Histamin Nedir? Alerjisi, Tanısı ve Tedavisi

Azı Karar Çoğu Zarar: Histamin ve Alerjisine Dair Tüm Bilgiler

Vücudun doğal bileşenlerinden biri olan histamin, birçok yaşamsal faaliyetin gerçekleşmesinde önemli rol oynar ve ayrıca bağışıklık sisteminin tepki göstermesini sağlar. Örneğin vücut herhangi bir alerjik duruma karşı kaşıntı, kızarma, şişkinlik ve sıcaklık gibi tepki gösterdiğinde, bu tepkilerin nedeni histamindir.

Alerjik tepki oluşturmasının yanı sıra haberci molekül olarak işlev görür, bir diğer histamin görevi ise hücreler arası iletilerin taşınmasıdır. Vücudun önemli bir bileşeni olan madde ayrıca birçok besin içerisinde de yer alır. Besinler ile alınan histamin proteini bütün dokularda depolanabilir. Vücuttaki düzeyi değişiklik gösteren histamin düzeyi yükseldiğinde bazı bozukluklara neden olur. Histamin alerjisi olarak adlandırılan bu bozukluklar yaşam kalitesini etkileyen önemli rahatsızlıklardır.

Histamin Nedir?

Bağışıklık sisteminin ve midenin düzgün çalışmasını sağlayan histamin, organik bir nitrojen bileşenidir ve doğal bir amino asit olan histidinden türer. Aynı zamanda nörotransmitter yapıya sahip olan madde, beyin hücrelerinin iletişiminde önemli rol oynar.

Vücuda giren herhangi bir patojen mikroorganizmaya karşı cevap oluşturan bazofiller ve mast hücreleri, bu cevap esnasında histamin üretir. Histamin kılcal kan damarlarını daha geçirgen bir hale getirerek beyaz kan hücrelerinin daha hızlı hareket etmesini sağlar ve enfeksiyonlara karşı mücadeleyi destekler.

Midedeki asit salgılanmasını uyarır ve sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Bir kadının cinsel doyuma ulaşabilmesi yani orgazm olabilmesi için genital mast hücrelerinden histamin salgılanması gerekir. Ancak erkeklerde yüksek histamin düzeyi erken boşalmaya neden olur.

Uyanık durumdayken daha yüksek oranda, uyurken ise daha az oranda histamin salgılanır. Ayrıca histamin serotonin salgılanmasını da uyararak depresyonu engeller. Antihistaminik ilaçlar, histamin salgılanmasını kısıtlayıcı etki gösterdiği için uyku hissi oluşur. Histamin hormon türevi bir maddedir ve insan vücudu tarafından yeterli miktarda sentezlenmektedir. Ancak histamin yetersizliği durumlarında, histamin içeren gıdalar tüketilmesi gerekebilir.

Histamin Alerjisi Nedir? İntolerans Nasıl Anlaşılır?

Vücudun hayati fonksiyonları için önemli bir madde olan histamin yüksek dozlarda kullanıldığında alerjiye neden olur. Vücut bu tarz maddelere maruz kaldığında antikor salgılayarak mikroplara karşı mücadele gücünü arttırır. Vücudun salgıladığı bu antikorlarla birlikte salgılanan bir diğer kimyasal da histamindir.

Mast hücreleri ve bazofil tarafından salgılanan kimyasal vücudun belirli bölgelerini etkiler. Salgılanır salgılanmaz kan damarlarını genişleten madde, deride kızarıklıklar ve kaşıntı oluşmasını tetikler. Bu belirtilere ek olarak histamin alerjisi deride döküntü, göz sulanması, hapşırık ve hazımsızlık oluşturur.

Ev ve çiçek tozları, çeşitli kimyasal maddeler ve hayvan tüyleri de histamin alerjisine neden olabilir. Yumuşak kasların kasılmasına yol açan alerji, nefes alıp vermeyi zorlaştırır ve ölüme kadar giden tablo oluşturur. Sağlıklı bir bireyde histamin nedeni ile oluşan bu tip rahatsızlıklar, diamin oksidaz tarafından ortadan kaldırılır.

