olsa da fazla kişiye ulaşmamıştır ve tanıtılamamıştır.

Babalar Günü için bir diğer kutlama ise, ABD’nin Washington eyaletinde 19 Haziran 1910 tarihinde görülmüştür. Bu güne ilham veren adam iç savaş gazisi olan ve altı çocuğunu tek başına büyüten bir babadır.

Amerikan iç savaş gazisinin kızı Sonora Smart Dodd, babaların da bir günü olması gerektiğini düşünerek çalışmalar başlatmıştır. Çünkü Dodd’un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğuna birden bakıp büyütmüştür.

Dodd Babalar Günü için babasının doğum günü olan 5 Haziran tarihini önermiştir ancak çalışmalar bu tarihe yetişemeyince kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir. O dönemin ABD başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklese de 19 Haziran tarihini resmi Babalar Günü ilan etmemiştir.

1966’da başkan Lyndon Johnson, bu özel günün haziran ayının üçüncü pazar günü kutlanması için bir yasal emir imzalamıştır. Başkan Richard Nixon, 1972’de Babalar Günü’nü resmi olarak kabul etmiştir. Böylece her yıl kutlanmaya başlanmıştır. Babalar Günü, İspanya ve Portekiz gibi katolik ülkelerde 19 Mart Aziz Joseph dini bayramında kutlanırken, Türkiye ve ABD gibi birçok ülkede ise haziran ayının üçüncü pazar gününe denk gelen tarihte kutlanmaktadır.

İlginizi çekebilir: Anneler Günü Mesajları: Resimli, Duygusal

babalar günü hangi gün

Babalar Günü Hediyesi Ne Olabilir?

Babalar Günü sözleri, mesajları elbette babaları mutlu etmek için çok güzeldir ama kutlamalar hediyeyle taçlandırılırsa anılar daha unutulmaz kılınır. Benim babam klasiklerden şaşmaz diyenlerdenseniz Babalar Günü cüzdan, ayakkabı, saat hediyesi almak için en doğru gündür.

Kravat, çorap, gömlek gibi klasik hediyelerden sıkılanlardansanız Babalar Günü ağaç bağışı yapmak alternatif ve çok anlamlı bir armağan fikri olarak değerlendirilebilir. Babalar Günü hediyesi olarak eğer müziğe yeteneğiniz varsa özel bir Babalar Günü şarkısı yapabilirsiniz.

Babalar Günü babası olmayanlar için buruk geçebilen bir gündür… Hem babanızı sevindirmek hem de onlarla sevgi bağı kurmak için kimsesiz çocuklar yurtlarına babanız adına bağışta bulanabilir ya da hediyeler gönderebilirsiniz.

Babalar Günü duygusal mesajlar ile kutlandı, babaya güzel bir hediye de verildi ama daha fazlasını yapmak istiyorum çünkü babamı çok seviyorum diyorsanız harika bir önerimiz var! Babalar Günü için özel yemek tariflerini sitemizde bulabilir, babanız için harika bir sofra donatabilirsiniz!

İlginizi çekebilir: Babalar Günü Hediyeleri: Özel El Yapımı Hediye Fikirleri

babalar günü ne zamandır

Babalar Günü Her Sene Aynı Gün Mü?

Babalar Günü ne zaman kutlanacak, her yıl aynı gün müdür diye merak ediyor olabilirsiniz. Babalar günü her yıl aynı güne denk gelmez. Örneğin Babalar Günü ne zaman 2024 yılı için sorusunun cevabı 16 Haziran iken, Babalar günü ne zaman 2025 yılı için sorusunun cevabı 15 Haziran’dır.

Türkiye’deki Babalar Günü Ne Zaman?

Babalar Günü, dünya genelinde yayılmış ve birçok ülkede benimsenmiştir. Türkiye de bu ülkelerden biridir. Türkiye’de Babalar Günü, ilk kez 1981 yılında kutlanmaya başlamıştır. Her yıl Haziran ayının üçüncü Pazar günü Babalar Günü olarak kutlanmaktadır.

babalar günü ne zaman

Anneler Günü Şiirleri: Kısa ve Anlamlı

Babalar Gününe Özel Kısa, Duygusal Şiirler

Babalar Günü İçin El Yapımı Hediye Fikirleri

Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli

Babalar Günü Mesajları: Resimli, Kısa, Duygusal

--

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Babalar Günü Pastası Tarifi

Babalar Günü Pastası

8-10 kişilik, 30dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Babalar Günü Böreği Tarifi

Babalar Günü Böreği

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Babalar Günü Pastası Tarifi

Babalar Günü Pastası Tarifi

8-10 kişilik, 30dk Hazırlık, Pişirme yok
Babalar Günü Pastası Tarifi

Babalar Günü Pastası Tarifi

8-10 kişilik, 25dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Babalar Günü Kek Pasta Tarifi

Babalar Günü Kek Pasta

6-8 kişilik, 20dk Hazırlık, 50dk Pişirme
Günlerden Kısır Günü Tarifi

Günlerden Kısır Günü

8-10 kişilik, 10dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Ev Yapımı Babalar Günü Pastası Tarifi

Ev Yapımı Babalar Günü Pastası

6-8 kişilik, 35dk Hazırlık, 40dk Pişirme
Kar Çiçeği Babalar Günü Pastası Tarifi

Kar Çiçeği Babalar Günü Pastası

8-10 kişilik, 20dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Pratik Pamuk Babalar Günü Pastası Tarifi

Pratik Pamuk Babalar Günü Pastası

2-4 kişilik, 25dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Türk Kahvesi Faydaları: Her Gün İçmek Neye İyi Gelir? Tarifi
Türk Kahvesi Faydaları: Her Gün İçmek Neye İyi Gelir?

