Dolamaya Ne İyi Gelir? Evde 7 Bitkisel Destek

Dolamaya Ne İyi Gelir? Evde 7 Bitkisel Destek Tarifi

Dolama (Pronişi) Bitkisel Tedavilerle Nasıl Geçer?

Staphylococcus isimli bir bakterinin neden olduğu dolamanın tedavisine erken başlanması oldukça önemlidir. Çünkü ciddi bir rahatsızlık gibi görünmeyen bu sorunun yol açtığı ağrı kişiyi rahatsız eder ve yaşam kalitesini düşürebilir. Bu sebeple dolama belirtileri gözlemliyorsanız öncelikle cildiye doktorunuzla görüşüp muayene olmanız gerekmektedir.

Dolamaya Ne İyi Gelir?

 • Buz Küpü
 • Ilık Su
 • Pirinç Unu ve Keten Tohumu Yağı
 • Limon
 • Zeytinyağı ve Çay Ağacı Yağı
 • Aynısefa
 • Soğan

Peki, dolama olan parmağa ne iyi gelir? Dolama evde tedavi edilebilir mi? Tüm bu soruların yanıtlarını sizler için derledik. Dolamaya dair merak edilen tüm detaylar yazımızın devamında sizi bekliyor.

İlginizi çekebilir: Tırnak Düşmesine İyi Gelen 7 Doğal Tedavi

Sağlıkta en doğru tedavi yöntemleri ve kesin sonuçlar için mutlaka alanında uzman bir doktora başvurunuz. Tavsiyelerimiz hafif şiddetteki rahatsızlıklar için evde geçici bitkisel öneriler içerir. Reçete niteliği taşımaz. Sağlıklı günler dileriz…

dolamaya ne iyi gelir

Dolama Nedir?

Pronişi, bir başka deyişle dolama; tırnak yeme, manikür veya tırnak ucu derisinin travması sonucunda oluşan bir sorundur. El ya da ayak parmaklarında tırnağa yakın epidermis dokusunun enfekte olması şeklinde tanımlanabilir. Bir çeşit apsedir.

Halk arasında parmak iltihabı ismiyle de bilinir. Dolama hastalığı neden olur derseniz en yaygın cevabı enfeksiyondur. Toplumda en sık görülen tırnak enfeksiyonlarından biridir. Staphylococcus isimli bakteri bu soruna neden olur. Dolama parmak bölgesini etkiler. Tırnağın kenarı boyunca gelişen bir enfeksiyon söz konusudur.

Dolamadan en çok etkilenen parmaklar, başparmak ile işaret parmağıdır. Genellikle tırnak bölgesi ve parmak ucunda başlasa da enfeksiyon ilerledikçe şikayetler el ve ayak bölgesine doğru yayılır. Akut ve kronik olmak üzere iki türü bulunur. Akut dolama, sadece tek tırnakta bir kez görülür. Kronik dolama ise tek tırnakta birkaç kez görülebilir. Yani tekrarlar. Parmaktaki iltihap ilerleyip kemiğe kadar ulaşabilir. Dolayısıyla hastalık ilerlemeden müdahale etmek çok önemlidir.

Doktor gerekli görürse ağızdan antibiyotik tedavisi verebilir. Akut parmakta dolama ne kadar sürede geçer sorusunun cevabı değişken olmakla birlikte uygun tedaviyle ortalama 1-2 haftada iyileşme olur denebilir.

Dolamaya Ne İyi Gelir? Evde 7 Bitkisel Tedavi

Dolama, erken fark edilirse evde rahatlıkla tedavi edilebilir. Peki dolamaya ne iyi gelir? Gelin, bu sorunun yanıtını birlikte inceleyelim:

1) Buz Küpü

Dolama için evde ne yapılabilir diye düşünüyor ve acınızı dindirecek hızlı bir çözüm arıyorsanız buzdan faydalanabilirsiniz. Dolama olan parmağa buz küpü uygulamak bu rahatsızlığın yol açtığı şikayetleri önemli ölçüde hafifletir. Bu uygulamayı yapabilmek için; buz küplerini ince bir havluya sarıp dolama olan bölgenin üzerinde bekletin. Bu yöntemi ağrının ve acının şiddetlendiği her an tekrarlayabilirsiniz.

