Cilt Mantarı Nedir? Çeşitleri, Belirtileri ve Tedavisi

Rahatsızlık Verici Kaşıntılar İçin Etkili Çözümler

Mantar adı verilen mikroorganizmaların sebep olduğu rahatsızlıklara, mantar ya da mantar enfeksiyonları adı verilir. Mantarlar en yaygın olarak cilt üzerinde etkisini gösterir. Bunun yanı sıra kafa derisi, tırnak, ayak ve kasık bölgesinde de hastalık yapan mantarlar, cildin üst tabakasında enfeksiyon oluşturur. Cildin üzerinde kırmızı daireler oluşturan hastalık, kaşıntılı ya da kaşıntısız olabilir. Mantar enfeksiyonu bulaşıcı bir hastalıktır.

Bu enfeksiyona sahip olan kişi ya da hayvan ile doğrudan cilt teması kurulması sonucu oluşan mantar enfeksiyonunun tedavisi mümkündür. Hafif ya da şiddetli olarak seyreden hastalık, genellikle cildin en dış katmanını etkiler. Bazı nadir durumlarda derinin altına da işleyebilir ve böyle bir durum geliştiğinde çok ciddi hastalıklar oluşabilir.

Bağışıklık sisteminin güçsüzleştiği HIV/AIDS gibi hastalıklarda, mantar enfeksiyonuna yakalanıldığında çok zor iyileşir. 15 yaşından küçük çocuklarda bu hastalığa yakalanma riski oldukça yüksektir. Mantar hastalıklarına yakalanmamak için önlemlerin alınması ve hastalık taşıyan kişilerin eşyalarının kullanılmaması gerekir.

Cilt Mantarı Nedir?

Cilt mantarının oluşum nedenleri çeşitlilik gösterir. Bazı durumlarda mantarın varlığı fark edilemeyecek boyutlardadır. Bazı durumlarda ise kaşıntı, ağrı, kızarıklık ve mantarın oluştuğu alanda sertlik gözlenir. En çok karşılaşılan cilt hastalıklarından biri olan mikroorganizmalar, cilt, ayak parmakları, saç ve tırnak gibi alanlara yerleşerek enfeksiyon oluşturur. Cilt mantarına neden olan Candida albicans (kandidiaz) olarak bilinen bir maya çeşididir.

Hastalık, vücudun kol, bacak, gövde gibi bölümlerinde kırmızı kabarıklık şeklinde ortaya çıkar. Bu kızarıklık ve kabarıklıklar genelde egzama ile karıştırılır. Genellikle uzman doktorlar ilk bakışta ciltte mantar enfeksiyonu oluşumunu hemen anlar.

Çok belirgin bir şekilde kendini göstermeyen durumlarda doktor deri dokusundan örnek alarak teşhis koyabilir. Alınan doku örneği laboratuvarlarda mikroskop altında incelenir ve teşhis edilebilir. Bu yöntem dışında cilt mantarının teşhis edilebildiği başka bir yöntem yoktur.

Cilt Mantarı Çeşitleri Nelerdir?

Cilt mantarı, cilt üzerindeki herhangi bir bölgede pullu, yassı ve kırmızı renkli kaşıntılar ile kendini gösterir. Kızarıklıklar hastalık ilerledikçe cilt üzerinde yama şeklinde genişler. Süreçle birlikte dairesel halkalar şeklini alarak cilt üzerinde yayılmaya başlar. Kurt ya da solucan şeklini alan halkalar rahatsız edici bir görünüme sahiptir. Bir süre sonra cilt mantarı beyaz leke halini alır.

Ciltte görülen mantar çeşitleri:

  • Keriyon Cilt Mantarı: İyileşme sürecinde su toplayan bu mantar çeşidi hayvancılık ile uğraşan kişilerde yaygın olarak rastlanır.
  • Anüler Cilt Mantarı: En sık karşılaşılan mantar çeşidi olan anüler cilt mantar, halkaya benzer bir yapıya sahiptir. Hastalık ilerledikçe halka ortadan başlayarak yayılır. Kırmızı ve kabarık bir şekilde olan mantar çeşidi kaşıntı hissi oluşturur.
  • Tinea Versicolor Cilt Mantarı: Özellikle aşırı terleyen ya da terleme problemi olanlarda sıklıkla görülür. Kol, bel ve bacak bölgesinde kırmızı kabarcıklarla karakterize olan tinea versicolor cilt mantarına, egzersiz yapan kişilerde daha sık görülür.

