Sevgililer Günü Hediyeleri: Kadın ve Erkekler İçin Fikirler

Sevgililer Günü Hediyeleri: Kadın ve Erkekler İçin Fikirler Tarifi

14 Şubat Sevgililer Gününe Özel Hediyeler

Sevgililer Günü, 1800’lü yıllardan bu yana çiftlerin birbirlerine kartlar gönderdiği, hediyeler verdiği ya da sevgilerini herhangi bir biçimde ifade ederek “sevgili olmayı” kutladığı toplumsal bir gelenek halini alan özel gündür. Bu içeriğimizde sevgiliye ne hediye alınır sorunuza birbirinden romantik yanıtlar verdik. Kadın ve erkeklere özel, ayrı ayrı sevgiliye hediye fikirleri bu yazımızda sizlerle!

sevgililer günü hediyeleri

Sevgililer Günü Hediyeleri: Orijinal Fikirler

Sevgililer Günü kimi insan için pahalı ve büyük hediyeler almayı ya da vermeyi ifade etse de, bu anlamlı günü gerçekten sevgi, aşk ve bağlılık kutlaması olarak gören çiftler sevgiliye özel hediyeler tercih etmek isteyecektir.

 • Sevgiliye hediye bazen bir çiçek,
 • Bazen aynaya yapıştırılmış küçük bir not,
 • Bazen de düşük maliyetle yapılmış; ancak büyük emek taşıyan bir el yapımı hediye onun için en özel sevgililer günü hediyesi olabilir.
 • Güzel anıların fotoğraflarından oluşan bir hikaye kitabı oluşturmak ya da birlikte geçirilen güzel bir günü basit bir şekilde resmetmek, çoğu kişi için değerli pırlanta ve pahalı parfümlerden daha büyük bir anlam ifade eder.
 • Yahut uzun zamandır almak istediği bir tabloyu ya da hep gitmek isteyip ertelediği bir tiyatro oyununu görmek, herkes için bir kravat ya da pahalı bir elbiseden çok daha büyük değer taşır.
 • Siz de sevgilinize paha biçilemez bir sevgi duyduğunuzu düşünüyor ve sevgiliye hediye yapmak konusunda yardıma ihtiyaç duyuyorsanız; doğru hediye için doğru yer kuyumcular ya da mağazalar değil, fotoğraf albümünüz ya da fotoğraflanamamış anları barındıran hafızanız olabilir!
 • Belki en sevdiği yemeği ellerinizden yemek,
 • En mutlu gününü sizin kaleminizden çıkan bir resimde görmek,
 • Hep merak ettiği o oyunu sizinle birlikte izlemek; sevginizin paha biçilemez olduğunu kolayca ifade edecektir.
 • Kısacası sevgililer gününde sevdiğinize verilecek en özel hediyeler alışveriş merkezlerinde değil, ilişkinizin detaylarındadır.

İlginizi çekebilir: Sevgililer Günü Sözleri: Yepyeni, En Özel

sevgililer günü hediye fikirleri

Erkeklere Özel Sevgililer Günü Hediyeleri

Özel günlerde yapılan çoğu reklam ve kampanya kadın ürünlerine yönelik olduğundan, erkeklere hediye seçmek bir nebze daha zor olabilir. Kadınlar için birbirinden farklı marka ve sektörde onlarca çeşit ürün imkanı sunulurken, erkekler için doğru hediyeyi bulmak biraz daha fazla çaba isteyecektir. Bu yüzden de sevgililer günü hediyesi erkek için ne olabilir sorusu üzerine derin düşünceler dalmış olabilirsiniz.

Erkek sevgiliye hediye arayışında biz sizin yanınızdayız merak etmeyin, yazımız sayesinde bir seçenek bulabileceğinize eminiz. Sizin için güzel bir yol haritası hazırladık, gelin birlikte göz atalım:

 • Öncelikle erkek arkadaşınızın tarzını iyi değerlendirmeniz ve hoşlandığı şeyleri doğru şekilde kategorize edebilmeniz gerekir.
 • Örneğin; erkek arkadaşınız fanatik bir futbol taraftarı ise ona tuttuğu takımın tüm maçlarının bulunduğu bir DVD seti hazırlamanız onu muhtemelen havalara uçuracaktır.
 • En sevdiği kitabı açtığında onun adına imzalanmış birkaç cümle ile karşılaşması, sizi de mutluluktan parıldayan bir çift göz ile karşı karşıya getirebilir.
 • Teknolojik hediyeler de erkek hediyeleri içerisinde en sık tercih edilen kategorilerden biridir ve bilgisayar oyunu seven kocaya hediye olarak yeni bir oyun konsolu almak en doğru tercih olabilir.

