Küpe Çiçeği: Bakımı, Çoğaltılması, Çeşitleri

Küpe Çiçeği: Bakımı, Çoğaltılması, Çeşitleri Tarifi

Fuşya Çiçeği: Tanrıça Afrodit’in Küpesi

Ana vatanı daha çok Güney Amerika ve Afrika olan küpe çiçeği çeşitleri arasında yüze yakın tür bulunmaktadır. Bazı bilgilere göre ise çiçeğin Meksika’dan çıkma olduğu da söylenmektedir. Ülkemizde yetiştirilememesinin en önemli nedeni yazın havaların çok sıcak olmasıdır.

Küpe çiçeği özellikleri arasında serinliği sevmesi de olduğu için eğer bu çiçeğe bakmak gibi bir düşünceniz varsa rüzgar alan bir yere konumlandırmanızı tavsiye ederiz.

Süs bitkisi olarak kullanılan küpe çiçeği bakımı iyi yapıldıktan ve çok kuru olmayan, yarı gölge alanlarda konumlandırıldıktan sonra yıllarca canlı kalabilmektedir. Küpe çiçeği saksıda özellikle balkonları renklendirmenin en güzel yöntemlerinden biridir. Sultan küpesi çiçeği, katmerli küpe çiçeği gibi daha dolgun yapraklara sahip küpe çiçeği türleri bulunmaktadır.

Gardenya Çiçeği Bakımı, Anlamı, Çoğaltılması

küpe çiçeği bakımı

Küpe Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Isı & Sıcaklık

Küpe çiçeği hafif esen yerleri seviyor olsa da yine de çok soğuğa dayanıklı değildir. 10 derecenin altına düşen havalarda dışarıda bırakmamanız iyi olacaktır. 

Konumlandırma

Küpe çiçeği evde nasıl yetiştirilir diyenler bu çiçeğin yapısına uygun yerlerde konumlandırma yapmalıdırlar.  Küpe çiçeği şeklinden dolayı kenarlardan sarkan bir yapıya sahip olduğu için yüksek saksılarda ve özellikle asılabilen yerlerde daha rahat eder.

Saksı Seçimi

Çiçeğiniz büyüdükçe yılda bir kere bahar aylarında daha büyük bir saksıya geçiş yapabilirsiniz. Birçok saksı bitkisinde olduğu gibi küpe çiçeği saksısında da delik olması fazla suyun bitkiye zarar vermeden alt kapta birikmesini sağlayacaktır. Kontrol ederek bu suyu dökebilirsiniz. Küpe çiçeği neden bitlenir sorusunun cevabı yanlış sulamayla ilgilidir. Çok fazla sulanan bitki bitlenebilir.

Toprak

Gevşek yapıdaki toprak küpe çiçeği sulama için en uygun toprak tipidir. Toprağın sıcaktan kurumamasına özen göstermek gerekir. Küpe çiçeğinizin sürekli capcanlı olmasını isterseniz saksı değişimi esnasında toprağını da değiştirmenizi öneririz. Yılda bir çiçekçilerin küpe çiçeğine özel önereceği takviyeleri de deneyebilirsiniz.

Çiçek Coşturma

Küpe çiçeği coşturan yöntemler arıyorsanız gübre işinize yarayabilir. Gübreyi seven bu bitkiyi bahar ve yaz aylarında haftada birer kez gübreleyebilirsiniz.

Sulama

Küpe çiçeği sulama açısından sizi yormaz. Kış aylarında sulama aralığı oldukça uzun olabilir. Sulamada toprağın nemini kontrol edebilirsiniz. Yazın su ihtiyacı fazlalaşır. Küpe çiçeği ne zaman çiçek açar derseniz nisan-ekim arası çiçek açma dönemidir. Çiçeklenmenin ne kadar süreceği, bitkiye ne kadar iyi bakıldığına göre değişkenlik gösterebilir.

Budama

Küpe çiçeği budama işlemi her çiçekte olduğu gibi kuruyan çiçeklerin alınması şeklindedir. Kış döneminde ortalama 15 cm boyunda bitkinin ana gövde ve dallarını bırakacak şekilde budama yapabilirsiniz. Küpe çiçeği çok yıllık mı sorusunun cevabı evettir bu yüzden uzun süreli bakıma uygundur.

