Nar Çekirdeğinin Daha Önce Duymadığınız Faydaları ve Kullanımı

Antioksidan, Stres ve Uykusuzluk Giderici

Nar Çekirdeği

Kış mevsiminin en sevilen meyvelerinden biri olan nar, kırmızı ve kalın kabukludur. İçeriğinde yüzlerce çekirdeğe sahip ilginç bir meyvedir. Genel olarak mayhoş bir tada sahip olan nar meyvesi kuraklığa karşı dayanıklıdır.

Akdeniz ikliminde daha rahat yetiştirilebilen meyve ılıman iklim meyvesidir. Dünya üzerinde özellikle Afganistan’dan Himalayalar’a kadar geniş bir alana yayılan meyve ülkemizde özellikle Denizli’de yetiştirilmektedir. Antalya’nın Side ilçesi ve İspanya’nın güneyinde yer alan Granada bölgesi isimlerini nar meyvesinden almıştır. Denizli dışında Antalya, Mersin, Muğla ve Adana illerinde de yetiştiriciliği yapılan meyve yüksek besin değeri ile dikkat çekmektedir.

Kınagiller familyasına ait olan nar C vitamini, B1 vitamini, K vitamini, folik asit ve B2 vitamini açısından oldukça zengindir. Bunlara ek olarak demir, magnezyum, manganez, selenyum, potasyum, çinko mineralleri içerir ve polyphenol isimli fenol bileşikleri açısından da zengindir.

Çekirdekleri ile birlikte tüketilen meyvenin çekirdekleri de sağlık açısından oldukça faydalı özellikler taşır. Cilde oldukça yararlı olan nar çekirdekleri ile nar çekirdeği kremi yapılabilir.

nar çekirdeği

Nar Çekirdeği Nasıl Elde Edilir?

Bazı yörelerde cennet meyvesi olarak kabul edilen nar meyvesinin gizemi çekirdeklerinde saklıdır. Nar çekirdeği tanin, antisiyonin ve polifenol gibi yüksek antioksidan özelliğe sahip olan bileşenler içerir. Nar çekirdeği elde etmek için narın suyu çıkarıldıktan sonra kalan posası kullanılır. Bu posanın çok büyük bir kısmı nar çekirdeğinden oluşur. Nar posası fırına atılarak kurutulur ve kurutulmuş nar çekirdekleri yemeklerde kullanılabilir. Nar suyu çıkarıldıktan sonra geriye kalan çekirdek posası ile nar çekirdeği maskesi yapılabilir.

2 tatlı kaşığı bal içerine alabildiğince nar çekirdeği ekleyerek tahta kaşık yardımıyla karıştırılır. Hazırlanan karışım temiz yüze ince bir tabaka halinde sürülür. Yaklaşık 30 dakika bekletildikten sonra ılık su ile durulanır. Gece yatmadan hazırlanan nar çekirdeği maskesi cilt renginin eşitlenmesine, rengin açılmasına ve kırışıklıkların önlenmesine yardımcı olur.

Ayrıca kurutulmuş nar çekirdekleri ile nar çekirdeği çayı hazırlanabilir. Kurutulmuş bir tatlı kaşığı nar çekirdeği üzerine kaynamış bir bardak sıcak su eklenerek 15 dakika demlenir. Demlenen çay sabah ve akşam aç karnına yemeklerden önce tüketilebilir. Bu şekilde vücuttaki fazla suyun ve toksinlerin atımı sağlanır.