Daha manevi değer taşıyan hediye seçenekleri düşünüyorsanız, erkek sevgiliye evde yapılabilecek hediyeler konusunda birbirinden farklı seçeneklere sahipsiniz:

 • Ona yumuşacık bir atkı örmek,
 • En sevdiği fincanı güzel cümlelerle boyamak ya da
 • Ona en sevdiği şarkıyı söylediğiniz kısa bir video hazırlamak bu seçeneklerden yalnızca birkaçı.
 • Ayrıca eve geldiğinde en sevdiği yemeklerin ve favori şarabının bulunduğu şık bir masa ile karşılaşmak,
 • Şehrin yorgunluğundan uzakta baş başa kalma imkanı sunan bir tatile çıkmak, ona hem sevildiğini hissettirecek hem de huzurla dinlenme şansı verecektir.
 • Sevgiliye hediye erkek için ne olabilir diye düşünenlere cüzdan, saat, çorap gibi klasik seçenekleri de hatırlatalım.
 • Erkeklerin çoğu alışveriş yapmayı sevmedikleri için aldığınız hediye sayesinde çoktan eskimiş bir cüzdanı değiştirmek, eskiyen çorapları yenilemeniz onların büyük bir külfeti omuzlarından almışsınız gibi hissetmelerini sağlar.

İlginizi çekebilir: Sevgililer Günü Evde Yapılabilecek 11 Aktivite

Kadınlara Özel Sevgililer Günü Hediyeleri

Sevgililer Günü hediyesi bayan için arandığında ise erkek hediyelerine göre sizi çok geniş bir yelpaze bekliyor demektir! Kadınlara göre 14 Şubat hediyeleri için binlerce marka ve onlarca sektör bulunuyor olsa da sevdiği kadın için özel bir hediye arayan her erkek, ona bir vitrinde karşılaşabileceğinden daha fazlasını vermek isteyecektir. Eğer siz de eşiniz için özel bir hediye arıyorsanız, öncelikle onu tam anlamıyla tanıdığınızdan emin olmalısınız.

Kadınlar için Sevgililer günü hediyesi demek maddi değerinden önce manevi değerinin yüksek olması gereken hediyeler demektir. Sadece bunu düşünerek bile seçim yapmanız sizi doğru yönlendirebilir. Kadınlara hediye almanın zorluğu ise çok fazla seçenek olması ve bunun da kafa karışıklığı yaratmasındandır. Sevgililer günü hediyesi bayan aramasını internette aratarak bu yazıya ulaşan bir erkek iseniz doğru yerdesiniz.

Ufak tüyolar sayesinde kız arkadaşınız için güzel bir hediye bulabileceğinize eminiz:

 • Sevdiği mekanları, takıldığı detayları, altını çizdiği cümleleri ve favori film repliklerini bir gözden geçirmeniz doğru hediyeyi seçmenizde büyük fayda sağlar.
 • Belki birlikte izlediğiniz bir filmden en sevdiği kareyi resmedebilir ya da altını çizdiği cümleleri bir defterde toplayabilirsiniz. Sevdiği cümlelerin sizin el yazınızla birleşmesi, onun için büyük anlam ifade edecektir.
 • İlginç sevgililer günü hediyeleri ile ona sevginizi en iyi şekilde yansıtırken, her gördüğü an yeniden gülümseten bir hediye seçebilirsiniz.
 • Ona alacağınız bir ayakkabı ya da çanta bir süre sonra anlamını yitirecek olsa da onun için hazırlanmış bir defter her gün biraz daha anlamlı olacaktır.
 • Dolayısıyla doğru sevgililer günü hediyesi bayan için eskiyip tüketilen ya da herhangi bir mağazada rastlanabilen bir nesne değil, emek sarf ederek hazırlanmış el yapımı romantik hediyeler olmalıdır.
 • Sevgililer Günü hediyesi bayan için öneri ne olabilir, net yönlendirmelere ihtiyacım var diyorsanız ufak bir tüyo verelim, bu konularla ilgili kadınlara hitap eden forumlara bakarak fikir edinmeniz kolaylaşabilir.
sevgililer günü kadına hediye

Sevgiliye El Yapımı Hediye Fikirleri

Sevgiliye evde yapılabilecek hediyeler maddi kolaylık sağlamasının yanında, romantik hediye fikirleri açısından daha geniş bir yelpaze sunar. Sevgiliye anlamlı hediye arayışı içindeyseniz gerçekten emek verilmiş seçeneklere yönelmeniz olacaktır. Sevgili hediyeleri arasında en büyük değeri genellikle el yapımı hediyeler alır.