Küpe Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Küpe çiçeği için en iyi çoğaltma yöntemi çelikleme yöntemidir. Çiçeğin dallarından bir tanesini temiz bir makas ya da bıçakla kestikten sonra bu dalı direkt yeni saksıda toprağa dikebilirsiniz. Yeni büyüyecek küpe çiçeğinizi diğeri gibi yarı gölgelik bir yerde yetiştirmeye başlayabilirsiniz.

Küpe çiçeği çoğaltma aşamasında ilk 2-3 haftalık dönemde biraz narin olur; bu yüzden saksısını çok oynatmamaya çalışın ve dala çok dokunmayın. Çelikleme ile çoğaltma işlemi yapılırken dikkat edilmesi gereken bir nokta da seçeceğiniz dalın yan dallardan, sağlıklı ve gür olanları arasından olmasıdır. Böylece çiçeğin tutma olasılığı yükselir.

Evde Zambak Çiçeği Yetiştirme, Bakımı, Çeşitleri

küpe çiçeği nasıl çoğaltılır

Küpe Çiçeği Suda Köklendirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Küpeli çiçeğini suda köklendirmek istiyorsanız, genç ve canlı bir küpe çiçekli dalı seçmelisiniz. Seçtiğiniz dalın çok uzun olmasına gerek yok hatta kısa olması daha iyidir. 10-15 cm boyunda daldan faydalanabilirsiniz.

Sonrasında yarım litrelik bir cam kavanozu su ile doldurun ve bu cam kavanozu büyük bir poşetin içine koyup bağlayın. Köklenme işlemi bu yöntemle ile kolay olacaktır; çünkü küpelinin tüm dalı ve yaprakları da böylece nemli kalabilir. 2-3 günde bir hafif havalandırma için poşetin ağzını biraz açıp tekrar kapatabilirsiniz.

küpe çiçeği bakımı

Küpe Çiçeği Çeşitleri, Anlamı ve Özellikleri

Küpe çiçeği yabancı dilde fuşya anlamına gelen fuchsia olarak anılsa da dilimize geçerken şeklinden dolayı küpe çiçeği ismini almıştır. Küpe çiçeği isminin de etkisiyle sevimlilik, güzellik ve zariflik anlamlarını taşımaktadır. Küpe çiçeğinin en önemli özelliği elbette kendine has görüntüsüdür. Neredeyse tüm çiçekler yukarı doğru açarken küpe çiçeği sarkık bir şekilde büyür ve gelişir.

Küpe çiçeği ayrıca minik yaprakları ve ortasından çıkan ince anten görünümlü uzantılarıyla da oldukça gösterişlidir. Mitolojik bir hikayeye göre ise aşk tanrıçası olan Afrodit’in başka bir tanrı olan Ares’te kalan küpesiyle ilgilidir. Ares bu küpeyi balkonuna asar. O zamandan beri de bu küpeleri andıran küpe çiçeği aşkın sembolü olarak en çok balkonları süslemeye başlamıştır.

Petunya Çiçeği Bakımı, Anlamı, Çoğaltılması

küpe çiçeği

Küpe Çiçeği Neden Kurur?

Çiçeklerini oldukça iyi ve canlı tutmada marifetli olan küpe çiçekleri için tehlikeli olan şey direkt gelen güneş ışığıdır ve çiçeklerin kurumasına neden olabilir.  Küpe çiçeği neden ölür sorusunun genelde cevabı doğru yere koymamakla ilgilidir Bu yüzden küpe çiçeğinizi yarı gölgeli alanlara saksıyı koymanız daha uygun olur.

Yakıcı güneş ışığına uzun süre maruz kalan küpe çiçeğinin toprağı çok ısınırsa bitkinin kökleri bile zarar görebilir. Küpe çiçeği nerede durmalı sorusunun cevabı yarı gölge yerlerdir. Küpe çiçeği soğuğa dayanıklı mı sorusunun cevabı da nispeten evettir. 15 dereceye kadar düşen sıcaklıklarda bitki iyi bakılırsa canlı kalmaya devam edebilir.

