Teflon Tava Nasıl Temizlenir? Zararları Var Mıdır?

Teflon Tava Nasıl Temizlenir? Zararları Var Mıdır? Tarifi

Teflon Tava Temizliği ve Kullanımına Dair İpuçları

Dayanıklılıkları, kolay temizlenebilirlikleri ve eşit ısı dağıtma özellikleri nedeniyle mutfaklarda en çok kullanılan pişirme araçları arasında yer alan teflon tavalar şık görünümleri ile de beğenilmektedir. Teflon tavayı diğer tavalardan ayırt eden en önemli özelliği yapışmaz olmalarıdır. Lezzetli yemekler hazırlamayı yapışmaz teknolojileri ile keyifli bir hale getiren teflon tavalar son yıllarda farklı ve modern tasarımları ile de göz doldurmaktadır.

Çizilmelere ve yüksek ısıya dayanıklı iç taban tasarımları ile uzun süre dayanıklılığını koruyan teflon tavalar, ısıyı yalıtan kulp tasarımları ile de pişirme işlemini daha güvenli bir hale getirir. Isıyı eşit dağıtan kalın taban tasarımına sahip olan teflon tavalar hem pişirme süresini kısaltarak enerji tasarrufu sağlar hem de yemeklerin daha lezzetli olmalarına katkıda bulunur.

Teflon tava kullanılırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır. Teflon tava ocağın üstünde, içinde malzeme olmaksızın direkt ateşe maruz bırakılırsa zararlı toksin maddeler oluşabilir. Teflon tava ocağa mutlaka yağı ile birlikte konulmalıdır. Teflon tavalarda pişirme spreyi kullanımı önerilmemektedir. Pişirme spreyleri zamanla tavanın yüzeyine yapışarak çıkarılması imkânsız hale gelir. Bu tarz ürünler yerine teflon tavalarda tereyağı ya da zeytinyağı kullanılması önerilmektedir.

Her ne kadar teflon tava bulaşık makinesinde yıkanmaya uygundur ibaresi ile satılsa da, yüksek basınca sahip su tavayı çizebilir. Teflon tavanızın daha uzun ömürlü olması için elde yıkamanız daha uygundur. Teflon tavalar yüksek ısı ile kullanılmamalıdır.

Ayrıca teflon tava temizliğinde tel ve metal gereçler kullanılması tavanın yüzeyini çizebilir.

Teflon Tava Nedir?

Teflon tava nasıl yapılır? Teflon tava sürtünmeye, ısıya, elektrik atlamasına, neme ve kimyevi maddelere dayanıklı ticari bir polimer olan teflon maddesi kullanılarak tasarlanır. 1954 yılında piyasaya sürülen teflon tavalar +327 derece ile -260 derece sıcaklıklara dayanıklıdır.

Hiçbir maddeye yapışmama özelliği ile karakterize olan teflon tavalar pratik ve kolay kullanımları nedeniyle çok kısa sürede mutfakların vazgeçilmezleri arasında yerini alır. Aşırı yüksek sıcaklık ve basınç, saf potasyum ve erimiş ya da çözünmüş sodyum gibi alkali metaller teflon tavayı etkiler.

Bu yüzden teflon tavaların tek ve en büyük düşmanı metal bileşenlerdir. Teflon tavanın metal araç gereçlerle birlikte depolanması çizilme riskini arttırır. Ayrı bir yerde muhafaza edilmesi önerilmektedir.

Teflon Tava Çeşitleri Nelerdir?

Yapılan yemeğin özelliğine göre birçok farklı modelde teflon çeşidi bulunmaktadır. Teflon tava ölçüleri yemek çeşidine göre farlılık gösterir. Pratik bir krep yapmak için özel olarak tasarlanan teflon krep tavası, lezzetli waffle hazırlamak için waffle tavası teflon tava çeşitleri içinde yaygın olarak kullanılanlardır. Waffle ve krep tavası ile ayrıca sabah kahvaltıları için mükemmel omletler hazırlanabilir.

Ayrıca börek tavası ocakta börek hazırlamak isteyenler için farklı bir alternatiftir. Çift taraflı olarak tasarlanan balık tavası ile balık kızartırken etrafa balık kokularının yayılmasını önleyebilir ve yağ damlalarının sıçramasını engelleyebilirsiniz.

Peki, teflon tavada et nasıl pişirilir? Balık tavası ile tavuk, et veya duman yapıcı yemekleri daha kolay ve pratik bir şekilde yapabilirsiniz. Bunların yanı sıra pilav tavası, kızartma tavası gibi teflon tava çeşitleri de lezzetli ve sağlıklı yemekler için kullanılır.

