Oğul Otu Faydaları: Stres, Uykusuzluk ve Sindirime Doğal İlaç

Melisa vs Oğul Otu

Faydaları ve Kullanımı

Avrupa’da Orta Çağ’da popülerlik kazanarak günümüze kadar gelen oğul otu, nane ailesinden gelmektedir. Melisa, nane balsamı, limon otu veya kovan otu olarak da bilinen oğul otu birçok hastalığa ve rahatsızlığa iyi gelen şifalı bir ottur.

Bilimsel ismi “Melissa officinalis” olduğu için yaygın olarak melisa olarak bilinmektedir. Genellikle sakinleştirici etkisi ile ön planda olsa da çok daha fazla fayda sunmakta ve aktarlarda rahatlıkla bulunmaktadır. Oğul otu bitkisi Akdeniz’e kıyısı olan bölgelerde ve Güney Avrupa yetişmektedir, her yaz mevsiminde açan küçük beyaz oğul otu çiçeği ile akıllarda yer etmektir.

Oğul otu şifadır, strese dermandır, sindirim sisteminin dostudur, kadın sağlığının destekleyicisidir. Özellikle uykusuzluk, östrojen hormonu düşüklüğü ve göz tansiyonu tedavisinde adını sıklıkla duyurmaktadır.

Tüm bu rahatsızlıklar için farklı kürleri ve kullanım şekilleri mevcuttur. Genellikle çayı ile bilinse de krem gibi farklı türleri de mevcuttur. Siz de rahatlıkla aktarlardan oğul otu fiyatı hakkında bilgi alabilir, oğul otu kurusu demleyerek kendiniz ve sevdikleriniz için sağlık sunan bu çayı hazırlayabilirsiniz. Böylelikle doğadan gelen şifayla rahatsızlıklarınızdan kurtulabilir, tedavi sürecinizi kısaltabilirsiniz.

oğul otu faydaları

Oğul Otu Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Günümüzde oldukça sık tüketilen, genellikle çay olarak demlenen oğul otu belli başlı rahatsızlıklarda oldukça güçlü bir etkiye sahiptir. Oğul otu faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Oğul otu melisa olarak adlandırıldığı zaman akla ilk olarak sakinleştirici ve uyumaya yardımcı yönüyle gelmektedir. Bu özelliği o kadar güçlüdür ki genellikle uykusuzluk ve stres sorunu yaşayanlara ilk tavsiye edilen çaylar arasında bulunmaktadır.
  • Sindirim sisteminin dostu, kabızlığın düşmanıdır. Bağırsaklardaki hareketliliği artırarak hem sindirim sistemini hem de metabolizmayı hızlandırır. Ayrıca mide bulantısına da iyi geldiği söylenmektedir.
  • Özellikle kadınların korkulu rüyası olan adet dönemi ağrılarında ya da gecikmelerinde kullanılması önerilmektedir. Oğul otu östrojen hormonu üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Ağrı kesici olmasının yanı sıra düzenleyici olmasıyla da bilinmektedir.
  • Sadece adet dönemi ağrıları için değil vücudun belirli bölgelerindeki ağrılar için de etkilidir. Özellikle baş veya karın ağrısı söz konusu ise oğul otu ile demlenen çayın banyo suyuna katılması önerilir.
  • Bağışıklığı güçlendirir, uçuklarda, ateşlenmelerde sıklıkla tavsiye edilmektedir. Bağışıklığı artırdığı gibi anti-viral ve anti-bakteriyel olması ile bilinmektedir.
  • Antioksidan olma özelliği ile de kilo vermeyi önleyen toksinleri dışarı atar ve kilo vermeye yardımcı olur.
  • İbrahim Saraçoğlu tarafından verilen oğul otu kürü ile göz tansiyonu sorunu tedavisine yardımcıdır.
  • Kalp spazmı geçirme ihtimali olan kişilerin 1 ay boyunca günde 2 kez oğul otu çayı kullanması tavsiye edilmekte, oğul otu çayının kalp sağlığını destekleyerek kalp spazmı ihtimalini düşürdüğü söylenmektedir.