nar

Nar Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

  • İçeriğinde yer alan yüksek antioksidan bileşenler sayesinde vücuttaki toksin maddelerin atımına yardımcı olan nar çekirdeği bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonlara karşı vücudu korur. Aynı zamanda bağışıklık sistemi bozukluğu sonucu gelişen kanser hücresi oluşumunu ve var olan kanser hücrelerinin çoğalmasını önler.
  • Antiviral etkisi ile ön plana çıkan nar çekirdeği virüs saldırılarına karşı vücudu korur. Özellikle virüs nedeni ile oluşan grip salgınlarında hastalıktan korunmak için nar çekirdeği tüketimi arttırılabilir. Ayrıca oluşan hastalıkların da daha çabuk iyileşmesini sağlar.
  • İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde hasar gören hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur. Özellikle cilt hücrelerinin yenilenmesinde oldukça etkili olan nar çekirdeği, cildi yaşlanma etkilerine karşı korur ve kırışıklıkların oluşmasını önlemeye yardımcı olur. Düzenli olarak nar çekirdeği sabunu kullanılması cildin daha canlı ve parlak görünmesini sağlar.
  • Nar çekirdeğinde bulunan linoleik asit kandaki kolesterol seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olur. Kan basıncını düzenlenmesine de destek olan nar çekirdeği tansiyon yüksekliğine karşı kullanılabilir. Bu özellikleri sayesinde kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini minimuma indiren nar çekirdeği yağı damarlardan kanın daha rahat akmasını sağlar.
  • Antioksidan bileşenleri ile vücudun toksin maddelerden arınmasına yardımcı olan nar çekirdeği, stres ve uykusuzluk probleminin de ortadan kaldırılmasında etkilidir.
  • Doğal bir östrojen kaynağı olan nar çekirdeği menopoz döneminde ortaya çıkan semptomları azaltıcı rol oynar. Menopoz döneminde düzenli olarak tüketilen nar çekirdeği hapı ruhsal ve fiziksel olarak yıpratıcı olan bu sürecin daha rahat atlatılmasını sağlar.

nar çekirdeği

Nar Çekirdeği Yenir Mi? Nasıl Tüketilir?

Nar meyvesi çekirdekleri ile birlikte tüketilir. Kabukları soyulduktan sonra tanelere ayrılarak kaşıklanır. Çekirdeklerinden ayırarak yenilmesi mümkün olmayan nar taze olarak tüketildiğinde tam bir antioksidan kaynağıdır. Kendine özgü tadı ile diğer meyveler arasından sıyrılıp gelen nar çekirdeği nasıl kullanılır?

Kurutulmuş çekirdekler salatalara, tatlılara, yoğurda hatta yemeklere eklenerek tüketilebilir. Sabahları aç karnına bal ya da pekmez ile birlikte tüketildiğinde sağlığa daha faydalı olan nar çekirdeği, içeriğindeki oleik ve linoleik asit nedeniyle kanser hücrelerine karşı vücudu korur.

Güllaç ve aşure gibi tatlılarda da kullanılan nar taneleri, domatesin olmadığı eski zamanlarda İran’da yemeklere renk vermesi için kullanılırdı. Dünya mutfağında yer alan birçok yemekte nar ile yapılan soslara rastlamak mümkündür. Tatlı, kek ve kurabiye süslemeleri için pastacılık sektöründen yaygın olarak kullanılan nar taneleri çorba ve reçellerde de kullanılabilir.

Peki, nar çekirdeği kabız yapar mı? Nar çekirdeği içinde ham lif ve pektin bulunur. Her iki maddede bağırsak hacmini ve bağırsak hareketlerini arttırıcı özelliğe sahiptir. Yüksek posa özelliği nedeniyle kabızlık yapması mümkün değildir. Hatta kabızlığın tedavisinde kullanılır.

Sağlığa faydaları ile ön plana çıkan nar çekirdeğinin aşırı tüketimine dikkat edilmelidir. Her besinde olduğu gibi nar çekirdeğinin de aşırı tüketimi sağlık problemlerine yol açabilir. Kronik hastalığa sahip olanların hamile ve emzikli kadınların nar çekirdeği tüketmeden önce doktora danışmaları önerilir.

nar

Nar Çekirdeği Tozu Nasıl Yapılır? Nerede Kullanılır?

Yüksek oranda antioksidan içerdiğinden dolayı anti aging etki gösteren nar çekirdeği doku ve hücrelerin yaşlanmasını geciktirici rol oynar. Bu nedenle kozmetik ve tıp alanında yaygın olarak kullanılır. Nar suyunun çıkarılması sonucu elde edilen posanın fırınlanması ile elde edilen nar çekirdekleri öğütücüden geçirilerek toz haline getirilir. Evlerde doğal yolla da kolaylıkla hazırlanabilen nar çekirdeği unu baharat olarak yemeklerde, salatalarda, çorbalarda, içeceklerde, hamur işlerinde istenilen her yiyecekte kullanılabilir.