Teflon Tava Nasıl Anlaşılır?

Teflon maddesi ile iç yüzeyi kaplanan teflon tavalar pürüzsüz bir yüzeye sahiptir. Teflon tava satın alırken bilinen markaların kullanımı önemli bir detaydır. Ürün etiketinin dikkatli bir şekilde okunması ve PFOA maddesi içermediğine önem verilmesi gerekir.

Teflon tavanın altı en az 3 katlı olmalıdır. Sağlam kulplu, ağır yapıda ve çizilmeye dirençli teflon tavalar satın alınmalıdır. Aldığınız teflon tavanın Avrupa Birliği standartlarına uygun olarak üretildiğine dair bir belgeye sahip olması önemlidir. Bakarak teflon tava olup olmadığının anlaşılması mümkün değildir.

Teflon Tava İlk Nasıl Kullanılır?

Teflon tavayı satın alır almaz ilk yapmanız gereken sıcak su ve deterjanla iyice yıkamaktır. Yıkadığınız teflon tavayı kurulamalı ve daha sonra da tavanın iç yüzeyine birkaç damla sıvı yağ dökerek kâğıt peçete yardımıyla silmeniz gerekir. Teflon tavanın ilk kullanımında bu işlemleri uygularsanız teflon tavanın ömrünü ve dayanıklılığını arttırırsınız.

Teflon tavayı yüksek ateşte kullanmak sakıncalıdır. Orta ya da kısık ateşte yemekler pişirilmeli ve ocak büyüklüğü ile doğru orantılı teflon tava kullanımına dikkat edilmelidir.

Teflon tava kullanımı ile ilgili bir diğer önemli ayrıntı ise teflon tava içinde pişirilen yemeklerin pişirildikten sonra başka bir kaba aktarılmasıdır. Teflon tavalar yemeklerin muhafaza edilmesi için uygun değillerdir. Yemek kalıntıları teflon tavanın yapışmaz yüzeyinin aşınmasına sebep olabilir.

Teflon Tava Nasıl Temizlenir?

Teflon tavanızla yemek pişirdikten sonra doğru bir şekilde temizlenmesi önemlidir. Teflon tava temizliği doğru olarak yapılmadığında sağlık için tehdit oluşturabilir.

Peki, teflon tava nasıl temizlenir? Teflon tavanıza su ekleyerek 5-10 dakika ocakta kaynatın. Su kaynarken bir fırça yardımı ile tavadaki yemek artıklarını hafif hareketlerle çıkarın. Daha sonra teflon tavanızı ocaktan alarak içindeki kirli su karışımını dökün. Teflon tavanızı temizlemek için tavanıza bol su ve yaklaşık bir yemek kaşığı kadar deterjan ekleyin. Bulaşık süngerinin yumuşak kısmı ile tavanızı yıkayın ve bol su ile durulayın.

Teflon tava dış temizliği için de süngerin sert kısmı ya da bulaşık teli ile tencerenizi kesinlikle ovalamamalısınız. Bu şekilde temizlemek teflon tencerenin tabanında çizikler oluşmasına sebep olabilir.

Teflon Tava Çizilirse Ne Olur?

Teflon tava yapımı için kullanılan teflon, kimyasal bir maddedir. Teflon tava çizildiğinde teflona ek olarak kullanılan kimyasal maddeler yiyecekler ile birlikte vücuda alınabilir ve kalıcı hasarlara neden olabilir. Teflon tava ile yemek pişirilirken mutlaka tahta, plastik ya da silikon ürünler kullanılmalıdır.
Çizilen teflon tavalar mutlaka yenisi ile değiştirilmelidir. Kullanıma devam edilmesi halinde teflon tava kanser oluşumuna neden olan Aspestios adlı bir bakterinin vücuda girişini sağlayarak akciğer kanserine sebep olabilir.

Teflon Tava Neden Yapışmaz?

Teflon ile kaplanan tavanın yüzeyi pürüzsüzdür ve bu yüzden yiyecekler fiziksel olarak teflon tavaya yapışmaz. Yüksek sıcaklığa dayanıklı bir yapı olan teflon, yiyeceklerin artan sıcaklıkla da yapışma riskini ortadan kaldırır. Yapışmayı önleyen pürüzsüz yapısının yanı sıra teflon maddesinin hiçbir molekülle tepkimeye girmemesi de yapışmazlığını sağlayan önemli bir etkendir.

