Keten Tohumu Yağı Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Kabızlık, Gaz ve Şişkinlik Giderici

Keten Tohumu Yağı

Haziran ve ağustos ayları arasında sarı ya da mavimsi ipeğimsi çiçekleri ile dikkat çeken keten çiçeği, Latince’de Linum olarak tanınır. Çok faydalı anlamına gelen bitki köklü bir geçmişe sahiptir. Eski Mısırlılardan beri ekimi yapılan ve farklı amaçlarla kullanılan keten bitkisinin tohumları 4-6 milimetre uzunluğunda, yassı, kokusuz, parlak, kırmızımsı siyah renkli ve yüksek oranda yağ içerir ve lezzetlidir.

Keten tohumundan elde edilen keten yağı ise omega 3 yağ asitlerinden zengin tedaviyi destekleyici etkiye sahip bir yağdır. İçeriğindeki omega 3 yağ asitleri alfa linoleik asit formundadır. Özellikle et tüketmeyen kişilerde balığa alternatif bir besin maddesi olarak önerilen keten tohumu yağı içeriği sindirime uğradıktan sonra EPA ve DHA’ya dönüşür.

Düşük miktarda doymuş yağ asidi, yüksek oranda potasyum, magnezyum, çinko, sodyum, kalsiyum, E vitamini ve folik asit içeren keten tohumu yağı kalp hastalığı, şeker hastalığı, yüksek tansiyon gibi kronik hastalıkların tedavisine yardımcı olur. Ayrıca keten tohumu yağı fiyat açısından uygun bir yağ çeşididir.

keten tohumu yağı faydaları

Keten Tohumu Yağı Nasıl Çıkarılır?

Dış yüzeyi kalın selüloz tabakası ile çevrili olan keten tohumu, doğrudan tüketildiğinde mide enzimleri tarafından yeterince sindirilemez ve içeriğinde yer alan besleyici öğelerden yeterince faydalanılamaz. Keten tohumunun soğuk pres yöntemiyle sıkılarak yağı çıkarılır. Elde edilen keten tohumu yağı yüksek oranda doymamış ağ asisi ve düşük miktarda doymuş yağ asidi bulunur.

Keten tohumu yağının sağlığa etkilerinden yararlanabilmek için doğal bir ekstraksiyon yöntemi olan süperkritik karbondioksit ekstraksiyonu yöntemiyle elde edilmesi gerekir. Bu yöntem ile öğütülen keten tohumları ısıl işleme maruz kalmadıklarından dolayı tüm besleyici ve yararlı özellikleri bünyesinde barındırır.

Yüksek basınç altında gerçekleşen keten tohumu ektraksiyonunda solvent yani çözücü kullanılmadığı için saf ve organiktir. Keten tohumu yağının üretimi esnasında ısıl işlem uygulanırsa sanayide kullanılan bezir yağı oluşur. Bezir yağı insan sağlığı açısından oldukça tehlikeli bir yağdır. Sadece vernik ve boya yapımında kullanılır.

keten tohumu yağı fiyat

Keten Tohumu Yağı Faydaları Nelerdir?

 • Yüksek oranda omega 3 yağ asidi içeriği sayesinde kalp ve beyin sağlığını korumaya yardımcı olan keten tohumu yağı, kendine has tatlımsı aroması ve fındığa benzer tadı nedeniyle tüketilmesi oldukça kolay bir yağ çeşididir.
 • Yemek artıklarının bağırsaklardan geçmesine yardımcı olan keten tohumu yağı kabızlığı önler. Kabızlığın neden olduğu gaz, şişkinlik, sırt ağrısı ve yorgunluk gibi problemleri de ortadan kaldırır.
 • Antioksidan bileşenlere sahip olan ürün, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı mücadelesini destekler. Aynı zamanda kanser hücreleri oluşumunu engeller ve oluşan tümörlerin yayılmasını önler.
 • İlerleyen yaş ile birlikte azalan kolajen üretimini destekleyerek cildi besler ve cilt dokusunun incelmesini engelleyerek kırışıklıkların oluşmasını önler.
 • Keten tohumu yağı cilde faydaları arasında cildi sıkılaştırması ve sarkmayı önlemesi de yer alır.
 • Kuruyan, kaşınan ve kırmızı renge bürünen cilt ile karakterize bir cilt hastalığı olan egzamanın tedavisine yardımcı olan keten tohumu yağı cildin esnekliğini arttırır.
 • Bir bağışıklık sistemi problemi olan Sjogren sendromu nedeniyle oluşan kuru ağız ve kuru göz semptomlarının ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.
 • Tansiyonu ve kolesterolü düşürücü etkiye sahiptir.
 • İltihap oluşmasını engelleyen keten tohumu yağı özellikle eklem iltihaplanmalarında görülen şişlikler ve ağrıların tedavisine yardımcıdır.
 • Safra kesesinde taş oluşumu riskini azaltıcı etkiye sahip olan yağ çeşidi oluşan taşların düşürülmesinde de önemli rol oynar.
 • Keten tohumu yağı faydaları İbrahim Saraçoğlu tarafından da ele alınmaktadır. Saraçoğlu, düzenli olarak ayaklara sürülen yağın nasırlara iyi geldiğini belirtmektedir.

