Saç Dökülmesinin En Yaygın 5 Nedeni – Bu Tavsiyeler Hayat Kurtarır!

(2 oy, puan: 5,00)
Saç Dökülmesinin En Yaygın 5 Nedeni

Saç Dökülmesinin Nedenleri – Çözüm Önerileri

Kuru, cansız, seyrek saçlardan şikayetçi misiniz? Özel günlerde, davetlerde ya da kendinizi özel hissetmek istediğiniz zamanlarda saçlarınız güzelliğinize gölge mi düşürüyor? Aşırı kimyasala ya da fazla işleme maruz kalan saçlarınızın daha gür ve canlı olmasını mı istiyorsunuz? Çözüm artık çok kolay!

Sağlıklı saçlar, bakımlı olmanın ilk adımları arasında gelir. Fakat çoğu zaman çeşitli dış etkenler nedeniyle saçlar için gereken özen gösterilmeyebilir. Düzensiz beslenme, stres, yanlış ürün seçimi ve buna benzer pek çok dış etken, saçların çok daha hızlı dökülmesine ve seyrelmesine neden olur. Saç dökülmesi aslında pek dikkat edilmeyen bir durum olsa da eğer saçlarınız normalden daha fazla dökülüyorsa bu durum herhangi bir sağlık sorununun habercisi olabilir. Aynı zamanda saç dökülmeleri çoğu zaman vücudun vitamin eksikliğinin de habercisidir.

Hanımlar beyler, eğer siz de yoğun saç dökülmesi problemleri yaşıyorsanız ve etkili bakım önerileri sayesinde daha gür saçlara kavuşmak istiyorsanız bu yazı tam size göre! Gelin hep birlikte saç dökülmesinin nedenleri nelerdir, saç dökülmesi önleme yolları nelerdir gibi sorulara yazımız ile cevap bulalım!

saç dökülmesinin nedenleri

Saç Dökülmesi Neden Olur?

 • Gündelik hayatın koşturmacası, yoğun iş temposu ve aşırı stres gibi faktörler vücudu olumsuz etkileyen nedenlerden yalnızca birkaçıdır.
 • Bunlara ek olarak beslenme düzeninde bozulmaların meydana gelmesi ve hormonal değişimler de zamanla ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Tıpkı saç dökülmesi gibi!
 • Hem kadınlarda hem de erkeklerde sıklıkla karşılaşılan saç dökülmesi problemi, genellikle stres ve depresyona bağlı olarak ortaya çıksa da, genetik özelliklerin de payı unutulmamalıdır.
 • Gerekli vitamin ve mineralleri alamayan ve aynı zamanda dirençsiz kalan saçlar zamanla koparak dökülmeye ve seyrekleşmeye başlar.
 • Aynı zamanda mevsim koşullarına da bağlı olan saç dökülmesini ortadan kaldırmak ise artık çok kolay!

saç dökülmesi neden oluyor

1) Doğru ve Etkili Beslenme Düzeni

 • Saç dökülmesinin belki en büyük nedeni, yanlış ve bilinçsiz yapılan beslenme programlarıdır.
 • Saçlarınızın ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri sağlamak istiyorsanız öncelikle gün içerisindeki öğünlerinizi düzenlemeli ve öğün atlamamaya dikkat etmelisiniz.
 • Aynı zamanda her vücudun gelişim düzeni farklılık göstereceğinden bir uzman desteği olmadan her diyeti uygulamamalı, bilinçsiz gıda tüketiminden uzak durmalısınız.

saç dökülmesinin nedenleri

2) Doğru Bilinen Yanlış: Saçı Her Gün Yıkamak

 • Yoğun bir günün stresini atmak için en güzel yöntem ılık bir duş almak ve rahatlamak olabilir.
 • Her ne kadar sağlıklı bir saçın yolu temiz olmasından geçse de saçları her gün yıkamak, mevcut nemin kaybolmasına ve saçların yıpranmasına neden olur.
 • Aynı zamanda saçlar için kullanılan şampuan, saç kremi ya da diğer bakım ürünleri zamanla saçın kendi formunu değiştirmeye ve canlılığını kaybetmesine neden olacaktır.
 • Bu nedenle saçlarınız için aşırı kimyasal ürünler kullanmamanızı ve mümkünse saçın ihtiyacı olduğu zamanlarda yıkamanızı tavsiye ediyoruz.

saç dökülmesinin nedenleri

3) Protein ve Vitamin Dengesi ile Güçlü Saçlar

 • Güçlü ve canlı saçlar için dışarıdan bir bakım uygulamak ne kadar önemliyse, içeriden desteklemek de o kadar önemlidir.
 • Bu nedenle tüketilen gıdalar ve besin değerleri oldukça önem taşır.
 • Çoğu zaman saçların hangi vitamin eksikliğine maruz kaldığı ya da hangi besin gücüne ihtiyaç duyduğu tahmin edilemeyebilir. Bu nedenle eğer saç dökülmesinden şikayetçiyseniz öncelikle doktorunuzdan yardım almalısınız.
 • Bu sayede saçlarınızın ihtiyacı olan vitamin ve protein oranı zengin besinleri tüketerek kısa zamanda saç dökülmelerini en aza indirgeyebilirsiniz.

saç dökülmesi nedenleri

4) Uyku Düzeni

 • Uykusuzluk, halsizlik ya da yorgunluk gibi durumlardan şikayetçi misiniz?
 • İş ya da okul hayatı gibi durumlardan dolayı eğer halen düzenli bir uyku saatiniz yoksa, bu durumdan tıpkı vücudunuz gibi saçlarınız da olumsuz etkilenecektir.
 • Saçların kendisini yenilemesi ve dinlendirmesi için gerekli olan uyku düzeni, her ne kadar pek fazla etki göstermeyeceği düşünülse de uzun vadede olumlu sonuçlar almanıza ve saç dökülmesini engellemeye yardımcı olacaktır.

saç dökülmesi neden oluyor

5) Doğal ve Bitkisel Yağlar ile Bakım

 • Organik besinlerin hem vücut hem de saçlar için katkısı oldukça fazladır.
 • Eğer saçlarınızda dökülmeler olduğunu gözlemlediyseniz ilk adım olarak bir kimyasal ürün kullanmak yerine doğal yağlardan yardım almanızı tavsiye ediyoruz.
 • Kolay erişebileceğiniz bu bitkisel yağlar sayesinde saçlarınızın ihtiyacı olan nem dengesini sağlayabilir ve aynı zamanda seyreklik problemini de ortadan kaldırabilirsiniz.
 • Daha etkili bir sonuç elde etmek istiyorsanız çörek otu yağı, nane yağı ya da saf zeytinyağı gibi vitamin oranı zengin yağları tercih edebilirsiniz.

saç dökülmesi nedenleri

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? 6 Bitkisel Çözüm, Uzman Tavsiyeleri

Saç Uzatan Yağlar ve Kullanımları, 10 Bitkisel Yağ Hızlı Uzayan Saçlar!

Saç Maskesi: Evde 3 Doğal Maske ile Hızlı Uzayan Parlak Saçlar

Saç Gürleştirme: Evde 5 Doğal Formül ile Kısa Sürede Hacimli Saçlar

Yıpranmış Saçlarınızı Anında Canlandıracak 5 Onarıcı Maske Tarifi

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Saç Dökülmesinin En Yaygın 5 Nedeni – Bu Tavsiyeler Hayat Kurtarır! 07.03.2019 tarihinde yayınladı.