Cilt Mantarı Neden Olur?

Mantar enfeksiyonuna neden olan mikroorganizmalar, nemli ve sıcak ortamları sever. Ayak, kasık, koltuk altı gibi bölgelerde cilt mantarına daha sık rastlanılır. Uzun süre ayakkabı ile kalmak ya da uzun süre terli bir halde durmak enfeksiyon oluşumunu kolaylaştırır.

Cilt mantarı enfeksiyonuna sahip olan kişilerle temas ya da onların kişisel eşyalarını kullanma cilt mantarına yakalanma riskini arttırır. Ortak havuz, soyunma odaları ve ortak duş alanlarının kirli olması hastalığa yakalanmanın bir diğer nedenidir. Aşırı antibiyotik kullanımı vücut için gerekli olan bakterilerin de ölmesine neden olur. Mantarların çoğalmasını önleyen bu bakterilerin ölümü cilt mantarına yakalanma riskini arttırır.

Aşırı kilolu insanların ciltleri daha katmanlıdır. Bu katmanlar havasız, yüksek nemli ve karanlık olduğu için mantara neden olan mikroorganizmaların çoğalmasını sağlar. Bazı mantarlar şeker ile beslenir.

Diyabet hastalarının idrarında bir miktar şeker bulunur ve bu durum diyabetlilerde mantar enfeksiyonu oluşumunu arttırır. Streoid ilaç ya da kimyasal kullanımı, kemoterapi ilaçları, alerji ilaçları, vitamin yetersizlikleri ve hamilelik gibi durumlarda bağışıklık sistemi yetersizleşir. Vücut direncinin düşmesi ciltte mantar hastalığı oluşumunu destekler.

Cilt Mantarı Belirtileri Nelerdir?

Mantar enfeksiyonlarına karşı cilt bir takım reaksiyonlar gösterir. Hastalığa sahip olan bir hayvandan insandan ya da eşyadan geçen mikroorganizmalar, cildin dış tabakasına hasar verir.

Peki, cilt mantarı kaşıntı yapar mı? Mikroorganizmaların ciltte yarattığı hasar, cilt tarafından kaşıntı olarak karakterize edilir. Cilt mantarının en yaygın belirtisi kaşıntıdır. Bazen bu durum deri üzerinde yaralar oluşuncaya kadar belli olmaz.

Saç derisinde meydana gelen mantar enfeksiyonlarında kaşıntı yaygın olarak görülür. Cildin sadece üst tabakasını etkileyen mantar hastalığı cilt dokusunda kırmızı renkli dairesel döküntüler oluşturur. Pul pul ve halkalar şeklinde cilt zerine yayılan mantar enfeksiyonu, bu bölgelerde giderek büyür. Bazı mantar türlerinde kaşıntı oldukça fazlalaşır ve cilt üzerinde yaralar oluşturur. Bu yaralar kırmızı yumru şeklindedir.

Cilt Mantarı Bulaşıcı Mıdır?

Cilt mantarı bulaşıcı bir hastalıktır. Yüksek oranda nem içeren toplu alanlarda yaşamak mantar oluşumunu arttırdığı gibi bulaşma riski de oluşturur. Mantar hastalığına sahip kişiler, hayvanlar ya da eşyalarla temas halinde olmak da hastalığa yakalanma sebebidir. Bu yüzden hastalığa sahip olanların kişisel eşyalarının kullanılmaması gerekir.

Hijyen kuralları gereği hastalık olsun ya da olmasın havlu, yatak, çarşaf, nevresim, tarak ya da kıyafet gibi kişisel eşyaların kullanımı oldukça tehlikelidir. Bunların yanı sıra makyaj malzemesi, koltuk altı deodorant, krem, diş fırçası, bardak, çatal ve tabaklarının kullanımı da sakıncalıdır.

Spor salonu gibi ortak kullanım alanlarında temiz havlu kullanmadan fitness aletlerinin kullanılmaması hastalığın bulaşmasını engeller. Güreş gibi cilt ile direk temas halindeki sporlar da mantar riskini arttıran bir diğer önemli sebeptir.