keten tohumu yağı faydaları

Keten Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Hafızayı güçlendirici etkisi ile ön plana çıkan keten tohumu yağı ısıl işleme maruz kalmamalıdır. Salatalara, zeytinyağlı yemeklere eklenerek tüketilmesi önerilir. Suyun içine atılıp, düzenli olarak her gün tüketilen keten tohumu yağı içeriğinde yer alan lignanlar sayesinde kadınlardaki progesteron hormonunu düzenleyerek adet sancılarını önlemeye yardımcı olur. Menopoz sendromlarında da oldukça etkili olan yağ, acımsı tadından dolayı bal ya da yoğurt ile karıştırılarak da tüketilebilir.

Meyve suları, süt ve diğer gazsız içeceklerin içine eklenebilen yağ, erkeklerde sperm kalitesini arttırıcı etkiye sahiptir ve aynı zamanda prostat sorununa da iyi gelir. Keten tohumu yağı göğüs büyütme özelliği ile de dikkat çekicidir. 15 gün boyunca her gün göğüslere yapılan masaj ile göğüslerin doğal yolla büyümesine yardımcıdır.

Keten tohumu yağı kullanım şekli harici de olabilir. Keten tohumu yağı saç derisine masaj yoluyla haftada bir kez uygulandığında hem kepeği önler hem de saçların daha canlı görünmesini ve daha çabuk uzamasını sağlamaya yardımcı olur.

Peki, keten tohumu yağı kabızlık için nasıl kullanılır? Günde bir yemek kaşığı aç karnına özellikle sabahları su ile birlikte tüketilen keten tohumu yağı bağırsak hareketlerini hızlandırarak kabızlığı önlemeye yardımcı olur.

keten tohumu yağı ne işe yarar

Keten Tohumu Yağı Zayıflatır Mı?

Keten tohumu yağı besin değeri açısından oldukça zengin bir besindir. Yüksek oranda antioksidan bileşen içeren yağ çeşidi, düşük kalorili zayıflama diyetlerini destekleyici etki gösterir. Zayıflama diyetlerinde görülen halsizlik, yorgunluk ve isteksizlik gibi problemlerin önlenmesini sağlar. İçeriğinde yer alan antioksidan bileşenler nedeniyle vücuttaki fazla suyun dışarı atılmasına yardımcı olan keten tohumu yağı, ödem attırıcı etkisi ile zayıflamaya yardımcıdır. Aynı zamanda toksin maddelerin atımını da kolaylaştıran yağ çeşidi, vücutta biriken yağların erimesine yardımcı olur.

Peki, keten tohumu yağı aç karnına mı içilir? Doğal laksatif bir etkiye sahip olan ürün, bağırsakların yağlanmasın kolaylaştırır ve sindirim sistemini hareketlendirir. Yemek atıklarının daha hızlı atılmasını sağlayan yağ çeşidi vücudun detoksifikasyonunu hızlandırır. Aynı zamanda metabolizmayı hızlandırıcı etkiye sahip olan keten tohumu yağı düzenli tüketildiğinde kilo vermeyi kolaylaştırır.

