Oltu Taşı Nasıl Anlaşılır?

Oltu Taşı Hakkında Her Şey

Siyah inci ve siyah amber olarak da bilinen ve rezervleri az olan Oltu taşı çıkarılması zor olduğundan yarı değerlidir. Kıymetli bir taş olan oltu taşı kullanılarak yapılan ürünler yurt dışına ithal edilir. Bu yüzden Oltu taşı ülke ekonomisine katkısı yüksek bir taş çeşididir.

Erzurum’un Oltu İlçesinden çıkarılan ve yarı değerli bir taş olan Oltu taşı tesbih yapımı için öncelikli olarak kullanılır. Bunun dışında Oltu taşı anahtarlık, süs ve ziynet eşyası, kolye, yüzük, küpe ve pipo gibi eşyaların yapımında da kullanılır.

Oltu taşı anlamı çok eski tarihlerden bu yana şifalı olarak bilinmektedir. Dünyaca ünlü Oltu taşı hangi ilimizdedir? Dünyanın en kaliteli Oltu taşı Erzurum’un Oltu ilçesinde bulunur. Oltu ilçesinde ana gelir kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Bunun yanı sıra yöre halkı ekim ve mart ayları arasında Oltu taşı ham maddesi çıkararak gelir elde edebilir.

İlçede yer alan rezervlerden taş çıkarma işlemi zahmetli ve oldukça zordur. Bu nedenle Oltu taşı çıkarma işi ile ilgilenen kişilerin sayısı gün geçtikçe azalmaktadır. Oltu taşı çabuk kırıldığı için işlenmesi de zor olan bir taştır. Babadan oğla geçen bir zanaat olan Oltu taşı işlemeciliği günümüzde genellikle tek kişilik atölyelerde yapılır. Oltu taşı tesbih çeşitleri, tesbih meraklılarının en çok tercih ettiği tesbihlerdendir.

Oltu Taşı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Ardıç kömüründen oluşan Oltu taşı, toprak altında yumuşak yapısı ile hava ile temas ettiğinde sertleşir. Oltu taşı rengi siyahtır. Fosil yapısından dolayı Oltu taşı kehribar olarak da bilinir. Oltu taşı, çok çabuk kırılır ve yer altından çıkarılırken titizlik ister.

Vücuttaki negatif enerjiyi alarak pozitif enerji yükler.

Nazara karşı etkili olduğu düşünülür ve bu yüzden evlerde nazarlık olarak kullanılabilir. Gerginliği alır ve strese karşı etkilidir.

Geçmiş zamanlarda şans taşı olarak bilinen Oltu taşı mutluluk verici ve depresyonu engellemede başarılı bir taş çeşididir.

Oltu Taşı Nerede Çıkarılır?

Erzurum dışında Oltu taşı nerede çıkar? Türkiye’de Erzurum’un Oltu ilçesinden çıkarılan Oltu taşı Gürcistan’da da bulunur. Gürcistan’dan çıkarılan Oltu taşları Erzurum’da işlenir.

Peki, Oltu taşı nerenin taşıdır? Oltu ilçesinin Çataksu, Alatarla, Hankaskışla ve Dutlu köylerinde rezervleri bulunan

Oltu taşı oluşumu özellikle Akdağ’ın kuzey doğusunda yer alan Dutlu Dağı ve Yasak Dağ çevresinde gözlenir. Oltu taşı madeni Sarıçam ormanları içinde yamaç arazilere kurulur. Yerin altından çıkarılan Oltu taşı genel olarak 4-5 santimetre kalınlığına sahip 1-2 metre uzunluğunda tabakalardan oluşur ve
çekiç ya da murç yardımıyla ocaklardan çıkarılır.

Oltu Taşı Nasıl Anlaşılır?

Oltu taşı ile en sık sorulan sorulardan biri de Oltu taşı gerçek olduğunu nasıl anlarız? sorusudur. Oltu taşı sürtünme yöntemi ile elektriklenme özelliğine sahiptir.

Başka bir cisme sürtüldüğünde etrafındaki cisimlerde mıknatıs özelliği yaratıyorsa Oltu taşının gerçek olduğu söylenebilir.

