Tiroid Bezinin Az Çalışması Belirtileri, Tedavileri, Beslenme Önerileri

Tiroid Bezinin Az Çalışması Belirtileri, Tedavileri, Beslenme Önerileri Tarifi

Tiroid Bezinin Az Çalışması Nelere Yol Açar?

Nasıl Tedavi Edilir?

Sağlık her şeyin başında gelir. Vücudunuz tıpkı pek çok parçadan oluşan bir makine gibi çalışır. Tek bir parçada bile sorun oluşması tüm sistemi etkileyebilir. Tiroid bezi vücudunuzdaki pek çok sistemi etkileyen önemli bir bezdir. Eksik ya da fazla çalışması vücudunuzun kontrolünüz dışında hareket etmesine sebebiyet vermesinin yanı sıra birçok ciddi sağlık problemiyle de karşı karşıya kalmanıza neden olabilir. Doğru beslenme ve düzenli doktor kontrolleriyle bu durumun önüne geçebilirsiniz.

Tiroid Bezi Nedir? Ne İşe Yarar?

Tiroid bezi boynun alt tarafında, adem elması denilen boyundaki sert çıkıntının hemen altında yer alan 15-20 gram ağırlığında ufak bir bezdir. Nefes borusunun kenarlarında sağ ve sol olarak yerleşmiş olan tiroid bezi aslında bir endokrin bezidir. Bu bez sayesinde T3 ve T4 adı verilen tiroid hormonları kan yoluyla vücudun neredeyse her organ ve dokusuna nüfuz eder.

Tiroid bezinin salgıladığı T3 ve T4 hormonları vücut için çok önemlidir. Metabolizma hızını etkileyen bu hormonlar kalp atım hızından vücut ağırlığına, hafıza fonksiyonlarının doğru çalışmasından kolesterol düzeyine kadar pek çok şey üzerinde etkilidir. Ayrıca tiroid bezi görevleri arasında vücut ısısının korunması, kalp ve damar sisteminin doğru bir şekilde çalışması, kemik gelişimi, hücre yenilenmesi gibi metabolik faaliyetler de vardır. T3 ve T4 hormonlarının az ya da çok salgılanması vücutta tiroid bezi hastalıkları denilen çeşitli problemlere neden olur. Bu nedenle düzenli olarak T3 ve T4 değerlerinin kontrol ettirilmesi gerekmektedir.

tiroid bezinin

Tiroid Bezinin Az Çalışmasının Belirtileri Nelerdir?

Neredeyse tüm tiroid problemleri tiroit bezinin büyümesi anlamına gelen Guatr olarak isimlendirilir. Vücudun içerisinde kan yoluyla dolaşan tiroid hormonlarının seviyesi beyinde bulunan ve tiroid uyarıcı hormon olarak isimlendirilen ‘TSH’ ile sağlanır. Kanda bulunan tiroid hormonları azaldığı zaman beyin TSH salgısını arttırır. Bu durum tiroid bezi yetmezliği anlamına gelir ve hipotiroidizm denilen hastalık ortaya çıkar. Bu hastalık metabolik fonksiyonların ve vücut organlarının çalışma hızının yavaşlamasına neden olur.

Hipotiroidizmin belirtileri arasında hafıza problemleri, unutkanlık, ısısı normal olan bir ortamda bile aşırı üşüme, halsizlik, aşırı yemeye bağlı olmayan kilo alma sorunu, kalp ritminin yavaşlaması, yüksek kolesterol, kabızlık ve sindirimle bağlantılı mide problemleri, depresyon, adet dönemlerinde düzensizlik ya da adet dönemlerindeki kan miktarında dengesizlik, saçlarda ve saç diplerinde aşırı kuruluk gözlemlenir.

tiroid bezi tedavileri

Tiroid Bezi Tedavileri Nasıl Yapılır?