Yiyecek olarak tüketilmesinin yanı sıra nar çekirdeği kurusu ile cilt ve saç maskesi yapılabilir. Nar çekirdeklerinin özel bir teknoloji ile belirli partiküller haline getirilmesi sonucu toz nar çekirdeği oluşur. Ticari olarak önemli bir değere sahip olan nar çekirdeği tozu hem lif hem de pektin açısından zengindir. Özellikle yoğurdun içine eklenen bir tatlı kaşığı nar çekirdeği tozu, yemeklerden önce tüketildiğinde iştahı baskılayarak aşırı yemek yemeyi önler ve metabolizmayı hızlandırır. Bu özelliklerinden dolayı nar çekirdeği zayıflama programlarında önemli bir yere sahiptir.

nar çekirdeği faydaları

Nar Çekirdeği Nerede Satılır? Fiyatı Ne Kadar?

Nar çekirdeği kurutulup toz haline getirilmiş halde ya da yağ halinde satışa sunulur. Nar çekirdeği tozu olarak aktarlardan, organik ürün satışı yapan marketlerden ya da internet üzerinden online ürün satışı yapan firmalardan satın alınabilir. Nar çekirdeklerinden soğuk sıkım yolu ile elde edilen nar çekirdeği ekstraktı ya da nar çekirdeği yağı da aktarlardan, eczanelerden ya da organik ürün satışı yapan firmalardan ve internet üzerinden alınabilir.

Nar çekirdeği fiyatı toz ya da yağ formuna göre farklılık gösterir. 100 gramlık paketler halinde satışa sunulan nar çekirdeği tozu fiyatı 6 lira ile 15 lira arasında değişiklik gösterir. 30 mililitrelik cam şişelerde satışa sunulan nar çekirdeği yağı fiyatı ise 20 lira ile 45 lira arasında değişir.

Nar Çekirdeği Yağı Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Nasıl Kullanılır? yazımızı inceleyebilirsiniz.

Ramazana özel 30 günlük menülerimiz iftar menüleri sayfamızda yayında, hayırlı ramazanlar!

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Daha Önce Böyle Bir Kısır Yemediniz Tarifi
Daha Önce Böyle Bir Kısır Yemediniz6-8 kişilik, 10dk Pişirme, 20dk Hazırlama5
Böyle Bir Börek Daha Önce Yemediğiniz Tarifi
Böyle Bir Börek Daha Önce Yemediğiniz12-14 kişilik, 35dk Pişirme, 1 saat 30dk Hazırlama65
Makarnayı Daha Önce Hiç Böyle Yemediniz Tarifi
Makarnayı Daha Önce Hiç Böyle Yemediniz1-2 kişilik, 35dk Pişirme, 10dk Hazırlama42
Açma (Daha Önce Böyle Yumuşağını Yemediniz) Tarifi
Açma (Daha Önce Böyle Yumuşağını Yemediniz)4-6 kişilik, 25dk Pişirme, 15dk Hazırlama1419
Daha Önce Böyle Patates Salatası Yemediniz Tarifi
Daha Önce Böyle Patates Salatası Yemediniz4-6 kişilik, 25dk Pişirme, 5dk Hazırlama25
Pırasalı Arnavut Böreği (Daha Önce Böylesini Yememiştiniz ) Tarifi
Pırasalı Arnavut Böreği (Daha Önce Böylesini Yememiştiniz )10-12 kişilik, 30dk Pişirme, 1 saat Hazırlama266
Sucuk Yapımı ve Kurutmanın Püf Noktaları Tarifi
Sucuk Yapımı ve Kurutmanın Püf Noktaları

Sucuk: Kahvaltıdan Ana Yemeğe İştah Açıcı Sucuk denildiği zaman akıllara kahvaltıda yenilen yumurtalı leziz tarifler…

En İyi Süt Yapan 12 Şifalı Bitki Çayı Tarifi
En İyi Süt Yapan 12 Şifalı Bitki Çayı

Emziren Anneler İçin Süt Yapan Çaylar Listesi Gebelik döneminde birçok kadının aklında bir soru oluşur:…

Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Zayıflatan Diyet Listesi Tarifi
Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Zayıflatan Diyet Listesi

Emziren Annelere Sağlıklı Beslenme Önerileri, Diyet Listeleri Sağlıklı beslenme yaşamın her alanında dikkat edilmesi gereken…

Anneler Gününe Özel Anlamlı Sözler 2021 Tarifi
Anneler Gününe Özel Anlamlı Sözler 2021

Anneler Gününe Kısa ve Anlamlı Sözler Her sene mayıs ayının 2. pazar günü kutlanan anneler…