buz

2) Ilık Su

Derin bir kabı ılık su ile doldurup dolama olan parmağı bu suda 15 dakika kadar bekletin. Ardından parmağınızı kuru bir bandaj ile mutlaka sarın. Bu uygulamayı da ağrının ve yanma hissinin arttığı her an yapabilirsiniz. Bu yöntem tıpkı buz küpü yönteminde olduğu gibi dolamanın sebep olduğu acı, yanma ve ağrı şikayetlerini hafifletir.

İsterseniz suyun içerisine bir miktar tuz da ekleyebilirsiniz. Tuz içerdiği mineraller sayesinde söz konusu bölgedeki iltihabın azalmasına yardımcı olacaktır.

ılık su

3) Pirinç Unu ve Keten Tohumu Yağı

Keten tohumu yağıyla pirinç ununu karıştırarak lapa kıvamına getirin. Hazırladığınız bu karışımı dolama olan bölgeye uygulayın. Hepsi bu kadar!

İlginizi çekebilir: Keten Tohumu Yağı Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

keten tohumu yağı

4) Limon

Limon antiseptik ve antienflamatuar özellikleri sayesinde en iyi dolama bitkisel tedavi seçeneklerinden biridir. Limonun bu etkisinden faydalanabilmek için öncelikle limonun içerisine delik açmanız gerekir.

Ardından parmağınızı bu deliğe sokup yaklaşık 10 dakika beklemelisiniz. Bu uygulama ilk başlarda can yakıcı olabilir. Limonun asidik bir meyvedir ve dolama olan bölgede yanma hissine neden olabilir.

İlginizi çekebilir: Limonun Cilde Faydaları, Hiç Duymadığınız 7 Mucizevi Etkisi

limon

5) Zeytinyağı ve Çay Ağacı Yağı

Parmakta dolamaya ne iyi gelir sorusuna cilt dostu zeytinyağı ve çay ağacı yağı da cevaptır. Zeytinyağı ve çay ağacı yağını eşit miktarlarda karıştırın. Dolama olan parmağı bu karışıma sokup 15 dakika kadar bekleyin. Bu yağlar antiseptik özelliği sahiptirler ve dolamadan etkilenen bölgedeki iltihabı kuruturlar.

İlginizi çekebilir: Çay Ağacı Yağı Faydaları Nelerdir?

çay ağacı yağı

6) Aynısefa

Eğer dolama kaynağında mantar varsa aynısefa bitkisinden faydalanabilirsiniz. Dolamaya ne iyi gelir Saraçoğlu bu konuda bir öneride bulunmuş mudur diye merak ediyorsanız direkt dolama için değil ama İbrahim Saraçoğlu’nun el mantarı için aynısefayı önerdiğini belirtelim. Mantarın hafiflemesi için aynısefa lapası yaparak ilgili bölgeye uygulama yapabilirsiniz.

aynısefa

7) Soğan

Dolamaya ne iyi gelir evde pratik ne yapabilirim diyorsanız soğandan faydalanabilirsiniz. Parmakta dolama soğan ile bazı kişilerde hafifleyebilmektedir. Kabuğunu soyduğunuz soğanı yumuşayıncaya kadar kaynatın. Yumuşamış soğanı problemli parmağa sürün ve üstünü uygun bir bezle kapatın ve gece böyle yatın. Ertesi gün durum hafiflemediyse tekrar uygulama yapmayı deneyebilirsiniz.

soğan

Dolama Neden Olur?