Bu maddenin salınımı gerçekleşmediğinde alerjen maddelere maruz kalan vücuttaki alerjiler artmaya başlar. Vücutta toksik madde artışı, C vitamini ve B6 vitamini eksikliği ve aşırı histamin tüketimi diamin oksidaz enziminin düşmesine neden olur ve tek başına histamin alerjik rahatsızlık oluşturur.

Vücuttaki diamin oksidaz oranı histamin testi ile belirlenir ve alerji tanısı konulur. Yüksek oranda histamin baş ağrısı yapar. Ayrıca vücuttaki yüksek histamin ödem oluşturur.

Histamin Diyeti Nasıl Uygulanır?

Yüksek oranda histamin içeren besinlerin tüketilmesi vücuttaki histamin oranını arttırır. Histamin alerjisinin tedavisinde ilk olarak kimyasal içeren besinler tamamen diyetten çıkarılır. Mayalanmış tüm besinler, kefir, sirke, kombu çayı, salam, sucuk ve pastırma gibi işlenmiş gıdalar, mantar, kuru meyveler, avokado, çilek, ananas, ıspanak, domates, mantar yüksek oranda histamin içerir. Alerji atağında bu besinlerin yer aldığı histamin listesi kesinlikle tüketilmemesi gereken bir listedir.

Bunların dışında içeriğinde histamin olmasa da üretilmesine neden olan bazı besinler bulunur. Çikolata, narenciye, diğer asitli meyveler ve kuruyemişler doğrudan histamin içermese de sentezlenmesine yardımcı olan histamin artıran yiyecekler arasındadır.

Histamin diyeti uygulanması zor olan ve uzun süre uygulandığında beslenme bozukluklarına yol açan bir beslenme programıdır. Bu diyetin uzun süreler uygulanmasına gerek yoktur. Sadece bir süre kısıtlanması yeterlidir. Histamin diyet listesi kandaki histamin yüksekliği düştükten sonra sonlandırılır ve yavaş yavaş normal diyete geçiş sağlanabilir.

Histamin Alerjisi Olanlar Ne Yememeli? Yüksek Histamin İçeren Besinler Nelerdir?

Histamin alerjisi olan kişiler histamin fazlalığı olan ve sentezlenmesini sağlayan besinleri tüketmemelidir. Kırmızı şarap, lahana turşusu, yıllanmış peynir, avokado, ıspanak, zeytin, yoğurt, salatalık turşusu, işlenmiş et ürünleri ve fermente olan diğer gıdalar histamin açısından zengin besinlerdir.

Jambon, ringa balığı, ton balığı, sardalye, uskumru, sosis, sucuk ve tavuk gibi yüksek protein içeren besinler de bu kimyasal bileşiğin zengin kaynaklarındandır. Gravyer peyniri, rokfor, parmesan, brie, camembert ve mavi peynir gibi fermente peynirler ayrıca sirkeli turşuların tamamı da zengin bir histamin içeriğine sahiptir.

Ahududu, kuru üzüm, kuru erik, kızılcık, kiraz, kayısı, ananas, şeftali, nektarin ve hurma gibi meyveler de bu kimyasal bileşiği yüksek oranda içerir. Histamin intoleransı olan kişiler bu meyveleri bol su ile iyice yıkayıp kurulayarak tüketebilir. Bunlara ek olarak histamin kefir, bira ve fermente süt ürünlerinde de yüksek oranda bulunur.

Yüksek oranda histamin içeren besinler tüketildiğinde devamlı bir rahatsızlık hissi oluşuyorsa, çift kör besin yükleme testi ile histamin intoleransı tanısı konur. Baş ağrısı, mide ve bağırsak ağrıları, ishal, ruh hali değişimleri, kaşıntı, kızarıklık ve şişkinlik gibi durumlar histamin intoleransı belirtileri arasında yer alır.

Histamin Zehirlenmesi Neden Olur?

Bazı balık türleri yüksek oranda histidin içerir. Histidin, balık öldüğünde hemen soğutulmaz ya da tüketilmez ise histamin maddesine dönüşür. Bu madde tüketildiğinde zehirlenmeye yol açabilir.

Histamin zehirlenmesi oluşmasına yol açan balıklar arasında uskumru, torik, ton balığı, sarıkanat ve sardalya gibi balıklar yer alır. Genel olarak su ürünleri kaynaklı zehirlenmeye histamin zehirlenmesi denir.

