Ramazan Ne Zaman Başlıyor? 2022 Takvimi

Ramazan Ne Zaman Başlıyor? 2022 Takvimi Tarifi

11 Ayın Sultanı Ramazan Ne Zaman Başlayacak?

Birlik ve beraberliğin, paylaşmanın, ibadetlerin ve yardımlaşmanın en yoğun olduğu ramazan ayı her yıl olduğu gibi bu yıl da Müslüman toplumları tarafından heyecanla bekleniyor. Diğer aylardan farklı olarak gündelik hayatımızı etkileyen ramazan ayının İslam kültüründeki konumu oldukça önemlidir. Ramazanın başlangıcı ile birlikte tüm yıl devam etmesi arzu edilen hoşgörülü olma, yardımsever olma, saygılı olma gibi güzel ahlak özellikleri ile ilgili daha da dikkatli davranılır.

Bu nedenle tüm bir ay duaların, tövbelerin ve hayırların fazlalaştığı ve daha özen gösterildiği bir şekilde geçer. Aynı zamanda İslam inancı barındıran toplumlarda ramazan ayı ile gelen bir bereket olduğu yönündeki inanç, gerek tutulan oruçlarla gerek bağış ya da yardım gibi eylemlerle de ifade edilmektedir. Ramazan başlangıcı tarihinden itibaren suç oranlarında bile düşüş görülür. Tüm bu olumlu gelişmelerin olduğu ay da elbette her yıl ramazan ne zaman başlar sorusunun cevabına göre dört gözle beklenmektedir.

Üç aylar ile başlayan bu hazırlık sürecinin ramazan ayı ile son bulması, İslam inancında her yıl bolluk ve bereketin müjdelenmesi olarak adlandırılabilir. Bu sayede tövbe etmek ya da hayır işlemek isteyen herkes için bu fırsatı değerlendirebileceği bir kapı aralanmış olur da denilebilir.

Ramazanda Çekilecek En Özel Tespihler

ramazan ne zaman
 • Ramazan ayının bol ve bereketli bir ay olması kadar topluma canlılık kazandırması da önemli özellikleri arasındadır.
 • Son yıllarda birçok ilde kurulan ramazan sokakları sayesinde tüm bir ay boyunca dini ve kültürel gelenekler devam ettirildiği gibi, toplumun da kaynaşması sağlanmış olur.
 • Özel alanlarda yapılan ramazana özel etkinlikler ile de toplumsal birlik duygusu da güçlenir.
 • Ramazan sokakları adeta tüm bir gün sonunda kişinin hem kendisine hem de ailesine verdiği bir ödül niteliğindedir. Aynı zamanda ramazan sokağı projesi kapsamında pek çok kültürel etkinlik, konserler, gösteriler ya da çocuklar için farklı programlar da düzenlenmektedir.
 • Ramazan ayının kendi içerisindeki manevi bütünlüğü kadar bu ay boyunca vücudun sağlığı ve beslenme şekilleri de farklılaşmaktadır.
 • Vücudun tüm bir gün boyunca gıdalardan uzak kalması özellikle son yıllarda beslenme uzmanları tarafından dikkatle incelenmekte ve iftarda tüketilecek uygun besinler sunulmaktadır.
 • Peki siz de her yıl coşku ve sabırla beklenen ramazan ayı ne zaman başlıyor, ramazan ayın kaçında, ramazan ayı başlangıcı ve bitişi hangi günlere denk gelecek ya da 2022 yılında ramazan ne zaman diye merak ediyor musunuz? O halde yazımızı mutlaka okumalısınız!
 • Ramazan ne zaman 2022 bahar dönemi planlarımı ona göre yapacağım diyenler detaylı cevaplarımız sayesinde kolaylıkla organize olabilecekler.

Çok Faziletli 7 Ramazan Duası ve Anlamı

ramazan ne zaman başlıyor

2022 Ramazan Ne Zaman Başlıyor?

11 ayın sultanı yılın en kıymetli 30 günü!  2022 ramazan ne zaman? 2022 Ramazan başlangıcı günü yaklaştı mı? 2022 yılında, İslam aleminin hasretle beklediği ramazan ne zaman başlayacak? Tatil planları yapacaklar ve aile ziyaretlerine memlekete gidecek olanlar için ramazan ne zaman bitiyor, tatil hangi gün başlıyor?  İşte yanıtlar!

