Anneler Günü Ne Zaman, Hangi Gün? 2024

Anneler Günü Ne Zaman, Hangi Gün? 2024 Tarifi

Anneler Günü Hangi Güne Denk Geliyor?

Pek çok kişinin merakla beklediği anneler günü, çok yakın zamanda kutlanacak. Bu günü özenle ve unutulmaz şekilde kutlamak isteyenler, şimdiden telaşa başladı bile. Annelerin gönlünü sevindiren, gözlerini dolduran ve duygulandıran anneler günü için hem satıcılar hem de eşler ve çocuklar bir hediye arayışında.

Peki, anneler günü ne zaman? Annelerin en özel günlerinden biri olan anneler günü ayın kaçında kutlanacak? Birçok kişinin merak ettiği bu soruyu sizler için en özenli halde yanıtladık. Üstelik bu günün hikayesini henüz bilmeyenler için de kısa bir not ekledik.

2024 yılında Anneler Günü ne zaman? Her yıl mayıs ayının 2. pazar günü kutlanan anneler günü bu yıl 12 Mayıs 2024 Pazar tarihine denk gelmektedir.

Tarif için: Nefis Anne Köftesi Tarifi (Videolu)

Anneler Günü Ne Zaman? 2024

2024 yılı içinde anneler günü hangi gün diye merak ediyorsanız sizlere anneler günü programınızı hazırlamanız için net tarihi açıklıyoruz. Anneler günü hangi tarihte diyenler için 12 Mayıs 2024 Pazar tarihi unutulmamalıdır.

Mayıs ayının 2. pazar gününe denk gelen anneler günü, pek çok evde tatlı telaşla kutlanacak. Anneler günü ne zaman kutlanır diye merak edenler annesini sevindirmek için mayıs ayının 2. pazar gününe denk gelen 12 Mayıs 2024 tarihini değerlendirebilir. Eğer anneniz için bu günü özel kılmak istiyorsanız şimdiden hazırlıklara başlayıp onu sevindirecek detaylar hazırlayabilirsiniz.

Anneler günü sabahında onu yormamak adına kahvaltıyı siz hazırlayıp onu uyandırabilirsiniz. Annenizi ne kadar çok sevdiğini ve sadece bu tarihte değil her zaman seveceğinizi dile getirebilirsiniz. Takvimler 12 Mayıs 2024 Pazar gününü gösterdiğinde, hemen hemen pek çok evde anneler günü sevgiyle kutlanacak ve bundan sonra en güzel haliyle hatırlanacak. Annesi yanında olanların ve asla akıllardan çıkmayacakların, anneler gününü kutlarız.

Tarif için: Anne Sütlacı Tarifi (Videolu)

Anne Sütlacı Tarifi (Videolu)

Anneler Günü Hikayesi ve Ortaya Çıkışı

Anneler gününün tarihte yer alan 2 farklı öyküsü vardır. Bunlardan biri mitoloji kaynaklıdır bir diğeri de 1900’lü yıllardan günümüze kadar gelmiştir:

1. Hikaye

Anneler gününün ilk çıkış hikayesi aslında mitolojik dönemlere kadar uzanır. Rhea, pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olarak kabul edilir. Bu kutsal anneyi anmak ve hatırlamak için her sene mayıs ayı geldiğinde bir bahar şenliği düzenlenir. Bu bahar şenliği o dönemlerde Mayıs ayının ortalarına denk geldiği için; günümüzde de aynı dönemde kutlanır.

Antik Yunan halkı için önemli olan bu şenlik, anne olarak kabul edilen Rhea adına düzenlenmekteydi. Dönemler değişti ve artık anneler gününün çok farklı bir hikayesi akıllarda kaldı.

Tarif için: Anne Kurabiyesi Nasıl Yapılır? (Videolu)

Anne Kurabiyesi Nasıl Yapılır? (Videolu)

2. Hikaye

Türkiye’de 1955 yılından günümüze kadar büyük bir sevinçle kutlanan anneler günü, Anna Jarvis tarafından pek çok ülkeye aşılanan özel bir gündür. Philadelphia’da yaşayan Anna Jarvis adında bir genç kız sayesinde bu özel gün, günümüzde de kutlanıyor.

Anna Jarvis, anne ve babasını 3 sene arayla kaybeden duygusal ve hırslı bir kızdır. Annesinin vefatına alışamayan Anna Jarvis, annesinin her sene anılması için bir şeyler yapmak ister. Annesiyle daha çok zaman geçirmek isteyen; ancak yeterince vakit ayırmadığını düşünen Anna Jarvis; annesine olan vefa borcunu çok özel şekilde yerine getirmek için harekete geçer.

Bunalımlı halinden çıkıp annesi için adımlar atan Jarvis, mayıs ayının 2. pazar gününe denk gelen günde yani annesinin vefat ettiği tarihte annesini özel bir törenle anar. Tüm anne ve çocukları etkilemek için emin adımlar atan Jarvis, anneleri hayatta olan çocuklara nasihatler vermek için diyar diyar dolaşır. Tüm anne ve çocukların arasındaki bağın güçlenmesi için annesini andığı günün resmi bir gün olması için çalışır.

