Greyfurt Faydaları Nelerdir?

Acısı Ekşisi Yerinde Vitamini Bol Greyfurt

Hafif acı ve ekşimsi bir tada sahip olan greyfurt meyvesi, ilk tatlı portakalın ve pomela meyvesinin melezi olarak Barbados’ta yetiştirildi. Özellikle son yıllarda sağlığa yararları nedeniyle bütün dünyada gözde bir meyve olan greyfurt, özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve Çin’de yaygın olarak üretilir.

Ülkemizde özellikle Ege ve Akdeniz Bölgesi’nde greyfurt yetiştiriciliği yapılmaktadır. En fazla Adana’da yetişen greyfurt fiyatları uygun olmasından dolayı da her kesim tarafından tüketilebilir.

Greyfurt tohumla üretilen bir narenciye ağacıdır. Greyfurt ağacı yaklaşık 4 ile 6 metreye kadar uzayabilir. Derin köklere sahip olan ağaç, kışın yaprağını dökmez ve ilkbaharda hoş kokulu beyaz çiçekler açar. Greyfurt fidanı dikilerek de meyvenin üretimi yapılabilir. Diğer narenciyelerde olduğu gibi greyfurt mevsimi de kış aylarıdır.

Greyfurt Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Greyfurt kabuğu kalın, sarı renkli, ekşi ve acımsı bir tada sahip narenciye meyvesidir. Beyaz ya da kırmızı renkli iç kısmı ile portakala benzeyen greyfurt, bol suludur. Acımtırak bir tada sahip olduğundan dolayı greyfurt suyu çıkarılarak ya da şeker ile birlikte tüketilir. Çekirdeksiz ya da çekirdekli olabilen meyvenin kabuğundan elde edilen greyfurt yağı, sağlığa faydaları ile ön plana çıkar.

Son günlerde ise greyfurt çekirdeği kullanılarak yapılan greyfurt çekirdeği yağı antibakteriyel ve antifungal özellikleri ile dikkat çekmektedir. Star Ruby, Ruby Red, Henderson, White Marsh ve Rio Red olmak üzere popüler 5 greyfurt çeşidi vardır. Dünyada en çok üretilen greyfurt çeşidi Ruby Red çeşididir. En koku renkli olan Star Ruby, en küçük boya sahip olan Henderson, beyaz renkli olan White Marsh ve en son geliştirilen greyfurt çeşidi ise Rio Red’tir.

greyfurt faydaları

Greyfurt Kalori ve Besin Değeri Nedir?

Greyfurt şeker oranı düşük bir meyvedir. 100 gram greyfurtta yaklaşık 7 gram şeker bulunur. Greyfurt kalori açısından da fakir bir meyvedir.

Peki, 1 greyfurt kaç kalori? Yüksek lif oranıyla dikkat çeken greyfurtun 1 adedi ortalama olarak 90-100 kaloridir. Ancak greyfurt suyu kalori olarak daha yüksektir. Greyfurt besin değerleri açısından özel bir meyvedir. Greyfurt protein içeriği ile de dikkat çeker. 1 orta boy greyfurt. 19 gram karbonhidrat, 1,2 gram protein, 36 gram kalsiyum ve 36 gram potasyum içerir.

Greyfurt C vitamini, fosfor, bakır ve çinko içerir. Antioksidan yağ asitleri içeren greyfurt yapısındaki flavonoidler ile toksin maddeleri vücuttan uzaklaştırır. Ayrıca B6, A, folik asit ve tiamin de greyfurt vitaminleri arasında yer alır. Greyfurt ile ilgili en çok merak edilen ise greyfurt alkali mi sorusudur. Greyfurt alkali değeri yüksek meyveler arasında yer alır.

Greyfurt Faydaları Nelerdir?

  • Bağışıklık sistemini destekleyen greyfurt, üst solunum yolu hastalıkları, gribal enfeksiyonlar, idrar yolu enfeksiyonlarına karşı vücudu korur. Bakteri ve virüslerden vücudu arındıran greyfurt faydası arasında iltihabı azaltıcı etkisi de vardır.
  • Güçlü antioksidan içeriğe sahip olan meyve kanser hücrelerinin oluşumunu ve oluşan hücrelerin yayılmasını önler. Özellikle yemek borusu, mide, mesane, göğüs ve kolon kanserine karşı etkilidir.
  • Zengin flavon içeriği ile greyfurt kolesterolü düşürücü etkiye sahiptir. Meyvenin sahip olduğu çözünebilen lif kolesterolün kan dolaşımına girmesini engelleyerek damar hastalıkları riskini azaltır. Greyfurt tansiyon yüksekliği problemi olanlarda kan basıncını düşürür. Kalp sağlığını korur ve istemik inmeleri önemli ölçüde azaltır.
  • Meyvenin sahip olduğu naringenin maddesi kalsiyum oksalatın vücuttan atılmasını hızlandırır. Düzenli olarak greyfurt suyu içilmesi böbrek taşı oluşumunu engeller.
  • Greyfurt şekeri yükseltir mi sorusu greyfurt ile ilgili en çok merek edilen konulardan biridir. Meyvede bulunan naringenin, flavon ve lif içeriği kan şekerinin düzenlenmesinde etkin bir rol oynar.
  • Greyfurt cilde faydaları ile dikkat çeker. Yüksek orada C vitamini içeren meyve, cildin kolajen yapısını destekleyerek dolgun ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur. Greyfurt maskesi ile cildinizin tazeliğini koruyabilirsiniz. Asidik yapıya sahip olan greyfurt cilt beyazlatma özelliği ile cildinizdeki lekelerden kurtulmanıza yardımcı olur.

