Organik Bal Sirkesi Faydaları, Yapılışı ve Kullanımı

(3 oy, puan: 5,00)
Organik Bal Sirkesi Faydaları, Yapılışı ve Kullanımı Tarifi

Faydalarını Öğrenince Bir An Önce Kullanmak İsteyeceksiniz

Halk arasında çok bilinmeyen bal sirkesi şifalı bir sirke türüdür. Diğer sirke çeşitlerinden daha farklı özelliklere sahiptir. Bu ayrıcalığı ile vücudun temizlenmesine, beynin daha iyi çalışmasına, sinir ve sindirim sisteminin sağlıklı olmasına yardımcı olur.

Bal sirkesi özellikle beyin için çok faydalıdır; aynı zamanda mide ve bağırsakların temizlenmesine de yardım eder. İstediğiniz zaman her yerde kolayca bulamayacağınız bir gıda ürünü olduğu için evinizde kendiniz yapmayı tercih edebilirsiniz.

bal sirke karışımı

Bal Sirkesi Nedir?

Pek çok faydası bulunan bal sirkesi, doğal süzme balın fermente edilmesi ve bir süre bekletilmesi yöntemiyle elde edilen şifalı bir üründür. Ona bal likörü demek de doğru bir tanımlama olur. Yapım aşaması zor olmamakla birlikte bekleme süresi uzun olduğu için biraz zaman alır.

Doğal baldan yapılması, hijyenik şartlarda hazırlanması ve bekletilmesi önemlidir. Arıcılık sektöründe polenli bal sirkesi olarak adlandırılan türü sıkılıkla kullanılır. Fakat bu tür sirkenin, besin maddesi olarak kullanılması uygun olmaz. Sadece arıcılık malzemesi olarak değerlendirilir.

Gıda takviyesi ya da ürün olarak kullanılacak bal sirkesinin kestane ya da çiçek balı gibi bal çeşitlerinden organik olarak üretilmesi gerekir. Yumuşak bir tadı olan sirkenin rengi de berraktır. Sirkenin tüm çeşitleri faydalıdır; ancak baldan yapılanı ise daha özel faydalar sunan bir sirke çeşididir.

bal kaşığı

Bal Sirkesi Nasıl Yapılır?

Evinizde kolayca bal sirkesi hazırlayabilir, hijyenik şartlar altında ve doğal ürünlerle yapacağınız bal sirkenizi kullanım önerilerine uygun olarak tüketebilirsiniz. En basit şekliyle bal sirkesi yapımı şöyledir:

Kaynamış suyun içine öngörülen miktarda doğal bal eklenir. Daha kolay mayalanmasını sağlamak için taze sıkılmış meyve suyu, karışımın içine ilave edilir. Bunlara bir dilim ekmek içi eklenerek üzeri temiz bir tülbent ile örtülür. 15 gün kadar beklemeye bırakılır. Bu süre sonunda ekmek, sirkenin içinden alınır ve oluşan köpükler temizlenir. Bundan sonra ışık almayan bir ortamda bir ay boyunca bekletilir.

Bal sirkesinin yapımı için farklı tarifler bulunur. Bal sirkesi Feridun Kunak tarifi ise daha farklı malzemeleri içerir. Bu tarif, 3 su bardağı bal, 1 tutam meyan kökü, 1 fincan patates suyu, 1 fincan elma suyu, 1 çay bardağı sirke, 1 tatlı kaşığı tuz ve 4 litre su ile sirke hazırlanır. Bu malzemelerle hazırlanan bal sirkesi Feridun Kunak tarafından mide dostu olarak tavsiye edilir. Evde yapacağınız sirkenizi, cam kavanozda hazırlamanız ve muhafaza etmeniz daha iyi bir seçim olacaktır.

bal kavanozu

Bal Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

“Bal sirkesi ne işe yarar” diye düşünüyorsanız, şifa kaynağı olan sirkenin faydalarını aşağıdaki maddeleri okuyarak öğrenebilirsiniz:

 • Beyin ve sinir sistemi için birçok fayda sağlar.
 • Mide, bağırsaklar ve sindirim sistemi üzerinde olumlu etkiler gösterir. Mide kramplarının geçmesi için etkilidir.
 • Cildi tazeleme yani gençleştirme özelliği vardır.
 • Alerjik rinit (saman-bahar nezlesi) gibi mevsim alerjilerine iyi gelir.
 • Zayıflamaya, kilo kaybına katkı sağlar.
 • Damarları açar ve kan dolaşımını düzenler.
 • Boğaz ağrılarını geçirir. Buğu olarak uygulandığında ses kısıklığına iyi gelir. Biraz bal sirkesi sıcak suyun içine konup buharı solunursa, sinüslerin açılmasına katkı sağlar.
 • İyi bir dezenfektandır. Temizlik yaparken kullanabilirsiniz.
 • Vücutta biriken fazla tuzun atılmasına yardım ederek yüksek tansiyonu düzenler. Bal sirke limon karışımı da tansiyon düşürmede yardımcı olabilir.
 • Bal sirkesi bünyesinde bulunan B1, B2 vitaminleri ve doğal asitler yüksek kolesterolü düşürmeye katkı sağlar.
 • Vücut direncini artırarak soğuk algınlığı ve öksürüğe karşı faydalı olur. Bal sirkesi buğusu, bronşite iyi gelir ve boğazın yumuşamasına yardımcı olur.
 • Varis tedavisinde etkili olduğu konusunda görüşler vardır.

minik bal kavanozu

Bal Sirkesi Nasıl Kullanılır?