Sevdiği kişinin emeği ile hazırlanmış hediyeler, şüphesiz herkes için öylesine paketlenmiş bir tekstil ürününden çok daha kıymetlidir:

 • Kutu hediyeler yerine ona ellerinizden bir pasta hazırlamak,
 • Pahalı aksesuarlardansa birlikte geçirdiğiniz güzel anları gözler önüne seren bir fotoğraf köşesi oluşturmak,
 • Birlikte geçirdiğiniz tüm güzel zamanı hikayeleştiren bir kitap hazırlatmak; ona duyduğunuz sevgiyi en güzel şekilde yansıtmanızı sağlar.
 • Önemli günlerinizin küçük notlarla işaretlendiği bir takvim ya da ajanda hazırlayarak gün içinde de gülümsemesini sağlayabilir,
 • El yapımı çift fincanları,
 • Baskılı tişörtler,
 • Telefon kılıfları gibi birlikte kullanabileceğiniz çift hediyeleri seçerek, sevginizi hem sevdiğinize hem çevrenize en güzel şekilde yansıtabilirsiniz. Sevgililer Günü hediyeleri maddi değerinden çok manevi değerleriyle aslında kişileri sevindirir.
 • Bunun için son önerimiz de şöyle: Not kağıtlarına sevgilinizi sevmenizin nedenlerini ve “Haydi sarılalım!” gibi ufak dileklerin olduğu yazılar yazın ve hepsini şık bir kavanoza koyun. Her gün bu kavanozdan bir not seçen sevgiliniz sadece bir gün değil bu kavanozdan her kağıt çekişinde mutlu olacaktır.

Sevgililer Günü Nedir? Ne Zaman Kutlanır?

Sevgililer Günü hediyeleri araştırması yaptınız ve hediyenizi seçtiniz. Hediyeleşme sırasında bu özel günün tarihine dair birkaç cümle söylemek de çok havalı olmaz mı? Haydi, tarihe kısa bir yolculuk yapalım…

Roma İmparatoru 2. Claudius, Roma erkeklerinin evlenip aile kurduklarından dolayı orduya katılmadıklarını düşünerek, evlenmeyi imparatorluk genelinde yasaklamış. Ancak aşka, sevgiye ve bağlılıkların gücüne inanan Aziz Valentine, imparatorun yasaklarına rağmen inandığı gibi yaşamayı sürdürerek Romalı çiftleri evlendirmeye gizlice devam etmiştir.

Bir süre her şey beklenildiği gibi gitse de, imparatorun durumu öğrenmesi üzerine rahip tutuklanır ve öldürülür. M.S. 270 yılının 14 Şubat gününde Hristiyan şehitliğine gömülür ve 14 Şubat tarihi bu olaydan 226 yıl sonra Papa Gelacius tarafından Aziz Valentine Günü olarak ilan edilir. Başlarda Rahip Valentine ile özdeşleşen bu tarih, zaman geçtikçe aşka, sevgiye ve bağlılıkların gücüne inan diğer insanlar tarafından “sevgililik” ile özdeşleşir.

Özellikle 1800’lü yıllarda Ester Howland’in ilk Sevgililer Günü kutlama kartını göndermesi ile resmi olarak “Sevgililer Günü” adını almış ve hızla yayılarak toplumsallaşmıştır. O zamandan günümüze Sevgililer Günü Hediyesi bulma çabası sürmektedir. Yani bu geleneğin köklü bir tarihi var ve sadece ticari amaçlı yaratılmış bir gün değil. Şubat yaklaşınca ve sevgiliniz varsa Sevgililer Günü hediye fikirleri hakkında düşünmeye başlamanız iyi olacaktır. Zaten böyle günler mutluluk için aslında güzel vesileler sadece, neden değerlendirmeyelim?

