Menekşe Yağının Duymadığınız 8 Faydası, Kullanımı

1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 (1 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Menekşe Yağının Duymadığınız 8 Faydası, Kullanımı Tarifi

Evinizden Eksik Etmeyin: Menekşe Yağı

Söz konusu bakım olduğunda akla gelen doğal yöntemler arasında ilk sıralarda yer alan yağlar, özellikle vücudun her bölgesine etki etmesi ve problemleri en aza indirgemesi ile sık sık tercih edilmektedir. Evinizde, günlük hayatınızda bu yağları kullanıyorsanız bakım rutininize bir yenisini daha ekleyebilirsiniz: faydaları saymakla bitmeyen menekşe yağı!

Menekşe bitkisinin yapraklarından, köklerinden ya da çiçeklerinden damıtma yoluyla elde edilen bu yağ, tıpkı benzerleri gibi hem vücut hem de cilt için etkili bir bakım ürünü sayılmaktadır.

Aromatik yapısı sayesinde çok daha hafif bir dokunuşa sahip olan menekşe yağını biraz daha yakından tanımak, menekşe yağının faydaları ve kullanımını ayrıntılı bir şekilde öğrenmek için gelin yazımıza bir göz atalım!

menekşe yağının faydaları

Menekşe Yağı Faydaları: Size İyi Gelecek 10 Özelliği

Hem zamandan tasarruf edip hem de büyük bütçeler ayırmadan bir bakım rutini oluşturmak istiyorsanız doğru yerdesiniz! Esansiyel bir yağ olan ve ağız yoluyla tüketilmeyen menekşe yağının işte birbirinden faydalı özellikleri!

1) Cildi Besler, Arındırır, Sivilce Oluşumunu Engeller

 • Menekşe yağının cilde faydaları aslında saymakla bitmiyor olsa da en etkili ve gözle görülür faydası cildin yapısını kökten uca iyileştirmesi ve daha pürüzsüz, daha canlı bir cilt sunmasıdır.
 • Hassas bir cilt yapısına sahipseniz ya da sık sık akne sivilce problemi yaşıyorsanız öncelikle cildinizin bu yağa alerjisi olmadığını tespit ederek yağı kullanmaya başlayabilirsiniz.
 • Bunun yanı sıra menekşe yağı günlük hayatta cilde nüfuz eden toz, kir, sigara dumanı, kötü kokular ya da buna benzer pek çok olumsuz etkeni gün sonunda arındırır, cildin barındırdığı bakteri ve mikrop seviyesini en aza indirger.
 • A ve C vitamini yönünden oldukça zengin olan menekşe yağını egzama, uyuz ya da sedef hastalığını iyileştirmek için de kullanabilirsiniz.

sivilce

2) Saçları Dökülmelerini ve Kepek Oluşumunu Önler

 • Pek çok bitkisel yağ gibi menekşe yağı da saç problemlerinin giderilmesinde oldukça etkilidir.
 • Düzenli olarak kullanıldığında menekşe yağı saç dökülmelerini en az seviyeye indirir ve saç derisini besleyerek daha gür ve canlı saçlara sahip olmanızı sağlar.
 • Menekşe yağının saça faydasını etkili ve düzenli bir kullanım sayesinde çok kısa bir süre içerisinde görmeniz mümkündür.
 • Aynı zamanda saçlarınız gün içerisinde sık sık işlem görüyor, boya ya da farklı işlemlere maruz kalıyorsa zamanla yıpranan saç uçlarınızı da menekşe yağı ile onarabilirsiniz.

Menekşe yağı şampuana katılır mı?

 • Birkaç damla menekşe yağını kullandığınız şampuana ekleyerek saçlarınız için rahatlıkla bakım yapabilirsiniz.

Menekşe yağı saç çıkarır mı?