Oltu taşı nefes ile ısıtıldığında buharı çekerek nemlenir. Oltu taşının kendine özgü bir ağırlığı ve bir yere vurulduğunda çıkan tok sesi vardır. Oltu taşı ile yapıldığı söylenen nesnenin ağırlığı fazla ise gerçek olmaması muhtemeldir.

Satın alınan bir tesbihin Oltu taşı olduğu nasıl anlaşılır? Bıçak yardımıyla hafifçe kazınan Oltu taşı kahverengi bir toz açığa çıkarır ve kullanıldıkça parlar. Isıtılmış bir toplu iğne ucunu Oltu taşına bastırdığınızda eğer taş gerçek ise şeklini korur, değilse iğnenin içeriye girmesine izin verir.

Oltu Taşı İşlemeciliği

Binbir zahmetle ocaklardan çıkarılan Oltu taşı, kilo ile ya da teneke ölçeği ile ustalar tarafından satın alınır. Ocaklardan ham madde olarak çıkarılan Oltu taşı nasıl olur da işlenir? Satın alınan Oltu taşı işleme yapılana kadar toprağa gömülerek saklanır ve gerek görüldükçe işlemek üzere alınan taşlar suda bekletilerek yumuşak haliyle işlenir.

Peki, Oltu taşı neyden yapılır? Taş üzerinde yer alan yabancı maddeler ve çatlaklar uzaklaştırılarak Oltu taşına özgü bıçaklar yardımı ile taşa istenilen şekil verilmeye başlanır.

Şekil verilen Oltu taşı nasıl yapılır? Kumpas adı verilen aletlerle yapılacak olan ürüne uygun ölçümler yapılır ve en son da ağaç kömür tozu, zeytinyağı ve tebeşir tozu ile cilalanır.

Oltu Taşı Takılar

Oltu taşının kendine has rengi özellikle takılarda muhteşem bir uyum yaratır. Altın, gümüş, bronz gibi değerli metallerle kombine edilerek kullanılan Oltu taşı, muhteşem görünüme sahip takılar oluşturur. Oltu taşı takı çeşitleri tek başına, kolye, yüzük, küpe ve bileklik gibi kullanılabildiği gibi küpe, yüzük ve kolyeden oluşan takı setleri halinde de satın alınabilir.

Oltu Taşı Tesbihi

Oltu taşının birincil kullanım alanı tesbihtir. Dünyaca ünlü olan Oltu taşı tesbih modellerinin negatif enerjiyi aldığı ve strese karşı vücudu desteklediği söylenmektedir. Bazı tasarımlarda ise Oltu taşı imame kısmında kullanılabilir. Hafif yapısından dolayı tesbih severlerin en çok tercih ettiği Oltu taşı işlemeli tesbih türlerinden biri olan Oltu taşı karpuz dilimi tesbih kullanıldıkça parlama özelliğinden dolayı da beğeni toplar. Sabır taşı tesbihi olarak da bilinen Oltu taşı tesbih özellikleri ve kendine özgü tasarımları ile erkeklerin en çok kullandığı aksesuarlar arasında yer alır. En çok beğenilen Oltu taşı tesbihleri arasında Oltu taşı Çeşmi bülbül desenli tesbih ve Oltu taşı Efe tesbihi de yer alır.

Oltu Taşı Kolyeleri

Eski zamanlarda nazarlık olarak kullanılan Oltu taşının kötü ruhları ortamdan uzaklaştırdığı ve stresi azaltarak mutlu ettiği söylenmektedir.

Oltu taşı kullanılarak hazırlanan Oltu taşı kolye ucu hem şık tasarımlı olması hem de doğal etkilerinden dolayı beğenilerek kullanılır. Usta ellerde altın ve gümüş materyallerle süslenerek tasarlanan Oltu taşı kolye modelleri muhteşem siyah renkleri ile göz alıcıdır.

Oltu Taşı Yüzükleri

Oltu taşı işlemeciliği ile ünlü ilimiz Erzurum’da bulunan takı dükkânlarında özellikle en göze çarpan takı modelleri Oltu taşından hazırlanan yüzüklerdir.

