Melisa Çayı Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Ne Zaman İçilir?

5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 (5 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Melisa Çayı Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Ne Zaman İçilir? Tarifi

Melisa Çayı Eşliğinde Sakinleştirici Bilgiler

Hastalıklara karşı vücut direncini arttırmak ve birçok hastalığın tedavisinde vücudu desteklemek için yüzyıllardan beri bitkilerin gücünden yararlanılmaktadır. Son yıllarda hastalıkların tedavisinde bitkisel kaynakların yaygın olarak kullanıldığı alternatif tıbba ilgide de artış gözlenmektedir. Organik ürünlere talebin çoğalması ile birlikte bitkilerin tedavi edici özellikleri hakkında araştırmalar da yoğunlaşmaktadır.

Son dönemde hafif limon kokulu yaprakları ve kendine has aroması ile hem lezzetli hem de şifalı otlar kategorisinde yer alan melisa otu, özellikle uyku düzenini sağlayan etkisi ile adından söz ettirir.

Kovan otu, limon nanesi, terme otu ve oğul otu olarak da bilinen melisa, halk arasında iyileştirici özelliklerinden dolayı uzun yılardan beri kullanılmaktadır. Oldukça dayanıklı bir bitki olan melisa, sıcak iklimleri sever. Ülkemizde özellikle Akdeniz, Ege ve Marmara Bölgesi’nde yaygın olarak bulunan melisa otu, bol suyu sever. Kendi kendini yenileyebilen bir bitki olan melisa otu, mis gibi kokusu ile huzur veren bitkiler arasında yerini alır.

Melisa otu bahar yağmurları ile maksimum büyüklüğüne ulaşır. Tarlalarda, bahçelerde kendi kendine yetişebilen melisa otu dilenirse evde saksıda da yetiştirilebilir. Melisa otu yaprağı çayı melisa otunun en yaygın kullanımıdır. Yaprakları bitki çiçek açmadan önce toplanmalıdır. Melisa bitkisi çiçek açtıktan sonra yapraklarının o kendine has limonsu kokusu kaybolur. Senede bir kez yapraklarının toplanması önerilen bitkinin yaprakları toplanırken çok dikkatli olunması gerekir.

Ezilmeden ve sıkıştırılmadan toplanan yapraklar güneş görmeyen havadar ortamlarda tek sıra halinde serilerek kurutulmalıdır. Kurutulan yapraklar nemsiz ve güneş görmeyen serin ortamlarda muhafaza edilir.

Melisa çayı kullanımı özellikle sakinleştirici etkisinden dolayı akşamları ya da gece yatmadan önce önerilir. Melisa yaprakları çay haricinde taze ya da kuru olarak çorbalar, salatalara ve balık yemeklerine eklenebilir. Yazın soğuk içeceklere eklenen melisa yaprakları içeceklere kendine has bir aroma sağlar. Melisa yaprakları ve tomurcukları ezilip lapa halinde terleyen bölgelere sürüldüğünde ter kokusunu giderici etkiye sahiptir.

Melisa Çayı Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

 • Melisa çayı uyku problemleri yaşayanlar için bitkisel bir çözümdür. Huzur verici ve sakinleştirici etkiye sahip olan melisa çayı uykuya dalma problemlerini ortadan kaldırır.
 • Melisa çayı sakinleştirici etkisi ile depresyon tedavisini destekler. Ayrıca melisa çayı panik atak problemi olanlar için de önerilir.
 • Melisa çayı mide rahatsızlıklarına iyi gelir.
 • Yüksek oranda antioksidan özelliklere sahip olan melisa vücuttaki toksinlerin ve fazla suyun atılmasını sağlar.
 • Melisa çayı adet düzensizliği yaşayan kadınlar tarafından düzenli olarak içildiğinde tedavilerini destekleyici etki gösterir. Melisa çayı regl dönemindeki sancıların azalmasında da etkin rol oynar.
 • Melisa çayı faydaları ile ilgili en çok merak edilen sorulardan biri de melisa çayı boyu uzatır mı sorusudur. Büyüme ve gelişme dönemindeki çocuklarda sağlıklı beslenme ve düzenli fiziksel aktiviteye ek olarak tüketilen melisa çayı boylarının daha uzun olmasını destekleyebilir.
 • Melisa çayı tansiyon düşürücü bir çaydır. Yüksek tansiyon problemi olanlar için faydalı olan melisa çayı, günde 2 fincandan fazla tüketildiğinde halsizlik ve yorgunluk yapabilir. Dikkatli tüketimi önemlidir.
 • Melisa çayı göz tansiyonu hastalarına faydalıdır.
 • Melisa çayı kilo problemi yaşayanların diyet tedavilerini destekler. Melisa çayı ile zayıflayanlar iştahların kontrol edebildiklerini belirtmektedir.

melisa

Melisa Çayı Ne Zaman İçilir?

Melisa çayı demleme oldukça kolay ve zahmetsizdir. Dikkat edilmesi gereken nokta melisa otunun su ile birlikte kaynatılmamasıdır.1 bardak su cezveye koyularak kaynatılır ve 1 tatlı kaşı kuru melisa otunun üzerine dökülerek 5-10 dakika demlemeye bırakılır. Su ile birlikte ocağın üstünde kaynatılarak yapıldığında bu sürenin 4-5 dakikayı geçmemesi önerilir.