Greyfurt Zayıflatır Mı? Diyet İçin Nasıl Kullanılır?

Greyfurt, içeriğindeki yüksek C vitamini ve diğer antioksidanlar ile vücutta biriken yağ dokusunun kaybında önemli rol oynar.

Peki, greyfurt yağ yakar mı? Yağ dokusu etrafında yer alan toksin maddelerin uzaklaştırılmasını sağlayan antioksidan maddeler, yağ hücrelerine ulaşımı kolaylaştırır. Metabolizmayı hızlandırarak vücudun kalori kaybetmesine de yardımcı olan greyfurt diyeti ile hem toksin maddeler vücuttan uzaklaştırılır hem de ödem çözülür.

Greyfurt yağ yakımı konusunda sağladığı desteği ile kilo vermeyi kolaylaştırır. Greyfurt ile zayıflama diyetleri daha etkin bir hal alır. Greyfurt suyu diyeti ile uzun süreli kilo kaybı mümkündür. Her yemek öncesi içilen yarım bardak greyfurt suyu ile daha kolay kilo verebilirsiniz.

Greyfurt Zararları Nelerdir?

Yüksek oranda asit içeren greyfurt, mide duvarında ya da yemek borusunda hasara sahip olan bireylerde problem yaratabilir. Midede ekşime, yanma, yemek borusunda hassasiyet ve karın ağrısına sebep olabilir. Greyfurt bazı ilaçlarla etkileşime girerek alınan ilaçların etkilerini arttırabilir ya da azaltabilir.

Peki, greyfurt hangi ilaçlarla kullanılmaz? Kolesterol düşürücü ilaçlar olan statinler ile birlikte greyfurt tüketildiğinde başta karaciğer olmak üzere böbrek ve benzeri organlarda ciddi hasarlar oluşabilir. Bu ilaçlara ek olarak tansiyon ve anksiyete engelleyici ilaçlarla birlikte greyfurt tüketilmesi önerilmez.

Bazı insanlarda ve bebeklerde greyfurt alerjisi görülebilir. Greyfurtta bulunan profilin proteinine bazı insanların alerjisi bulunabilir. Greyfurtun etkileri ile ilgili en çok merak edilen konulardan biri de greyfurt anne sütünü etkiler mi sorusudur. Greyfurt gaz yapıcı bir meyvedir. Greyfurt tüketen annenin sütünden bebeğe gaz geçebilir ve bebekte problem yaratabilir.

Greyfurt Nasıl Yenir? Greyfurt ile Vitamini Bol Tarifler

Acımsı tadı ile pek fazla tercih edilmeyen meyve farklı şekillerde değerlendirilebilir. Keskin bir aromaya sahip olan meyveden greyfurt sirkesi, greyfurt çayı, greyfurt smoothie ve greyfurt kurusu yapılabilir. Meyveyi daha rahat yiyebilmek için özel olarak tasarlanan greyfurt kaşığı kullanabilirsiniz. Birbirinden farklı greyfurt tarifleri için:

1) Işıl Işıl Bir Cilt İçin: Greyfurtlu Meyve Suyu

Greyfurt, portakal ve şeker kullanılarak hazırlanan greyfurtlu meyve suyu yüksek vitamin ve mineral içeriği ile başta cildiniz olmak üzere tüm vücudunuzun sağlığını korur. Sabah kahvaltılarında ve tüm öğünlerinizde tüketebileceğiniz greyfurtlu meyve suyu ile yemeklerinizin lezzetine lezzet katabilirsiniz. Greyfurtlu Meyve Suyu

Tarif: Greyfurtlu Meyve Suyu

2) Alternatif Bir Diyet Tatlı: Greyfurt Peltesi

Greyfurt suyu, pudra şekeri ve nişasta kullanılarak hazırlanan greyfurt peltesi düşük kalorisi ve kendine özgü lezzeti ile diyet yapanlar için muhteşem bir tatlı alternatifidir. Ara öğünlerinizde ya da öğün sonrası tüketebileceğiniz greyfurt peltesi ile hem misafirlerinize hem de ailenize mükemmel bir lezzet sunabilirsiniz. Greyfurt Peltesi