Cilt Mantarı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte cilt mantarının tedavisi oldukça kolaydır. Düzenli olarak kullanılan krem, hap veya jeller ile cilt mantarı önlenebilir. Tedavide kullanılan yöntemlerin başında cilt mantarı hapı, cilt mantarı için krem ve cilt mantarı spreyi gelir. En az bir ay boyunca imiazole krem günde iki kez cilde uygulanır ve iyileşme sonrasında 2 hafta daha uygulanması önerilir. 12 yaş altında kullanılması sakıncalı olan terbinafine krem cilt mantarının tedavisinde kullanılan bir diğer cilt mantarı kremi çeşididir.

Bunların dışında cilt mantarı ilacı doktor kontrolünde kullanılır. Cilt mantarı için en etkili ilaç tedavisi ile cilt mantarı çok kısa bir sürede iyileşebilir ancak kişisel temizliğe gereken önem verilmediğinde tekrarlayabilir. Sık sık çorap ve iç çamaşırı değiştirilmesi ve kıyafetlerin yüksek ısıda yıkanması, sık sık duş alınması ve duş sonrası iyice kurulanması iyileşme sürecini hızlandırır. Dar ve sentetik kıyafetler yerine pamuklu ve bol kıyafetler tercih edilmelidir.

Saç derisinde meydana gelen mantar enfeksiyonları için özel olarak tasarlanan cilt mantarı şampuanı ve cilt mantarı için sabun kullanılabilir.

Evde cilt mantarı doğal tedavisi de yapılabilir. Cilt mantarı bitkisel tedavisi için ise çay ağacı yağı, oksijenli su, elma sirkesi, sarımsak yağı ve nim yağı gibi ürünler harici olarak kullanılabilir.

Mantar Enfeksiyonuna İyi Gelen 9 Doğal Tedavi

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Etli Pide Ve Çeşitlerim Tarifi

Etli Pide Ve Çeşitlerim

2-4 kişilik, 30dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Çeşit Çeşit Magnolia Tarifi

Çeşit Çeşit Magnolia

8-10 kişilik, 25dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Çeşit Çeşit Muffin Tarifi

Çeşit Çeşit Muffin

10-12 kişilik, 10dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Çeşit Çeşit Kurabiyelerim Tarifi

Çeşit Çeşit Kurabiyelerim

6-8 kişilik, 35dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Çeşit Çeşit Kış Kurabiyesi Tarifi

Çeşit Çeşit Kış Kurabiyesi

6-8 kişilik, 15dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Bayatlamayan Çeşit Çeşit Kurabiyeler Tarifi

Bayatlamayan Çeşit Çeşit Kurabiyeler

2-4 kişilik, 15dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Kahvaltılık Çeşit Çeşit Poğaça Tarifi

Kahvaltılık Çeşit Çeşit Poğaça

4-6 kişilik, 20dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Tek Hamurdan Çeşit Çeşit Kurabiye Tarifi

Tek Hamurdan Çeşit Çeşit Kurabiye

6-8 kişilik, 30dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Propolis Nedir? Doğal Antibiyotik İlaç! Tarifi
Propolis Nedir? Doğal Antibiyotik İlaç!

Propolis: Doğanın Elinden Mucizevi Antibiyotik! Kış mevsiminin gelmesi ile birlikte vücut direncinde düşme yaşanmaya başlar.…

Süzme Yoğurt Nedir? 8 Faydası, Nasıl Yapılır?
Süzme Yoğurt Nedir? 8 Faydası, Nasıl Yapılır?

Süzme Yoğurt: Yüksek Proteinli Probiyotik! Yoğurt, protein açısından zengin bir süt ürünüdür. Yıllardır sağlık sektöründeki…

Propolisin Sağlığınıza İyi Gelecek 15 Faydası Tarifi
Propolisin Sağlığınıza İyi Gelecek 15 Faydası

Antioksidan Propolis: Güçlü Bağışıklığın Anahtarı! Arılar insanlık ve hayatın devamı için oldukça büyük bir öneme…

Lavanta Suyunun İlk Kez Duyacağınız 10 Faydası Tarifi
Lavanta Suyunun İlk Kez Duyacağınız 10 Faydası

Lavanta Suyu: Doğanın İyileştirici Kozmetiği! Akdeniz ikliminin hoş kokulu bitkilerinden biri olan lavanta suyu, sağlık…

Masterchef’te Sık Kullanılan Yemek Pişirme Teknikleri Tarifi
Masterchef’te Sık Kullanılan Yemek Pişirme Teknikleri

Masterchef'te Yemek Pişirirken Hangi Teknikler Kullanılıyor? Ekranların sevilen yemek yarışması Masterchef, her sene olduğu gibi…

Türkiye’de Pamuk En Çok Nerede Yetişir? Tarifi
Türkiye’de Pamuk En Çok Nerede Yetişir?