 • Öncelikle ramazan ayını diğer aylardan önemli kılan özellikler nelerdir kısaca değinelim. Kur’an-ı Kerim’in Bakara suresinde bu ayda Kur’an’ın indirildiği belirtilmiştir.
 • Manevi doyum ve farkındalığın en fazla olduğu aylardan olan ramazan ayı, bir aylık bir süreç olsa da her yıl aynı heyecanla ve pek çok hazırlıkla karşılanır.
 • Ramazan ne zaman akşam ezanı ne zaman, imsak ne zaman soruları arka arkaya sıralanır çünkü orucun başlamasına yaklaşılınca sahur ve iftar saatleri de önemli hale gelir.
 • 1 ay süren oruç boyunca hem nefisler terbiye edilir hem de sindirim sistemleri dinlenir. Ramazan ayı boyunca en çok sorulan sorulardan biri de Ramazan pidesi ne zaman çıkar olur.
 • Fırınlarda bu aya özel hazırlanan pidelerin kokusu ilk günden itibaren her iftar saatinde etrafı sarar.
 • Sahur duaları ve iftar duaları ile maneviyatın huzuru en derinlerde yaşanır…
 • Ramazan fitresi ya da fıtır sadakası olarak bilinen ve ramazan ayında verilen sadaka ile Müslümanlar bir Ramazan daha yaşamanın mutluluğunu yardım ederek paylaşır.
 • Fitre dinen vacip kabul edilmektedir.
 • Bu dönem zor durumda olanlara el uzatmak için sadece bir vesile ve yardım etmeyi hayatın bir parçası haline getirebilmek için güzel bir süreçtir.
 • Elbette olması gereken tüm hayat boyu kişilerin yardım sever olmalarıdır.
 • Ramazan için günler öncesinden yapılan alışverişler, iftar menüleri için belirlenen yemekler ve iftar sonrasında tüketilecek tatlılara kadar her şey özenle düşünülür.
 • Restoranlarda özel ramazan menüleri oluşturulur. Evlerde ise iftar sofraları hem özenle hazırlanan yemeklerle hem de ramazan ruhuna yakışır hoş sohbetlerle tatlanır.
 • Bu nedenle her yeni yılın belirli zamanlarında ramazan beklenmeye başlanır ve akıllarda ramazan orucu ne zaman gibi sorular oluşur.
 • Üç aylar yaklaştığında da Ramazan ne zaman başlıyor, kaç gün kaldı sorularının sorulma sıklığı da artar.
 • Ramazan hangi ayda, tam başlangıç tarihi ne zaman sorusunun her sene tekrar sorulmasının nedeni, her yıl bir önceki yıla göre başlangıç tarihinin 10-11 gün erkene denk geliyor olmasıdır. Bunun nedeni ise ramazan başlangıcının eskiden Hicri Takvime göre belirlenmiş olması ve hesaplama açısından günümüzde kullanılan Miladi takvimde farklılık oluşmasıdır.
 • 2022 ramazan imsakiyesi ramazan ayının denk geldiği tarih değiştiği için bu sene de elbette değişti, bunun hatırlatmasını da yapmış olalım.
 • Hepimiz için merak konusu olan ramazan ayının 2022 yılında ne zaman başladığını merak ediyorsanız, ramazan ne zaman bitiyor ya da tam tarihler nasıl diye merak ediyorsanız gelin hep birlikte sizler için düzenlediğimiz yazımıza göz atalım!
 • Böylece plan ve hazırlıklarınızı şimdiden yapabilirsiniz.

İşte, 2022 yılı ramazan ayı başlangıç ve bitiş takvimi!

 • 2 Nisan 2022 Cumartesi ramazan ayı başlangıç (ilk gün)
 • 1 Mayıs 2022 Pazar ramazan ayı bitiş (son gün – arefe günü)

Her ne kadar bir aylık kısa bir süre olarak görülse de ramazan ayı, kişinin manevi anlamda tatmin olacağı ve aynı zamanda hem kendisi hem de toplum ile olan bağlarını kuvvetlendireceği bir ay olarak görülmektedir. Bu nedenle 11 ayın sultanı olarak nitelendirilen ramazan ayında bol bol ibadet edilir, oruçlar tutulur ve birlik ve beraberlik içinde iftarlar yapılır. Aynı zamanda küslüklerin son bulmaya başladığı bu ay, ramazan bayramı ile sonlanarak pekiştirilir. Ramazan ne zaman bayram ne zaman soruları genelde arka arkaya sıralanır

ramazan ne zaman başlar

Ramazan Bayramı ne zaman diye merak edenlerin sorusunu da cevaplayalım. Ramazan Bayramı 2022 tarihleri şöyle:

