Babalar Günü Ne Zaman, Hangi Gün? 2024

Babalar Günü Ne Zaman, Hangi Gün? 2024 Tarifi

Bu Yıl Babalar Günü Ayın Kaçında?

Babalar Günü, babaların sevgisini ve çabasını takdir etmek için güzel bir fırsattır. Babalar Günü’nde pek çok insan babasını hatırlar ve ona hediyeler alır. Birçok insan Babalar Günü ayın kaçında diye merak eder. Babalar Günü tarihi her ülkede farklılık gösterse de coşkusu ve bıraktığı etki her yerde aynıdır. Genellikle bütün ülkelerde bu özel gün, babalara hediye vermeyi ve çeşitli etkinlikleri içerir.

Peki, Babalar Günü ne zaman Türkiye hangi ayda ve tarihte kutlar? Birçok kişinin merak ettiği ve hediye almak için sabırsızlandığı Babalar Günü ile ilgili sorulara yanıt bulabileceğiniz bu yazımızda, tarihçesi ve tarihi hakkında da bilgiler elde edebileceksiniz.

Babalar Günü ne zaman 2024 yılında hangi güne denk geliyor? Bu yıl babalar günü 16 Haziran 2024 Pazar günü kutlanacak.

İlginizi çekebilir: Anneler Günü Ne Zaman, Hangi Gün?

babalar günü hangi gün

Babalar Günü Ne Zaman, Hangi Gün? 2024

Çoğu kişinin Babalar Günü ne zaman ayın kaçında diye internette arama yaptığı bu özel gün için doğru tarih, haziran ayının üçüncü pazar günüdür. Pek çok ülkede Babalar Günü ne zaman hangi gün kutlanacak diye tatlı bir telaşa neden olan özel gün, çoğu ülkede 16 Haziran 2024 Pazar günü kutlanır. Babalar Günü hangi tarihte diyenler için bu tarih unutulmamalıdır ve hediye almak isteyenler hediyelerini bu tarihe göre ayarlamalıdır.

Babanızla bu özel günü ilgi duyduğu bir etkinliği yaparak geçirebilir ya da ona sevdiği yemeği yaparak şık bir masa hazırlayabilirsiniz. 16 Haziran 2024 Pazar günü kutlanan Babalar Günü, yaz ayına denk geldiği için babanızla bir piknik organizasyonu düzenleyebilir veya güzel bir yürüyüşe çıkabilirsiniz.

Babalar Günü kutlamak için aslında belirli bir tarihe ihtiyaç yoktur; ancak yine de bu özel günde değeri hiçbir şeyle ölçülemeyen ve bizi her koşulda seven babaları mutlu etmek isteriz. Her ne olursa olsun yanımızda olan ve hayatımıza daima anlam katan babaların Babalar Günü kutlu olsun.

İlginizi çekebilir: Anneler Günü Hediyeleri: Anneye Özel En İyi Fikirler

Babalar Günü İlanı Nasıl Oldu, Ortaya Çıktı?

Babalar Günü tarihçesi pek çok kişi tarafından merak edilir. Bu özel gün, tarihte iki kadının girişimi ile kutlanmıştır.

ABD tarihinde dramatik bir maden kazasında yüzlerce kişi hayatını kaybetmiştir ve bu kaybın ardından 5 Temmuz 1908’de Batı Virginia’nın Fairmont kentinde ilk Babalar Günü töreni gerçekleşmiştir.

Grace Golden Clayton, tüm babaları ve ölen kişileri onurlandırmak için bir tören önermiştir. Başka ülkelerden bu özel günü ilham alan kadınlar olsa da fazla kişiye ulaşmamıştır ve tanıtılamamıştır.

Babalar Günü için bir diğer kutlama ise, ABD’nin Washington eyaletinde 19 Haziran 1910 tarihinde görülmüştür. Bu güne ilham veren adam iç savaş gazisi olan ve altı çocuğunu tek başına büyüten bir babadır.

Amerikan iç savaş gazisinin kızı Sonora Smart Dodd, babaların da bir günü olması gerektiğini düşünerek çalışmalar başlatmıştır. Çünkü Dodd’un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğuna birden bakıp büyütmüştür.

Dodd Babalar Günü için babasının doğum günü olan 5 Haziran tarihini önermiştir; ancak çalışmalar bu tarihe yetişemeyince kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir. O dönemin ABD başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklese de 19 Haziran tarihini resmi Babalar Günü ilan etmemiştir.