Büyük küçük her yaştan ve her zevkten kişiye hitap eden Oltu taşı yüzük fiyatları, yüzüğün içinde kullanılan taşın kalitesine, büyüklüğüne göre değişiklik gösterir. Ayrıca Oltu taşının birlikte kullanıldığı materyalin altın ya da gümüş olması yüzük fiyatını etkileyen diğer bir faktördür.

Oltu Taşı Bileklik

Oltu taşı işçiliği oldukça zahmetli ve zor olan bir taştır. Ustalık isteyen işçiliğinden dolayı Oltu taşından yapılan bileklikler değerlidir. Kendine has rengi ile bilekleri süsleyen Oltu taşı bileklik modelleri taşın hafif yapısından dolayı tercih edilir. Kullanımı rahat olan bileklikler koyu kahverengi ya da siyah renklerle uyumlu turkuaz, ametist, yeşim gibi diğer değerli taşlarla birlikte de değerlendirilebilir.

Oltu Taşı Küpe

Küpe tasarımlarında kullanılan Oltu taşı hafif midir? Oldukça hafif bir taş olan Oltu taşı özellikle küpe tasarımında hafifliğinden dolayı tercih edilir. Kulağa ağır gelmeyen yapısından dolayı beğeni kazanan Oltu taşı küpe çeşitleri özellikle deri, gümüş, altın ve bakır gibi diğer materyallerle birlikte sıra dışı tasarımlara ev sahipliği yapmaktadır.

Oltu Taşı Erkek ve Bayan Yüzükleri

Genellikle altın ya da gümüş kullanılarak tasarlanan Oltu taşı erkek ve bayan yüzükleri, en çok tercih edilen takı çeşitleri arasında yer alır. Özellikle erkekler tarafından telkari işlemeli ya da Osmanlı Tuğrası işlemeli yüzük modeller tercih edilirken kadınlar tarafından zirkonyum ve pırlanta ile birlikte kullanılan yüzükler tercih edilir.

Oltu Taşı Yanar Mı?

Ağaç reçinesi, kil ve linyit içeren ve ardıç kömürü olarak bilinen Oltu taşı yapısındaki yüksek oranda karbondan dolayı yanma özelliği gösterir. Çıra gibi arkasında iz bırakarak yanan Oltu taşı sigara külüne benzeyen bir artık bırakır.

Oltu taşının yanıcı özellikte olması onu diğer sahtelerinden ayırt eden en belirgin özeliklerinden biridir. Hava gazı kullanılarak yakıldığında alev çıkararak yanan Oltu taşı yanma sırasında aniden soğutulduğunda camlaşarak kalıp şeklini alır.

Oltu Taşı Nasıl Parlatılır? Nasıl Temizlenir?

Usta tarafından satın alınan Oltu taşı küçük bir keser yardımı ile bir kütük üzerinde kırılır ve içindeki yabancı madde ve çatlaklardan temizlenir. Keserle kırılan taşların etrafı bıçakla yontulur ve tornaya takılarak delinir. Hazırlanan Oltu taşı Çırtı ağacı kömürünün tozu ve Palandöken Dağına ait tebeşir taşının tozu ile cilalanarak parlatılır. Satın alınan Oltu taşlı eşyaların temizliği ise ılık sabunlu su kullanılarak yapılabilir. Oltu taşı kullanıldıkça parlayan özel bir taştır.

Oltu Taşı Fiyatları Nasıldır?

Ocaklardan çıkarılan Oltu taşının büyüklüğü ve damarlı olması işlenmesini kolaylaştırdığından dolayı kalitesini belirler. Çıkarılan Oltu taşları ağırlığına ve kalitesine bağlı olarak fiyatlandırılır.

Oltu taşı ne kadar? Oltu taşının birim fiyatı arz miktarına göre mevsimsel olarak değişiklik gösterir. Oltu taşı kullanılarak yapılan eşyalar ise birlikte kullanıldığı materyale ve Oltu taşının kalitesine göre fiyatı değişir.