Tarif: Greyfurt Peltesi

3) Karpuz ve Greyfurtun Limon ile Muhteşem Birlikteliği: Karpuzlu, Limonlu ve Greyfurtlu Limonata

Karpuz, greyfurt, limon ve bal kullanılarak hazırlanan limona detoks etkisi ile vücudunuzdaki toksin maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Muhteşem bir aromaya sahip olan bu lezzetli limonata ile hem ödeminizden kurtulabilir hem de lezzetli içecekle greyfurt detoksu yapabilirsiniz. Karpuzlu Limonlu ve Greyfurtlu Limonata

Tarif: Karpuzlu Limonlu ve Greyfurtlu Limonata

4) Damaklarda Kalıcı Bir Lezzet: Greyfurt Pelte

Greyfurt, toz şeker ve nişasta ile hazırlanan greyfurt pelte damaklarda kalıcı bir lezzet bırakır. Sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri ile adından söz ettiren greyfurtlu pelte içerine şeker atılmadan kullanıldığında düşük bir kaloriye sahip olur. Diyet yapanlar ve şeker hastaları için alternatif bir tatlı olarak tüketilebilir. Greyfurt Pelte

Tarif: Greyfurt Pelte

5) Sağlıklı ve Besleyici: Greyfurtlu Pasta

Yumuşak yapısı ve greyfurt aromalı lezzeti ile farklı bir lezzete ev sahipliği yapan greyfurtlu pasta, sağlıklı ve besleyicidir. Ara öğünleriniz için muhteşem bir seçenek olan greyfurtlu pastayı hem ailenize hem de misafirlerinize sunabilirsiniz. Greyfurtlu Pasta

Tarif: Greyfurtlu Pasta

6) Kahvaltılarınızı Renklendirin: Portakallı Greyfurt Reçeli

Portakal, greyfurt, limon ve şeker kullanılarak hazırlanan portakallı greyfurt reçeli kendine özgü aroması ve lezzeti ile sofralarınıza renk getirir. Güzel görüntüsü ile iştah açan reçel, eşsiz bir lezzet sunar. Portakallı Greyfurt Reçeli

Tarif: Portakallı Greyfurt Reçeli

7) Yağ Yakmanın En lezzetli Yolu: Greyfurt Kürü

Greyfurt, limon, tarçın, zencefil ve bal kullanılarak hazırlanan greyfurt kürü ile fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Vücudun yağ yakmasını sağlayan greyfurt kürü metabolizmayı hızlandırarak zayıflamanıza yardımcı olur. Greyfurt Kürü

Tarif: Greyfurt Kürü

8) Toksinlerden Kurtulmanın En Kolay Yolu: Pembe Greyfurtlu Detoks İçeceği

Pembe greyfurt, limon suyu, ılık su ve bal kullanılarak hazırlanan detoks içeceği ile vücuttaki toksinlerden kolayca kurtulabilirsiniz. Özellikle aç karnına içildiğinde hem toksinlerinizden kurutulabilirsiniz hem de metabolizmanızı hızlandırır ve greyfurtlu limon detoksu yaparak daha kolay zayıflayabilirsiniz. Pembe Greyfurtlu Detoks İçeceği

Tarif: Pembe Greyfurtlu Detoks İçeceği

Greyfurt tarifleri için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Kaş Gürleştirme Yolları – Güzel Kaşlar İçin 6 Bitkisel Çözüm Tarifi
Kaş Gürleştirme Yolları – Güzel Kaşlar İçin 6 Bitkisel Çözüm

Evde Kaş Bakımı Nasıl Yapılır? Güzel ve doğal bir yüz ifadesine sahip olmanın yolu kaşlardan…

Udi Hindi Faydaları: Bilinmeyen Mucize Tarifi
Udi Hindi Faydaları: Bilinmeyen Mucize

Hindistan Öd Ağacı, Kust-i Bahri, Udi Hindi Bitkilerin şifasına inanıyorsanız, sizlere çok az bilinen adı…

Acı Elma Yağı Faydaları, Bebeklerde Nasıl Kullanılır? Tarifi
Acı Elma Yağı Faydaları, Bebeklerde Nasıl Kullanılır?