İki karbon ve dört florin atomundan oluşan teflon, kendi arasında oldukça sıkı bir bağ ile bağlıdır. Kendileri dışında hiçbir molekülle tepkimeye girmediklerinden dolayı yemeklerin yapışma riski yok denecek kadar azdır.

Teflon Tava Zararları Nelerdir?

Teflon tavalar ile ilgili olarak en sık sorulan sorular teflon tava sağlıklı mı veya teflon tava zararlı mı sorularıdır. Teflon tavalar doğru kullanıldıklarında ve doğru bir şekilde temizlendiklerinde herhangi bir yan etkiye ve zarara sahip değildir.

Teflon tavaların zararlı etkileri çizildiklerinde ortaya çıkar. Teflon tava yapımında kullanılan kimyasallar çizildiklerinde açığa çıkar ve bu da özellikle hamileler ve çocuklarda ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Çizilen teflon tavaları ağır metal zehirlenmelerine yol açabilir.

Ayrıca teflon tava yapımında kullanılan bileşenler tiroit bezinin fonksiyonlarını olumsuz etkiler. Kanserojen maddeler içeren teflon tava, kimyasalları nedeniyle dikkatli kullanılması gereken önemli mutfak eşyaları arasındadır.

Teflon Tava Fiyatları

Mutfakta konforu ve pratikliği ile dikkat çeken teflon tavalar farklı pişirme yöntemlerine göre değişik modellerde tasarlanır. Teflon tava fiyatları tavanın modeline, büyüklüğüne, markasına ve kalitesine göre değişir.

İlk piyasaya çıktığında teflon tava fiyat açısından oldukça pahalıydı ancak üretiminin artması ile birlikte daha uygun fiyatla satılmaktadır. Teflon tavalar özelliklerine göre 20 – 250 lira arasında değişen fiyatlarla satılır.

Teflon Tavada Hazırlayabileceğiniz Yanmaz Yapışmaz Tarifler

1) Teflon Tavada Kazandibi Keyfi

Hafifliği ve lezzeti ile en çok tercih edilen sütlü tatlı çeşitlerinden biri olan kazandibi, kendine has karamel aroması ile sofralarınızın vazgeçilmez tatlıları arasında yerini alır. Teflon tavada kazandibi yaparken kullandığınız araçların metal olmamasına dikkat etmelisiniz. Teflon Tavada Kazandibi

Tarif: Teflon Tavada Kazandibi

2) Çay Saatlerinin Pratik Lezzeti: Teflon Tavada Lavaş

Oldukça pratik bir hazırlanışı olan teflon tavada lavaş ile çay saatlerinizi daha lezzetli bir hale getirebilirsiniz. Teflon tavada lavaş hazırlamanın püf noktası tavaya yağ koymadan pişirilmesidir. Teflon Tavada Lavaş

Tarif: Teflon Tavada Lavaş

3) Lahmacun Yapmak Hiç Bu Kadar Kolay Olmadı: Teflon Tavada Lahmacun

Özellikle çocuklar tarafından çok sevilen lahmacunu evinizde teflon tavada kolayca hazırlayabilirsiniz. Teflon Tavada Lahmacun

Tarif: Teflon Tavada Lahmacun

4) Keyifli Bir Waffle Serüveni: Teflon Tavada Waffle

Tam bir enerji deposu olan waffle ı teflon tavada hazırlayarak muhteşem bir çay keyfi yaşayabilirsiniz. Misafirleriniz için teflon tavada hazırladığınız waffle ile damakta kalıcı lezzetlere ev sahipliği yapabilirsiniz. Teflon Tavada Waffle

Tarif: Teflon Tavada Waffle

5) Kekin En Pratik Hali: Teflon Tavada Islak Kek

Çay saatlerinize lezzetli bir alternatif olan teflon tavada ıslak kek ile muhteşem bir sunum hazırlayabilirsiniz. Teflon Tavada Islak kek

Tarif: Teflon Tavada Islak kek

6) Sabah Kahvaltıları İçin Lezzetli Bir Alternatif: Teflon Tavada Börek

Yufka, beyaz peynir, kaşar peyniri ve maydanoz kullanılarak hazırlanan teflon tavada börek, sabah kahvaltılarınızda farklı bir alternatif olur. Lezzeti ve görünümü ile kahvaltılarınıza renk getiren teflon tavada börek ile farklı bir kahvaltı hazırlayabilirsiniz. Teflon Tavada Börek

