Sırt Ağrısı Nedenleri, Ne İyi Gelir?

Sırt Ağrısına Etkili Çözüm Önerileri

Sırt bölgesindeki omurgaların her iki yana doğru gerilmesiyle hemen hemen herkesin şikayetçi olduğu sırt ağrıları yaşanır. Boyun omurgası incelendiğinde “C” harfinin yapısı ile benzerlik gösterir. Çeşitli nedenlerden dolayı bu omurga düz bir hale gelir. Bu durumun sonucunda ise omuz ve sırt bölgesine giden sinirlerin çıkışı daralır. Böylece sinirlere bir baskı uygulanır. Oluşan bu baskılardan dolayı sırtta bulunan kaslar gerilmeye başlar ve sırt ağrısı adı verilen ağrı meydana gelir. Bu durum sırt ağrısı yaşayan kişiyi gün boyu bazen de yıllarca rahatsız etmektedir.

Pek çok kişide görülen sırt ağrısını incelediğimiz bu yazımızda, sizler için sırt ağrısına neden olan faktörleri ve çözüm önerilerini ele aldık. Gün boyu hareketinizi kısıtlayan sırt ağrılarını gidermenin en iyi yolu işte bu yazıda sizlerle. Sağlıklı günler geçirmeniz için sırt ağrısı hakkında merak ettiğiniz ne varsa şimdi cevaplanıyor.

sırt ağrısının nedenleri

Sırt Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Sırt ağrısının nedeni incelendiğinde psikolojik ve biyolojik faktörler dikkat çekmektedir. Sırt ağrısının en büyük ve bilinen nedeni, stres olarak ifade ediliyor. Peki diğer nedenler nedir diye merak ediyorsanız, işte sırt ağrısına neden olan etkenlerin listesi:

 • Duruş ve oturuş pozisyonu sırt ağrısını tetiklemektedir. Bu duruma gün boyu masa başında çalışanları ve bilgisayar ile vakit geçirenleri örnek verebiliriz.
 • Düşük omuzlar ve eğik baş ile uzun süre oturduğunuzda, sırtınızdaki sinirlere baskı yaparak ağrının oluşmasına neden olabilirsiniz. Bu nedenle masa başı işinde çalışanlar için belirli aralıklarla hareket etmenin iyi olacağı tavsiye edilmektedir.
 • Vücutta görülen farklı bir hastalık da sırt ağrısını oluşturur. Özellikle kalp, akciğer ve safra kesesi problemleri sırt ağrısını tetikler. Sırt ağrısı kalp krizi belirtisi olarak bilinmektedir. Sırta yapılan baskı sonucunda kalp kasları da sıkışır. Başka tetikleyen faktör de varsa kalp krizi tehlikesi görülebilir.
 • Ayrıca sırt ağrısı akciğer kanserinin de vücuda yayıldığını gösteren bir işarettir. Akciğer teşhisi konulan bir hastanın sırt ağrıları gözlemlenir.
 • Fibromiyalji adı verilen yumuşak doku romatizması hastalığı, sırt ağrılarını beraberinde getirir. Stres, yorgunluk ve ödem bir araya geldiğinde vücut tepki verir ve sırt ağrısı yaşanır.
 • Sırt ağrısının bir diğer nedeni de omurga eğriliğidir. Skolyoz adı verilen bu rahatsızlık ergenlik döneminde yanlış oturma ve uykudan da kaynaklanır.
 • Omurgalarda kalıcı eğrilik olduğu için sırt ağrısını hissettirir.
 • Sırt ağrısına kemik erimesi yani osteoporoz da neden olmaktadır. Genellikle kadınlarda görülen bu rahatsızlık ileri yaşlardan sonra sırt ağrısı şikayetleri ile kendini belli eder.
 • Ağır eşya kaldırmak, uzun süre ayakta kalmak, çok uzun süre boyunca araba kullanmak ve obezite de sırt ağrısının nedenleri arasında yer alıyor.
 • Gebelik döneminde de sırt ağrısı görülmektedir. Bu sırt ağrılarının kalıcı olmaması için gebelik döneminde düzenli yürüyüş yapılmalıdır.