 • Saçların canlanmasına, güçlenmesine, kepek oluşumunun engellenmesine yardımcı olan bu yağın yeni saçlar çıkarma gibi bir etkisi bulunmamaktadır.
 • Ancak mevcut saçları ve saç diplerini yenilediği için ilk kullanımdan itibaren saçlarınız eskiye göre çok daha gür ve güçlü duracaktır.

menekşe yağı saç

3) Stresi Azaltır, Uykuya Geçişi Kolaylaştırır

 • Pek çok bitkisel yağ gibi menekşe yağı da rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisi sayesinde vücudu uykuya teşvik etmede ve ruh halini onarmada fazlasıyla doğru bir seçenektir.
 • Aynı zamanda düzensiz gece uykularını hem ortadan kaldırmak hem de biraz daha keyifli hale getirmek için aromatik menekşe yağını başka yağlarla birleştirebilir, meyvemsi ve ferah yeni aromalara kapı açabilirsiniz.
 • Gün içerisinde sık sık stres yaşıyorsanız, depresyon başlangıcı ya da kaygı seviyesinde yükselme varsa bitkisel ve tamamen doğal olan menekşe yağı ile birlikte bu sıkıntılarınıza son verebilirsiniz.

menekşe yağı faydaları

4) Kas ve Eklem Ağrılarını Rahatlatıcı Aromaterapi Yağı

 • Özellikle ağrılı ve iltihaplı bölgelerin tedavi edilmesinde rol oynayan menekşe yağı sayesinde romatizma, kas- eklem ağrıları, bronşit ya da sinüzit gibi hastalıkları tedavi edebilirsiniz.
 • Ancak astım, epilepsi ve hepatit hastalarının menekşe yağı kullanması tavsiye edilmemekte, migren ataklarını tetiklemesi açısından migreni olanların da dikkat etmesi önerilmektedir.
 • Menekşe yağının bu alanlardaki etkilerinden yararlanmak istiyorsanız kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyoruz.

menekşe yağı fiyat

5) Kaş ve Kirpikleri Güçlendirir

 • Kirpikleriniz kısa, seyrek ya da dökülüyorsa, kaşlarınızda zamanla oluşan seyreklikler canınızı sıkıyorsa çözüm bulmak için ekstra para harcamaya son!
 • Piyasadaki pek çok pahalı ürüne göre hem hesaplı hem de oldukça etkili olan menekşe yağı kaş ve kirpiklerin kökten uca onarılmasına yardımcı olmaktadır.
 • Hoş kokusu ve hafif yapısı sayesinde doğal bir serum olarak nitelendirilen menekşe yağını düzenli kullanarak kaş ve kirpik sorunlarınızı ortadan kaldırabilirsiniz.

Menekşe yağı kirpik uzatır mı?

 • Kaş ve kirpik gürleştirmede pek çok yağ gibi menekşe yağı da en etkili doğal yöntemler arasındadır.
 • İlk kullanımdan itibaren düzenli kullandığınızda menekşe yağı hem kirpiklerin seyrekliğini giderir, hem de kökten uca besleyerek kirpiklerin daha uzun ve gür durmasına etki eder.

menekşe yağı kirpik uzatır mı

6) Kan Dolaşımını Hızlandırır, Cildi Ferahlatır

 • Aromatik yapısı ve hafif etkisi sayesinde ferahlatıcı gücü olan menekşe yağı uygulandığı bölgeye rahatlık ve ferahlık verdiği için kan dolaşımının hızlanmasına neden olur. Bu sayede cilt hücreleri daha hızlı ve daha iyi çalışır.
 • Aynı zamanda menekşe yağının kan dolaşımını düzenlemesi sayesinde pek çok dolaşım bozukluğu rahatsızlığı da en az seviyeye indirgenebilir.

menekşe yağı cilde faydaları

7) Tırnakları Güçlendirir, Sararmaları Giderir

 • El ve ayak tırnaklarınızda sık sık direnç kaybı gözlemliyorsanız ya da düzenli olarak bakım yapılmaması nedeniyle güçsüz ve çabuk kırılan tırnaklara sahipseniz çözüm menekşe yağında!
 • Menekşe yağının tırnak için gözle görülür faydalarından birisi, uygulandığı bölgenin hızlı bir şekilde yeniden onarılmasını ve canlanmasını sağlamasıdır. Bu sayede dış etkenlere karşı olumsuz sonuçlar gösteren tırnaklarınız daha sağlıklı ve canlı görünmeye başlar.
 • Aynı zamanda el ve ayak tırnaklarında meydana gelen sararmaları ya da sigara kullanımından dolayı meydana gelen tırnak sararmalarını da menekşe yağı yardımıyla ortadan kaldırabilirsiniz.

