Melisa Otu Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Melisa Otu Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Tarifi

Limon Aromalı Nane Ferahlığını Yapraklarında Birleştiren Sakinleştirici Melisa Otu

Doğa, insanoğluna şifa dağıtan birçok bitki sunar. Onlardan bir tanesi melisa otudur. Kalp, beyin, sindirim ve sinir sistemi için faydalı olan bitki, pek çok hastalığın tedavisinde kullanılır. Latince adı ile Melissa officinalis, yüzyıllardan beri anksiyete, uyku bozukluğu, hazımsızlık ve yaraların tedavisinde kullanılan, nanegiller familyasına ait bir bitkidir.

Kurutulmuş melisa otundan çay yaparak içebilirsiniz. Ayrıca bu çayı, biraz pamuk yardımıyla yüzünüzü temizlemek için de kullanabilirsiniz. Şimdi size melisa otunun mucizevi yararlarını ve uygulama biçimlerini anlatalım.

Melisa Otu

Melisa Otu Nedir?

Halk arasında oğul otu, kovan otu veya limon nanesi olarak da adlandırılan melisa otu, limonumsu kokusu ve ısırgan otuna benzer yapraklarıyla, temmuz ve ağustos aylarında çiçeklenen bir bitkidir.

Şifalı yönüyle tanınan ve sıklıkla kullanılan melisa otu, en çok stresten arınmak, östrojen hormonunu artırmak ve göz tansiyonunu dengelemek için kullanılır.

Melisa otunun içeriğinde bulunan Citral, Citronal ve Gabriol bileşenleri, insanı sakinleştirip rahatlattığı için stres giderirler. Bu nedenle geceleri yatmadan önce bir bardak melisa otu çayı içmenin, dinlendirici ve uyumaya yardımcı olduğu söylenir.

Taze yaprakları, limon aromalı kokusu ve tadı nedeniyle çorbalara, balık yemeklerine ve salatalara lezzet katmak için kullanılır. Güzel kokulu, ince yapraklı, yumuşak tüylü ve beyaz çiçekli bir bitki olan melisa, görünüm olarak da insanın içini ferahlatır. Çay olarak tüketimi yaygın olmakla birlikte kapsül, krem ve yağ olarak hazırlanan ürünleri vardır.

Melisa Otu

Melisa Otu Nerede Yetişir? Nasıl Yetiştirilir?

Boyu 30–80 santimetreye kadar uzayabilen melisa otu, dalları ve beyaz çiçekleri olan çok yıllık bir bitkidir. Bünyesinde tanen, reçine ve uçucu yağ barındırdığı için birçok hastalığın tedavisine yardımcı olarak kullanılır.

Yaz aylarında yetişen melisa genellikle bahçeleri sever. Akdeniz ikliminde yetişen bir bitki olduğunu söylemek doğru olur. Güney Avrupa’da yaygın biçimde görülen bu ot, Türkiye’de Akdeniz ikliminin hâkim olduğu Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde bol miktarda yetişir. Güneydoğu gibi aşırı sıcak bölgelerde ise ancak öğle öncesi güneşini alan yerlerde yetişebilir.

Melisa bitkisini, dilerseniz evinizde saksıda yetiştirebilirsiniz. Fakat bitkinin her gün en az 4 saat güneş ışığı alması gerekir. Saksıdaki toprağınıza dörtte bir oranında ponza taşı da eklerseniz, oldukça yüksek verim alabilirsiniz.

Ticari olarak yetiştirilen melisa otu için en iyi gübre ise balık gübresidir. Yaz aylarında bol yağış alan bölgelerde ve özellikle bahçelerde kolayca yetişir. Bu şifalı ot, sürgün kökü ve melisa otu tohumu sayesinde kendini her zaman yeniler. Soğuğa karşı dayanıklı olan melisanın, düzenli olarak sulanması önemlidir.

Melisa Otu Faydaları Nelerdir?