Vücut fonksiyonları için vazgeçilmez bir bileşik olan histaminin vücuttaki miktarı yükseldikçe, baş dönmesi, baş ağrısı, kusma ve mide bulantısı, tansiyon bozukluklarına yol açar. Normalde taze balıkta histamin mutlaka bulunur; ancak balık bayatlamaya başladıkça vücut için zararlı boyutlara ulaşır.

Süt ürünlerinde de histamin bulunur. Halk arasında bilinen balık ile yoğurt yenmemesi gerekliliğinin bilimsel açıklaması, her iki besin grubunda da yüksek oranda bulunan histaminden dolayı yaşanan problemlerdir. Ancak bayat balıkta zaten zehirlemeye yetecek miktarda histamin bulunur. Yoğurtla tüketilse de tüketilmese de bayat balık zehirleme etkisi yüksek bir besindir.

Histamin Nasıl Düşürülür?

Histaminin kandaki yoğun miktarını düşürebilmek için antihistaminik ilaçlar kullanılır. Histamin ilaçları, bileşenin reseptörlerinin bloke edilmesini sağlayarak kimyasal bileşiğin etkisini azaltır. İlaçlar aslında alerji nedeniyle oluşan reaksiyonları tedavi etmez, etkilerin meydana gelmesini engeller.

Ağır histamin alerjilerinde histamin tedavisi için hastalara kortizon ve adrenalin gibi ilaçlar verilir. Böylece histamin alerjisinin neden olduğu reaksiyonlarda azalma gözlenir. Az ve orta dereceli problemlere yol açan histamin alerjisi nedeniyle vücut yüksek miktarda histamin salgılar ve bu durum nefes almayı zorlaştırır.

Histamin alerjisi için mutlaka uzman bir doktordan yardım alınmalı ve profesyonel bir tedavi için gerekli olan işlemler yapılmalıdır. Özellikle mide ve bağırsak problemi yaşayanların histamin alerjisini mutlaka tedavi ettirmesi zorunludur; aksi takdirde çok daha ağır hastalıkların oluşması mümkündür.

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Pankek (Alerjisi Olanlara Sütsüz) Tarifi
Pankek (Alerjisi Olanlara Sütsüz)2-4 kişilik, 15dk Pişirme, 5dk Hazırlama23
Mayasız Ekmek (Alerjisi Olanlar İçin) Tarifi
Mayasız Ekmek (Alerjisi Olanlar İçin)4-6 kişilik, 10dk Pişirme, 10dk Hazırlama33
Akıtma Yağsız Ne Hamurunda Ne Tavada Tarifi
Akıtma Yağsız Ne Hamurunda Ne Tavada2-4 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama68
Süt Alerjisi Olan Annelere Yufkadan Börek Tarifi
Süt Alerjisi Olan Annelere Yufkadan Börek4-6 kişilik, 35dk Pişirme, 10dk Hazırlama39
Süt Alerjisi Olan Çocuklar İçin Kek Tarifi
Süt Alerjisi Olan Çocuklar İçin Kek Tarifi1-2 kişilik, 30dk Pişirme, 10dk Hazırlama48
Damla Çikolata Nasıl Eritilir? Damla Çikolatalı Tarifler Tarifi
Damla Çikolata Nasıl Eritilir? Damla Çikolatalı Tarifler

Çikolata Damlalarının Mutluluk Veren Dünyası Çikolatanın taneciklerini temsil eden damla çikolataya çeşitli kurabiye, pasta türü…

Kiraz Sapı Çayı Faydaları Nelerdir? Tarifi
Kiraz Sapı Çayı Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı Kiraz Sapı Çayı ve Kullanım Önerileri Yaz mevsiminin en sevilen meyvelerinden biri olan kiraz,…

Civanperçemi Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Civanperçemi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kadın Hastalıkları Uzmanı Civanperçemi Binbir yaprak anlamına gelen ve Latince adı Achillea millefolium olan civanperçemi,…

Kayısı Faydaları Nelerdir? Tarifi
Kayısı Faydaları Nelerdir?