Tarif: Teflon Tavada Börek

7) Bazlama Yapmak İçin Fırına Gerek Yok: Teflon Tavada Bazlama

Geleneksel bir lezzet olan bazlama için illaki fırın olmasına gerek yok. Teflon tava kullanılarak bazlama yapabilir kahvaltılarınız ve çay saatlerinizi daha keyifli hale getirebilirsiniz. Teflon Tavada Bazlama

Tarif: Teflon Tavada Bazlama

8) Kestane Hiç bu Kadar Lezzetli Olmamıştı: Teflon Tavada Kestane

Kış mevsimi denildiğinde ilk akla gelen besinlerden biri olan kestaneyi teflon tavada pişirebilir ve geleneksel kestane közlemesini evinizde pratik bir şekilde yapabilirsiniz. Teflon Tavada Kestane

Tarif: Teflon Tavada Kestane

9) Hamsinin En Yapışmaz Hali: Teflon Tavada Az Yağlı Hamsi

Hamsi, mısır unu ve çok az yağ kullanılarak hazırlanan teflon tavada az yağlı hamsi ile öğünlerinizi daha sağlıklı ve lezzetli hale getirebilirsiniz. Teflon Tavada Az Yağlı Hamsi

Tarif: Teflon Tavada Az Yağlı Hamsi

En sevilen mutfak ve ev ürünlerinde kaçırılmayacak fırsatlar için tıklayın

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda mutfakta ve ev yaşamında size zaman kazandırabilecek püf noktalarını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride doğal temizlik tavsiyelerinden butik sebze meyve yetiştiriciliğine, besinleri kolay ayıklama ve uzun süre muhafaza etme tekniklerinden yemeklerde lezzeti artıran ipuçlarına değin hızlı çözüm önerileri yer almaktadır. Evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz bu tavsiyeler aşama aşama resimli maddelerle özel olarak düzenlenmiştir. Sunmuş olduğumuz bilgiler öneri niteliğindedir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili ürüne karşı alerjiniz olup olmadığını önceden test etmeli, tavsiyeleri uygularken dikkatli olmaya özen göstermelisiniz. Aksi durumda yaşanabilecek olumsuz durumlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
İşkembe Nasıl Temizlenir Tarifi

İşkembe Nasıl Temizlenir

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Enginar Nasıl Temizlenir? (videolu) Tarifi

Enginar Nasıl Temizlenir? (videolu)

1-2 kişilik, 20dk Hazırlık, Pişirme yok
Teflon Tavada Waffle Tarifi

Teflon Tavada Waffle

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Teflonda Sac Böreği Tarifi

Teflonda Sac Böreği

6-8 kişilik, 15dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Yoğurtsuz Mantı Yemeği Nasıl Mı Olur? Tarifi

Yoğurtsuz Mantı Yemeği Nasıl Mı Olur?

2-4 kişilik, 15dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Aşamalı Resimli: Evde Avokado Nasıl Yetiştirilir? Tarifi
Aşamalı Resimli: Evde Avokado Nasıl Yetiştirilir?

Evde Avokado Yetiştirme Rehberiniz! Avokado, E vitamini içeren ve kansere karşı koruyucu meyvelerden biridir. Tropik…

Evde Ananas Nerede, Nasıl Yetişir? Resimli 4 Basit Adım Tarifi
Evde Ananas Nerede, Nasıl Yetişir? Resimli 4 Basit Adım

Saksıda Ananas Yetiştirmenin Püf Noktaları Ananas tropikal bir meyve olarak bilinir. Ilıman iklimlerde en verimli…

Mutfak Dolapları Temizliği: 7 Kolay Püf Noktası Tarifi
Mutfak Dolapları Temizliği: 7 Kolay Püf Noktası

Mutfak Dolabı Temizliği: 7 Adımda Hijyen! Mutfak dolabı temizliği, her evin mutlak temizliklerinden biridir. Gün…

Karaciğer Detoksu Nasıl Yapılır? 8 Harika Faydası
Karaciğer Detoksu Nasıl Yapılır? 8 Harika Faydası

Karaciğer Detoksu: Temiz Kan İçin Sağlıklı İpuçları Vücudun her noktası, insan sağlığı için hayati önem…

İstavrit Nasıl Pişirilir, Temizlenir? Avı, Faydaları Tarifi
İstavrit Nasıl Pişirilir, Temizlenir? Avı, Faydaları

İstavrit: Omega 3 Kaynağı, Kalp Dostu Balık! Tüm balık çeşitleri sağlık açısından faydalı olmalarıyla bilinir.…

Koltuk Nasıl Silinir, Temizlenir? 5 Doğal Çözüm Tarifi
Koltuk Nasıl Silinir, Temizlenir? 5 Doğal Çözüm

Evde Pratik Koltuk Temizleme Yöntemleri Koltuklar birçok kişinin evinde özenle seçilen ve hassas şekilde kullanılan…

Aşamalı Resimli: Evde Avokado Nasıl Yetiştirilir? Tarifi
Aşamalı Resimli: Evde Avokado Nasıl Yetiştirilir?