İlk kutlama kartının gönderilmesinden itibaren yaklaşık 200 yıl boyunca 14 Şubat tarihi Sevgililer Günü olarak kutlanmış; sevgiliye hediyeler, kartlar ve birbirinden farklı sürprizler hazırlanması ile gelenekselleşmiştir.

Tek bir gün olarak kutlanıyor olmasına rağmen, haftalar öncesinden sokaklarda, caddelerde ve mağazalarda yapılan yoğun hazırlıklarla gelişini belli eder. Sevgililer birbirlerine en doğru ve anlamlı hediyeyi seçmek için büyük bir arayış içerisine girerken, aynı zamanda kırmızıya boyanmış sokakların ve bu özel gün için yapılan birbirinden farklı imkanların tadını çıkarır.

Sevgililer Günü hediyeleri için alışverişi çıkmak aslında eğlencelidir de çünkü her yer cıvıl cıvıl ve rengarenktir. Sadece hediyelere değil, paketleme için Sevgililer günü hediye kutusu bakmak bile zevklidir. Tabii kalabalıktan ve alışverişten hoşlanmayan biriyseniz tüm bunlar sizi zorlayabilir ama merak etmeyin sizin için de artık internetten online alışveriş imkanı var.

İlginizi çekebilir: Sevgililer Günü Nedir? Ne Zaman? Hikayesi, Anlamı

sevgililer günü hediyeleri

Sevgililer Gününe Özel 20 Kalpli Tatlı

Sevgililer Günü Evde Yapılabilecek 11 Aktive

Sevgiliye Romantik Yemek Masası Hazırlama

Sevgililer Günü Kahvaltısı: En İyi 30 Değişik Tarif

Sevgililer Günü Menüsü: 40 Romantik Akşam Yemeği

4.7 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

10 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Sevgililer Günü Pastası Tarifi

Sevgililer Günü Pastası

6-8 kişilik, 15dk Hazırlık, 50dk Pişirme
Sevgililer Günü Kurabiyesi Tarifi

Sevgililer Günü Kurabiyesi

12-14 kişilik, 20dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Sevgililer Günü Pastası Tarifi

Sevgililer Günü Pastası

8-10 kişilik, 25dk Hazırlık, 40dk Pişirme
Sevgililer Günü Cupcake Tarifi

Sevgililer Günü Cupcake

6-8 kişilik, 10dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Sevgililer Günü Pastası Tarifi

Sevgililer Günü Pastası

6-8 kişilik, 1 saat 30dk Hazırlık, 1 saat Pişirme
Sevgililer Günü Pastası Tarifi

Sevgililer Günü Pastası

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Sevgililer Günü Pastası Tarifi

Sevgililer Günü Pastası

6-8 kişilik, 20dk Hazırlık, 45dk Pişirme
Sevgililer Günü Pastası Tarifi

Sevgililer Günü Pastası

6-8 kişilik, 15dk Hazırlık, 35dk Pişirme
İzmir Kahvaltı Mekanları: En İyi 21 Tavsiye 2023 Tarifi
İzmir Kahvaltı Mekanları: En İyi 21 Tavsiye 2023

İzmir'de Günaydın Demenin En Lezzetli 21 Yolu Birlikte, İzmir'in körfez manzarası ve enfes kordon esintisi…

Yağ Bezesi (Lipom) Nasıl Geçer? 6 Doğal Destek Tarifi
Yağ Bezesi (Lipom) Nasıl Geçer? 6 Doğal Destek

İyi Huylu Yağ Bezesi (Lipom) Evde Nasıl Geçer? Tıp dilinde lipom adıyla bilinen yağ bezeleri,…

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? 10 Doğal Çözüm Tarifi
Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? 10 Doğal Çözüm

Evde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen faktörler arasında hiç şüphesiz ki burun…

Dolamaya Ne İyi Gelir? Evde 7 Bitkisel Destek Tarifi
Dolamaya Ne İyi Gelir? Evde 7 Bitkisel Destek

Dolama (Pronişi) Bitkisel Tedavilerle Nasıl Geçer? Staphylococcus isimli bir bakterinin neden olduğu dolamanın tedavisine erken…

Bonfile Nasıl Pişirilir? En İyi Püf Noktaları, 10 Tarif Tarifi
Bonfile Nasıl Pişirilir? En İyi Püf Noktaları, 10 Tarif