Oltu taşı tesbih nereden alınır? Kuyumcular, mücevher satan dükkânlar, takı malzemesi satan firmalardan ve internetten satın alınabilen Oltu taşı tesbihleri ayrıca Erzurum Oltu taşı çarşısı içinde yer alan dükkânlarda da bulunur.

Fotoğraflar alıntıdır.

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda mutfakta ve ev yaşamında size zaman kazandırabilecek püf noktalarını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride doğal temizlik tavsiyelerinden butik sebze meyve yetiştiriciliğine, besinleri kolay ayıklama ve uzun süre muhafaza etme tekniklerinden yemeklerde lezzeti artıran ipuçlarına değin hızlı çözüm önerileri yer almaktadır. Evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz bu tavsiyeler aşama aşama resimli maddelerle özel olarak düzenlenmiştir. Sunmuş olduğumuz bilgiler öneri niteliğindedir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili ürüne karşı alerjiniz olup olmadığını önceden test etmeli, tavsiyeleri uygularken dikkatli olmaya özen göstermelisiniz. Aksi durumda yaşanabilecek olumsuz durumlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Salad Ola Tarifi
Salad Ola1-2 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama
Şifa Olsun Çorbası Tarifi
Şifa Olsun Çorbası6-8 kişilik, 30dk Pişirme, 15dk Hazırlama
Sarma (Müthiş Oldu) Tarifi
Sarma (Müthiş Oldu)4-6 kişilik, 25dk Pişirme, 35dk Hazırlama
Taş Kadayıf Tarifi
Taş Kadayıf4-6 kişilik, 5dk Pişirme, 15dk Hazırlama
Taş Kebabı Tarifi
Taş Kebabı4-6 kişilik, 35dk Pişirme, 10dk Hazırlama
Taş Kadayıf Tarifi
Taş Kadayıf4-6 kişilik, 10dk Pişirme, 10dk Hazırlama
Taş Kadayıf Tarifi
Taş Kadayıf6-8 kişilik, 35dk Pişirme, 1 saat 30dk Hazırlama
Taş Kadayıf Tarifi
Taş Kadayıf8-10 kişilik, 15dk Pişirme, 45dk Hazırlama
Polikistik Over Diyeti Nasıl Yapılır? Örnek Diyet Listesi
Polikistik Over Diyeti Nasıl Yapılır? Örnek Diyet Listesi

Polikistik Over Hastalarına Özel Diyet Listesi Günümüzde pek çok kadın polikistik over sendromu (pcos) ile…

Müsli Nedir? Nasıl Yenir? 8 Leziz Tarifiyle
Müsli Nedir? Nasıl Yenir? 8 Leziz Tarifiyle

Diyet Kahvaltıların Yüksek Besin Kaynağı Müsli İsviçre’den dünyaya yayılan ve ezme, lapa anlamına gelen müsli,…

Diz Ağrısına Ne İyi Gelir? 7 Bitkisel Çözüm Tarifi
Diz Ağrısına Ne İyi Gelir? 7 Bitkisel Çözüm

Diz Ağrısı Artık Kaderiniz Değil, Çözümü Basit! Diz ağrısı, pek çok kişinin zaman zaman yaşadığı…

Kepek Nasıl Geçer? Evde Kesin Çözüm, Doğal Yöntemler Tarifi
Kepek Nasıl Geçer? Evde Kesin Çözüm, Doğal Yöntemler

Kepek Sorunu Yaşayanlara Özel Etkili Tavsiyeler Dünya üzerindeki her iki kişiden birinde kepek sorunu görülmektedir.…

Yoğurt Kürü ile Zayıflama Önerileri Tarifi
Yoğurt Kürü ile Zayıflama Önerileri

Yoğurt Kürü Eşliğinde Zayıflatan Bilgiler Sofralardan eksik edilmeyen tatlardan biri olan yoğurt, yemeklerin en önemli…

Ekşi Maya Nasıl Yapılır? Püf Noktalı Tarifler
Ekşi Maya Nasıl Yapılır? Püf Noktalı Tarifler

