Oğul Otu Faydaları: Stres, Uykusuzluk ve Sindirime Doğal İlaç

Oğul Otu Faydaları: Stres, Uykusuzluk ve Sindirime Doğal İlaç Tarifi

Melisa vs Oğul Otu

Faydaları ve Kullanımı

Avrupa’da Orta Çağ’da popülerlik kazanarak günümüze kadar gelen oğul otu, nane ailesinden gelmektedir. Melisa, nane balsamı, limon otu veya kovan otu olarak da bilinen oğul otu birçok hastalığa ve rahatsızlığa iyi gelen şifalı bir ottur.

Bilimsel ismi “Melissa officinalis” olduğu için yaygın olarak melisa olarak bilinmektedir. Genellikle sakinleştirici etkisi ile ön planda olsa da çok daha fazla fayda sunmakta ve aktarlarda rahatlıkla bulunmaktadır. Oğul otu bitkisi Akdeniz’e kıyısı olan bölgelerde ve Güney Avrupa yetişmektedir, her yaz mevsiminde açan küçük beyaz oğul otu çiçeği ile akıllarda yer etmektir.

Oğul otu şifadır, strese dermandır, sindirim sisteminin dostudur, kadın sağlığının destekleyicisidir. Özellikle uykusuzluk, östrojen hormonu düşüklüğü ve göz tansiyonu tedavisinde adını sıklıkla duyurmaktadır.

Tüm bu rahatsızlıklar için farklı kürleri ve kullanım şekilleri mevcuttur. Genellikle çayı ile bilinse de krem gibi farklı türleri de mevcuttur. Siz de rahatlıkla aktarlardan oğul otu fiyatı hakkında bilgi alabilir, oğul otu kurusu demleyerek kendiniz ve sevdikleriniz için sağlık sunan bu çayı hazırlayabilirsiniz. Böylelikle doğadan gelen şifayla rahatsızlıklarınızdan kurtulabilir, tedavi sürecinizi kısaltabilirsiniz.

oğul otu faydaları

Oğul Otu Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Günümüzde oldukça sık tüketilen, genellikle çay olarak demlenen oğul otu belli başlı rahatsızlıklarda oldukça güçlü bir etkiye sahiptir. Oğul otu faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Oğul otu melisa olarak adlandırıldığı zaman akla ilk olarak sakinleştirici ve uyumaya yardımcı yönüyle gelmektedir. Bu özelliği o kadar güçlüdür ki genellikle uykusuzluk ve stres sorunu yaşayanlara ilk tavsiye edilen çaylar arasında bulunmaktadır.
  • Sindirim sisteminin dostu, kabızlığın düşmanıdır. Bağırsaklardaki hareketliliği artırarak hem sindirim sistemini hem de metabolizmayı hızlandırır. Ayrıca mide bulantısına da iyi geldiği söylenmektedir.
  • Özellikle kadınların korkulu rüyası olan adet dönemi ağrılarında ya da gecikmelerinde kullanılması önerilmektedir. Oğul otu östrojen hormonu üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Ağrı kesici olmasının yanı sıra düzenleyici olmasıyla da bilinmektedir.
  • Sadece adet dönemi ağrıları için değil vücudun belirli bölgelerindeki ağrılar için de etkilidir. Özellikle baş veya karın ağrısı söz konusu ise oğul otu ile demlenen çayın banyo suyuna katılması önerilir.
  • Bağışıklığı güçlendirir, uçuklarda, ateşlenmelerde sıklıkla tavsiye edilmektedir. Bağışıklığı artırdığı gibi anti-viral ve anti-bakteriyel olması ile bilinmektedir.
  • Antioksidan olma özelliği ile de kilo vermeyi önleyen toksinleri dışarı atar ve kilo vermeye yardımcı olur.
  • İbrahim Saraçoğlu tarafından verilen oğul otu kürü ile göz tansiyonu sorunu tedavisine yardımcıdır.
  • Kalp spazmı geçirme ihtimali olan kişilerin 1 ay boyunca günde 2 kez oğul otu çayı kullanması tavsiye edilmekte, oğul otu çayının kalp sağlığını destekleyerek kalp spazmı ihtimalini düşürdüğü söylenmektedir.

oğul otu nedir

Oğul Otu Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Birçok faydası bulunan, hemen aktara gidip almak isteyeceğiniz oğul otunun kreminden kapsülüne, yağından çayına kadar farklı farklı çeşitleri bulunmaktadır. Sahip olduğu bu farklı formlara göre de kullanım şekilleri değişmektedir. Dudakta çıkan uçuk için krem formunun sürülerek kullanılması tavsiye edilirken, vücuttaki yaralar için yağın masaj yapılarak uygulanması tavsiye edilmektedir. Kısaca oğul otu sahip olduğu forma ve rahatsızlığın çeşidine göre farklı şekillerde kullanılabilmektedir.