Bonfile Pişirmenin Sırları: Başka Yerde Yok! Yumuşacık, sulu sulu, dışı kızarmış bonfile etine kim hayır…

Sevgiliye Evde 10 Romantik Sürpriz Fikri Tarifi
Sevgiliye Evde 10 Romantik Sürpriz Fikri

14 Şubat Sevgililer Günü Sürprizleri Her sene yılbaşından sonra bir sonraki özel gün için geri…

İzmir Kahvaltı Mekanları: En İyi 21 Tavsiye 2023 Tarifi
İzmir Kahvaltı Mekanları: En İyi 21 Tavsiye 2023

İzmir'de Günaydın Demenin En Lezzetli 21 Yolu Birlikte, İzmir'in körfez manzarası ve enfes kordon esintisi…

Yağ Bezesi (Lipom) Nasıl Geçer? 6 Doğal Destek Tarifi
Yağ Bezesi (Lipom) Nasıl Geçer? 6 Doğal Destek

İyi Huylu Yağ Bezesi (Lipom) Evde Nasıl Geçer? Tıp dilinde lipom adıyla bilinen yağ bezeleri,…

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? 10 Doğal Çözüm Tarifi
Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? 10 Doğal Çözüm

Evde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen faktörler arasında hiç şüphesiz ki burun…

Dolamaya Ne İyi Gelir? Evde 7 Bitkisel Destek Tarifi
Dolamaya Ne İyi Gelir? Evde 7 Bitkisel Destek

Dolama (Pronişi) Bitkisel Tedavilerle Nasıl Geçer? Staphylococcus isimli bir bakterinin neden olduğu dolamanın tedavisine erken…

Bonfile Nasıl Pişirilir? En İyi Püf Noktaları, 10 Tarif Tarifi
Bonfile Nasıl Pişirilir? En İyi Püf Noktaları, 10 Tarif

Bonfile Pişirmenin Sırları: Başka Yerde Yok! Yumuşacık, sulu sulu, dışı kızarmış bonfile etine kim hayır…

Sevgiliye Evde 10 Romantik Sürpriz Fikri Tarifi
Sevgiliye Evde 10 Romantik Sürpriz Fikri

14 Şubat Sevgililer Günü Sürprizleri Her sene yılbaşından sonra bir sonraki özel gün için geri…

Sevgiliye Romantik Yemek Masası Hazırlama Tarifi
Sevgiliye Romantik Yemek Masası Hazırlama

Sevgililer Gününe Özel Evde Sofra Hazırlığı 14 Şubat Sevgililer Günü yaklaşıyor. Bu özel günü romantik…

Sevgililer Günü Programları: En Romantik 6 Aktivite Tarifi
Sevgililer Günü Programları: En Romantik 6 Aktivite

14 Şubat Sevgililer Günü Ne Yapılır? Sevgililer günü etkinlikleri mi arıyorsunuz? 14 Şubat'a özel hafızalarınızda…

Sevgililer Günü Nedir, Ne Zaman? Hikayesi, Anlamı Tarifi
Sevgililer Günü Nedir, Ne Zaman? Hikayesi, Anlamı

14 Şubat Sevgililer Günü Nasıl Ortaya Çıktı? Her sene ülkemizde ve pek çok dünya ülkesinde…

Sevgililer Gününde Gidilebilecek 10 Şık Restoran & Mekan Tarifi
Sevgililer Gününde Gidilebilecek 10 Şık Restoran & Mekan

Sevgililer Gününde İstanbul'da Nereye Gidilir? 14 Şubat Sevgililer Günü sevgilinize romantik bir akşam yemeğiyle sürpriz…

Sevgililer Günü Hediyeleri: Kadın ve Erkekler İçin Fikirler Tarifi
Sevgililer Günü Hediyeleri: Kadın ve Erkekler İçin Fikirler

14 Şubat Sevgililer Gününe Özel Hediyeler Sevgililer Günü, 1800’lü yıllardan bu yana çiftlerin birbirlerine kartlar…

Sevgililer Günü Mesajları: Kısa, Anlamlı, Aşk Dolu! Tarifi
Sevgililer Günü Mesajları: Kısa, Anlamlı, Aşk Dolu!

Sevgililer Günü Mesajları: Çok Özel ve Romantik! Her yıl 14 Şubat'ta dünyanın dört bir yanında…

Tarifler Geri
Videolar Geri