Tarçın Yağı Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 (5 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Tarçın Yağı Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Tarifi

Cilt Bakımı ve Zayıflamada Enfes Kokulu Mucize Yöntem
Tarçın Yağı

Güney Asya’da yetişen tarçın defnegiller familyasından gelen ve kabukları kullanılan bir ağaçtır. Tarçın kabuklarından elde edilen tarçın yağı ise bünyesinde sinnamik, aldehit ve öjenol maddelerini barındıran hoş kokulu bir bitki yağıdır. Mikropları öldürme özelliğine sahip tarçın yağının birçok şifalı yönü bulunur.

Tarçın kabukları, sadece çay olarak demlenerek içildiğinde bile faydalıdır. Vücuttaki şeker oranını dengeleme özelliği vardır. Tarçın yağını koklayan insanlarda dikkat süresinin arttığı, beynin çalışma belleği ile görsel-motor tepkilerinin hızlandığı tespit edilmiştir. Bu uçucu yağ, beyin fonksiyonlarına oldukça iyi gelir. Ülkemizde toz ve kabuk tarçın gibi yağının da kullanımı oldukça yaygındır. Alerjik bir bünyeniz yoksa siz de onun nimetlerinden faydalanabilirsiniz.

çubuk tarçın

Tarçın Yağı Nasıl Elde Edilir?

Tarçın yağı, endüstride distilasyon yöntemi ile elde edilir. Buhar distilasyonu yöntemi, çiçek, kök ve yapraklardan uçucu bitkisel yağ yapmak için kullanılan bir uygulamadır. Tarçın yağını hazır alabileceğiniz gibi kendiniz de yapabilirsiniz.

Evde tarçın yağı yapımı kolayca başarabileceğiniz bir iştir. Yağı elde etmek için size gereken malzemeler, bir cam kavanoz, kabuk tarçın ve en doğalından zeytinyağıdır. Kavanozunuzun içine kabuk tarçınları yerleştirdikten sonra ağzına kadar zeytinyağı ile doldurmanız gerekir. Ardından hava almamasını sağlayacak şekilde ağzını sıkıca kapatıp 3 hafta süreyle oda ısısında bekletmeniz ve her gün düzenli olarak çalkalamanız yeterli olur.

Tarçın kabuklarının sayısını çok tutarsanız, daha etkili bir yağ elde etmiş olursunuz. Kendiniz yapmak istemezseniz, aktarlarda markalı tarçın yağı ürünlerini kolaylıkla bulabilirsiniz.

tarçın

Tarçın Yağı Faydaları Nelerdir?

Son yıllarda kendinden sıkça söz ettiren tarçın yağı faydaları çok olan bir şifa kaynağıdır. Antibakteriyel etkisi nedeniyle mikrop öldürücü olarak tanınır. Sağladığı faydaları genel olarak şöyle sıralayabiliriz:

 • Bitkinin kabukları ve tozu gibi yağı da kan şekerini düzenlemeye yardım eder.
 • Kanı temizleme ve kan dolaşımını hızlandırma özelliği ile kalp ve damar rahatsızlıklarına karşı koruma sağlar.
 • Beyinsel faaliyetlere katkısı vardır. Konsantrasyonu artırır ve hafızayı güçlendirir.
 • Hazmı kolaylaştıran tarçın yağı, bağırsakları düzenler ve bağırsak solucanları için faydalıdır.
 • Sinir sistemine olumlu etki yapar ve gerginliğe iyi gelir. Sakinleştirici etkisiyle uykusuzluk ve strese karşı yardımcı olur. Ruhi sıkıntıları giderir.

tarçın yağı faydaları

 • Romatizma ağrıları ile kas ağrılarına karşı faydalıdır. Antienflamatuar özelliği nedeniyle ağrıları azaltır. Eklem ve mide ağrılarına da iyi geldiği söylenir.
 • Hoş aromalı kokusuyla ağız kokularını giderir.
 • Tarçın yağı dudak bakımı için önemlidir. Düzenli kullanılırsa dudakları dolgunlaştırır. Güzel görünmesini sağlar.
 • Grip, soğuk algınlığı ve nezleye karşı olumlu etkileri vardır.
 • Tarçın yağı kullananlar cinsel gücü artırıcı etkisi olduğunu söylerler.
 • Kaşıntı ve haşere sokmalarına karşı haricen sürülerek kullanılır. Kaşıntıyı keser.
 • Tarçın yağı saça faydaları olan bir bitkisel üründür. Tarçın yağı saç dökülmesine karşı bal ile maske haline getirilerek saç diplerine uygulanır.

Bu yağı hastalıklar için kullanmadan önce doktorunuza danışmanız doğru olur. Alerjik bünyeler için bitki yağları sakıncalı olabilir ve istenmeyen sonuçlar doğabilir.

tarçın yağı

Tarçın Yağı Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

 • Tarçın yağı yukarıdaki faydalarının yanı sıra zayıflama ve cilt bakımı konularında da kullanılan bir üründür. Karın bölgesindeki yağların yakılmasında etkili olduğu söylenir.
 • Ayrıca tarçın yağı selülit için de kullanılır. Suya damlatılarak içildiği gibi lokal olarak sürülerek de uygulanabilir. Haricen yani sürülerek kullanımında, cilde birkaç damla yağ damlatılır ve masaj yapılarak yedirilir. Dâhilen uygulanacaksa bir fincan suya dört beş damla konularak içilir. Bu uygulama şekillerinin sağlıklı olması için bir doktor ya da bitki uzmanından görüş almak önem taşır.
 • Cilt sorunlarına da iyi gelen tarçın yağı yüze sürülür mü sorusunun yanıtı ise tek başına sürülmesinin doğru olmayacağıdır. Cildinizi tahriş edebilir. Balla yapılan maskesi cilde uygulandığı zaman cildi canlandırır ve antibakteriyel özelliği ile sivilce oluşumunu önleyip cildi derinlemesine temizler.