Genellikle çay olarak kullanılan oğul otunun hazırlanacak küre göre de kullanım şekli farklılık gösterebilir. Örnek vermek gerekirse; Saraçoğlu göz tansiyonu için verdiği oğul otu kürünün 35 yaş altındaki hastaların yudum yudum ve ılık olarak içmesini gerektiğini söylerken diğer rahatsızlıklar için aç karnına günde 3 veya iki kere içilmesi gerektiğini söylemektedir. Bazı tariflerde oğul otu kaynamış suyun içinde 10 dakika demlenirken bazı tariflerde 5 dakika daha suyla birlikte kaynatılması gerektiği söylenir.

Kısaca oğul otu sahip olunan rahatsızlıklar için verilen tariflerle uygun şekilde hazırlanmalı ve tüketilmelidir. Bu tarifler ve kullanım şekilleri uzmanlar ve doktorlardan alınmalı, dikkatli ve düzenli şekilde uygulanmalıdır. Oğul otu faydaları İbrahim Saraçoğlu tarafından verilen tariflerde çok rahat bir şekilde görülebilir.

oğul otu zararları

Oğul Otu Zararları ve Yan Etkileri

Bugüne kadar birçok derde deva olan oğul otunun yan etkileri nelerdir diye sorarsanız, size büyük bir iç rahatlığı ile şimdiye kadar hiçbir yan etkisi ile karşılaşılmadığını söyleyebiliriz. Ama yine de dikkat edilmesi gereken belli başlı durumlardan da bahsetmek gerekmektedir.

Kullandığınız bir ilaç varsa her ihtimale karşı doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Oğul otunun tek başına yan etkisinin bulunmaması başka şeylerle birlikte zararlı bir hale gelmeyeceğini göstermez. Hamilelik, emzirme gibi hassas dönemlerde kesinlikle dikkat edilmeli, bir uzmana danışılmalı ve bu tip durumlarda herhangi bir etkisi olup olmadığı araştırılmalıdır. Özellikle hamilelik dönemlerinde belli başlı bitki çaylarının tüketilmesi kesinlikle tavsiye edilmez.

Eğer alerjik bir bünyeniz varsa çok az bir miktarda tadılmalı ve bir yan etkisi olup olmadığı anlaşıldığı zaman kullanılmalıdır. Günde 2 bardaktan fazla tüketilmesi tavsiye edilmemektedir, dolayısıyla doz aşımından kaçınılmalıdır.

oğul otu çayı

Oğul Otu Çayı Nasıl Demlenir? Ne Zaman İçilir?

Nasıl demlenir?

Taze olarak tüketilmesi tavsiye edilen oğul otu çayı oldukça kolay bir şekilde hazırlanmaktadır. Yarım litre kaynatılmış klorsuz suyun içine (3 gram) 1,5 çay kaşığı kurutulmuş oğul otu eklenir ve 10 dakika demlenmeye bırakılır veya kaynamış suyun içine atıldıktan sonra 5 dakika daha kaynatılır. Ardından ılıması beklenir ve süzülerek içilir. Siz istediğinize göre bal ile tatlandırabilir, farklı otlar katarak daha aromalı bir hale getirebilirsiniz. Sahip olduğunuz rahatsızlığa göre bir uzman tavsiyesi ile oranlarda değişiklik yapabilir, çok daha farklı tariflere ulaşabilirsiniz.

oğul otu ne işe yarar

Ne zaman içilir?