sırt ağrısına ne iyi gelir

Sırt Ağrısına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer? Evde Çözüm

 • Sırt ağrılarından kurtulmak için eğer fazla kilonuz varsa, bir an önce bu kiloları yok etmeye çalışın. Vücudunuz fazla kiloyu taşırken zorlanacağı için sırtınızda baskı oluşturur ve ağrı hissedilir.
 • Ağrılarınızı hafifletmek adına gün içinde kısa süreli de olsa sırt ağrısı egzersizleri yapmalısınız. Gerilen kaslarınızı açmak için egzersizler iyi gelecektir.
 • Sırt ağrısı yatak seçimi doğru yapıldığında giderilebilir. Vücudunuzu rahatsız eden ve fizik yapınıza göre uygun olmayan yataklar sırt ağrısına neden olur. Kilonuz ile orantılı ortopedik yataklar sizi daha rahat ettirecektir.
 • Eğer masa başında bir işte çalışıyorsanız, mutlaka dik oturmaya çalışın. Zaman zaman ayağa kalkıp hareket etmek sırtınıza iyi gelecektir. Yürürken de eğik pozisyonda değil dik yürümeye özen gösterin.
 • Çanta seçiminde özenli olun. Ağır çantalardan uzak durmalısınız. Sırt ve omuzda taşınan ağır çantalar bir süre sonra kronik sırt ağrısına neden oalcaktır.
 • Kemik sağlığınız için gerekli olan D vitamini değerlerinizi zaman zaman kontrol ettirin. Eksiklik varsa gidermeye çalışın.
 • Kadınlarda görülen sırt ağrısını önlemek için göğüsleri destekleyen sütyenler kullanılmalıdır.
 • Araba kullanırken boyun ve sırtınızı destekleyecek şekilde oturmaya çalışın.
 • Sırt ağrısı psikolojik nedenleri stres ve sinir olarak bilindiğinden mümkün olduğunca rahat ve huzurlu olmaya çalışın. Düzenli spor, yüzme ve yürüyüş stresinizi alacaktır.
 • Sırt ağrısı için korse kullanabilirsiniz. Korse, dik durmanızı sağlar ve kamburluğu önler. Böylece sırt ağrısı için bir önlem alınır. Sırt korsesi, sırt bölgesindeki kasların en iyi şekilde çalışmasını sağlar.
 • Sırt ağrısı bitkisel çözüm yöntemlerini de değerlendirebilirsiniz. Fesleğen yapraklarını kaynatıp soğumasını bekleyin ve çok az miktarda tuz ekleyip bitki çayı olarak için. Fesleğen sırtınızda oluşan ağrıları yok edecektir.
 • Sırt ağrınızı bitkisel yağlarla masaj yaparak da giderebilirsiniz. Bunun için nane yağını bir köşeye not edin. Nane yağı ile gün içinde 15 dakika sırtınıza masaj yaparsanız, ağrıyı kesebilirsiniz.
 • Patates ile kompres yaparak da sırt ağrısını geçirebileceğinizi biliyor muydunuz? Patatesi çiğ halde rendeleyin ve bir bez içine alın. Bu bez ile omuzdan başlayarak sırt bölgenize kompres yapabilirsiniz.
 • Bitkisel tedavi yöntemlerinden lahana ile masaj yapmayı seçtiğinizde, sırt ağrısını ortadan kaldırabilirsiniz. Yapmanız gereken kaynayan suyun içine lahana yapraklarını atmak ve kaynatmak olacak. Kaynayan lahana yapraklarının sıcağı geçince bez içine alın ve sırtınıza masaj yaparak bu bezi gezdirin.
 • Yulaf ağrıları yok eden bir besindir. İçerisinde B vitamini bulunur. B vitaminleri de vücuttaki ağrıyı yok eder. Sırtınız ağrıdığı zaman bir kase yulaf tüketerek ağrıyı ortadan kaldırabilirsiniz.
 • Bitkisel yağlar ile masajı ihmal etmeyin. Badem, hindistan ve okaliptüs yağını karıştırın ve sırtınıza gün içinde 15 dakika masaj uygulayın. Kan dolaşımını hızlandırarak ağrınızı hafifletecektir. Düzenli kullanımda ağrılara son verebilirsiniz.

Konu hakkında detaylı bilgi için:

Sırt Ağrısı Nasıl Geçer? 5 Bitkisel Çözüm

sırt ağrısı tedavisi

Sırt Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sırt ağrısının tedavisi öncelikle dinlenmek olacaktır. Stresten ve gerginlikten uzak kalarak kendinizi biraz dinlenmeye bıraktığınızda, vücudunuz gevşeyecek ve ağrılar yok olacaktır. Ağrıların dinmediği durumlarda doktorunuzun tavsiye ettiği kas gevşetici ilaç ve merhemler tercih edilecektir.

Sırt ağrısına neden olan faktörlerin tespiti için MR ve EMG gibi gerekli tıbbi incelemeler yapılır. Kimi hastalarda ilaçla tedavi yeterli değildir. Bu gibi durumlarda fizyoterapi ve soft lazer masaj tedavileri uygun görülür. Eğer hasta psikolojik açıdan yorgun ve gerginse psikiyatrist desteği ile ortak bir tedaviye başlanır.