Uzun süre kaynatıldığında hem bitkinin içeriğinde yer alan yağ asitleri özelliğini kaybeder hem de melisanın limonumsu aroması kaybolur. Melisa çayı ile ilgili en çok merak edilenlerden biri de melisa çayı aç mı tok mu içilir sorusudur. Melisa çayının etkisini tam olarak gösterebilmesi için öğleden önce ve öğleden sonra aç karnına içilmesi önerilir.

Özellikle uyku probleminin giderilmesi için akşamları yatmadan önce melisa çayının aç karnına içilmesi tavsiye edilir. Melisa otu sarı kantaron ile birlikte demlenerek çay şeklinde tüketildiğinde uykusuzluk ve huzursuzluk problemi üzerinde çok daha etkili olur.

Melisa Çayı Zararları ve Yan Etkileri

Melisa çayı yararları ile dikkat çekse de bilinçsiz kullanıldığında zararlı etkilere de sahip olabilir. Her bitkisel üründe olduğu gibi melisa çayının da önerilenden fazla tüketilmemesi gerekir.

 • Melisa çayı depresyon, uyku ve anksiyete ilaçları kullananlar tarafından tüketilmemelidir. Bu ilaçların içeriğindeki maddeler melisa bitkisi ile etkileşime girerek bazı sorunlara yol açabilir.
 • Aynı şekilde melisa çayı tiroid ilaçları kullanalar tarafından da tüketilmemelidir.
 • Karaciğer hastalığı olanların melisa çayı tüketimlerini doktora danışmalarında fayda vardır.
 • Aşırı tüketilen melisa çayı yan etkileri arasında yorgunluk, halsizlik, dikkat dağınıklığı sayılabilir.
 • Ayrıca melisa çayı bazı bünyelerde alerji etkisine sahiptir.
 • Melisa çayı içildiğinde kızarıklık, ciltte şişme, döküntü yaşanabilir. Bu durum özellikle melisa otu kullanılarak yapılan kozmetik ürünlerinde görülür.

melisa bitkisi

Melisa Çayı Özellikleri Nelerdir?

Yol kenarlarında limon kokulu yapraklarıyla boy gösteren melisa çayı bitkisi, 20-80 santimetreye kadar uzayabilen çok yıllık bir bitkidir. Yapraklarının maksimum kokuya sahip olduğu mayıs ve haziran aylarında toplanan bitkinin Türkiye’de bulunan çeşidi ilaç yapımında da kullanılır.

Melisa otu arılar tarafından çok sevilir. Arıların melisa otu kullanarak yaptıkları bal hem kalitesi hem de kendine has aroması ile arıcılık sektöründe ayrı bir yere sahiptir. Anadolu’da arıların yavrulaması anlamına gelen oğul otu da melisa kokusunun arılara yön verici rolünden dolayı verilmiştir. Ayrıca bu özelliklerinden dolayı melisa Yunancada arı anlamına gelmektedir.

Sakinleştirici etkisinden yararlanmak için melisa çayı bebeklere verilir mi? Alerjen bir etkisinin olmaması nedeniyle melisa çayı 1 yaşından sonraki bebekler için kullanılabilir. Peki, melisa çayı emziren anneler kullanabilir mi? Melisa çayı emziren annelerdeki gerginliği azaltıcı etkiye sahiptir. Emziren anneler günde bir fincanı geçmemek şartı ile organik melisa çayı içtiklerinde sütleri çoğalabilir ve bebeklerdeki gaz sancısı, huysuzluk ve uykusuzluk gibi problemler çözümlenebilir. Her bitkide olduğu gibi hamileler, emziren anneler ve çocukların melisa çayı kullanmadan önce mutlaka hekime danışmaları gerekmektedir.

Melisa Çayı Nerede Satılır?

Melisa çayı taze olarak pek satılmaz. Kurutularak satışa sunulan melisa çayı aktarlarda, organik ürün satan marketlerde, büyük alışveriş merkezlerinde, online satış yapan organik ürün firmalarında bulunur. Poşet çay olarak da üretimi yapılan melisa çayı birçok büyük marka tarafından da satışı yapılan bitki çeşitleri arasında yer almaktadır.

Markasına, organik olup olmadığına, miktarına göre melisa çayı fiyatı farklılık gösterir. Ortalama 100 gram melisa çayı fiyatı 7 lira ile 25 lira arasında değişiklik gösterir. Melisa çayı tek başına satılabildiği gibi zencefil, nane, limon, biberiye, sarı kantaron gibi bitkisel çaylarla karıştırılarak da satışa sunulabilir.

melisa

Bonus: Melisa Çaylı Kek

Kek Sakinleştirir mi demeyin: Melisa Çaylı Kek

Yumurta, zeytinyağı, melisa çayı, şeker, vanilya ve un kullanılarak hazırlanan melisa çaylı kek, melisanın kendine has aroması ile çay saatlerinizi keyiflendirir.  Melisa Çaylı Kek

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Melisa Çayı Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Ne Zaman İçilir? 19.12.2017 tarihinde yayınladı.