Amacı için tüm siyasi ve resmi kişileri devreye sokmak ister ve uzun bir çaba sonucunda her sene Mayıs ayı geldiğinde, 2. pazar gününde anneleri anmak ve mutlu etmek için bir kutlama gerçekleştirir.

Dönemin belediye başkanı, Anna Jarvis’in bu fikrini çok beğenir ve anneleri onurlandıran bu özel günün her kesime yayılması için bir haber yaptırır. Anneler günü fikrini Amerika Birleşik Devletleri Kongresi kabul eder. 1908 yılında ilk defa anneler günü kutlanır ve bu seneden sonra bir gelenek haline gelir. Annelerin fedakarlığını ve masumiyetini temsil eden beyaz karanfiller, anneler gününde yüzlerce anneye takdim edilir.

Tarif için: Susamlı Anne Keki (Videolu)

Susamlı Anne Keki (Videolu)

Peki, sonrası?

Gelişen teknoloji ve değişen zaman nedeniyle annesini anmak için çaba gösteren Anna Jarvis’in bu amacı ticari gelir niyetli kişiler tarafından kullanılmaya başlar. Ticari amaç güden pek çok dükkan, anneler günü için hediye alınmasını ve hediyelerin para karşılığında satılmasını yaygınlaştırdı.

Anna Jarvis, beyaz karanfillerin çocuklara satılmamasını; ücretsiz şekilde verilmesini dile getirdi. Fakat çiçek satıcıları bu dileğini görmezden geldi. Annesi için canla başla özel bir gün olarak belirlediği anneler gününü, bir satış günü olarak gören ve bu duruma üzülen Anna Jarvis, çiçekleri satan firmalara dava açarak onlarla mücadele etti.

Anna Jarvis’i çileden çıkaran son hareket ise bir çiçek firmasının, satılan çiçeklerden kâr almasını teklif ettiği anda geldi. Jarvis artık bu durum için çok üzülüyordu. Günden güne kendini yorgun ve bitkin hissediyordu. Son günlerini Pennsylvania’da bir akıl hastanesinde geçiren Anna Jarvis, 24 Kasım 1948’de hayata gözlerini yumdu ve geriye onun annesi için mücadelesi ve anneler günü kaldı.

Ülkemizde de anneler günü kutlanmaktadır. Bu önemli tarihte neler yapılabilir diyenler için kısa bir hatırlatma notu alalım:

Annesi vefat etmiş kişiler, annelerini kabristanda ziyaret ederek vefalı bir davranış sergileyebilir. Bu önemli günde onların ruhlarına dokunmak, manevi açıdan önemli olacaktır. Ayrı şehirlerde yaşayan aileler ve anneler, birbirine simgesel bir hediye gönderebilir. Sevgi dolu sözcüklerle geçen telefon konuşması da yine gönülleri bir araya getirecektir.

Aile yemeği için bir araya gelip güzel gün daha da anlamlı yaşanabilir. Anneler gününü kutlamak için, bu özel günü hatırlamak için annenizi geziye ya da yemeğe çıkararak kendisini özel hissetmesini sağlayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Anne Keki (Sütsüz Yoğurtlu) (Videolu)

Anne Keki (Sütsüz Yoğurtlu) (Videolu)

Anneler Günü Şiirleri: Resimli, Kısa, Anlamlı

Anneler Günü Mesajları: Resimli, Kısa, Duygusal

Anneler Günü Yemekleri: Pratik ve Leziz 20 Tarif

Anneler Günü Hediyeleri: Anneye Özel En İyi Fikirler

En İyisini Sadece Annelerin Yapabileceği 20 Muhteşem Lezzet

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Anneler Günü Poğaçası Tarifi

Anneler Günü Poğaçası

6-8 kişilik, 25dk Hazırlık, 35dk Pişirme
Anneler Günü Pastası Tarifi

Anneler Günü Pastası

10-12 kişilik, 1 saat Hazırlık, Pişirme yok
Anneler Günü Pastası Tarifi

Anneler Günü Pastası

4-6 kişilik, 35dk Hazırlık, 35dk Pişirme
Anneler Günü Keki Tarifi

Anneler Günü Keki

8-10 kişilik, 30dk Hazırlık, 40dk Pişirme
Anneler Günü Pastası Tarifi

Anneler Günü Pastası

6-8 kişilik, 20dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Anneler Günü Pastası Tarifi

Anneler Günü Pastası

6-8 kişilik, 40dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Anneler Günü Pastası Tarifi

Anneler Günü Pastası

12-14 kişilik, 30dk Hazırlık, 40dk Pişirme
Anneler Günü Pastası Tarifi

Anneler Günü Pastası

6-8 kişilik, 20dk Hazırlık, 5dk Pişirme
L Karnitin Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları, Zararları, Kullanımı Tarifi
L Karnitin Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları, Zararları, Kullanımı

 L Karnitin: Yağ Yakan ve Enerji Veren Amino Asit Spor salonlarında zaman geçirenler, yağ yakmak…

D3 Vitamini Nedir, Ne İşe Yarar? Eksikliği Belirtileri, Faydaları Tarifi
D3 Vitamini Nedir, Ne İşe Yarar? Eksikliği Belirtileri, Faydaları

D3 Vitamini (Kolekalsiferol) D vitamini, insan sağlığı için kritik bir rol oynayan ve birçok önemli…

B6 Vitamini Nedir? Ne İşe Yarar? Nelerde Var? Eksikliği Belirtileri Tarifi
B6 Vitamini Nedir? Ne İşe Yarar? Nelerde Var? Eksikliği Belirtileri

B6 Vitamini (Piridoksin) B6 vitamini (piridoksin) bir B vitamin kompleksinin parçasıdır ve insan sağlığı için…

Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir? Tarifi
Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir?