 • Ramazan Bayramı Arifesi: 1 Mayıs Pazar
 • Ramazan Bayramı 1. Gün: 2 Mayıs Pazartesi
 • Ramazan Bayramı 2. Gün: 3 Mayıs Salı
 • Ramazan Bayramı 3. Gün: 4 Mayıs Çarşamba

Siz de 2022 yılında ramazan ayına dair planlar yapmaya başladıysanız ya da her yıl olduğu gibi bu yıl da ramazan ayını heyecanla bekliyorsanız, yukarıda belirttiğimiz tarihlere göre planlamalar yapabilirsiniz. Ramazan yaklaşıyorken çok geç olmadan sahur mesajları, iftar mesajları ve bayram mesajları ile ilgili yaratıcı metinlerin ön hazırlığının yapılması ortaya güzel sonuçlar çıkmasını kolaylaştırır.

Nefis Yemek Tarifleri ailesi hayırlı ramazanlar diler!

Ramazanda Kilo Vermek İçin 10 Sağlıklı Yol

ramazan ne zaman

Ramazan Bayramı Mesajları – En Hayırlı 10 Dilek

En Güzel Ramazan Manileri – Kısa ve Güldürücü Seçmeler

2022 Ramazan Bayramı Ne Zaman Başlayacak? Kaç Gün Tatil?

Ramazan Fitresi Ne Kadar? Güncel Bilgiler – Fitre Kimlere Verilir?

Ramazan Ayının Önemi – Bu Ayda Nelere Dikkat Etmeli? İşte O Bilgiler!

En sevilen mutfak ve ev ürünlerinde kaçırılmayacak fırsatlar için tıklayın

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Sarıkanat Zamanı Tarifi

Sarıkanat Zamanı

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 50dk Pişirme
Çupra Zamanı Tarifi

Çupra Zamanı

4-6 kişilik, 30dk Hazırlık, 40dk Pişirme
Eski Zaman Kekim Tarifi

Eski Zaman Kekim

4-6 kişilik, 15dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Çaydanlık Kireci Nasıl Temizlenir? 6 Kesin Çözüm Tarifi
Çaydanlık Kireci Nasıl Temizlenir? 6 Kesin Çözüm

Çaydanlık Kireci Temizleme Yöntemleri Kireçli suların olduğu bölgelerde, çaydanlıklar zamanla temizlenmeyi bekler. Sürekli kullanılan çaydanlık,…

Yağ Lekesi Nasıl Çıkar? Evde 6 Kolay Çözüm Tarifi
Yağ Lekesi Nasıl Çıkar? Evde 6 Kolay Çözüm

Yemek Yağı Lekesi Nasıl Temizlenir? Yemeklerin ana malzemelerinden biri olan yağ, zaman zaman etrafa ve…

Aşamalı Resimli: Evde Avokado Nasıl Yetiştirilir? Tarifi
Aşamalı Resimli: Evde Avokado Nasıl Yetiştirilir?

Evde Avokado Yetiştirme Rehberiniz! Avokado, E vitamini içeren ve kansere karşı koruyucu meyvelerden biridir. Tropik…

Evde Ananas Nerede, Nasıl Yetişir? Resimli 4 Basit Adım Tarifi
Evde Ananas Nerede, Nasıl Yetişir? Resimli 4 Basit Adım

Saksıda Ananas Yetiştirmenin Püf Noktaları Ananas tropikal bir meyve olarak bilinir. Ilıman iklimlerde en verimli…

Mutfak Dolapları Temizliği: 7 Kolay Püf Noktası Tarifi
Mutfak Dolapları Temizliği: 7 Kolay Püf Noktası

Mutfak Dolabı Temizliği: 7 Adımda Hijyen! Mutfak dolabı temizliği, her evin mutlak temizliklerinden biridir. Gün…

Karaciğer Detoksu Nasıl Yapılır? 8 Harika Faydası
Karaciğer Detoksu Nasıl Yapılır? 8 Harika Faydası

