Safranbolu’da Ne Yenir? Tarih ve Lezzetin Buluştuğu 10 Mekan

10 puan, ortalama: 5,00 10 puan, ortalama: 5,00 10 puan, ortalama: 5,00 10 puan, ortalama: 5,00 10 puan, ortalama: 5,00 (10 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Safranbolu’da Ne Yenir? Tarih ve Lezzetin Buluştuğu 10 Mekan Tarifi

Nefis Yemek Tarifleri Gezgin Gurme Serisi: Safranbolu

Nefis Yemek Tarifleri nerede ne yenir serisine bugün Safranbolu’da devam ediyor! Safranbolu’da nerede yemek yenir, nereler gezilir? Yöresel yemekleri yerinde tatmak isteyen meraklılarına özel en seçkin mekanlar, gezil görülecek belli başlı yerler ve Safranbolu’nun kısa tarihi bu yazıda bir araya getirildi. Dilerseniz hemen yemeklere geçmeden önce tarihi Safranbolu sokaklarında biraz gezinelim…

Karabük iline bağlı Safranbolu ilçesi, 18. ve 19. yy Osmanlı kent mimarisinin karakteristiğini yansıtan nadide yerleşim birimlerimizden. Öyle ki tarihi dokusunu aslı bozulmadan muhafaza etmiş ve UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yerini almıştır. Bugün yerli ve yabancı turistler için tatil rotasında popülerlik kazanan bol pencereli, cumbalı Safranbolu evlerinde konaklamak da adeta bir zaman yolculuğuna çıkmak gibi.

Tarih sahnesinde pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış olsa da daha çok Osmanlı Dönemi izlerini taşıyan bu şehir kervan yolu güzergahında olduğu için han, hamam, külliye ve camii gibi yapılar bakımından oldukça zengin. İnşa edildikleri yıldan bugüne hala aktif olarak kullanılan evlerin kimisi restoran, kimisi müze kimisi de otel işletmelerine dönüşmüş.

Peki, Safranbolu isminin kaynağı nedir?

Tahmin edileceği üzere, bölgede bolca yetişme imkanı bulan ‘safran’ çiçeği ve bu çiçekten elde edilen baharatla ünlenen Safranbolu, ismini de safran çiçeğinden almış olabileceğine dair bilgiler mevcut. Ancak Osmanlı tapu ve tahrir defterinde 18.yy kayıtlarında ‘Zağfiran-ı Benderli, Zağfiranbolu’ isimlendirmeleri bulunmaktadır. Borlu ve Bolu kelimeleri de Yunanca kent anlamına gelen Polis kelimesinin fonetik değişime uğramış şekilleridir.

Safranbolu’da nerede yemek yenir, nereler gezilir? Yemek ve mekan keşfine geçelim…

safranbolu evleri

Safranbolu Evleri

Safranbolu Gezi Rehberi

Safranbolu’da gezip görülmesi gereken başlıca tarihi miras ve doğal güzellikler:

 • Safranbolu Evleri
 • Safranbolu Eski Çarşı
 • Cinci Han ve Hamam
 • İncekaya Su Kemeri
 • Kristal Teras
 • Tokatlı Kanyonu
 • Hıdırlık Tepesi
 • Bulak Mencilis Mağarası
 • Safranbolu Kent Tarihi Müzesi
 • Kaymakamlar Gezi Evi

Safranbolu Yemek Rehberi

 • Safran Baharatı
 • Peruhi
 • Bükme – Otlu Pide
 • Safranlı Zerde
 • Kuyu Kebabı
 • Cevizli Yayım – Keş (Erişte)
 • Cimitli – Cimitsiz Simit (cimit: susam)
 • Safranlı Lokum
 • Safran Çayı
 • Bağlar Gazozu

Tarif: Peruhi

Safranbolu Mekan Rehberi

Sıra geldi mekan keşfine! Safranbolu’da ne yenilir? İşte, 10 meşhur durakta Safranbolu restoranları:

1) Tarihi Safranbolu Simitçisi

Safranbolu’ya özgü çıtır simitlerle geziye başlamaya ne dersiniz? Safranbolu’da susama cimit deniyor ve simitler de cimitli ve cimitsiz olmak üzere ikiye ayrılıyor. Safranbolu simitlerinin tadına bakabileceğiniz en köklü mekan ise adı üzerinde 150 yıllık Tarihi Safranbolu Simitçisi. Fırından yeni çıkmış çıtır simide kim hayır diyebilir ki? Yanında Safranbolu’nun Bağlar gazozu iyi gider.