 • Dolama genellikle bakteriyel enfeksiyon nedeniyle oluşur.
 • Staphylococcus bakterisinin bu soruna neden olduğu bilinmektedir.
 • Çok nadiren mantarlar ile herpetik virüs de dolamaya sebep olabilir.
 • Herpetik virüsün neden olduğu dolamaya herpetik dolama denir.
 • Nadir durumlara bir kenara bırakırsak; dolama genellikle Staphylococcus bakterisinin zarar görmüş tırnak etrafındaki deriye girmesiyle oluşur.
 • Tırnak yeme alışkanlığı, yanlış manikür uygulamaları, parmak emme, bulaşık yıkama bazı kimyasal maddeler tırnak etrafındaki deriye zarar verebilir. Bu tür durumlar dolamaya zemin hazırlar.
 • Herpetik dolama çok nadir görülen bir viral enfeksiyondur. Bu rahatsızlıkta bulaşıcılık söz konusudur. Dolayısıyla herpetik dolama tanısı konan kişiler, başka kişilerle temastan kaçınmalıdır.
dolama nedir

Dolama Belirtileri, Nasıl Anlaşılır?

Dolama belirtileri şu şekilde özetlenebilir:

 • Parmakta iltihap oluşumu
 • İltihaplanan parmakta zonklama şeklinde ağrı
 • Kızarıklık ve şişlik
 • Ağrı ve hassasiyet
 • Enfeksiyon çoğaldıkça ciltte kızarıklık
 • Enfeksiyondan etkilenen bölgede sıcaklık hissi
 • Enfeksiyondan etkilenen bölgenin cilt yüzeyinde parlak, sıkı ve gergin görünüm
 • Titreme ve terleme
 • Kas ağrıları
 • Genel vücut yorgunluğu
dolama neden olur

Sağlıkta en doğru tedavi yöntemleri ve kesin sonuçlar için mutlaka alanında uzman bir doktora başvurunuz. Tavsiyelerimiz hafif şiddetteki rahatsızlıklar için evde geçici bitkisel öneriler içerir. Reçete niteliği taşımaz. Sağlıklı günler dileriz…

10 Doğal Tırnak Bakım Yağı ve Kullanımı

Tırnak Sararmasını Geçiren 5 Doğal Çözüm

Tırnak Uzatma Yöntemleri: 10 Hızlı Çözüm

Tırnak Batmasına Ne İyi Gelir? 7 Doğal Tedavi

Tırnak Mantarı Nasıl Geçer? İyi Gelen 9 Bitkisel Tedavi

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

30. Gün İftar Menüsü

11 ayın sultanı ramazanın son gününde 30. gün iftar menüsü tarifleri sizlerle! Anadolu kokan erişteli yeşil mercimek çorbası ile besleyici bir açılış yaptık. En beğenilen ramazan yemekleri için fark yaratan bir lezzet kolay tavuk tava, yanında ferahlatıcı pancar salatası var. Şerbetli iftar tatl ...

Tüm menüyü gör
Yorumlar (1)
Yeni Gelen Yorumlar
NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bitkisel Şurup Tarifi

Bitkisel Şurup

4-6 kişilik, 15dk Hazırlık, Pişirme yok
Bitkisel Antibiyotik (Videolu) Tarifi

Bitkisel Antibiyotik (Videolu)

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Bitkisel Öksürük Şurubu Tarifi

Bitkisel Öksürük Şurubu

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Ne Var Ne Yoksa Çöreği Tarifi

Ne Var Ne Yoksa Çöreği

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir? Tarifi
Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir?

Chia Tohumu: Sağlıklı Beslenme Trendi Süper Gıda! Chia tohumu, "Salvia hispanica" adlı bitkinin tohumlarından elde…

Madımak Otu Nedir? Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir? Tarifi
Madımak Otu Nedir? Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir?

Madımak: Anadolu'nun Binbir Şifalı Tarla Bitkisi! Madımak otu, Orta Anadolu mutfağında yaygın bir kullanıma sahip olan…

2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Kaç Gün Tatil? Tarifi
2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Kaç Gün Tatil?