Üzüm ya da elma sirkesine oranla daha yumuşak ve tatlı bir lezzeti olan bal sirkesi, içeriğindeki vitamin ve asitler ile şifa sunar. Normal bir bal sirke karışımı bile faydalı olurken bal sirkesinin kendisini kullanmak çok daha etkili olur.

Tatlımsı lezzeti nedeniyle suyla karıştırmadan da içebilirsiniz. Şifasını tam olarak almanız için aç karnına tüketmeye özen göstermelisiniz. Üst solum yolları hastalıklarına karşı buğu olarak kullanmanız tavsiye edilir.

Evde hazırlanan ve normal sirke kullanılan turşuların, salamuraların yapımında da kullanabileceğiniz bir üründür. Tüm sirke çeşitleri ve bal sirkesi, çok şifalı olmakla beraber tek başına sağlık sunan gıdalar değildir. Dikkatli olarak kullanılması gerekir.

Sirkeler antibakteriyel ve besin değeri zengin gıda ürünleridir. Fakat asidik özellik taşırlar. Bu nedenle fazla oranda kullanımı zararlı olabilir. Mide sorunlarınız varsa doktorunuza danışarak kullanmanızda fayda vardır. Evinizde hazırlayacağınız bal sirkesi, katkı maddesi içermeyeceğinden daha sağlıklı olacaktır.

ahşap bal kaşığı

Bal Sirkesi Zayıflatır Mı?

Hareketsiz yaşam ve hazır gıdalar, insanların kilo almasına ve şişmanlama sorunu yaşamasına yol açar. Bu durum kilolu insanları, kolay kilo verme yolları bulmaya yönlendirir. Sirke ile zayıflamaya çalışanların sayısı oldukça çoktur. Kilo vermek için uygulanan yöntemlerden bir tanesi de bal elma sirkesi ve ılık su karışımıdır. Elma sirkesi ve bal karışımının zayıflatıcı etkisi olduğu bilinir. Çünkü bu karışım kolesterol düşürücü etkiye sahiptir. Yağ yakım işlemini hızlandırarak kilo vermeye katkı sağlar. Kabızlığa karşı da faydalı olan bal elma sirkesi ve ılık su karışımı, bağırsakların düzgün biçimde çalışmasına yardımcı olur.

Sindirim sırasında vücut, sirke asidi üreterek yiyeceklerin sindirilmesini sağlar. Metabolizmanın hızlanması ve sindirimin kolaylaşması için sirke asidi içeren elma sirkesini takviye olarak kullanmak ise kilo vermeye yardımcı olur. Bir bardak ılık suyun içine 1 ya da 2 tatlı kaşığı elma sirkesi katarak ve bunu bir tatlı kaşığı bal ile tatlandırarak sabahları aç karnına içebilirsiniz.

Uzun yıllardan beri uygulanan bal sirke su karışımı ile kilo verme formülünü kullanmak için midenizde sağlık sorununun bulunmaması gerekir. Böyle bir durumunuz varsa önce doktorunuza danışmalısınız. Fazla kilolarınızı vermeniz için bu formül tek başına yeterli olmaz. Uygun bir diyet programı ve sportif aktivitelere ek olarak kullanabileceğiniz bir uygulamadır. Elma sirkesi bal ve su karışımını, daha etkili olması için sabah aç karnına, diğer öğünlerde ise yemekten sonra bir fincan olarak tüketebilirsiniz. Sürekli olarak değil de kürler halinde uygulamanız daha doğru olacaktır.

bal kavanozu çeşitleri

Bal Sirkesi Nerede Satılır? Fiyatları Ne Kadar?

Diğer sirke çeşitleri gibi iyi tanınan ve sıklıkla tüketilen bir tür olmaması nedeniyle maalesef her yerde bulunmaz. Sanayide seri olarak üretimi yapılan bir gıda ürünü değildir. Bu ürünü büyük market zincirlerinde nadiren de olsa bulabilirsiniz.

Arıcılık yapan bazı firmalar bal sirkesi üretimi de yaparlar. İnternet üzerinden gıda satışı ya da organik ürün satışı yapan bazı sitelerde karşınıza çıkabilir. Organik köy ürünleri satan pazarlarda da bulmanız mümkündür.

Bal sirkesi piyasada farklı fiyatlarla satılır. 25 TL ile 45 TL arasında değişen fiyatlar ile karşılaşabilirsiniz. Seri üretimi yapılmayan bir gıda ürünü olarak ulaşılabilir fiyatlarla satılır. Her yerde rahatça bulamayacağınız bir sirke olduğu için en akıllı seçim, evinizde sizin yapmanız olacaktır. Yüzde yüz doğal ve katkı maddesi içermeyen bir bal sirkesi yaparak gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Organik Bal Sirkesi Faydaları, Yapılışı ve Kullanımı 16.04.2018 tarihinde yayınladı.