Evde Avokado Yetiştirme Rehberiniz! Avokado, E vitamini içeren ve kansere karşı koruyucu meyvelerden biridir. Tropik…

Evde Ananas Nerede, Nasıl Yetişir? Resimli 4 Basit Adım Tarifi
Evde Ananas Nerede, Nasıl Yetişir? Resimli 4 Basit Adım

Saksıda Ananas Yetiştirmenin Püf Noktaları Ananas tropikal bir meyve olarak bilinir. Ilıman iklimlerde en verimli…

Mutfak Dolapları Temizliği: 7 Kolay Püf Noktası Tarifi
Mutfak Dolapları Temizliği: 7 Kolay Püf Noktası

Mutfak Dolabı Temizliği: 7 Adımda Hijyen! Mutfak dolabı temizliği, her evin mutlak temizliklerinden biridir. Gün…

Karaciğer Detoksu Nasıl Yapılır? 8 Harika Faydası
Karaciğer Detoksu Nasıl Yapılır? 8 Harika Faydası

Karaciğer Detoksu: Temiz Kan İçin Sağlıklı İpuçları Vücudun her noktası, insan sağlığı için hayati önem…

İstavrit Nasıl Pişirilir, Temizlenir? Avı, Faydaları Tarifi
İstavrit Nasıl Pişirilir, Temizlenir? Avı, Faydaları

İstavrit: Omega 3 Kaynağı, Kalp Dostu Balık! Tüm balık çeşitleri sağlık açısından faydalı olmalarıyla bilinir.…

Koltuk Nasıl Silinir, Temizlenir? 5 Doğal Çözüm Tarifi
Koltuk Nasıl Silinir, Temizlenir? 5 Doğal Çözüm

Evde Pratik Koltuk Temizleme Yöntemleri Koltuklar birçok kişinin evinde özenle seçilen ve hassas şekilde kullanılan…

Cilt Beyazlatma Yöntemleri: Evde 11 Doğal Maske Tarifi
Cilt Beyazlatma Yöntemleri: Evde 11 Doğal Maske

Evdeki Yöntemlerle Cilt Nasıl Beyazlatılır? Daha iyi görünmek için kozmetik ürünlerine maaşımızın belli bir kısmını…

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir? Tarifi
Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir?

Göz Altı Morlukları İçin Evde Pratik Maskeler Gözler, kalbin aynasıdır derler. Mutluluk, hüzün, acı, keder…

Beyaz Çay Nedir? 13 Faydası, Ne İşe Yarar? Tarifi
Beyaz Çay Nedir? 13 Faydası, Ne İşe Yarar?

Beyaz Çay: Antioksidan Etkili Doğal Yağ Yakıcı! Çay evrensel bir içecektir. Çay sohbetlerin en derin…

Düdüklü Tencere Kullanımı Püf Noktaları, Resimli Anlatım Tarifi
Düdüklü Tencere Kullanımı Püf Noktaları, Resimli Anlatım

Düdüklü Tencere Nasıl Kullanılır? Düdüklü tencereler aktif durumdaki hemen her mutfağın vazgeçilmez yemek pişirme aletleri…

Her Gün Çay İçmek Faydalı mı Zararlı mı? Tarifi
Her Gün Çay İçmek Faydalı mı Zararlı mı?

Çay: Dünyanın En Çok Tüketilen İçeceği Bu topraklarda gün çay ile başlar, çayla devam eder.…

Doymuş Yağ Nedir? Doymuş Yağ Asitleri Zararlı Mı? Tarifi
Doymuş Yağ Nedir? Doymuş Yağ Asitleri Zararlı Mı?

Doymuş Yağ Asitleri: Sağlıklı mı Tehlikeli mi? Yüksek enerjisi nedeniyle diyet yapanların tüketmekten kaçındıkları yağlar,…

Tarifler Geri
Videolar Geri