Teflon Tava Nasıl Temizlenir? Zararları Var Mıdır?

5 puan, average: 5,00 5 puan, average: 5,00 5 puan, average: 5,00 5 puan, average: 5,00 5 puan, average: 5,00 (5 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Teflon Tava Nasıl Temizlenir? Zararları Var Mıdır? Tarifi

Teflon Tava Temizliği ve Kullanımına Dair İpuçları

Dayanıklılıkları, kolay temizlenebilirlikleri ve eşit ısı dağıtma özellikleri nedeniyle mutfaklarda en çok kullanılan pişirme araçları arasında yer alan teflon tavalar şık görünümleri ile de beğenilmektedir. Teflon tavayı diğer tavalardan ayırt eden en önemli özelliği yapışmaz olmalarıdır. Lezzetli yemekler hazırlamayı yapışmaz teknolojileri ile keyifli bir hale getiren teflon tavalar son yıllarda farklı ve modern tasarımları ile de göz doldurmaktadır.

Çizilmelere ve yüksek ısıya dayanıklı iç taban tasarımları ile uzun süre dayanıklılığını koruyan teflon tavalar, ısıyı yalıtan kulp tasarımları ile de pişirme işlemini daha güvenli bir hale getirir. Isıyı eşit dağıtan kalın taban tasarımına sahip olan teflon tavalar hem pişirme süresini kısaltarak enerji tasarrufu sağlar hem de yemeklerin daha lezzetli olmalarına katkıda bulunur.

Teflon tava kullanılırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır. Teflon tava ocağın üstünde, içinde malzeme olmaksızın direkt ateşe maruz bırakılırsa zararlı toksin maddeler oluşabilir. Teflon tava ocağa mutlaka yağı ile birlikte konulmalıdır. Teflon tavalarda pişirme spreyi kullanımı önerilmemektedir. Pişirme spreyleri zamanla tavanın yüzeyine yapışarak çıkarılması imkânsız hale gelir. Bu tarz ürünler yerine teflon tavalarda tereyağı ya da zeytinyağı kullanılması önerilmektedir.

Her ne kadar teflon tava bulaşık makinesinde yıkanmaya uygundur ibaresi ile satılsa da, yüksek basınca sahip su tavayı çizebilir. Teflon tavanızın daha uzun ömürlü olması için elde yıkamanız daha uygundur. Teflon tavalar yüksek ısı ile kullanılmamalıdır.

Ayrıca teflon tava temizliğinde tel ve metal gereçler kullanılması tavanın yüzeyini çizebilir.

Teflon Tava Nedir?

Teflon tava nasıl yapılır? Teflon tava sürtünmeye, ısıya, elektrik atlamasına, neme ve kimyevi maddelere dayanıklı ticari bir polimer olan teflon maddesi kullanılarak tasarlanır. 1954 yılında piyasaya sürülen teflon tavalar +327 derece ile -260 derece sıcaklıklara dayanıklıdır.

Hiçbir maddeye yapışmama özelliği ile karakterize olan teflon tavalar pratik ve kolay kullanımları nedeniyle çok kısa sürede mutfakların vazgeçilmezleri arasında yerini alır. Aşırı yüksek sıcaklık ve basınç, saf potasyum ve erimiş ya da çözünmüş sodyum gibi alkali metaller teflon tavayı etkiler.

Bu yüzden teflon tavaların tek ve en büyük düşmanı metal bileşenlerdir. Teflon tavanın metal araç gereçlerle birlikte depolanması çizilme riskini arttırır. Ayrı bir yerde muhafaza edilmesi önerilmektedir.

Teflon Tava Çeşitleri Nelerdir?

Yapılan yemeğin özelliğine göre birçok farklı modelde teflon çeşidi bulunmaktadır. Teflon tava ölçüleri yemek çeşidine göre farlılık gösterir. Pratik bir krep yapmak için özel olarak tasarlanan teflon krep tavası, lezzetli waffle hazırlamak için waffle tavası teflon tava çeşitleri içinde yaygın olarak kullanılanlardır. Waffle ve krep tavası ile ayrıca sabah kahvaltıları için mükemmel omletler hazırlanabilir.

Ayrıca börek tavası ocakta börek hazırlamak isteyenler için farklı bir alternatiftir. Çift taraflı olarak tasarlanan balık tavası ile balık kızartırken etrafa balık kokularının yayılmasını önleyebilir ve yağ damlalarının sıçramasını engelleyebilirsiniz.

Peki, teflon tavada et nasıl pişirilir? Balık tavası ile tavuk, et veya duman yapıcı yemekleri daha kolay ve pratik bir şekilde yapabilirsiniz. Bunların yanı sıra pilav tavası, kızartma tavası gibi teflon tava çeşitleri de lezzetli ve sağlıklı yemekler için kullanılır.

Teflon Tava Nasıl Anlaşılır?