Sabrın Sonu Bereket: Ekşi Maya Soğuk kış günlerinde sobanın üzerinde kızartılmış ekmeğin buram buram kokusunu…

Polikistik Over Diyeti Nasıl Yapılır? Örnek Diyet Listesi
Polikistik Over Diyeti Nasıl Yapılır? Örnek Diyet Listesi

Polikistik Over Hastalarına Özel Diyet Listesi Günümüzde pek çok kadın polikistik over sendromu (pcos) ile…

Müsli Nedir? Nasıl Yenir? 8 Leziz Tarifiyle
Müsli Nedir? Nasıl Yenir? 8 Leziz Tarifiyle

Diyet Kahvaltıların Yüksek Besin Kaynağı Müsli İsviçre’den dünyaya yayılan ve ezme, lapa anlamına gelen müsli,…

Diz Ağrısına Ne İyi Gelir? 7 Bitkisel Çözüm Tarifi
Diz Ağrısına Ne İyi Gelir? 7 Bitkisel Çözüm

Diz Ağrısı Artık Kaderiniz Değil, Çözümü Basit! Diz ağrısı, pek çok kişinin zaman zaman yaşadığı…

Kepek Nasıl Geçer? Evde Kesin Çözüm, Doğal Yöntemler Tarifi
Kepek Nasıl Geçer? Evde Kesin Çözüm, Doğal Yöntemler

Kepek Sorunu Yaşayanlara Özel Etkili Tavsiyeler Dünya üzerindeki her iki kişiden birinde kepek sorunu görülmektedir.…

Yoğurt Kürü ile Zayıflama Önerileri Tarifi
Yoğurt Kürü ile Zayıflama Önerileri

Yoğurt Kürü Eşliğinde Zayıflatan Bilgiler Sofralardan eksik edilmeyen tatlardan biri olan yoğurt, yemeklerin en önemli…

Ekşi Maya Nasıl Yapılır? Püf Noktalı Tarifler
Ekşi Maya Nasıl Yapılır? Püf Noktalı Tarifler

Sabrın Sonu Bereket: Ekşi Maya Soğuk kış günlerinde sobanın üzerinde kızartılmış ekmeğin buram buram kokusunu…

Diyette Muz Yenir Mi, Nasıl Tüketilmeli? Tarifi
Diyette Muz Yenir Mi, Nasıl Tüketilmeli?

Diyet Yapanlar Muz Yiyebilir Mi? Sağlıklı bedene sahip olmak ve daha fit görünmek için diyet…

Patateste Gluten Var Mı? Tarifi
Patateste Gluten Var Mı?

Çölyak Hastaları Patates Yiyebilir Mi? Toplumda birçok kişi çölyak hastalığını taşımaktadır. Çölyak hastalığı gluten adlı…

Gizli Şeker Nedir? Belirtileri, Tedavisi, Ne İyi Gelir? Tarifi
Gizli Şeker Nedir? Belirtileri, Tedavisi, Ne İyi Gelir?

Gizli Şeker Beslenmesi, Nasıl Geçer? Toplumda pek çok kişinin adını duyduğu, birçoğunun da içinde bulunduğu…

Gestasyonel Diyabet: Beslenme, Diyet ve Tedavi Tarifi
Gestasyonel Diyabet: Beslenme, Diyet ve Tedavi

Gestasyonel Diyabetliler İçin Beslenme Tüyoları Bir kadın için en hassas dönemdir gebelik dönemi. Sadece kendini…

Sağlıklı ve Besleyici 20 Vegan Gıda Ürünü Tarifi
Sağlıklı ve Besleyici 20 Vegan Gıda Ürünü

Vegan Gıda Ürünleri: Bitkisel Bazlı Besinler Hayvansal kaynaklı her türlü besini ve ürünü kullanmayı reddeden…

HCG Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Diyet Listesi
HCG Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Diyet Listesi

3 Aşamalı HCG Diyeti Nasıl Uygulanır? Söz konusu diyet olduğunda karşınıza onlarca farklı diyet programı…

Tarifler Geri
Videolar Geri