Sırt ağrılarının tedavisi genel değil kişiye özeldir. Kullanılan ilaçlar da hastanın yaşına ve kemik yapısına göre belirlenmektedir. Verilen ilaçlarla hastanın omuz kaslarının gevşetilmesi amaçlanır. İlaç kullanımı mutlaka doktor kontrolünde yapılmalıdır. Eğer sırt ağrısı kanser belirtileri ile beraber yaşanıyorsa derhal gerekli test ve kontroller için harekete geçilmelidir.

sırt ağrısı

Sırt Ağrısı Hangi Branşa Girer? Hangi Doktora Gitmeliyim?

Kemik yapısından kaynaklı sırt ağrıları için “ortopedi” doktoruna görünmeniz gerekecektir. Sinir sıkışmalarının neden olduğu sırt ağrıları için ise “nöroloji” bölümüne gitmelisiniz. Sırt ağrıları genellikle omurilik yapısından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle bir nörolog ile çözüm aradığınızda da sırt ağrısını yok edebilirsiniz. Bu iki bölümde gerekli kontroller sağlandıktan sonra ve ağrıya neden olan sebepler belirlendikten sonra sıradaki durağınız “fizik tedavi” doktorları olacaktır.

sırt ağrısı nedenleri

Sırt Ağrısı Belirtileri, Nasıl Anlaşılır?

 • Son zamanlarda görülen kaburga bitiminden başlayıp bacaklara kadar yayılan ağrılar,
 • Ayakta durmada, oturmada, sağ ve sol yönlerinde dönerken yaşanılan hareket kısıtlılığı,
 • Belirli bir zaman sonra bacaklarda oluşan hassasiyet, stres ve gergin ruh hali,
 • Uyku düzensizliği ve ağrılı şekilde uyanma sırt ağrılarının belirtileri olarak karşınıza çıkacaktır.

Sırt Ağrısı Hangi Hastalıkların Habercisi Olabilir?

Sırt bölgesindeki sinirlerin sıkışması ile pek çok rahatsızlık yaşanabilir. Bazı durumlarda vücuda yayılan hastalıkların işareti sırt ağrısı olabilir. Tüberküloz, brusella ve akciğer kanseri rahatsızlıkları omurgada bir baskı oluşturmaktadır. Bu nedenle sırt ağrısı yaşanır. Ayrıca safra kesesinde oluşan bir bakteri veya taş da sırt ağrısı ile kendini belli eder. Ani hareketler sonucunda oluşan boyun fıtığı da bünyede sırt ağrısına neden olur. Böylesine ciddi rahatsızlıkların bir işareti olan sırt ağrısı, ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. 3 günden uzun süren sırt ağrıları, yeni bir hastalığa davet çıkarabilir.

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Fırında Danacık Sırt Tarifi
Fırında Danacık Sırt2-4 kişilik, 35dk Pişirme, 1 saat Hazırlama8
Boğaz Ağrısı İçin Birebir Tarifi
Boğaz Ağrısı İçin Birebir1-2 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama77
İnce Bulgur Mezesi Tarifi
İnce Bulgur Mezesi4-6 kişilik, Pişirme yok, 15dk Hazırlama20
Profiterol İnce Ayrıntısıyla Tarifi
Profiterol İnce Ayrıntısıyla10-12 kişilik, 30dk Pişirme, 20dk Hazırlama33
Şerbet-i Karamelli Tarifi
Şerbet-i Karamelli12-14 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama7 B
Karın Ağrısı (Gaz'a Karşı Mama) + 6 Ay Tarifi
Karın Ağrısı (Gaz'a Karşı Mama) + 6 Ay1-2 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama1032
Kıymalı İnce Pide Tarifi
Kıymalı İnce Pide2-4 kişilik, 30dk Pişirme, 20dk Hazırlama15
Hindi Eti Pişirmenin Çok İşe Yarayacak 5 Nefis Püf Noktası Tarifi
Hindi Eti Pişirmenin Çok İşe Yarayacak 5 Nefis Püf Noktası

Hindi Eti Pişirmenin Püf Noktaları Yılbaşı yaklaşırken midelere zil çaldıran o tarif, şimdiden konuşulmaya başlandı.…

Häfele Çekmece Düzenleyici: Mutfağınızın Gizli Kahramanı Tarifi
Häfele Çekmece Düzenleyici: Mutfağınızın Gizli Kahramanı

Mutfağınızın Gizli Kahramanı: Çekmece Düzenleyici Düzenli bir mutfakta çalışmak kime iyi gelmez ki? Çekmecelerin ve…

Et Çeşitleri Nelerdir? Etin Hangi Kısmı Nasıl Kullanılır? Tarifi
Et Çeşitleri Nelerdir? Etin Hangi Kısmı Nasıl Kullanılır?