Teflon maddesi ile iç yüzeyi kaplanan teflon tavalar pürüzsüz bir yüzeye sahiptir. Teflon tava satın alırken bilinen markaların kullanımı önemli bir detaydır. Ürün etiketinin dikkatli bir şekilde okunması ve PFOA maddesi içermediğine önem verilmesi gerekir.

Teflon tavanın altı en az 3 katlı olmalıdır. Sağlam kulplu, ağır yapıda ve çizilmeye dirençli teflon tavalar satın alınmalıdır. Aldığınız teflon tavanın Avrupa Birliği standartlarına uygun olarak üretildiğine dair bir belgeye sahip olması önemlidir. Bakarak teflon tava olup olmadığının anlaşılması mümkün değildir.

Teflon Tava İlk Nasıl Kullanılır?

Teflon tavayı satın alır almaz ilk yapmanız gereken sıcak su ve deterjanla iyice yıkamaktır. Yıkadığınız teflon tavayı kurulamalı ve daha sonra da tavanın iç yüzeyine birkaç damla sıvı yağ dökerek kâğıt peçete yardımıyla silmeniz gerekir. Teflon tavanın ilk kullanımında bu işlemleri uygularsanız teflon tavanın ömrünü ve dayanıklılığını arttırırsınız.

Teflon tavayı yüksek ateşte kullanmak sakıncalıdır. Orta ya da kısık ateşte yemekler pişirilmeli ve ocak büyüklüğü ile doğru orantılı teflon tava kullanımına dikkat edilmelidir.

Teflon tava kullanımı ile ilgili bir diğer önemli ayrıntı ise teflon tava içinde pişirilen yemeklerin pişirildikten sonra başka bir kaba aktarılmasıdır. Teflon tavalar yemeklerin muhafaza edilmesi için uygun değillerdir. Yemek kalıntıları teflon tavanın yapışmaz yüzeyinin aşınmasına sebep olabilir.

Teflon Tava Nasıl Temizlenir?

Teflon tavanızla yemek pişirdikten sonra doğru bir şekilde temizlenmesi önemlidir. Teflon tava temizliği doğru olarak yapılmadığında sağlık için tehdit oluşturabilir.

Peki, teflon tava nasıl temizlenir? Teflon tavanıza su ekleyerek 5-10 dakika ocakta kaynatın. Su kaynarken bir fırça yardımı ile tavadaki yemek artıklarını hafif hareketlerle çıkarın. Daha sonra teflon tavanızı ocaktan alarak içindeki kirli su karışımını dökün. Teflon tavanızı temizlemek için tavanıza bol su ve yaklaşık bir yemek kaşığı kadar deterjan ekleyin. Bulaşık süngerinin yumuşak kısmı ile tavanızı yıkayın ve bol su ile durulayın.

Teflon tava dış temizliği için de süngerin sert kısmı ya da bulaşık teli ile tencerenizi kesinlikle ovalamamalısınız. Bu şekilde temizlemek teflon tencerenin tabanında çizikler oluşmasına sebep olabilir.

Teflon Tava Çizilirse Ne Olur?

Teflon tava yapımı için kullanılan teflon, kimyasal bir maddedir. Teflon tava çizildiğinde teflona ek olarak kullanılan kimyasal maddeler yiyecekler ile birlikte vücuda alınabilir ve kalıcı hasarlara neden olabilir. Teflon tava ile yemek pişirilirken mutlaka tahta, plastik ya da silikon ürünler kullanılmalıdır.
Çizilen teflon tavalar mutlaka yenisi ile değiştirilmelidir. Kullanıma devam edilmesi halinde teflon tava kanser oluşumuna neden olan Aspestios adlı bir bakterinin vücuda girişini sağlayarak akciğer kanserine sebep olabilir.

Teflon Tava Neden Yapışmaz?

Teflon ile kaplanan tavanın yüzeyi pürüzsüzdür ve bu yüzden yiyecekler fiziksel olarak teflon tavaya yapışmaz. Yüksek sıcaklığa dayanıklı bir yapı olan teflon, yiyeceklerin artan sıcaklıkla da yapışma riskini ortadan kaldırır. Yapışmayı önleyen pürüzsüz yapısının yanı sıra teflon maddesinin hiçbir molekülle tepkimeye girmemesi de yapışmazlığını sağlayan önemli bir etkendir.

İki karbon ve dört florin atomundan oluşan teflon, kendi arasında oldukça sıkı bir bağ ile bağlıdır. Kendileri dışında hiçbir molekülle tepkimeye girmediklerinden dolayı yemeklerin yapışma riski yok denecek kadar azdır.

Teflon Tava Zararları Nelerdir?

Teflon tavalar ile ilgili olarak en sık sorulan sorular teflon tava sağlıklı mı veya teflon tava zararlı mı sorularıdır. Teflon tavalar doğru kullanıldıklarında ve doğru bir şekilde temizlendiklerinde herhangi bir yan etkiye ve zarara sahip değildir.