Adres: Çeşme Mahallesi Eczacı Hidayet Derman Sokak Safranbolu, Karabük

tarihi safranbolu simitçisi

2) Safranbolu Sofrası

Safranbolu seyahatinizde yöresel yemekleri tadabileceğiniz Safranbolu Sofrası ziyadesiye misafirperver bir işletme. Safranbolu mutfağına özgü peruhi, yaprak sarması, yöresel iskender, ve bükme pidesi en çok sipariş edilen yemekler arasında. Tatlı olarak safranlı zerde de elbette bu mekanda aslına uygun tarifle hazırlanıyor. Safranlı çay ile bir kapanış yaparak yerel mutfağın lezzetlerine doymuş olacaksınız.

Adres: Çeşme Mahallesi Hıdırlık Yokuşu Safranbolu, Karabük

İletişim: 0370 712 14 51

safranbolu sofrası

3) İmren Lokum Konak & Restaurant

İmren Lokum, devrin en iyi ustalarının elinde yetişmiş Hidayet Sezer tarafından kurulmuş küçük bir lokum dükkanı imiş ilk zamanlarda. Günümüzde konaklama ve restoran hizmeti de sunan İmren, Safranbolu’da konaklayabileceğiniz, yöresel yemekleri tadabileceğiniz ve dönüşte lokumlarından satın alıp yanınızda götürebileceğiniz kapsamlı bir mekan. Burada konaklamak isteyenler için standart ve süit odalar mevcut. Dilerseniz açık veya kapalı şömineli çeşmeli restoranında Safranbolu yemeklerini tadabilirsiniz. İmren lokumları da -özellikle safranlısı- burada çok meşhur. Gitmeden önce internet sitesinden sanal tur yapabilirsiniz üstelik.

Adres: Çeşme Mahallesi Kayyim Ali Sokak No:4 Safranbolu, Karabük

İletişim: 0370 725 23 24

Web: www.imrenkonak.com

imren lokum konak

4) Nil Yörem Mutfak Cafe Restaurant

Safranbolu yöresel yemeklerini keyifle tadabileceğiniz yeni durağımız Nil Yörem Mutfak. İşlemeli bakır tabaklarda sunulan yemekler arasında en çok sipariş edilenler peruhi, etli yaprak sarması, bükme otlu pide, safranlı pilav ve etler. Dilerseniz Türk usulü hepsinden azar azar ortaya karışık da isteyebilirsiniz. Yemekte eşlik edecek özel yapım Osmanlı şerbeti aromasıyla iştahınızı açacak. Tatlı olarak da elbette safranlı zerde tavsiyemiz.

Adres: Musalla Mahallesi Han Arkası Sokak No: 26

İletişim: 0370 712 18 30

yörem cafe restaurant

5) İki Kaşık Cafe & Restaurant

Tarih ve lezzet İki Kaşık’ta buluşuyor! Safranbolu mimarisinden izler taşıyan konakta deneyimli kadrosuyla hizmet veren bu işletme, ev konforunu restoran lezzetiyle birleştiriyor. Safranbolu manzarası eşliğinde ilgili personellerden sipariş edebileceğiniz yöresel lezzetlerin yanı sıra meşhur iki kaşık çorbası, Rum işkembe çorbası, beyran çorbası, et ızgara ve kebap çeşitleri her müşteri için ayrı özenle hazırlanıyor. Klimalı ve sedirli odaları da mevcut.