Merak Edilen Tüm Yönleriyle Acı Elma Yağı Acı elma yağı ya da halk arasında bilinen…

Pastil Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Tarifi
Pastil Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları

Boğaz Ağrılarının Yumuşatıcı Etkisi Pastil Pastiller hafif bir boğaz kaşıntısı ve öksürükle beliren hastalık hissini…

Ses Güzelleştirme Yolları – En Kolay 7 Bitkisel Yöntem Tarifi
Ses Güzelleştirme Yolları – En Kolay 7 Bitkisel Yöntem

Ses Güzelleştirmek İsteyenlere Çözüm Önerileri Ses tonu, her insanda farklı tonlardadır. Kişileri sesi ve konuşması…

Low Carb Diyeti Nedir? Diyet Listesi, Beslenme İpuçları Tarifi
Low Carb Diyeti Nedir? Diyet Listesi, Beslenme İpuçları

Düşük Karbonhidrat: Low Carb Diyeti Nasıl Yapılır? Sağlıklı bir bedene sahip olmak için boy ve…

Kaş Gürleştirme Yolları – Güzel Kaşlar İçin 6 Bitkisel Çözüm Tarifi
Kaş Gürleştirme Yolları – Güzel Kaşlar İçin 6 Bitkisel Çözüm

Evde Kaş Bakımı Nasıl Yapılır? Güzel ve doğal bir yüz ifadesine sahip olmanın yolu kaşlardan…

Udi Hindi Faydaları: Bilinmeyen Mucize Tarifi
Udi Hindi Faydaları: Bilinmeyen Mucize

Hindistan Öd Ağacı, Kust-i Bahri, Udi Hindi Bitkilerin şifasına inanıyorsanız, sizlere çok az bilinen adı…

Acı Elma Yağı Faydaları, Bebeklerde Nasıl Kullanılır? Tarifi
Acı Elma Yağı Faydaları, Bebeklerde Nasıl Kullanılır?

Merak Edilen Tüm Yönleriyle Acı Elma Yağı Acı elma yağı ya da halk arasında bilinen…

Pastil Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Tarifi
Pastil Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları

Boğaz Ağrılarının Yumuşatıcı Etkisi Pastil Pastiller hafif bir boğaz kaşıntısı ve öksürükle beliren hastalık hissini…

Ses Güzelleştirme Yolları – En Kolay 7 Bitkisel Yöntem Tarifi
Ses Güzelleştirme Yolları – En Kolay 7 Bitkisel Yöntem

Ses Güzelleştirmek İsteyenlere Çözüm Önerileri Ses tonu, her insanda farklı tonlardadır. Kişileri sesi ve konuşması…

Low Carb Diyeti Nedir? Diyet Listesi, Beslenme İpuçları Tarifi
Low Carb Diyeti Nedir? Diyet Listesi, Beslenme İpuçları

Düşük Karbonhidrat: Low Carb Diyeti Nasıl Yapılır? Sağlıklı bir bedene sahip olmak için boy ve…

Standart Diyet Listesi: Kadın, Erkekler İçin Örnek Menü Tarifi
Standart Diyet Listesi: Kadın, Erkekler İçin Örnek Menü

Standart Diyet Listeleri: Genel Kitle İçin Sağlıksız beslenme sonucunda alınan kiloları vermek istiyorsanız herkesin deneyebileceği,…

Ahmet Apa Diyeti Seviye 1 Örnek Menü Tarifi
Ahmet Apa Diyeti Seviye 1 Örnek Menü

Apayrı Yaşam: Ahmet Apa Diyeti Nasıl Yapılır? Kilo vermek ve zinde kalmak için pek çok…

Eliminasyon Diyeti Nedir? Örnek Menü, Diyet Listesi Tarifi
Eliminasyon Diyeti Nedir? Örnek Menü, Diyet Listesi

Eliminasyon Diyeti Nasıl Yapılır? Diyetler kişilerin sağlığını korumak ve oluşacak hastalıkları önlemek adına yapılır. Pek…

Sıvı Diyeti Nasıl Yapılır? 3 Günlük Sıvı Detoksu
Sıvı Diyeti Nasıl Yapılır? 3 Günlük Sıvı Detoksu

Sıvı Beslenme Diyeti ile Zayıflamanın İpuçları Tartıya çıktığınızda gördüğünüz rakam sizi rahatsız etmeye başladıysa, bu…

Hindi Eti Pişirmenin Çok İşe Yarayacak 5 Nefis Püf Noktası Tarifi
Hindi Eti Pişirmenin Çok İşe Yarayacak 5 Nefis Püf Noktası

Hindi Eti Pişirmenin Püf Noktaları Yılbaşı yaklaşırken midelere zil çaldıran o tarif, şimdiden konuşulmaya başlandı.…

Häfele Çekmece Düzenleyici: Mutfağınızın Gizli Kahramanı Tarifi
Häfele Çekmece Düzenleyici: Mutfağınızın Gizli Kahramanı

Mutfağınızın Gizli Kahramanı: Çekmece Düzenleyici Düzenli bir mutfakta çalışmak kime iyi gelmez ki? Çekmecelerin ve…

Tarifler Geri
Videolar Geri