Oğul otu çayı buzdolabında sadece 2 gün saklanabilir, ama her zaman taze olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Günde 2 bardaktan fazla tüketilmesi bazı yan etkilerinin görülmesine sebep olabilir, zaman içinde sahip olduğu etkinin azalmasına sebebiyet verebilir. Bunun için her gün düzenli şekilde tavsiye edilen oranda tüketilmesi büyük önem taşımaktadır.

Bunun yanı sıra oğul otu çayı sadece içilmek için değil, banyo yaptığınız suyun içine katmak için de yapılmaktadır. Aynı oranların kullanıldığı ama daha fazla miktarda yapılan oğul otu çayını yıkandığınız suyun içine eklemeniz ağrılarınıza iyi gelecek ve yaralarınızın daha hızlı kapanmasını sağlayacaktır.

oğul otu melisa

Oğul Otu Zayıflatır Mı?

Melisa adıyla bilinen oğul otu zayıflamaya yardımcı olup, içinde bulunan enzimler sayesinde yağ yakıcı bir özellik göstermektedir. Eğer çok daha etkili olması istenirse içine nane, biberiye ya da mate yaprakları eklenerek demlenmelidir. Bu sayede yağ yakıcı özelliği artar ve daha etkili olur. Ama kendisi tek başına zayıflama da ya da kalori yakmada etkili değildir. Doğru ve etkili bir şekilde zayıflamak için her zaman bir uzmana danışılmalı, doğru şekilde beslenmeli ve düzenli şekilde spor yapılmalıdır.

Siz de zayıflamak için gerekli işlemleri yapıp bir uzmana danıştıktan sonra diyetinize takviye olarak oğul otu çayı ekleyebilirsiniz. Her gece yatmadan önce tüketerek hem daha kolay uykuya dalıp hem de yağ yakmanızı hızlandırabilirsiniz. Buna ek olarak sebze ve meyve tüketimi artırabilir, her gün 3 litre su içerek de kilo vermenizi hızlandırabilirsiniz.

Melisa Otu Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Melisa Çayı Faydaları Nelerdir?

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar (1)
Yeni Gelen Yorumlar
NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Anne Oğul Keki Tarifi

Anne Oğul Keki

4-6 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Erik Ve Kayısı Suyu (Sindirime Yardımcı) Tarifi

Erik Ve Kayısı Suyu (Sindirime Yardımcı)

4-6 kişilik, 5dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Sindirime Yardımcı İçecek Tarifi

Sindirime Yardımcı İçecek

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Kış İlacı Tarifi

Kış İlacı

6-8 kişilik, 10dk Hazırlık, Pişirme yok
İlaç Niyetine Çay Tarifi

İlaç Niyetine Çay

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Sindirime Yardımcı İncir Kompostosu Tarifi

Sindirime Yardımcı İncir Kompostosu

4-6 kişilik, 5dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Krem Sürmek Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı Tarifi
Krem Sürmek Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Oruç Tutarken Merhem veya Krem Sürülür Mü? Yaz aylarında güneşten korunmak için güneş kremi, cildimizi…

Oruçluyken Burun Spreyi Orucu Bozar Mı? Tarifi
Oruçluyken Burun Spreyi Orucu Bozar Mı?

Oruçluyken Burun Spreyi Kullanılır Mı? Burun spreyi, burun içine uygulanan tıbbi desteklerden biridir. Genellikle solunumu…

Regaib Kandili Mesajları: Resimli En Güzel Sözler Tarifi
Regaib Kandili Mesajları: Resimli En Güzel Sözler

Regaib Kandili Mesajları, Anlamlı Sözler Allah’ın rahmet ve bereket dağıttığı mübarek Regaib Kandili, bu yıl…

Oruç Nedir, Nasıl Tutulur, Kimlere Farz? Oruç Çeşitleri Tarifi
Oruç Nedir, Nasıl Tutulur, Kimlere Farz? Oruç Çeşitleri

Oruç: 30 Günlük İbadetten Daha Fazlası! Farsça rûze, Arapça savm ve sıyâm kelimelerinin Türkçeleşmiş şekli oruç,…

Oruca Nasıl, Ne Zamana Kadar Niyet Edilir? Tarifi
Oruca Nasıl, Ne Zamana Kadar Niyet Edilir?