1966’da başkan Lyndon Johnson, bu özel günün haziran ayının üçüncü pazar günü kutlanması için bir yasal emir imzalamıştır. Başkan Richard Nixon, 1972’de Babalar Günü’nü resmi olarak kabul etmiştir. Böylece her yıl kutlanmaya başlanmıştır. Babalar Günü, İspanya ve Portekiz gibi katolik ülkelerde 19 Mart Aziz Joseph dini bayramında kutlanırken, Türkiye ve ABD gibi birçok ülkede ise haziran ayının üçüncü pazar gününe denk gelen tarihte kutlanmaktadır.

İlginizi çekebilir: Anneler Günü Mesajları: Resimli, Kısa, Duygusal

babalar günü hangi gün

Babalar Günü Hediyesi Ne Olabilir?

Babalar Günü sözleri, mesajları elbette babaları mutlu etmek için çok güzeldir ama kutlamalar hediyeyle taçlandırılırsa anılar daha unutulmaz kılınır. Benim babam klasiklerden şaşmaz diyenlerdenseniz Babalar Günü cüzdan, ayakkabı, saat hediyesi almak için en doğru gündür.

Kravat, çorap, gömlek gibi klasik hediyelerden sıkılanlardansanız Babalar Günü ağaç bağışı yapmak alternatif ve çok anlamlı bir armağan fikri olarak değerlendirilebilir. Babalar Günü hediyesi olarak eğer müziğe yeteneğiniz varsa özel bir Babalar Günü şarkısı yapabilirsiniz.

Babanız hayatta değilse hem babanızı anmak hem de onlarla sevgi bağı kurmak için kimsesiz çocuklar yurtlarına babanız adına bağışta bulanabilir ya da hediyeler gönderebilirsiniz. Babanız adına, sahipsiz, yardıma muhtaç patili canlarımız için de bağışlar yapabilir, mamalar alabilirsiniz.

Babalar Günü duygusal mesajlar ile kutlandı, babaya güzel bir hediye de verildi ama daha fazlasını yapmak istiyorum; çünkü babamı çok seviyorum diyorsanız harika bir önerimiz var! Babalar Günü için özel yemek tariflerini sitemizde bulabilir, babanız için harika bir sofra donatabilirsiniz!

İlginizi çekebilir: Babalar Günü Yemekleri: En Özel 20 Tarif

İlginizi çekebilir: Babalar Günü Hediyeleri: Özel El Yapımı Hediye Fikirleri

babalar günü ne zamandır

Babalar Günü Her Sene Aynı Gün Mü?

Babalar Günü ne zaman kutlanacak, her yıl aynı gün müdür diye merak ediyor olabilirsiniz. Babalar günü her yıl aynı güne denk gelmez. Örneğin Babalar Günü ne zaman 2025 yılı için sorusunun cevabı 15 Haziran iken, Babalar günü ne zaman 2026 yılı için sorusunun cevabı 21 Haziran’dır.

Türkiye’deki Babalar Günü Ne Zaman?

Babalar Günü, dünya genelinde yayılmış ve birçok ülkede benimsenmiştir. Türkiye de bu ülkelerden biridir. Türkiye’de Babalar Günü, ilk kez 1981 yılında kutlanmaya başlamıştır. Her yıl Haziran ayının üçüncü Pazar günü Babalar Günü olarak kutlanmaktadır.

babalar günü ne zaman

Anneler Günü Şiirleri: Resimli, Kısa, Anlamlı

Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli

Babalar Günü Mesajları: Resimli, Kısa, Duygusal

Babalar Günü Şiirleri: Kısa, Resimli, Duygusal Şiirler

Babalar Günü Hediyeleri: Özel El Yapımı Hediye Fikirleri

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Babalar Günü Pastası Tarifi

Babalar Günü Pastası

8-10 kişilik, 30dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Babalar Günü Böreği Tarifi

Babalar Günü Böreği

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Babalar Günü Kek Pasta Tarifi

Babalar Günü Kek Pasta

6-8 kişilik, 20dk Hazırlık, 50dk Pişirme
Babalar Günü Pastası Tarifi

Babalar Günü Pastası Tarifi

8-10 kişilik, 30dk Hazırlık, Pişirme yok
Babalar Günü Pastası Tarifi

Babalar Günü Pastası Tarifi

8-10 kişilik, 25dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Ev Yapımı Babalar Günü Pastası Tarifi

Ev Yapımı Babalar Günü Pastası

6-8 kişilik, 35dk Hazırlık, 40dk Pişirme
Kar Çiçeği Babalar Günü Pastası Tarifi

Kar Çiçeği Babalar Günü Pastası

8-10 kişilik, 20dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Pratik Pamuk Babalar Günü Pastası Tarifi

Pratik Pamuk Babalar Günü Pastası

2-4 kişilik, 25dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler Tarifi
Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler

Supplementler Besin Takviyeleri Sporcuların beslenme programında sıkça adı geçen supplementler, bir tür gıda takviyesidir. Sporun…

Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır?