Anneler Günü Ne Zaman, Hangi Gün? 2021 Tarifi
Anneler Günü Ne Zaman, Hangi Gün? 2021

Anneler Günü Hangi Güne Denk Geliyor? Pek çok kişinin merakla beklediği anneler günü, çok yakın…

Anneler Gününe Özel En İyi Hediye Önerileri Tarifi
Anneler Gününe Özel En İyi Hediye Önerileri

Anneler Günü İçin Hediye Fikirleri Her sene mayıs ayı geldiğinde, çocukları ve eşleri tatlı bir…

Kuru Fasulye Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Kuru Fasulye Kaç Kalori? Besin Değeri

Türk Mutfağının Klasikleşmiş Lezzeti Kuru Fasulye Kaç Kalori? Kuru fasulye Türk mutfağında severek tüketilen bir…

Kek Kaç Kalori? Çeşitlerine Göre 1 Dilim Kek Kaç Kalori? Tarifi
Kek Kaç Kalori? Çeşitlerine Göre 1 Dilim Kek Kaç Kalori?

Çay Saatinde 1 Dilim Kek İyi Gider ;) Peki, Hangi Kek Kaç Kalori? Kim bir…

Sucuk Yapımı ve Kurutmanın Püf Noktaları Tarifi
Sucuk Yapımı ve Kurutmanın Püf Noktaları

Sucuk: Kahvaltıdan Ana Yemeğe İştah Açıcı Sucuk denildiği zaman akıllara kahvaltıda yenilen yumurtalı leziz tarifler…

Pide Kaç Kalori? Çeşitlerine Göre Pide Kalori Değerleri Tarifi
Pide Kaç Kalori? Çeşitlerine Göre Pide Kalori Değerleri

Hangi Pide Kaç Kalori? Onlarca çeşidi bulunan pideler sade olarak üretildiklerinde ekmek olarak kullanılırken, üzerine…

Starbucks Yiyecek Kalorileri: Tatlı & Tuzlu Tarifi
Starbucks Yiyecek Kalorileri: Tatlı & Tuzlu

Starbucks Yiyecekleri Kaç Kalori? Yeni nesil kahve sektörünün dünya genelindeki en bilinen markası Starbucks, yiyecek…

Çilek Kaç Kalori? Besin Değerleri Tarifi
Çilek Kaç Kalori? Besin Değerleri

En Yüksek Su İçeriğine Sahip C Vitamini Deposu Çilek Kaç Kalori? Bahar ve yaz aylarında…

Nohut Kaç Kalori? Salatası, Çorbası, Yemeği Tarifi
Nohut Kaç Kalori? Salatası, Çorbası, Yemeği

Protein ve Lif Zengini Nohut Kaç Kalori? Garbanzo fasulyesi olarak bilinen nohut, ülkemizde sıkça kullanılan…

Kayısı Kaç Kalori? Tarifi
Kayısı Kaç Kalori?

Bağışıklık ve Sindirim Dostu Kayısı Kaç Kalori? Yemesi çok zahmetsiz olan kayısı, mutfakta pek çok…

Sütlaç Kaç Kalori? Diyet, Fırın Sütlaç Tarifi
Sütlaç Kaç Kalori? Diyet, Fırın Sütlaç

Sütlaç Kalori Değerleri Diyette Sütlaç Yenir Mi? Hafif sütlü tatlılar denildiğinde akla ilk geleni sütlaç…

Brokoli Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Brokoli Kaç Kalori? Besin Değeri

Bol Vitaminli Antioksidan Brokoli Kaç Kalori? Brokoli kaç kalori diye hesaplar yapıyor musunuz? Bu hesapların…

Soğuk Tatlılar: Ferah, Leziz 23 Tarif Tarifi
Soğuk Tatlılar: Ferah, Leziz 23 Tarif

Soğuk tatlının mevsimi olmaz diyenler, özellikle yazın buzdolabından, buzluğundan tatlı eksik etmeyenler, bu listeye bayılacak:…

En İyi Süt Yapan 12 Şifalı Bitki Çayı Tarifi
En İyi Süt Yapan 12 Şifalı Bitki Çayı

Emziren Anneler İçin Süt Yapan Çaylar Listesi Gebelik döneminde birçok kadının aklında bir soru oluşur:…

Tarifler Geri
Videolar Geri