Teflon tavaların zararlı etkileri çizildiklerinde ortaya çıkar. Teflon tava yapımında kullanılan kimyasallar çizildiklerinde açığa çıkar ve bu da özellikle hamileler ve çocuklarda ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Çizilen teflon tavaları ağır metal zehirlenmelerine yol açabilir.

Ayrıca teflon tava yapımında kullanılan bileşenler tiroit bezinin fonksiyonlarını olumsuz etkiler. Kanserojen maddeler içeren teflon tava, kimyasalları nedeniyle dikkatli kullanılması gereken önemli mutfak eşyaları arasındadır.

Teflon Tava Fiyatları

Mutfakta konforu ve pratikliği ile dikkat çeken teflon tavalar farklı pişirme yöntemlerine göre değişik modellerde tasarlanır. Teflon tava fiyatları tavanın modeline, büyüklüğüne, markasına ve kalitesine göre değişir.

İlk piyasaya çıktığında teflon tava fiyat açısından oldukça pahalıydı ancak üretiminin artması ile birlikte daha uygun fiyatla satılmaktadır. Teflon tavalar özelliklerine göre 20 – 250 lira arasında değişen fiyatlarla satılır.

Teflon Tavada Hazırlayabileceğiniz Yanmaz Yapışmaz Tarifler

1) Teflon Tavada Kazandibi Keyfi

Hafifliği ve lezzeti ile en çok tercih edilen sütlü tatlı çeşitlerinden biri olan kazandibi, kendine has karamel aroması ile sofralarınızın vazgeçilmez tatlıları arasında yerini alır. Teflon tavada kazandibi yaparken kullandığınız araçların metal olmamasına dikkat etmelisiniz. Teflon Tavada Kazandibi

2) Çay Saatlerinin Pratik Lezzeti: Teflon Tavada Lavaş

Oldukça pratik bir hazırlanışı olan teflon tavada lavaş ile çay saatlerinizi daha lezzetli bir hale getirebilirsiniz. Teflon tavada lavaş hazırlamanın püf noktası tavaya yağ koymadan pişirilmesidir. Teflon Tavada Lavaş

3) Lahmacun Yapmak Hiç Bu Kadar Kolay Olmadı: Teflon Tavada Lahmacun

Özellikle çocuklar tarafından çok sevilen lahmacunu evinizde teflon tavada kolayca hazırlayabilirsiniz. Teflon Tavada Lahmacun

4) Keyifli Bir Waffle Serüveni: Teflon Tavada Waffle

Tam bir enerji deposu olan waffle ı teflon tavada hazırlayarak muhteşem bir çay keyfi yaşayabilirsiniz. Misafirleriniz için teflon tavada hazırladığınız waffle ile damakta kalıcı lezzetlere ev sahipliği yapabilirsiniz. Teflon Tavada Waffle

5) Kekin En Pratik Hali: Teflon Tavada Islak Kek

Çay saatlerinize lezzetli bir alternatif olan teflon tavada ıslak kek ile muhteşem bir sunum hazırlayabilirsiniz. Teflon Tavada Islak kek

6) Sabah Kahvaltıları İçin Lezzetli Bir Alternatif: Teflon Tavada Börek

Yufka, beyaz peynir, kaşar peyniri ve maydanoz kullanılarak hazırlanan teflon tavada börek, sabah kahvaltılarınızda farklı bir alternatif olur. Lezzeti ve görünümü ile kahvaltılarınıza renk getiren teflon tavada börek ile farklı bir kahvaltı hazırlayabilirsiniz. Teflon Tavada Börek

7) Bazlama Yapmak İçin Fırına Gerek Yok: Teflon Tavada Bazlama

Geleneksel bir lezzet olan bazlama için illaki fırın olmasına gerek yok. Teflon tava kullanılarak bazlama yapabilir kahvaltılarınız ve çay saatlerinizi daha keyifli hale getirebilirsiniz. Teflon Tavada Bazlama

8) Kestane Hiç bu Kadar Lezzetli Olmamıştı: Teflon Tavada Kestane

Kış mevsimi denildiğinde ilk akla gelen besinlerden biri olan kestaneyi teflon tavada pişirebilir ve geleneksel kestane közlemesini evinizde pratik bir şekilde yapabilirsiniz. Teflon Tavada Kestane

9) Hamsinin En Yapışmaz Hali: Teflon Tavada Az Yağlı Hamsi

Hamsi, mısır unu ve çok az yağ kullanılarak hazırlanan teflon tavada az yağlı hamsi ile öğünlerinizi daha sağlıklı ve lezzetli hale getirebilirsiniz. Teflon Tavada Az Yağlı Hamsi

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 600.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Teflon Tava Nasıl Temizlenir? Zararları Var Mıdır? 16.11.2017 tarihinde yayınladı.