Adres: Baba Sultan Mahallesi Tan Sokak No: 1/A Safranbolu, Karabük

İletişim: 0544 564 89 19

iki kaşık cafe restaurant

6) Bestami Gözleme

Safranbolu’da uygun fiyatlı, samimi ve salaş bir adrese götürüyoruz bu defa sizleri. Yoğurt soslu gözlemeleri ve mantısıyla meşhur Bestami, anne eli değmiş el açması lezzetler sunuyor. Sipariş ettiğiniz gözlemeler hemen o an taze taze yapılıp sıcacık geliyor. Ev yapımı mantısı da oldukça doyurucu. Etli yaprak sarması ve cevizli yayım erişteden de tadabilirsiniz burada. Safranbolu Bağlar gazozu bu yemeklerin yanında iyi gider. Çalışanların güler yüzü ve samimiyeti de cabası.

Adres: Musalla Mahallesi Hıdıroğlu Sokak No:3 Safranbolu, Karabük

İletişim: 0370 712 05 96

bestami gözleme

7) Atiş Cafe & Butik Restaurant

Lezzetinden ve hizmetinden yana hiç kuşku duymadan oturup afiyetle yemeğinizi yiyebileceğiniz bir diğer mekan önerimiz ise Atiş. Yöresel yemeklerden en çok peruhi, Rum mantısı, bükme pidesi, safranlı pilav ve etli yaprak sarması tercih ediliyor burada. Günün erken saatlerinde gezintiye başlayacak olursanız ev yapımı doğal ürünlerle dolu bir de serpme kahvaltısı var ki aç kalkmanız olası değil. Kızılcık ve ahududu şerbeti de yemeği taçlandıran doğal içecekler. Yeri de çarşı içinde oldukça merkezi.

Adres: Han Arkası Sokak No: 34 Eski Çarşı / Safranbolu, Karabük

İletişim: 0536 201 28 00

atiş cafe restaurant

8) Kadıoğlu Şehzade Sofrası

Tarihi Osmanlı konağının adeta zamanda yolculuğa çıkaran atmosferi ve tecrübeli ellerde hazırlanan yöresel lezzetleriyle Safranbolu’da olduğunuzu buram buram hissedebileceğiniz bir mekan Kadıoğlu Şehzade Sofrası. Konaklama imkanı sunan diğer konakları da bulunan Kadıoğlu işletmesinin Şehzade Sofrası’nda en meşhur yemek Safranbolu’ya özgü kuyu kebabı. Şehzade pilavı, salatası ve bükme pidesinden de tadabilir dilerseniz ızgara çeşitlerinden de sipariş verebilirsiniz.

Adres: Hacıhalil Mahallesi Mescit Sokak No: 24 Safranbolu, Karabük

İletişim: 0370 712 50 91

kadıoğlu şehzade sofrası

9) Boncuk Arasta Kahvesi

Yemeniciler arastası içinde ortada bulunan kahveciler Safranbolu’da çok meşhurdur. Közde pişirilen Türk kahveleri, yöresel lezzetlerin tadımından sonra keyifli bir mola niteliğinde. Buradaki mekanların en ünlülerinden birisi de Boncuk Arasta Kahvesi. Geleneksel Türk kahvesi sunumuna ek olarak burada şerbet de ikram ediliyor. Şerbetlerin en sevileni ise şüphesiz karadut.

Adres: Tarihi Yemeniciler Arastası Safranbolu, Karabük

İletişim: 0370 712 80 91

boncuk arasta kahvesi

10) Saraçoğlu Kahve Evi

Safranbolu’da meşhur közde pişen Türk kahvesi deneyimi için diğer durağımız Saraçoğlu Kahve Evi. Gün içinde yoğun bir gezi sonrası dinlenip leziz birer kahve içebileceğiniz gibi akşamları da rezervasyon yaptırarak canlı müzik eşliğinde eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Kahvenin yanında ikram edilen Safranbolu lokumları ve ev yapımı şerbet damağınızı şenlendirecek.

Adres: Çeşme Mahallesi Semerciler Sokak Eski Çarşı / Safranbolu, Karabük

İletişim: 0543 246 47 78

saraçoğlu kahve evi

Sıralama gelişigüzel verilmiştir; değer teşkil etmez.

Safranbolu tarihi kaynakça:

www.safranboluevleri.org

www.ozhanozturk.com

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Safranbolu’da Ne Yenir? Tarih ve Lezzetin Buluştuğu 10 Mekan 27.09.2018 tarihinde yayınladı.