Küpe çiçeği hastalıkları yüzünden de kuruyabilir. Küpe çiçeğinin en büyük düşmanları sine, tırıl gibi böceklerdir. Aslında rüzgarı sevmesinin bir nedeni de rüzgarın böcekleri onlardan uzak tutmasıdır. Bitkinizi temiz, rüzgar alan bir yerde tutarsanız böceklerden koruyarak bu sebeple olabilecek kurumanın da önüne geçebilirsiniz.

Bitkinizin yapraklarını fısfıs ile ara ara nemlendirerek hafifçe temizlemenizde böceklerden arınmayı kolaylaştırır. Küpe çiçeği sinek sorunu yaşıyorsanız, özellikle beyaz sineklerden muzdaripseniz, sulandırıp sprey şişesine koyduğunuz Arap sabunu ile sinekli bölgeye fıs fıs uygulaması yapabilirsiniz.

küpe çiçeği

Yuka Çiçeği Bakımı, Çoğaltılması, Faydaları

Telgraf Çiçeği Bakımı, Çoğaltılması, Çeşitleri

Aşkın Gözyaşları Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Kılıç Çiçeği Bakımı: Çoğaltma, Yetiştirme İpuçları

Kasımpatı (Krizantem) Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda mutfakta ve ev yaşamında size zaman kazandırabilecek püf noktalarını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride doğal temizlik tavsiyelerinden butik sebze meyve yetiştiriciliğine, besinleri kolay ayıklama ve uzun süre muhafaza etme tekniklerinden yemeklerde lezzeti artıran ipuçlarına değin hızlı çözüm önerileri yer almaktadır. Evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz bu tavsiyeler aşama aşama resimli maddelerle özel olarak düzenlenmiştir. Sunmuş olduğumuz bilgiler öneri niteliğindedir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili ürüne karşı alerjiniz olup olmadığını önceden test etmeli, tavsiyeleri uygularken dikkatli olmaya özen göstermelisiniz. Aksi durumda yaşanabilecek olumsuz durumlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Küp Kek Tarifi

Küp Kek

6-8 kişilik, 5dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Lezzet Küpleri Tarifi

Lezzet Küpleri

6-8 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Küp Patates Tarifi

Küp Patates

1-2 kişilik, 30dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Hurmalı Küpler (Şekersiz Lezzet Küpleri) Tarifi

Hurmalı Küpler (Şekersiz Lezzet Küpleri)

4-6 kişilik, 1 saat Hazırlık, 25dk Pişirme
Havuçlu Küpler Tarifi

Havuçlu Küpler

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Çeşit Çeşit Poğaça Tarifi

Çeşit Çeşit Poğaça

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Bakla Tarifi

Bakla

8-10 kişilik, 20dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Çeşit Çeşit Magnolia Tarifi

Çeşit Çeşit Magnolia

8-10 kişilik, 25dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Küp Küp Kışlık Kahvaltılık Domates Sosu Tarifi

Küp Küp Kışlık Kahvaltılık Domates Sosu

4-6 kişilik, 30dk Hazırlık, 35dk Pişirme
Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir? Tarifi
Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir?

Chia Tohumu: Sağlıklı Beslenme Trendi Süper Gıda! Chia tohumu, "Salvia hispanica" adlı bitkinin tohumlarından elde…

Madımak Otu Nedir? Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir? Tarifi
Madımak Otu Nedir? Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir?

Madımak: Anadolu'nun Binbir Şifalı Tarla Bitkisi! Madımak otu, Orta Anadolu mutfağında yaygın bir kullanıma sahip olan…

2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Kaç Gün Tatil? Tarifi
2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Kaç Gün Tatil?