Evde Manikür Nasıl Yapılır? 6 Kolay Adımda Göz Alıcı Tırnaklar

menekşe yağı tırnak

8) Evin Atmosferini Tazeleyen Oda Kokusu

 • Kimyasallardan uzak bir oda kokusu olması adına hem de ruha ve bedene vereceği olumlu şifa nedeniyle menekşe yağını rahatlıkla oda parfümü olarak kullanabilirsiniz.
 • Bu sayede evinizdeki kötü kokuları giderebilir, daha ferah ve temiz bir oksijen seviyesine ulaşabilirsiniz.

menekşe yağı ne işe yarar

Menekşe Yağı Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Ayrıntılı olarak incelediğimiz menekşe yağını elbette doğru kullanmak, faydalarını görmek açısından önem taşımaktadır. Menekşe yağı saç, cilt, tırnak, vücut ve kaş – kirpik için sağlam bir bakım rutini olarak sayılmaktadır. Ancak bu yağı ilk defa kullanıyorsanız herhangi bir olumsuz sonuç almamak için bazı püf noktalarına dikkat etmelisiniz:

 • Menekşe yağını saçlarınız için kullanacaksanız saçlarınıza direkt uygulamak yerine şampuanınıza birkaç damla ekleyebilirsiniz.
 • Menekşe yağı ağız yoluyla tüketilmeyeceğinden, sıcak bir su içerisine birkaç damla ekleyerek solunum yolu ile bu yağdan faydalanabilirsiniz.
 • Eğer hassas bir cilde sahipseniz ve cildiniz sık sık tahriş oluyorsa menekşe yağını kullanmadan önce mutlaka ufak bir bölümde test etmeli, herhangi bir reaksiyonda doktorunuza başvurmalısınız.
 • Pek çok bitkisel yağ gibi menekşe yağının da piyasada birçok benzeri bulunmaktadır. Bu nedenle bitkisel yağları kullanmaya karar verdiğinizde bilindik ve tavsiye edilen markaları tercih etmeniz daha doğru olacaktır.
 • Menekşe yağının en etkili kullanım şekillerinden birisi buhar yolu ile solumaktır. Bunun yanı sıra vücudunuz için de bakım yapmak istiyorsanız küvetteki suya birkaç damla ekleyerek hem kendinizi şımartabilir hem de rahatlatıcı bir bakım oluşturabilirsiniz.

Sağlık sorunlarını tedavi etmede menekşe yağı bir ilaç tedavisi ya da medikal bir tedavi yerine geçmemektedir. Bu nedenle bir uzman kontrolünde ve aşırıya kaçmamak şartıyla kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

menekşe yağı faydaları

Menekşe Yağı Fiyatı Ne Kadar? Nerede Satılır?

 • Bakım rutininize rahatlıkla ekleyeceğiniz menekşe yağı, kolay ulaşılabilir olması açısından da avantaj sağlamaktadır.
 • Eczanelerden, aktarlardan ya da kozmetik mağazalarından temin edebileceğiniz menekşe yağının geniş marka ve fiyat seçenekleri bakımından 5 ile 50 TL arası fiyat aralığı bulunmaktadır.

Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Kantaron Yağı Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Lavanta Yağı Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır?

Aloe Vera Yağı Nasıl Yapılır, Kullanılır? Cilde Faydaları Nelerdir?

Menekşe Bakımı: Evde Nasıl Dikilir, Çoğaltılır, Sulanır? Püf Noktaları

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Menekşe Yağının Duymadığınız 8 Faydası, Kullanımı 23.03.2020 tarihinde yayınladı.