Kayısı Hakkında İşinize Yarayacak İlginç Bilgiler Lezzetli tadı ile ön plana çıkan kayısı, dikensiz ve…

Cheddar Peyniri Nedir? Nasıl Eritilir? Tarifi
Cheddar Peyniri Nedir? Nasıl Eritilir?

Hamburgerlerden Tanışıyoruz: Cheddar Peyniri Cheddar peyniri turuncuya çalan sarı rengiyle meşhur, tadı yoğun olan bir…

Tuzlu Fıstık Kaç Kalori? Faydaları Tarifi
Tuzlu Fıstık Kaç Kalori? Faydaları

Aile Ortamının Ekonomik Çerezi: Tuzlu Fıstık Tuzlu fıstık, ülkemizde eğlence içerikli organizasyonlar başta olmak üzere…

Damla Çikolata Nasıl Eritilir? Damla Çikolatalı Tarifler Tarifi
Damla Çikolata Nasıl Eritilir? Damla Çikolatalı Tarifler

Çikolata Damlalarının Mutluluk Veren Dünyası Çikolatanın taneciklerini temsil eden damla çikolataya çeşitli kurabiye, pasta türü…

Kiraz Sapı Çayı Faydaları Nelerdir? Tarifi
Kiraz Sapı Çayı Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı Kiraz Sapı Çayı ve Kullanım Önerileri Yaz mevsiminin en sevilen meyvelerinden biri olan kiraz,…

Civanperçemi Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Civanperçemi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kadın Hastalıkları Uzmanı Civanperçemi Binbir yaprak anlamına gelen ve Latince adı Achillea millefolium olan civanperçemi,…

Kayısı Faydaları Nelerdir? Tarifi
Kayısı Faydaları Nelerdir?

Kayısı Hakkında İşinize Yarayacak İlginç Bilgiler Lezzetli tadı ile ön plana çıkan kayısı, dikensiz ve…

Cheddar Peyniri Nedir? Nasıl Eritilir? Tarifi
Cheddar Peyniri Nedir? Nasıl Eritilir?

Hamburgerlerden Tanışıyoruz: Cheddar Peyniri Cheddar peyniri turuncuya çalan sarı rengiyle meşhur, tadı yoğun olan bir…

Tuzlu Fıstık Kaç Kalori? Faydaları Tarifi
Tuzlu Fıstık Kaç Kalori? Faydaları

Aile Ortamının Ekonomik Çerezi: Tuzlu Fıstık Tuzlu fıstık, ülkemizde eğlence içerikli organizasyonlar başta olmak üzere…

Lohusa Nedir? Lohusa Depresyonu Gideren Tavsiyeler Tarifi
Lohusa Nedir? Lohusa Depresyonu Gideren Tavsiyeler

Lohusalık Döneminde Dikkat Edilmesi Gereken İpuçları Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren sabırsızlıkla geçmesini beklediğiniz 9…

Risotto Nedir? Nasıl Yapılır?
Risotto Nedir? Nasıl Yapılır?

İtalyan Mutfağından Ana Yemek Öncesi İlk Sıcak: Risotto İtalya'da pirincin en yaygın kullanımı Risotto şeklindedir.…

Sarı Kantaron Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Sarı Kantaron Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Sarı Kantarona Dair Her Şey Modern toplumların en büyük problemlerinden biri de giderek artan stres…

Sarpa Balığı Nasıl Pişirilir, Avlanır? Tarifi
Sarpa Balığı Nasıl Pişirilir, Avlanır?

Oltadan Sofraya Sarpa Balığı Hakkında Her Şey Hastalıklar mevsim ve zaman dinlemez. Ne zaman nerede…

Hurmanın Faydaları Nelerdir? Tarifi
Hurmanın Faydaları Nelerdir?

Kutsal Topraklardan Gelen Lezzet Hurma İftar sofralarına baş tacı ettiğimiz hurma, şekerli tadıyla özellikle orucu…

Budapeşte’de Ne Yenir? Macar Mutfağının 7 Lezzeti Tarifi
Budapeşte’de Ne Yenir? Macar Mutfağının 7 Lezzeti

Budapeşte'nin Yöresel Lezzetlerini Keşfettik! Temiz, disiplinli, iyi işleyen, düzenli bir şehir mi arıyorsunuz ya da…

Tarifler Geri
Videolar Geri