2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Her sene büyük bir heyecanla beklenen ramazan ayı,…

2024 Ramazan ve Ramazan Bayramı Kaç Gün Sürecek? Tarifi
2024 Ramazan ve Ramazan Bayramı Kaç Gün Sürecek?

Bu Yıl Ramazanda Kaç Gün Oruç Tutacağız? Her sene hasretle beklenen 11 ayın sultanı ramazan…

En İyi Nespresso Kahve Makineleri, Kullanımı ve Temizliği Tarifi
En İyi Nespresso Kahve Makineleri, Kullanımı ve Temizliği

Nespresso Kahve Makinesi İncelemeleri Nespresso kahve makineleri, kahve tutkunlarının favori seçimlerinden biridir ve evde, ofiste…

Çam Balının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Tarifi
Çam Balının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Çam Balı: Aradığınız İlaç Akdeniz Çamlarında! Vücut direncini yüksek tutmak ve bağışıklığı güçlendirmek adına, beslenmenize…

1 Saat Yürüyüş Kaç Kalori Yakar? Zayıflatır Mı? Faydaları Nelerdir? Tarifi
1 Saat Yürüyüş Kaç Kalori Yakar? Zayıflatır Mı? Faydaları Nelerdir?

1 Saat Yürüyerek Kaç Kalori Harcarım? Dünya Sağlık Örgütü (WHO), 2018 verilerine göre dünya nüfusunun…

Bayram Tatlıları: En İyi, Resimli ve Videolu Tarifler Tarifi
Bayram Tatlıları: En İyi, Resimli ve Videolu Tarifler

Bayramın neşesini ve birlikteliğini en leziz bayram tatlıları ile taçlandırmaya hazır mısınız? Bayram paylaştıkça güzel…

Pek Food’tan Pek İyi Ramazan Tarifleri Tarifi
Pek Food’tan Pek İyi Ramazan Tarifleri

Pek Food pratik ve çeşitli ürünleriyle sofralarınızı renklendirmeye geliyor! Yenilikçi çözümleri sayesinde dakikalar içinde pişirilmeye…

Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir? Tarifi
Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir?

Chia Tohumu: Sağlıklı Beslenme Trendi Süper Gıda! Chia tohumu, "Salvia hispanica" adlı bitkinin tohumlarından elde…

Yoğurtlu Çorba Tarifleri: Lezzet Garantili 30 Çeşit Tarifi
Yoğurtlu Çorba Tarifleri: Lezzet Garantili 30 Çeşit

Nefis Yemek Tarifleri mutfağından, en beğenilen yoğurtlu çorba tarifleri huzurlarınızda! Ana malzemesi yoğurt olan ve…

Madımak Otu Nedir? Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir? Tarifi
Madımak Otu Nedir? Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir?

Madımak: Anadolu'nun Binbir Şifalı Tarla Bitkisi! Madımak otu, Orta Anadolu mutfağında yaygın bir kullanıma sahip olan…

2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Kaç Gün Tatil? Tarifi
2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Kaç Gün Tatil?

2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Her sene büyük bir heyecanla beklenen ramazan ayı,…

2024 Ramazan ve Ramazan Bayramı Kaç Gün Sürecek? Tarifi
2024 Ramazan ve Ramazan Bayramı Kaç Gün Sürecek?

Bu Yıl Ramazanda Kaç Gün Oruç Tutacağız? Her sene hasretle beklenen 11 ayın sultanı ramazan…

En İyi Nespresso Kahve Makineleri, Kullanımı ve Temizliği Tarifi
En İyi Nespresso Kahve Makineleri, Kullanımı ve Temizliği

Nespresso Kahve Makinesi İncelemeleri Nespresso kahve makineleri, kahve tutkunlarının favori seçimlerinden biridir ve evde, ofiste…

Yaz Çorbaları: Pratik ve Çok Hafif 30 Tarif Tarifi
Yaz Çorbaları: Pratik ve Çok Hafif 30 Tarif

Yaz ayları, hafif ve ferahlatıcı tariflerin vazgeçilmez olduğu dönemlerdir. Özellikle sıcak havalarda ağır yemeklerden kaçınmak…

Çam Balının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Tarifi
Çam Balının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Çam Balı: Aradığınız İlaç Akdeniz Çamlarında! Vücut direncini yüksek tutmak ve bağışıklığı güçlendirmek adına, beslenmenize…

Keten Tohumu Yağı Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Tarifi
Keten Tohumu Yağı Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Keten Tohumu Yağı: Omega 3 ve Lif Zengini! Keten tohumu yağı, sağlık için son derece…

Tarifler Geri
Videolar Geri