2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Her sene büyük bir heyecanla beklenen ramazan ayı,…

2024 Ramazan ve Ramazan Bayramı Kaç Gün Sürecek? Tarifi
2024 Ramazan ve Ramazan Bayramı Kaç Gün Sürecek?

Bu Yıl Ramazanda Kaç Gün Oruç Tutacağız? Her sene hasretle beklenen 11 ayın sultanı ramazan…

En İyi Nespresso Kahve Makineleri, Kullanımı ve Temizliği Tarifi
En İyi Nespresso Kahve Makineleri, Kullanımı ve Temizliği

Nespresso Kahve Makinesi İncelemeleri Nespresso kahve makineleri, kahve tutkunlarının favori seçimlerinden biridir ve evde, ofiste…

Çam Balının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Tarifi
Çam Balının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Çam Balı: Aradığınız İlaç Akdeniz Çamlarında! Vücut direncini yüksek tutmak ve bağışıklığı güçlendirmek adına, beslenmenize…

Bayram Tatlıları: En İyi, Resimli ve Videolu Tarifler Tarifi
Bayram Tatlıları: En İyi, Resimli ve Videolu Tarifler

Bayramın neşesini ve birlikteliğini en leziz bayram tatlıları ile taçlandırmaya hazır mısınız? Bayram paylaştıkça güzel…

Pek Food’tan Pek İyi Ramazan Tarifleri Tarifi
Pek Food’tan Pek İyi Ramazan Tarifleri

Pek Food pratik ve çeşitli ürünleriyle sofralarınızı renklendirmeye geliyor! Yenilikçi çözümleri sayesinde dakikalar içinde pişirilmeye…

Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir? Tarifi
Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir?

Chia Tohumu: Sağlıklı Beslenme Trendi Süper Gıda! Chia tohumu, "Salvia hispanica" adlı bitkinin tohumlarından elde…

Yoğurtlu Çorba Tarifleri: Lezzet Garantili 30 Çeşit Tarifi
Yoğurtlu Çorba Tarifleri: Lezzet Garantili 30 Çeşit

Nefis Yemek Tarifleri mutfağından, en beğenilen yoğurtlu çorba tarifleri huzurlarınızda! Ana malzemesi yoğurt olan ve…

Madımak Otu Nedir? Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir? Tarifi
Madımak Otu Nedir? Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir?

Madımak: Anadolu'nun Binbir Şifalı Tarla Bitkisi! Madımak otu, Orta Anadolu mutfağında yaygın bir kullanıma sahip olan…

2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Kaç Gün Tatil? Tarifi
2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Kaç Gün Tatil?

2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Her sene büyük bir heyecanla beklenen ramazan ayı,…

2024 Ramazan ve Ramazan Bayramı Kaç Gün Sürecek? Tarifi
2024 Ramazan ve Ramazan Bayramı Kaç Gün Sürecek?

Bu Yıl Ramazanda Kaç Gün Oruç Tutacağız? Her sene hasretle beklenen 11 ayın sultanı ramazan…

En İyi Nespresso Kahve Makineleri, Kullanımı ve Temizliği Tarifi
En İyi Nespresso Kahve Makineleri, Kullanımı ve Temizliği

Nespresso Kahve Makinesi İncelemeleri Nespresso kahve makineleri, kahve tutkunlarının favori seçimlerinden biridir ve evde, ofiste…

Yaz Çorbaları: Pratik ve Çok Hafif 30 Tarif Tarifi
Yaz Çorbaları: Pratik ve Çok Hafif 30 Tarif

Yaz ayları, hafif ve ferahlatıcı tariflerin vazgeçilmez olduğu dönemlerdir. Özellikle sıcak havalarda ağır yemeklerden kaçınmak…

Çam Balının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Tarifi
Çam Balının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Çam Balı: Aradığınız İlaç Akdeniz Çamlarında! Vücut direncini yüksek tutmak ve bağışıklığı güçlendirmek adına, beslenmenize…

Keten Tohumu Yağı Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Tarifi
Keten Tohumu Yağı Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Keten Tohumu Yağı: Omega 3 ve Lif Zengini! Keten tohumu yağı, sağlık için son derece…

2024 Mart Ayının 30 Popüler Tarifi
2024 Mart Ayının 30 Popüler Tarifi

Baharın sert güneşini içimizde hissettiğimiz bu ayda sıcacık evlerde pişen birbirinden lezzetli tarifler, mart ayının…

Tarifler Geri
Videolar Geri