Melisa otu uzun yıllardan beri hastalıkların tedavisinde kullanılmak üzere yetiştirilen ve ilaç endüstrisinde kullanılan bir bitkidir. Ülkemizde daha çok oğul otu adıyla bilinen melisa otu faydaları içinde psikolojik gerginliklere olan yararı, ilk sırada yer alır. Strese ve uyku sorununa karşı kullanımı oldukça yaygındır.

Melisa otunun faydaları:

 • Ter attırma özelliği ile toksinlerin vücuttan atılmasına katkı sağlar.
 • Ateş düşürücü özelliği ile grip ve nezle gibi hastalıklarda yardımcı olur.
 • Vücuttaki ağrıları giderir. Migren ağrılarına ve regl ağrılarına faydalıdır.
 • Reflü, gastrit, bulantı gibi mide sorunlarını azaltır.
 • Uçuk, egzama ve mantar gibi cilt hastalıkları için faydalı olduğu belirtilir.
 • Cilt bakımı için kullanılır. Yaşlanmayı ve cilt kırışıklıklarını geciktirir.
 • Kan şekeri ile tansiyonu düşürdüğü, kalbi ve kan dolaşımını kuvvetlendirdiği yönünde düşünceler vardır. İdrar söktürücü özelliği bulunur.
 • Alzheimer, epilepsi, sara, hafıza kaybı ve dikkat bozukluğu gibi sorunların olmasını engellediği düşünülür.
 • Böcek ısırıklarına karşı da kullanılır.

Melisa Otu Neye İyi Gelir? Ne İşe Yarar?

Çok şifalı bir bitki olan melisa otunun faydaları İbrahim Saraçoğlu tarafından da önemle vurgulanır. Profesör Saraçoğlu, bu bitkiyi stres ve stres kaynaklı uykusuzlukların giderilmesinde, östrojen seviyesinin yükseltilmesinde ve idrar yolları iltihabının tedavisinde yardımcı olarak önerir.

 • Melisa otu, yorgunluk ve halsizlik gidermede, kulak çınlaması ve kas spazmlarının önlenmesinde de kullanılabilir.
 • Beyin ve sinir sistemi üzerinde koruyucu etkisi bulunduğu için hafızayı güçlendirir. Öğrenme ve algılama yeteneğini artırır.
 • Cilt bakımı konusunda, kadınlar için çok yardımcı bir bitkidir. Melisa otu yaprakları ve tomurcuklarından hazırlayacağınız tonik ile cildinize bakım yapabilirsiniz. Ayrıca, melisa otu yağı da evinizde kullanabileceğiniz bir başka bakım ürünü olabilir.
 • Melisa yağını tek başına ya da badem yağı ile birlikte uygulayarak saç bakımınız için de kullanabilirsiniz. İçerdiği yağlar ve madensel tuzlar sayesinde cildinize ve saçınıza iyi gelir.
 • Önemli bir konu olan, melisa otu boy uzatır mı sorusunun yanıtı ise evettir. Kız ve erkek çocukları için ayrı kürler şeklinde uygulandığında boy uzamasına katkı sağladığı söylenir. Çünkü bu bitki, çocuklardaki kemik gelişimine olumlu etkiler yapar. Kürlerin ergenlik dönemi başlarında, bir ve iki yıl boyunca uygulanması tavsiye edilir.

Melisa Otu Çayı Nasıl Demlenir? Faydaları Nelerdir?

Taze veya kurutulmuş melisa yapraklarından hazırlayacağız çayı yudum yudum içebilirsiniz. Bitki uzmanlarının tavsiyeleri doğrultusunda başka bitkilerle karıştırarak da kullanabilirsiniz. Melisa çayını kür halinde uygulamaya başlamadan önce doktorunuza danışmanızda yarar vardır. Çünkü ilaç kullanıyorsanız onlarla etkileşim yapabilir.

Çayın, taze yaprakları yerine melisa otu kurusu ile hazırlanmasının, daha etkili olduğu söylenir. Belli miktardaki kurutulmuş ve kıyılmış melisa otu kaynamış suya atılarak bir süre demlenmeye bırakılır. Süre dolunca süzülerek içilir. Demlenme süresinin uzun tutulması, çayın tadını acılaştıracağı için süreci aşmamak gerekir.