Chia Tohumu: Sağlıklı Beslenme Trendi Süper Gıda! Chia tohumu, "Salvia hispanica" adlı bitkinin tohumlarından elde…

Madımak Otu Nedir? Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir? Tarifi
Madımak Otu Nedir? Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir?

Madımak: Anadolu'nun Binbir Şifalı Tarla Bitkisi! Madımak otu, Orta Anadolu mutfağında yaygın bir kullanıma sahip olan…

2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Kaç Gün Tatil? Tarifi
2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Kaç Gün Tatil?

2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Her sene büyük bir heyecanla beklenen ramazan ayı,…

L Karnitin Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları, Zararları, Kullanımı Tarifi
L Karnitin Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları, Zararları, Kullanımı

 L Karnitin: Yağ Yakan ve Enerji Veren Amino Asit Spor salonlarında zaman geçirenler, yağ yakmak…

D3 Vitamini Nedir, Ne İşe Yarar? Eksikliği Belirtileri, Faydaları Tarifi
D3 Vitamini Nedir, Ne İşe Yarar? Eksikliği Belirtileri, Faydaları

D3 Vitamini (Kolekalsiferol) D vitamini, insan sağlığı için kritik bir rol oynayan ve birçok önemli…

B6 Vitamini Nedir? Ne İşe Yarar? Nelerde Var? Eksikliği Belirtileri Tarifi
B6 Vitamini Nedir? Ne İşe Yarar? Nelerde Var? Eksikliği Belirtileri

B6 Vitamini (Piridoksin) B6 vitamini (piridoksin) bir B vitamin kompleksinin parçasıdır ve insan sağlığı için…

1 Saat Yürüyüş Kaç Kalori Yakar? Zayıflatır Mı? Faydaları Nelerdir? Tarifi
1 Saat Yürüyüş Kaç Kalori Yakar? Zayıflatır Mı? Faydaları Nelerdir?

1 Saat Yürüyerek Kaç Kalori Harcarım? Dünya Sağlık Örgütü (WHO), 2018 verilerine göre dünya nüfusunun…

Bayram Tatlıları: En İyi, Resimli ve Videolu Tarifler Tarifi
Bayram Tatlıları: En İyi, Resimli ve Videolu Tarifler

Bayramın neşesini ve birlikteliğini en leziz bayram tatlıları ile taçlandırmaya hazır mısınız? Bayram paylaştıkça güzel…

Pek Food’tan Pek İyi Ramazan Tarifleri Tarifi
Pek Food’tan Pek İyi Ramazan Tarifleri

Pek Food pratik ve çeşitli ürünleriyle sofralarınızı renklendirmeye geliyor! Yenilikçi çözümleri sayesinde dakikalar içinde pişirilmeye…

Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir? Tarifi
Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir?

Chia Tohumu: Sağlıklı Beslenme Trendi Süper Gıda! Chia tohumu, "Salvia hispanica" adlı bitkinin tohumlarından elde…

Yoğurtlu Çorba Tarifleri: Lezzet Garantili 30 Çeşit Tarifi
Yoğurtlu Çorba Tarifleri: Lezzet Garantili 30 Çeşit

Nefis Yemek Tarifleri mutfağından, en beğenilen yoğurtlu çorba tarifleri huzurlarınızda! Ana malzemesi yoğurt olan ve…

Madımak Otu Nedir? Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir? Tarifi
Madımak Otu Nedir? Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir?

Madımak: Anadolu'nun Binbir Şifalı Tarla Bitkisi! Madımak otu, Orta Anadolu mutfağında yaygın bir kullanıma sahip olan…

2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Kaç Gün Tatil? Tarifi
2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Kaç Gün Tatil?

2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Her sene büyük bir heyecanla beklenen ramazan ayı,…

2024 Ramazan ve Ramazan Bayramı Kaç Gün Sürecek? Tarifi
2024 Ramazan ve Ramazan Bayramı Kaç Gün Sürecek?

Bu Yıl Ramazanda Kaç Gün Oruç Tutacağız? Her sene hasretle beklenen 11 ayın sultanı ramazan…

En İyi Nespresso Kahve Makineleri, Kullanımı ve Temizliği Tarifi
En İyi Nespresso Kahve Makineleri, Kullanımı ve Temizliği

Nespresso Kahve Makinesi İncelemeleri Nespresso kahve makineleri, kahve tutkunlarının favori seçimlerinden biridir ve evde, ofiste…

Tarifler Geri
Videolar Geri