Kırmızı Et Çeşitleri ve Doğru Pişirme Teknikleri Mutfak kültüründe en geniş kategorilerden birini oluşturan et…

Turunç Meyvesinin Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Turunç Meyvesinin Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Akdeniz Esintisi Turunç Meyvesi Akdeniz'in sıcaklığını kabuğunda taşıyarak girdiği her yere turuncu renkli bir esinti…

Patates Kaç Dakikada, Nasıl Haşlanır? Püf Noktaları Tarifi
Patates Kaç Dakikada, Nasıl Haşlanır? Püf Noktaları

Patates Haşlarken Zaman Kazanın! Patates, yapısında bolca nişasta barındıran C ve B vitamini açısından zengin…

Palamut Nasıl Pişirilir? 12 Farklı Tarif Tarifi
Palamut Nasıl Pişirilir? 12 Farklı Tarif

Oltadan Sofraya: Palamut Balığı Gerek besin değeri gerekse lezzeti ile kendine hayran bırakmayı başaran balıklardan…

Hindi Eti Pişirmenin Çok İşe Yarayacak 5 Nefis Püf Noktası Tarifi
Hindi Eti Pişirmenin Çok İşe Yarayacak 5 Nefis Püf Noktası

Hindi Eti Pişirmenin Püf Noktaları Yılbaşı yaklaşırken midelere zil çaldıran o tarif, şimdiden konuşulmaya başlandı.…

Häfele Çekmece Düzenleyici: Mutfağınızın Gizli Kahramanı Tarifi
Häfele Çekmece Düzenleyici: Mutfağınızın Gizli Kahramanı

Mutfağınızın Gizli Kahramanı: Çekmece Düzenleyici Düzenli bir mutfakta çalışmak kime iyi gelmez ki? Çekmecelerin ve…

Et Çeşitleri Nelerdir? Etin Hangi Kısmı Nasıl Kullanılır? Tarifi
Et Çeşitleri Nelerdir? Etin Hangi Kısmı Nasıl Kullanılır?

Kırmızı Et Çeşitleri ve Doğru Pişirme Teknikleri Mutfak kültüründe en geniş kategorilerden birini oluşturan et…

Turunç Meyvesinin Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Turunç Meyvesinin Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Akdeniz Esintisi Turunç Meyvesi Akdeniz'in sıcaklığını kabuğunda taşıyarak girdiği her yere turuncu renkli bir esinti…

Patates Kaç Dakikada, Nasıl Haşlanır? Püf Noktaları Tarifi
Patates Kaç Dakikada, Nasıl Haşlanır? Püf Noktaları

Patates Haşlarken Zaman Kazanın! Patates, yapısında bolca nişasta barındıran C ve B vitamini açısından zengin…

Palamut Nasıl Pişirilir? 12 Farklı Tarif Tarifi
Palamut Nasıl Pişirilir? 12 Farklı Tarif

Oltadan Sofraya: Palamut Balığı Gerek besin değeri gerekse lezzeti ile kendine hayran bırakmayı başaran balıklardan…

Kahve Falı Nasıl Bakılır? Teknikleri Nelerdir? Tarifi
Kahve Falı Nasıl Bakılır? Teknikleri Nelerdir?

Kahve Falı Bakmak İstiyorum, Nasıl Fal Bakılır? Kahve falı ve kahve kültürü çok eski zamanlardan…

Halıdan Çay Lekesi Nasıl Çıkar? 7 Pratik Adım Tarifi
Halıdan Çay Lekesi Nasıl Çıkar? 7 Pratik Adım

Halıdaki Çay Lekesini Temizleyecek 7 Sihirli Yöntem Halıdan çay lekesi nasıl çıkar diye halının başında…

Döküm Tavada Et Pişirme Hakkında Püf Noktaları Tarifi
Döküm Tavada Et Pişirme Hakkında Püf Noktaları

Döküm Tavada Et Pişirmenin Lezzet İpuçları Havalar soğuduğunda veya açık alan imkanı bulunmadığında ızgara etin…

Sivilce İzi Nasıl Geçer? 9 Doğal Maske Tarifi
Sivilce İzi Nasıl Geçer? 9 Doğal Maske Tarifi

Sivilce Lekelerine Doğal ve Pratik Yöntemler Sivilceler ergenlik döneminden sonra hormonlardan dolayı ortaya çıkan, çoğu…

Çikolata Nasıl Eritilir? Detaylı Videolu Anlatımı Tarifi
Çikolata Nasıl Eritilir? Detaylı Videolu Anlatımı

Soslar ve Tatlılar İçin Çikolata Nasıl Eritilir? Çikolata tutkunları için çikolatanın her türünü keyifle tüketmek…

Şeker Hamuru Nasıl Yapılır, Açılır?
Şeker Hamuru Nasıl Yapılır, Açılır?

Şeker Hamuru: Pasta ve Kurabiyelerin Süslü Hali Doğum günü, sevgililer günü gibi özel günlerde sevdiklerinize hazır…

Tarifler Geri
Videolar Geri