Soğuk suyla demleme yöntemiyle de melisa çayı hazırlanabilir. Soğuk suyla çay hazırlama daha uzun sürede gerçekleşir ama melisa otu özü hiç bozulmadan bu suya geçer. Yukarıda melisa otu için saydığımız faydalar, bitkinin çayı için de geçerlidir.

Bunlara ek olarak mevsim geçişlerinde görülen ruhsal bunalımlar için faydalı oluğu söylenir. Zihni açma ve kalp sağlığını koruma özelliği vardır. Antiseptik olduğu için yaraların temizlenmesinde kullanılabilir. İştah artırıcı yönü nedeniyle dikkatli tüketilmesi tavsiye edilir. Ayrıca, baş dönmesi ve baygınlık durumlarına iyi geldiği hakkında görüşler de vardır.

Melisa Otu Zararları Nelerdir?

Melisa otu zararları olan bir bitki değildir. İyileştirici özellikleri nedeniyle ilaç ve kozmetik sanayisinde kullanılan bu bitki, farklı otlarla karıştırılıp tüketildiğinde zehirlenmelere yol açabilir. Bu yüzden uzman önerisi olmadığı sürece, başka bitkilerle beraber kullanmamak gerekir.

Melisa otu sedatif ilaçlar ve tiroid ilaçlarıyla birlikte kullanılırsa etkileşime girebilir. Uykusuzluk ve anksiyete nedeniyle antidepresan ilaç kullanıyorsanız melisa çayı tüketmeniz önerilmez.

Hamile ve emziren kadınların kullanmaları ise doktor tavsiyesi ile mümkün olabilir. Dikkat eksikliği için ilaç kullananların da melisa çayı içmeden önce doktora danışmaları gerekir.

Taze toplanmış melisa otunu, evinizde kurutup saklamak istiyorsanız dikkatli olmanız gereken birkaç ayrıntı vardır. Ayıklanıp temizlenmiş bitki yaprakları havadar ve karanlık bir ortamda tek tabaka halinde yayılarak kurutulur. Nem ve ışık almaması gerekir. Kuruduktan sonra aynı şartlarda saklanır.

Bir yıldan fazla süreyle saklanması ve kullanılması sakıncalı olabilir. Şifa kaynağı melisa otu çayı ile yapacağınız kürlerden önce doktorunuza danışmayı ihmal etmeyiniz.

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Besinler Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır, Neler Konur? Tarifi
Besinler Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır, Neler Konur?

Derin Dondurucuda Besin Saklama: Neler Konur? Derin dondurucular, uzun süre saklanması gereken gıdaların muhafazası için…

Zeytin Yaprağı Çayı Faydaları: Neye İyi Gelir? Tarifi
Zeytin Yaprağı Çayı Faydaları: Neye İyi Gelir?

Zeytin Yaprağı Çayı Ne İşe Yarar? Zeytin yaprağı çayı, sağlık açısından birçok fayda sunan doğal…

Ferritin Düşüklüğü Nedir, Neden Olur? Tehlikeli Midir? Tarifi
Ferritin Düşüklüğü Nedir, Neden Olur? Tehlikeli Midir?

Ferritin Düşüklüğü Ferritin, vücuttaki demir depolarını ölçen önemli bir biyomarkerdir. Ferritin seviyelerindeki anormallikler, vücutta çeşitli…

Magnezyum Eksikliği Belirtileri, Faydaları, Ne İşe Yarar? Tarifi
Magnezyum Eksikliği Belirtileri, Faydaları, Ne İşe Yarar?

Magnezyum Eksikliği Magnezyum insan sağlığı için önem taşıyan, özellikle kas ve sinir sistemi açısından değerli…

Yeşil Eriğin Faydaları Nelerdir? Tarifi
Yeşil Eriğin Faydaları Nelerdir?