Türk Kahvesinin Sizi Şaşırtacak Faydaları Türk kahvesi, kahve çekirdeklerinin öğütülmesi ve kavrulması ile elde edilen…

En İyi Bulaşık Makinesi Marka ve Modelleri Tarifi
En İyi Bulaşık Makinesi Marka ve Modelleri

Üstün Performanslı En İyi Bulaşık Makineleri Bulaşık makinesi, hem sudan hem enerjiden tasarruf etmenizi sağlayan…

Ütünün Altı Nasıl Temizlenir? En Kolay 7 Yöntem Tarifi
Ütünün Altı Nasıl Temizlenir? En Kolay 7 Yöntem

Altı Yanmış Ütü Nasıl Temizlenir? Ütünün altı nasıl temizlenir sorusu en çok ütü ile samimi…

Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli Tarifi
Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli

Resimli En Güzel Babalar Günü Sözleri Babalar günü sadece ülkemizde değil, tüm dünya ülkelerinde heyecanla…

Babalar Günü Şiirleri: Kısa, Resimli, Duygusal Şiirler Tarifi
Babalar Günü Şiirleri: Kısa, Resimli, Duygusal Şiirler

Resimli, En Güzel Babalar Günü Şiirleri Duygu ve düşünceleri en zarif şekilde ifade etmek için…

Babalar Günü Hediyeleri: Özel El Yapımı Hediye Fikirleri Tarifi
Babalar Günü Hediyeleri: Özel El Yapımı Hediye Fikirleri

Babalar Günü Hediyeleri: Pratik ve Ucuz Sürprizler Her sene Haziran ayının 3. Pazar gününe denk…

Babalar Günü Pastaları: Şık Sunumlu 20 Tarif Tarifi
Babalar Günü Pastaları: Şık Sunumlu 20 Tarif

Haziran ayının en coşkulu günlerinden biri, kesinlikle babalar günü. Babalarımıza olan sevgiyi ve saygıyı göstermenin…

Babalar Günü Tatlıları: Tam Not Alan 20 Tarif Tarifi
Babalar Günü Tatlıları: Tam Not Alan 20 Tarif

Babalar günü telaşı yavaş yavaş başladı. Ne hediye almalı? En sevdiği tatlıyı evde mi yapmalı,…

Babalar Günü Yemekleri: En Özel 20 Tarif Tarifi
Babalar Günü Yemekleri: En Özel 20 Tarif

Haziran ayında takvimler çok değerli bir günü işaret ediyor; babalar günü! Kutlamaktan çok mutlu olduğumuz,…

2023 Mayıs Ayının 30 Popüler Tarifi
2023 Mayıs Ayının 30 Popüler Tarifi

Mayıs ayını geride bırakıyoruz... Bu güzel ayı tamamlarken de her ayın son günü olduğu gibi…

Türk Kahvesi Faydaları: Her Gün İçmek Neye İyi Gelir? Tarifi
Türk Kahvesi Faydaları: Her Gün İçmek Neye İyi Gelir?

Türk Kahvesinin Sizi Şaşırtacak Faydaları Türk kahvesi, kahve çekirdeklerinin öğütülmesi ve kavrulması ile elde edilen…

En İyi Bulaşık Makinesi Marka ve Modelleri Tarifi
En İyi Bulaşık Makinesi Marka ve Modelleri

Üstün Performanslı En İyi Bulaşık Makineleri Bulaşık makinesi, hem sudan hem enerjiden tasarruf etmenizi sağlayan…

Ütünün Altı Nasıl Temizlenir? En Kolay 7 Yöntem Tarifi
Ütünün Altı Nasıl Temizlenir? En Kolay 7 Yöntem

Altı Yanmış Ütü Nasıl Temizlenir? Ütünün altı nasıl temizlenir sorusu en çok ütü ile samimi…

Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli Tarifi
Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli

Resimli En Güzel Babalar Günü Sözleri Babalar günü sadece ülkemizde değil, tüm dünya ülkelerinde heyecanla…

Babalar Günü Şiirleri: Kısa, Resimli, Duygusal Şiirler Tarifi
Babalar Günü Şiirleri: Kısa, Resimli, Duygusal Şiirler

Resimli, En Güzel Babalar Günü Şiirleri Duygu ve düşünceleri en zarif şekilde ifade etmek için…

Babalar Günü Hediyeleri: Özel El Yapımı Hediye Fikirleri Tarifi
Babalar Günü Hediyeleri: Özel El Yapımı Hediye Fikirleri

Babalar Günü Hediyeleri: Pratik ve Ucuz Sürprizler Her sene Haziran ayının 3. Pazar gününe denk…

Babalar Günü Ne Zaman, Hangi Gün? 2023 Tarifi
Babalar Günü Ne Zaman, Hangi Gün? 2023

Bu Yıl Babalar Günü Ayın Kaçında? Babalar Günü, babaların sevgisini ve çabasını takdir etmek için…

Babalar Günü Mesajları: Resimli, Kısa, Duygusal Tarifi
Babalar Günü Mesajları: Resimli, Kısa, Duygusal

Resimli En Güzel Babalar Günü Mesajları Baba, bizi her fırsatta sarıp sarmalayan ve manevî olarak…

Tarifler Geri
Videolar Geri