Askorbik Asit (C Vitamini) Vitaminler, insan sağlığı için oldukça önemlidir. Sağlıklı yaşamın temellerini oluşturan vitaminler…

Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi
Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi

Diyanetten Kurban Keserken Okunacak Dualar İslam aleminin hasretle beklediği Kurban Bayramı yaklaşırken kurban kesme ibadetini…

Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez? Tarifi
Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez?

Kurban Eti Nasıl Pay Edilir? Diyanet Açıkladı! Kurban eti dağıtımı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan…

Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi Tarifi
Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi

Kurban Kesimi Nasıl Olmalı? Diyanet Açıkladı Allah için ibadet eden, kurban kesmeye niyetlenen ve kurban…

Rüyada Kurban Eti Görmek, Dağıtmak, Yemek Ne Anlama Gelir? Tarifi
Rüyada Kurban Eti Görmek, Dağıtmak, Yemek Ne Anlama Gelir?

Rüyada Kurban Eti Görmek Neyi İfade Eder? Rüyalarda görülen nesneler ve eylemler, uyanınca akıllarda soru…

İstiridye Mantarı Tarifleri: Et Lezzetinde 20 Yemek Tarifi
İstiridye Mantarı Tarifleri: Et Lezzetinde 20 Yemek

4 köşesinde ayrı lezzet bahçelerini barındıran cennet ülkemizde istiridye mantarına sonbahar aylarında sık sık rastlayabilirsiniz.…

Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler Tarifi
Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler

Supplementler Besin Takviyeleri Sporcuların beslenme programında sıkça adı geçen supplementler, bir tür gıda takviyesidir. Sporun…

Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır?

Askorbik Asit (C Vitamini) Vitaminler, insan sağlığı için oldukça önemlidir. Sağlıklı yaşamın temellerini oluşturan vitaminler…

Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi
Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi

Diyanetten Kurban Keserken Okunacak Dualar İslam aleminin hasretle beklediği Kurban Bayramı yaklaşırken kurban kesme ibadetini…

Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez? Tarifi
Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez?

Kurban Eti Nasıl Pay Edilir? Diyanet Açıkladı! Kurban eti dağıtımı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan…

Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi Tarifi
Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi

Kurban Kesimi Nasıl Olmalı? Diyanet Açıkladı Allah için ibadet eden, kurban kesmeye niyetlenen ve kurban…

Kurban Bayramı Tatlıları: Şık ve Leziz 20 Tarif Tarifi
Kurban Bayramı Tatlıları: Şık ve Leziz 20 Tarif

Bayramlar tüm senenin kaçamak yaptığımız en şahane günleri! Hele bir de kurban bayramında yenen kavurmalar…

Kıyma Kaç Kalori? Dana, Kuzu, Yağlı, Yağsız Kıyma Kalori, Besin Değeri Tarifi
Kıyma Kaç Kalori? Dana, Kuzu, Yağlı, Yağsız Kıyma Kalori, Besin Değeri

Anadolu Yemeklerinin Lezzeti: Kıyma Kaç Kalori? Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların etlerinden elde edilen kıyma, yemekleri…

Et Kaç Kalori? Kırmızı Et Besin Değerleri Tarifi
Et Kaç Kalori? Kırmızı Et Besin Değerleri

Pişirme Çeşitlerine Göre Hangi Et Kaç Kalori? Kırmızı et kalori değerinin yanı sıra bolca protein…

Kurban Eti ile Yapılan En İyi Yemek Tarifleri Tarifi
Kurban Eti ile Yapılan En İyi Yemek Tarifleri

Kurban bayramı ve devamındaki birkaç hafta şüphesiz etli ve kıymalı yemeklerin en çok rağbet gördüğü…

Hangi Köfte Kaç Kalori? Besin Değerleri Tarifi
Hangi Köfte Kaç Kalori? Besin Değerleri

Çeşitlerine Köfte Kalori Değerleri Köfte, mutfak kültürümüzde oldukça önemli bir yere sahiptir. Hem pratik bir…

Et Kavurma Kaç Kalori? Kurban, Dana, Kuzu, Sac, Çoban Tarifi
Et Kavurma Kaç Kalori? Kurban, Dana, Kuzu, Sac, Çoban

Kurban Eti Kavurması Kalori ve Besin Değerleri Kurban Bayramı, Müslümanlar için Allah'a yakınlaşmak ve ihtiyaç…

Tarifler Geri
Videolar Geri