Yeşil Erik Faydaları: Neye İyi Gelir? Erik; C vitamini, lif, potasyum ve antioksidan içeriği ile…

Keten Tohumu Maskesi Nasıl Yapılır? Cilde Faydaları
Keten Tohumu Maskesi Nasıl Yapılır? Cilde Faydaları

Keten Tohumu Maskesi & Cilde Faydaları Keten tohumu, genel vücut sağlığına etkilerinin yanı sıra cilde…

Besinler Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır, Neler Konur? Tarifi
Besinler Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır, Neler Konur?

Derin Dondurucuda Besin Saklama: Neler Konur? Derin dondurucular, uzun süre saklanması gereken gıdaların muhafazası için…

Zeytin Yaprağı Çayı Faydaları: Neye İyi Gelir? Tarifi
Zeytin Yaprağı Çayı Faydaları: Neye İyi Gelir?

Zeytin Yaprağı Çayı Ne İşe Yarar? Zeytin yaprağı çayı, sağlık açısından birçok fayda sunan doğal…

Ferritin Düşüklüğü Nedir, Neden Olur? Tehlikeli Midir? Tarifi
Ferritin Düşüklüğü Nedir, Neden Olur? Tehlikeli Midir?

Ferritin Düşüklüğü Ferritin, vücuttaki demir depolarını ölçen önemli bir biyomarkerdir. Ferritin seviyelerindeki anormallikler, vücutta çeşitli…

Magnezyum Eksikliği Belirtileri, Faydaları, Ne İşe Yarar? Tarifi
Magnezyum Eksikliği Belirtileri, Faydaları, Ne İşe Yarar?

Magnezyum Eksikliği Magnezyum insan sağlığı için önem taşıyan, özellikle kas ve sinir sistemi açısından değerli…

Yeşil Eriğin Faydaları Nelerdir? Tarifi
Yeşil Eriğin Faydaları Nelerdir?

Yeşil Erik Faydaları: Neye İyi Gelir? Erik; C vitamini, lif, potasyum ve antioksidan içeriği ile…

Keten Tohumu Maskesi Nasıl Yapılır? Cilde Faydaları
Keten Tohumu Maskesi Nasıl Yapılır? Cilde Faydaları

Keten Tohumu Maskesi & Cilde Faydaları Keten tohumu, genel vücut sağlığına etkilerinin yanı sıra cilde…

Nar Suyu Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Tarifi
Nar Suyu Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Nar Suyu İçmenin Faydaları Nar suyu, sağlıklı bir yaşam için önemli birçok fayda sağlayan besleyici…

En İyi Baharat Takımı Modelleri Tarifi
En İyi Baharat Takımı Modelleri

Baharat Takımı Çeşitleri Raf ve tezgahları renklendiren, yemekleri lezzetlendiren baharatları en iyi şekilde saklamak için…

Karadut Özü Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar? Tarifi
Karadut Özü Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Karadut Özü Faydaları, Neye İyi Gelir? Karadut özü, sağlık açısından pek çok fayda sağlayan, yoğun…

Kozalak Macunu Faydaları, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Kozalak Macunu Faydaları, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Kozalak Macunu Faydaları, Neye İyi Gelir? Doğal ve geleneksel bir sağlık iksiri olarak binlerce yıldır…

E Vitamini Faydaları, Cilde Faydaları, Ne İşe Yarar? Tarifi
E Vitamini Faydaları, Cilde Faydaları, Ne İşe Yarar?

E Vitamini Faydaları Nelerdir? Günlük yaşamımızda sağlığımızı sürdürebilmek adına pek çok vitamin ve mineralden faydalanırız.…

Kreatinin Nedir? Kreatinin Düşüklüğü ve Yüksekliği Tarifi
Kreatinin Nedir? Kreatinin Düşüklüğü ve Yüksekliği

Kreatinin Düşüklüğü ve Yüksekliği Kreatinin, vücutta kasların enerji üretim sürecinde kullanılan kreatin fosfatın yıkımı sonucu…

Tarifler Geri
Videolar Geri