Sindirimi uzun süren yağ, mideyi geç terk ettiğinden dolayı uzun süre tokluk hissi sağlar. İştahı baskılayarak çabuk acıktırmaz. Kan şekerini yavaş yavaş yükseltir ve insülin direncini engelleyerek yağ depolamayı azaltır. Keten tohumunun iştah kesici etkisinden yararlanmak için yemeklerden 45 dakika önce 1 tatlı kaşığı keten tohumu yağı ılık su ile birlikte tüketilmelidir.

keten tohumu yağı

Keten Tohumu Yağı Zararları ve Yan Etkileri

Keten tohumu yağından faydalanabilmek için günde 2 yemek kaşığı yeterlidir. Önerilen miktarın üzerinde keten tohumu yağı tüketimi, gaz, şişkinlik, ishal, bulantı ya da kusmaya neden olabilir. Mide ve bağırsak problemi olanların keten tohumu yağı tüketimine dikkat etmeleri gerekir.

Kan inceltici ilaç kullananların bu yağı tüketmeleri ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Warfarin, ibuprofen ve aspirin gibi ilaç kullananların keten tohumu yağı tüketmemeleri önerilir. Yapılan bazı çalışmalarda prostat kanseri olanların keten tohumu yağı tükettiklerinde tümör büyümesi görüldüğü saptanmıştır. Bu nedenle bu hastalığa sahip olanların keten tohumu yağı tüketmeleri zararlı olabilir.

Tansiyonu düşük olan kişilerin aşırı miktarda keten tohumu yağı tüketmeleri kan basıncının düşmesine neden olur. Kadınlık hormonları üzerinde önemli bir etkiye sahip olan keten tohumu yağı emziren annelerde ve gebelerde sağlık problemlerine yol açabilir. Kronik hastalığa sahip ve düzenli olarak ilaç tüketen kişilerin keten tohumu yağı kullanmadan önce mutlaka doktora danışmaları gereklidir.

keten tohumu yağı nasıl kullanılır

Keten Tohumu Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? yazımızı inceleyebilirsiniz.

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Keten Tohumu Pudingi Tarifi

Keten Tohumu Pudingi

2-4 kişilik, 15dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Kendi Mayonezinizi Kendiniz Yapmaya Ne Dersiniz ? Tarifi

Kendi Mayonezinizi Kendiniz Yapmaya Ne Dersiniz ?

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Tohum Kraker Tarifi

Tohum Kraker

8-10 kişilik, 10dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Açma Kete Nasıl Yapılır?

Açma Kete Nasıl Yapılır?

6-8 kişilik, 15dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Kete Tarifi

Kete

12-14 kişilik, 2 saat Hazırlık, 45dk Pişirme
Kete Tarifi

Kete

8-10 kişilik, 3 saat 30dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Kete Tarifi

Kete

6-8 kişilik
Evde Bambu Nasıl Yetiştirilir? Resimli 4 Adım Tarifi
Evde Bambu Nasıl Yetiştirilir? Resimli 4 Adım

Bambu Yetiştirme ve Bakımı Püf Noktaları Bambu çiçeği, zambakgiller ailesinden bir bitkidir. Latince adı Dracaena…

Patates Kızartmasının Yanına Yakışan Videolu 10 Tarif Tarifi
Patates Kızartmasının Yanına Yakışan Videolu 10 Tarif

Patates Kızartması Yanına Ne Yapılır? Patatesin sevilen hallerinden biri olan patates kızartması, pek çok yemekle…

Kırışıklık Gideren En İyi 9 Doğal Maske Tarifi
Kırışıklık Gideren En İyi 9 Doğal Maske Tarifi

Yaşlanma Belirtileri ve Kırışıklıklar İçin Maskeler Her geçen gün, bir gün daha yaşlandığınızı düşündüğünüz oluyor…

Gut Hastalığına Ne İyi Gelir? 10 Bitkisel Çözüm Tarifi
Gut Hastalığına Ne İyi Gelir? 10 Bitkisel Çözüm

Gut Hastalığı Evde Bitkisel Tedavisi Sağlıklı bir insanda, vücuttaki atık maddeler metabolik faaliyetler sonucunda ürik…

Gül Çayının 10 Harika Faydası, Nasıl Yapılır?
Gül Çayının 10 Harika Faydası, Nasıl Yapılır?