Karaciğer Detoksu: Temiz Kan İçin Sağlıklı İpuçları Vücudun her noktası, insan sağlığı için hayati önem…

Çaydanlık Kireci Nasıl Temizlenir? 6 Kesin Çözüm Tarifi
Çaydanlık Kireci Nasıl Temizlenir? 6 Kesin Çözüm

Çaydanlık Kireci Temizleme Yöntemleri Kireçli suların olduğu bölgelerde, çaydanlıklar zamanla temizlenmeyi bekler. Sürekli kullanılan çaydanlık,…

Yağ Lekesi Nasıl Çıkar? Evde 6 Kolay Çözüm Tarifi
Yağ Lekesi Nasıl Çıkar? Evde 6 Kolay Çözüm

Yemek Yağı Lekesi Nasıl Temizlenir? Yemeklerin ana malzemelerinden biri olan yağ, zaman zaman etrafa ve…

Aşamalı Resimli: Evde Avokado Nasıl Yetiştirilir? Tarifi
Aşamalı Resimli: Evde Avokado Nasıl Yetiştirilir?

Evde Avokado Yetiştirme Rehberiniz! Avokado, E vitamini içeren ve kansere karşı koruyucu meyvelerden biridir. Tropik…

Evde Ananas Nerede, Nasıl Yetişir? Resimli 4 Basit Adım Tarifi
Evde Ananas Nerede, Nasıl Yetişir? Resimli 4 Basit Adım

Saksıda Ananas Yetiştirmenin Püf Noktaları Ananas tropikal bir meyve olarak bilinir. Ilıman iklimlerde en verimli…

Mutfak Dolapları Temizliği: 7 Kolay Püf Noktası Tarifi
Mutfak Dolapları Temizliği: 7 Kolay Püf Noktası

Mutfak Dolabı Temizliği: 7 Adımda Hijyen! Mutfak dolabı temizliği, her evin mutlak temizliklerinden biridir. Gün…

Karaciğer Detoksu Nasıl Yapılır? 8 Harika Faydası
Karaciğer Detoksu Nasıl Yapılır? 8 Harika Faydası

Karaciğer Detoksu: Temiz Kan İçin Sağlıklı İpuçları Vücudun her noktası, insan sağlığı için hayati önem…

İstavrit Nasıl Pişirilir, Temizlenir? Avı, Faydaları Tarifi
İstavrit Nasıl Pişirilir, Temizlenir? Avı, Faydaları

İstavrit: Omega 3 Kaynağı, Kalp Dostu Balık! Tüm balık çeşitleri sağlık açısından faydalı olmalarıyla bilinir.…

Koltuk Nasıl Silinir, Temizlenir? 5 Doğal Çözüm Tarifi
Koltuk Nasıl Silinir, Temizlenir? 5 Doğal Çözüm

Evde Pratik Koltuk Temizleme Yöntemleri Koltuklar birçok kişinin evinde özenle seçilen ve hassas şekilde kullanılan…

Cilt Beyazlatma Yöntemleri: Evde 11 Doğal Maske Tarifi
Cilt Beyazlatma Yöntemleri: Evde 11 Doğal Maske

Evdeki Yöntemlerle Cilt Nasıl Beyazlatılır? Daha iyi görünmek için kozmetik ürünlerine maaşımızın belli bir kısmını…

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir? Tarifi
Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir?

Göz Altı Morlukları İçin Evde Pratik Maskeler Gözler, kalbin aynasıdır derler. Mutluluk, hüzün, acı, keder…

Beyaz Çay Nedir? 13 Faydası, Ne İşe Yarar? Tarifi
Beyaz Çay Nedir? 13 Faydası, Ne İşe Yarar?

Beyaz Çay: Antioksidan Etkili Doğal Yağ Yakıcı! Çay evrensel bir içecektir. Çay sohbetlerin en derin…

Düdüklü Tencere Kullanımı Püf Noktaları, Resimli Anlatım Tarifi
Düdüklü Tencere Kullanımı Püf Noktaları, Resimli Anlatım

Düdüklü Tencere Nasıl Kullanılır? Düdüklü tencereler aktif durumdaki hemen her mutfağın vazgeçilmez yemek pişirme aletleri…

Tarifler Geri
Videolar Geri