oğul otu nedir

Oğul Otu Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Birçok faydası bulunan, hemen aktara gidip almak isteyeceğiniz oğul otunun kreminden kapsülüne, yağından çayına kadar farklı farklı çeşitleri bulunmaktadır. Sahip olduğu bu farklı formlara göre de kullanım şekilleri değişmektedir. Dudakta çıkan uçuk için krem formunun sürülerek kullanılması tavsiye edilirken, vücuttaki yaralar için yağın masaj yapılarak uygulanması tavsiye edilmektedir. Kısaca oğul otu sahip olduğu forma ve rahatsızlığın çeşidine göre farklı şekillerde kullanılabilmektedir.

Genellikle çay olarak kullanılan oğul otunun hazırlanacak küre göre de kullanım şekli farklılık gösterebilir. Örnek vermek gerekirse; Saraçoğlu göz tansiyonu için verdiği oğul otu kürünün 35 yaş altındaki hastaların yudum yudum ve ılık olarak içmesini gerektiğini söylerken diğer rahatsızlıklar için aç karnına günde 3 veya iki kere içilmesi gerektiğini söylemektedir. Bazı tariflerde oğul otu kaynamış suyun içinde 10 dakika demlenirken bazı tariflerde 5 dakika daha suyla birlikte kaynatılması gerektiği söylenir.

Kısaca oğul otu sahip olunan rahatsızlıklar için verilen tariflerle uygun şekilde hazırlanmalı ve tüketilmelidir. Bu tarifler ve kullanım şekilleri uzmanlar ve doktorlardan alınmalı, dikkatli ve düzenli şekilde uygulanmalıdır. Oğul otu faydaları İbrahim Saraçoğlu tarafından verilen tariflerde çok rahat bir şekilde görülebilir.

oğul otu zararları

Oğul Otu Zararları ve Yan Etkileri

Bugüne kadar birçok derde deva olan oğul otunun yan etkileri nelerdir diye sorarsanız, size büyük bir iç rahatlığı ile şimdiye kadar hiçbir yan etkisi ile karşılaşılmadığını söyleyebiliriz. Ama yine de dikkat edilmesi gereken belli başlı durumlardan da bahsetmek gerekmektedir.

Kullandığınız bir ilaç varsa her ihtimale karşı doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Oğul otunun tek başına yan etkisinin bulunmaması başka şeylerle birlikte zararlı bir hale gelmeyeceğini göstermez. Hamilelik, emzirme gibi hassas dönemlerde kesinlikle dikkat edilmeli, bir uzmana danışılmalı ve bu tip durumlarda herhangi bir etkisi olup olmadığı araştırılmalıdır. Özellikle hamilelik dönemlerinde belli başlı bitki çaylarının tüketilmesi kesinlikle tavsiye edilmez.

Eğer alerjik bir bünyeniz varsa çok az bir miktarda tadılmalı ve bir yan etkisi olup olmadığı anlaşıldığı zaman kullanılmalıdır. Günde 2 bardaktan fazla tüketilmesi tavsiye edilmemektedir, dolayısıyla doz aşımından kaçınılmalıdır.

oğul otu çayı

Oğul Otu Çayı Nasıl Demlenir? Ne Zaman İçilir?

Nasıl demlenir?

Taze olarak tüketilmesi tavsiye edilen oğul otu çayı oldukça kolay bir şekilde hazırlanmaktadır. Yarım litre kaynatılmış klorsuz suyun içine (3 gram) 1,5 çay kaşığı kurutulmuş oğul otu eklenir ve 10 dakika demlenmeye bırakılır veya kaynamış suyun içine atıldıktan sonra 5 dakika daha kaynatılır. Ardından ılıması beklenir ve süzülerek içilir. Siz istediğinize göre bal ile tatlandırabilir, farklı otlar katarak daha aromalı bir hale getirebilirsiniz. Sahip olduğunuz rahatsızlığa göre bir uzman tavsiyesi ile oranlarda değişiklik yapabilir, çok daha farklı tariflere ulaşabilirsiniz.

oğul otu ne işe yarar

Ne zaman içilir?