Oruca Niyet Nasıl Getirilir? 11 ayın sultanı, bolluk ve bereketin temsili ramazan söz konusu olduğunda…

Regaib Kandili Nedir, Ne Zaman? Ne Yapılır? Duaları, Önemi Tarifi
Regaib Kandili Nedir, Ne Zaman? Ne Yapılır? Duaları, Önemi

Regaib Kandili: Cumanın Müjdelendiği Gün Recep ayının ilk cuma gecesi Regaib Kandili, tasavvufi bilgilere göre…

Krem Sürmek Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı Tarifi
Krem Sürmek Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Oruç Tutarken Merhem veya Krem Sürülür Mü? Yaz aylarında güneşten korunmak için güneş kremi, cildimizi…

Oruçluyken Burun Spreyi Orucu Bozar Mı? Tarifi
Oruçluyken Burun Spreyi Orucu Bozar Mı?

Oruçluyken Burun Spreyi Kullanılır Mı? Burun spreyi, burun içine uygulanan tıbbi desteklerden biridir. Genellikle solunumu…

Regaib Kandili Mesajları: Resimli En Güzel Sözler Tarifi
Regaib Kandili Mesajları: Resimli En Güzel Sözler

Regaib Kandili Mesajları, Anlamlı Sözler Allah’ın rahmet ve bereket dağıttığı mübarek Regaib Kandili, bu yıl…

2024 Şubat Ayının 30 Popüler Tarifi
2024 Şubat Ayının 30 Popüler Tarifi

Nefis Yemek Tarifleri mutfağının şubat ayında en çok deftere eklenen tarifler listesi tam ağzınıza layık!…

Aileler İçin Akşam Yemeği: Leziz, Doyurucu 45 Farklı Tarif Tarifi
Aileler İçin Akşam Yemeği: Leziz, Doyurucu 45 Farklı Tarif

Akşam yemeklerinde ailenize özel bir masa hazırlamaya ne dersiniz? Etiyle, sebzesiyle besin dengesi yerinde ve…

Oruç Nedir, Nasıl Tutulur, Kimlere Farz? Oruç Çeşitleri Tarifi
Oruç Nedir, Nasıl Tutulur, Kimlere Farz? Oruç Çeşitleri

Oruç: 30 Günlük İbadetten Daha Fazlası! Farsça rûze, Arapça savm ve sıyâm kelimelerinin Türkçeleşmiş şekli oruç,…

Airfryer Tarifleri: Hızlı, Pratik ve Çok Hafif 60 Çeşit Tarifi
Airfryer Tarifleri: Hızlı, Pratik ve Çok Hafif 60 Çeşit

Son dönem mutfak aletleri yelpazesinde çok satanlar arasına giren Philips airfryer, yiyecekleri yağsız kızartabilen bir…

Oruca Nasıl, Ne Zamana Kadar Niyet Edilir? Tarifi
Oruca Nasıl, Ne Zamana Kadar Niyet Edilir?

Oruca Niyet Nasıl Getirilir? 11 ayın sultanı, bolluk ve bereketin temsili ramazan söz konusu olduğunda…

Regaib Kandili Nedir, Ne Zaman? Ne Yapılır? Duaları, Önemi Tarifi
Regaib Kandili Nedir, Ne Zaman? Ne Yapılır? Duaları, Önemi

Regaib Kandili: Cumanın Müjdelendiği Gün Recep ayının ilk cuma gecesi Regaib Kandili, tasavvufi bilgilere göre…

Orucu Bozan Şeyler Nelerdir? Diyanet Soru Cevap Tarifi
Orucu Bozan Şeyler Nelerdir? Diyanet Soru Cevap

Orucu Bozan Başlıca Durumlar Nelerdir? Orucu bozan şeyler, ramazan günleri boyunca sürekli vurgulanan ve her…

Kadir Gecesi Mesajları: Resimli, Anlamlı Sözler Tarifi
Kadir Gecesi Mesajları: Resimli, Anlamlı Sözler

En Güzel Kadir Gecesi Mesajları Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi, Ramazan ayının 27.…

Limonlu Tatlılar: Serinletici ve Hafif 20 Tarif Tarifi
Limonlu Tatlılar: Serinletici ve Hafif 20 Tarif

Limon, ülkemizin ferahlatıcı ikonik mahsulleri arasında pek çok damak tadına uyan sevimli bir meyvedir. Yaz…

Tarifler Geri
Videolar Geri