Gül Çayı: Stres, Uykusuzluk ve Ağrılara Birebir Gül çayı, pek çok kişinin aktardan aldığı bir…

Pizzanın Yanına İyi Gidecek 10 Değişik Tarif Tarifi
Pizzanın Yanına İyi Gidecek 10 Değişik Tarif

Pizzanın Yanında En İyi Ne Yenir? İtalyan mutfağından tüm dünya mutfaklarına yayılan pizza, her öğünde…

Evde Bambu Nasıl Yetiştirilir? Resimli 4 Adım Tarifi
Evde Bambu Nasıl Yetiştirilir? Resimli 4 Adım

Bambu Yetiştirme ve Bakımı Püf Noktaları Bambu çiçeği, zambakgiller ailesinden bir bitkidir. Latince adı Dracaena…

Patates Kızartmasının Yanına Yakışan Videolu 10 Tarif Tarifi
Patates Kızartmasının Yanına Yakışan Videolu 10 Tarif

Patates Kızartması Yanına Ne Yapılır? Patatesin sevilen hallerinden biri olan patates kızartması, pek çok yemekle…

Kırışıklık Gideren En İyi 9 Doğal Maske Tarifi
Kırışıklık Gideren En İyi 9 Doğal Maske Tarifi

Yaşlanma Belirtileri ve Kırışıklıklar İçin Maskeler Her geçen gün, bir gün daha yaşlandığınızı düşündüğünüz oluyor…

Gut Hastalığına Ne İyi Gelir? 10 Bitkisel Çözüm Tarifi
Gut Hastalığına Ne İyi Gelir? 10 Bitkisel Çözüm

Gut Hastalığı Evde Bitkisel Tedavisi Sağlıklı bir insanda, vücuttaki atık maddeler metabolik faaliyetler sonucunda ürik…

Gül Çayının 10 Harika Faydası, Nasıl Yapılır?
Gül Çayının 10 Harika Faydası, Nasıl Yapılır?

Gül Çayı: Stres, Uykusuzluk ve Ağrılara Birebir Gül çayı, pek çok kişinin aktardan aldığı bir…

Pizzanın Yanına İyi Gidecek 10 Değişik Tarif Tarifi
Pizzanın Yanına İyi Gidecek 10 Değişik Tarif

Pizzanın Yanında En İyi Ne Yenir? İtalyan mutfağından tüm dünya mutfaklarına yayılan pizza, her öğünde…

Mercan Balığı Nasıl Temizlenir? Faydaları, Avı, Çeşitleri Tarifi
Mercan Balığı Nasıl Temizlenir? Faydaları, Avı, Çeşitleri

Mercan Balığı: Yumuşak Etli, Lezzetli, Besleyici! Hafif olmasıyla bilinen mercan balığı yemekleri, sofraların vazgeçilmezi haline…

Mide Yanmasına İyi Gelen Yiyecek ve İçecekler Tarifi
Mide Yanmasına İyi Gelen Yiyecek ve İçecekler

Mide Yanması İlaçsız Nasıl Geçer? Mide yanması, mide problemi olsun olmasın günlük yaşamda her yaştan…

Baharat Çeşitleri Resimli Liste: İsimleri, Kullanımı Tarifi
Baharat Çeşitleri Resimli Liste: İsimleri, Kullanımı

Baharat Çeşitleri Kullanım Alanları, Özellikleri Baharatların yeri, neredeyse bütün mutfaklarda oldukça özeldir. Sadece baharatlar için…

Bal Limon Maskesi Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar?
Bal Limon Maskesi Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar?

Bal ve Limon Maskesi: Cildi Arındıran Çözüm! Her sabah uyandığınızda ılık bir su ve sabun…

Kusursuz Cildin Sırrı En İyi 9 Bal Maskesi Tarifi
Kusursuz Cildin Sırrı En İyi 9 Bal Maskesi

Cildi Besleyen Bal Maskesi Nasıl Yapılır? Evinizde bulunan malzemelerle zahmete ve masrafa girmeden cilt bakımı…

Meşe Palamudunun Çok Şaşırtıcı 8 Faydası Tarifi
Meşe Palamudunun Çok Şaşırtıcı 8 Faydası

Meşe Palamudu Faydaları: Gizli Doğal Reçete! Meşe palamudu faydaları ile son zamanlarda internette en çok…

Tarifler Geri
Videolar Geri