Oğul otu çayı buzdolabında sadece 2 gün saklanabilir, ama her zaman taze olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Günde 2 bardaktan fazla tüketilmesi bazı yan etkilerinin görülmesine sebep olabilir, zaman içinde sahip olduğu etkinin azalmasına sebebiyet verebilir. Bunun için her gün düzenli şekilde tavsiye edilen oranda tüketilmesi büyük önem taşımaktadır.

Bunun yanı sıra oğul otu çayı sadece içilmek için değil, banyo yaptığınız suyun içine katmak için de yapılmaktadır. Aynı oranların kullanıldığı ama daha fazla miktarda yapılan oğul otu çayını yıkandığınız suyun içine eklemeniz ağrılarınıza iyi gelecek ve yaralarınızın daha hızlı kapanmasını sağlayacaktır.

oğul otu melisa

Oğul Otu Zayıflatır Mı?

Melisa adıyla bilinen oğul otu zayıflamaya yardımcı olup, içinde bulunan enzimler sayesinde yağ yakıcı bir özellik göstermektedir. Eğer çok daha etkili olması istenirse içine nane, biberiye ya da mate yaprakları eklenerek demlenmelidir. Bu sayede yağ yakıcı özelliği artar ve daha etkili olur. Ama kendisi tek başına zayıflama da ya da kalori yakmada etkili değildir. Doğru ve etkili bir şekilde zayıflamak için her zaman bir uzmana danışılmalı, doğru şekilde beslenmeli ve düzenli şekilde spor yapılmalıdır.

Siz de zayıflamak için gerekli işlemleri yapıp bir uzmana danıştıktan sonra diyetinize takviye olarak oğul otu çayı ekleyebilirsiniz. Her gece yatmadan önce tüketerek hem daha kolay uykuya dalıp hem de yağ yakmanızı hızlandırabilirsiniz. Buna ek olarak sebze ve meyve tüketimi artırabilir, her gün 3 litre su içerek de kilo vermenizi hızlandırabilirsiniz.

Melisa Otu Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Melisa Çayı Faydaları Nelerdir?

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Doğal İlaç Tarifi
Doğal İlaç1-2 kişilik, 10dk Pişirme, 5dk Hazırlama94
Doğal İlaç Tarifi
Doğal İlaç2-4 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama44
Doğal İlaç Mor Ekmek Tarifi
Doğal İlaç Mor Ekmek2-4 kişilik, 50dk Pişirme, 20dk Hazırlama419
Doğal Antibiyotik (öksürük-balgam İlacı) Tarifi
Doğal Antibiyotik (öksürük-balgam İlacı)1-2 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama687
Peynir ( Pratik Ve Doğal ) Tarifi
Peynir ( Pratik Ve Doğal )6-8 kişilik, 15dk Pişirme, 10dk Hazırlama59
Sarmaşık Otu (Ege Otları) Tarifi
Sarmaşık Otu (Ege Otları)4-6 kişilik, 25dk Pişirme, 15dk Hazırlama2
Ev Yapımı En İyi Göz Altı Kremi Önerileri Tarifi
Ev Yapımı En İyi Göz Altı Kremi Önerileri

Göz Altı Bakımı İçin Ev Yapımı Kremler Kadın ve erkeklerde belirli bir zaman sonrasında, göz…

Havale Geçirdiğinizi Gösteren 4 Belirti Tarifi
Havale Geçirdiğinizi Gösteren 4 Belirti

Havale Geçirdiğimi Nasıl Anlarım? Birçok farklı nedenden oluşabilen havale durumu, yetişkinlerde direkt olarak doktor yardımına…

Türkiye’nin En İyi 10 Damacana Su Markası Tarifi
Türkiye’nin En İyi 10 Damacana Su Markası

Türkiye’nin En İyi Damacana Suyu Hangisi? Söz konusu içme suyu olunca pek çok kişinin aklında…

Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi Tarifi
Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi

En İyi Devam Sütü ve Bebek Maması Markaları Yenidoğan bebeğe anne sütü yetersiz kalıyorsa ya…