toz tarçın

 • Tarçın yağı cilde faydaları olan bitkisel bir yağdır. Kasların gevşemesi ve ağrıların geçmesi için masaj yapılarak vücuda sürülebilir. Ama taşıyıcı masaj yağı ile karıştırılarak uygulanması gerekir.
 • Tarçın yağını banyo suyuna katarak yıkanırsanız cildinize ve kaslarınıza iyi geldiğini hissedersiniz.
 • Dolgun görünümlü dudaklara sahip olmak isterseniz tarçın yağı ve vazelin karışımından yardım alabilirsiniz. Tarçın yağı dudaklardaki kılcal damarları uyarır ve dolgunlaşmasını sağlar.
 • Tarçın yağı göğüs büyütme amaçlı olarak kullanılabilir. Cilde uygulanınca şişkinlik yaptığı için masaj yağı ile karıştırarak göğüslerinize uygulayabilirsiniz.

çubuk tarçın

Tarçın Yağı Zayıflatır Mı?

Kadınlar kadar erkeklerin de önem verdiği bitki kürleri ile zayıflama çabaları, bazen harika sonuçlar yaratır. Siz de bitkilerin zayıflatma gücüne inanıyorsanız, bu kürlerin içine tarçın yağını ekleyebilirsiniz. Tarçınlı su ya da tarçın yağı damlatılan su içmenin kilo verdirdiği söylenir. Göbek bölgesindeki yağların yakılmasında çok etkili olduğu konusunda çeşitli görüşler bulunur. Bazı bitki uzmanları, tarçın yağının yakıcı etkisinden faydalanmak için yediğiniz her öğüne 2 damla yağ eklemenizi tavsiye eder.

Diyetinize ve egzersiz programınıza devam ederken bu yöntemi ek uygulama olarak deneyebilirsiniz. Ayrıca kabuk tarçınla hazırlanan tarçınlı su kürünü, kilo verme programınıza ilave edebilirsiniz. Tüm bunları yapmadan önce diyet uzmanınıza danışmayı ihmal etmeyin.

tarçın baharatı

Fazla kiloları verdiren tarçın yağının, kolesterole de iyi geldiği söylenir. Tarçın, LDL kolesterolü ve kan trigliseridlerini (yağları) azaltma özelliği gösterir. Bu verinin, bilimsel çalışmalara dayandığı konusunda görüşler vardır. Tarçın yağında bulunan kalsiyum ve lifin ateroskleroz maddesinin kalp ve şeker hastalığına olumlu etki yaptığı hakkında bilgiler bulunur. Üstelik bunu yaparken zararlı kolesterolü düşürdüğü belirtilir.

Tarçın yağı nadiren de olsa alerjik etki yaratabilir. Yağı ilk kez kullanırken önce elinizin üzerinde küçük bir alanda, taşıyıcı yağ karıştırarak deneyebilirsiniz. Yağı cildinize uyguladığınızda bir tepki oluşmazsa rahatlıkla kullanabilirsiniz. Tarçın yağını abartıya kaçmadan, uzmanların tavsiye ettiği ölçülerde kullanırsanız bir zarar görmezsiniz. Fazla oranda kullanırsanız yan etkileri ile karşılaşırsınız.

Tarçın yağının uzun süre ve fazla miktarda kullanılması kabızlık sorununa yol açabilir. Devamlı olarak yüksek tansiyon ilaçları içen kişiler tarafından tüketildiğinde, kullanılan ilaçların etkisini artırdığı söylenir.

Tarçın yağı vücuda direk olarak uygulanırsa cilt üzerinde tahrişe neden olur. Kronik bir rahatsızlığınız varsa bebek bekliyorsanız ve alerjik bir yapıdaysanız, tarçın yağını kullanmadan önce kesinlikle doktorunuza danışmalısınız.

tarçın

Tarçın Yağı Nerede Satılır? Fiyat Bilgisi

Tarçın yağını, size verdiğimiz tarifle kendiniz evinizde yapabilirsiniz. Fakat hemen almak isterseniz ilk önce aktarları deneyebilirsiniz. Güvendiğiniz bir aktardan, doğal yöntemlerle hazırlanmış bir ürün satın alabilirsiniz.

Bu tür uçucu yağlar eczanelerde de satıldığı için eczaneye giderek markalı bir ürün alabilirsiniz. Tarçın yağını satın almanın en kısa yolu ise internet üzerinde satış yapan firmalardan temin etmektir. Bitkisel yağ üretimi yapan firmaları bile internette yapacağınız kısa bir araştırma ile bulabilirsiniz. Bitkisel ürünler ve gıda takviyeleri satan kuruluşlardan da alabilirsiniz.

Türkiye’de bitkisel ürün ve gıda takviyesi üretimi yapan birkaç büyük marka mevcuttur. Onların satış sitelerinden temin edebilirsiniz. Tarçın yağı genellikle 20 milimlik şişelerde ve çok uygun fiyatlarla satılır. Herkesin alabileceği bir üründür.

Tarçının Faydaları Nelerdir? yazımızı inceleyebilirsiniz.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Tarçın Yağı Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? 22.03.2018 tarihinde yayınladı.