Beyaz Altın: Ülkemizde Pamuk Nasıl Yetiştirilir? Türkiye’nin verimli toprakları, pamuk yetiştirmek için oldukça geniş bir…

Propolis Nedir? Doğal Antibiyotik İlaç! Tarifi
Propolis Nedir? Doğal Antibiyotik İlaç!

Propolis: Doğanın Elinden Mucizevi Antibiyotik! Kış mevsiminin gelmesi ile birlikte vücut direncinde düşme yaşanmaya başlar.…

Süzme Yoğurt Nedir? 8 Faydası, Nasıl Yapılır?
Süzme Yoğurt Nedir? 8 Faydası, Nasıl Yapılır?

Süzme Yoğurt: Yüksek Proteinli Probiyotik! Yoğurt, protein açısından zengin bir süt ürünüdür. Yıllardır sağlık sektöründeki…

Propolisin Sağlığınıza İyi Gelecek 15 Faydası Tarifi
Propolisin Sağlığınıza İyi Gelecek 15 Faydası

Antioksidan Propolis: Güçlü Bağışıklığın Anahtarı! Arılar insanlık ve hayatın devamı için oldukça büyük bir öneme…

Lavanta Suyunun İlk Kez Duyacağınız 10 Faydası Tarifi
Lavanta Suyunun İlk Kez Duyacağınız 10 Faydası

Lavanta Suyu: Doğanın İyileştirici Kozmetiği! Akdeniz ikliminin hoş kokulu bitkilerinden biri olan lavanta suyu, sağlık…

Masterchef’te Sık Kullanılan Yemek Pişirme Teknikleri Tarifi
Masterchef’te Sık Kullanılan Yemek Pişirme Teknikleri

Masterchef'te Yemek Pişirirken Hangi Teknikler Kullanılıyor? Ekranların sevilen yemek yarışması Masterchef, her sene olduğu gibi…

Türkiye’de Pamuk En Çok Nerede Yetişir? Tarifi
Türkiye’de Pamuk En Çok Nerede Yetişir?

Beyaz Altın: Ülkemizde Pamuk Nasıl Yetiştirilir? Türkiye’nin verimli toprakları, pamuk yetiştirmek için oldukça geniş bir…

4 Farklı Filtre Kahve Demleme Yöntemi Tarifi
4 Farklı Filtre Kahve Demleme Yöntemi

Evde En İyi Filtre Kahve Nasıl Yapılır? Kahve en sevilen içeceklerden biridir. Kahve çekirdekleri temelde…

Mangonun Az Bilinen 8 Mucizevi Faydası Tarifi
Mangonun Az Bilinen 8 Mucizevi Faydası

Mango: Buda Onun Gölgesinde Meditasyon Yaptı! Tropik bölgelerden mutfaklarımıza kadar ulaşan mangonun heyecan verici ve…

Mide Üşütmesine Ne İyi Gelir? Belirtileri, Evde 10 Çözüm Tarifi
Mide Üşütmesine Ne İyi Gelir? Belirtileri, Evde 10 Çözüm

Mide Üşütmesi Nasıl Geçer? Halk dilinde mide üşütmesi olarak isimlendirilen gastroenterit, bakteri, virüs ve parazitler…

Retinol Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır? Tarifi
Retinol Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Hücre Yenileyen Retinol Cilde Faydaları & Kullanımı Cilt bakımı söz konusu olduğunda, kadın ve erkekler…

Hamilelikte Nane Limon İçilir Mi? Zararlı mı Sağlıklı mı? Tarifi
Hamilelikte Nane Limon İçilir Mi? Zararlı mı Sağlıklı mı?

Hamilelikte Nane Limon İçmek Faydalı mı? Nane ve limon ikilisi, pek çok evin vazgeçilmezi. Her…

Hamilelikte Düşüğe Sebep Olabilecek 9 Yiyecek Tarifi
Hamilelikte Düşüğe Sebep Olabilecek 9 Yiyecek

Hangi Yiyecekler Gebelikte Düşük Riski Oluşturur? Mutfağınızda yer alan yiyeceklerin pek çoğu herkes için faydalı…

Tarifler Geri
Videolar Geri