Ev Yapımı En İyi 5 Saç Kremi Tarifi
Ev Yapımı En İyi 5 Saç Kremi

En İyi Saç Kremleri: Besleyici, Doğal, Onarıcı Saç bakımında önemli bir yeri olan saç kremleri,…

Ev Yapımı En İyi 5 Çatlak Kremi Tarifi
Ev Yapımı En İyi 5 Çatlak Kremi

Evde En İyi Çatlak Kremi Nasıl Yapılır? Zaman zaman hassas ve narin olan cildiniz çatlama…

Ev Yapımı En İyi Göz Altı Kremi Önerileri Tarifi
Ev Yapımı En İyi Göz Altı Kremi Önerileri

Göz Altı Bakımı İçin Ev Yapımı Kremler Kadın ve erkeklerde belirli bir zaman sonrasında, göz…

Havale Geçirdiğinizi Gösteren 4 Belirti Tarifi
Havale Geçirdiğinizi Gösteren 4 Belirti

Havale Geçirdiğimi Nasıl Anlarım? Birçok farklı nedenden oluşabilen havale durumu, yetişkinlerde direkt olarak doktor yardımına…

Türkiye’nin En İyi 10 Damacana Su Markası Tarifi
Türkiye’nin En İyi 10 Damacana Su Markası

Türkiye’nin En İyi Damacana Suyu Hangisi? Söz konusu içme suyu olunca pek çok kişinin aklında…

Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi Tarifi
Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi

En İyi Devam Sütü ve Bebek Maması Markaları Yenidoğan bebeğe anne sütü yetersiz kalıyorsa ya…

Ev Yapımı En İyi 5 Saç Kremi Tarifi
Ev Yapımı En İyi 5 Saç Kremi

En İyi Saç Kremleri: Besleyici, Doğal, Onarıcı Saç bakımında önemli bir yeri olan saç kremleri,…

Ev Yapımı En İyi 5 Çatlak Kremi Tarifi
Ev Yapımı En İyi 5 Çatlak Kremi

Evde En İyi Çatlak Kremi Nasıl Yapılır? Zaman zaman hassas ve narin olan cildiniz çatlama…

Evde En İyi El Kremi Nasıl Yapılır?
Evde En İyi El Kremi Nasıl Yapılır?

En İyi El Kremi: Doğal, Besleyici, Koruyucu El, vücudumuzda en çok kullandığımız organlardan biridir. Ellerimiz…

Ev Yapımı En İyi 6 Kırışıklık Kremi Tarifi
Ev Yapımı En İyi 6 Kırışıklık Kremi

En İyi Kırışıklık Giderici Krem Nasıl Yapılır? Cildin yıpranması bazı cilt problemlerine neden olur. Cilt…

Haziran Ayı Sebze ve Meyveleriyle Tarifler Tarifi
Haziran Ayı Sebze ve Meyveleriyle Tarifler

Taze taze sebze ve meyve kokuları, bazı akşamlar yemek yerine tercih edilen karpuz-peynir ikilisi ve…

Mutfağınızdaki En İyi 25 Vitamin Takviyesi Tarifi
Mutfağınızdaki En İyi 25 Vitamin Takviyesi

En İyi Vitamin Takviyeleri: Doğal, Sağlıklı, Taze! Sağlıklı bedene sahip olmanın sırlarından biri olan vitaminler,…

En İyi Damar Açıcı 5 Bitki, Şifalı Çözümler Tarifi
En İyi Damar Açıcı 5 Bitki, Şifalı Çözümler

En İyi Damar Açıcı Bitki: Nasıl Uygulanır? Damar tıkanıklığı, genellikle orta yaş insanlarda görülen sağlık…

Haziran Ayında Ne Yenir? Sebze ve Meyveler Listesi Tarifi
Haziran Ayında Ne Yenir? Sebze ve Meyveler Listesi

Haziran Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi Haziran ayı, yaz mevsiminin başlangıcıdır ve vitamin bakımından zengin…

Tarifler Geri
Videolar Geri