 • Tiroid bezi tedavileri için mutlaka bir hekimle görüşülmelidir. Tiroid bezi problemleri 3 yöntemle tedavi edilebilir: Doğru ilaç kullanımıyla, radyoaktif yöntemle ya da cerrahi operasyon aracılığıyla.
 • Tiroid bezinin az çalışması durumlarında ilaç ile tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Aşırı çalışması durumlarında ise ilaç ile tedavi işe yarayabileceği gibi radyoaktif iyot tedavisi ya da cerahi operasyon aracılığıyla da tedavi edilebilir. Diğer bir hastalık olan ve tiroid bezi kanseri gibi ciddi hastalıklara kadar gidebilecek olan tiroid bezi nodülleri durumunda nodülün yapısı incelenerek tehlikeli görülmesi halinde tiroid bezi ameliyatı uygulanır.

tiroid bezinin az çalışması

Tiroid Bezinin Az Çalışması Durumunda Ne Yemeli, Ne Yememeli?

Günümüzde en çok karşılaşılan tiroid beiz hastalıkları ile ilgili olarak çeşitli çalışmalar ve araştırmalar yapılmaktadır. Tiroid bezinin sağlıklı çalışması doğrudan beslenme ile ilgilidir. Bu sebeple tiroid hastalarına özel diyetler de uygulanmaktadır.

Tiroid bezi az çalışan hastaların tiroid bezi hızlandırmak için:

 • Sebze ve meyve tüketimini arttırmaları,
 • Protein oranı yüksek gıdalar tüketmeleri,
 • Haftada en az 2 defa balık yemeleri,
 • Omega 3 yağ asitleriyle takviye vücutlarına takviye yapmaları,
 • A, C ve E vitamini yüksek besinlerle öğünlerini oluşturmaları,
 • Karnabahar, kabak, karalahana ve turp gibi sebzeleri sık sık tüketmeleri,
 • Vücutlarına aldıkları tuz miktarını arttırmaları,
 • Soya ve soya ürünlerini yemeklerinde kullanmaları,
 • Hindistan cevizi tüketimini arttırmaları,
 • Keten tohumu yemeleri gerekmektedir.

Bunların yanı sıra:

 • Karbonhidrat oranı yüksek besin gruplarından uzak durmaları,
 • Yağlı yiyeceklerden sakınmaları,
 • Unlu ve nişastalı gıdaları günlük öğünlerinden çıkarmaları,
 • Kafeinden kaçınmaları,
 • Mümkün olduğu kadar az alkol tüketmeleri,
 • Sigara kullanmamaları,
 • Şekeri ve şeker oranı yüksek gıdaları bırakmaları gerekmektedir.

tiroid bezinin az çalışması

Tiroid Bezinin Bitkisel Tedavisi

Medikal tedavilerin yanı sıra tiroid bezi iyi gelen bitkiler de vardır.

 • Dereotu Kürü: Tiroidin bir numaralı yardımcısı olarak gösterilen dereotu bitkisi tiroid bezinin çalışmasını düzenlemeye destek olur. Sabah, öğle ve akşam her öğünden 15 dakika kadar önce aç karnına 1 yemek kaşığı dereotunu iyice çiğneyip yutarak uygulayacağız dereotu kürü sayesinde 3 ay içerisinde tiroid bezinizin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz.
 • Ceviz Kürü: Ceviz tiroid problemi yaşayanlar için çok etkili mucizevi bir kuruyemiş. Kürünün yapılışı biraz zahmetli olsa da söz konusu sağlık olduğunda denemeye değer. pH değeri 7.5 olan 1 litre suyun içerisine 21 adet ceviz kırın ve suyu koyduğunuz kabı alüminyum bir folyo yardımıyla sarıp 7 gün boyunca bekletin. 7 günün sonunda kahvaltıdan önce aç karnına 1 adet cevizi iyice çiğneyerek yiyin. 21 günün sonunda tiroid bezinizdeki değişimi fark edeceksiniz.
 • Ceviz Yağı Kürü: Söz konusu tiroid olunca cevizin faydaları saymakla bitmez. Aktarlardan satın alabileceğiniz ceviz yağını 20 gün boyunca yatmadan önce boyun bölgenize masaj yaparak iyice sürün ve boynunuzu ince bir bez yardımıyla sarın. 20 gün sonunda 1 hafta ara vermek suretiyle bu kürü tekrar uygulayabilirsiniz.
 • Kil Maskesi: Yine aktarlardan satın alabileceğiniz saf kil ile boyun bölgenizde bulunan tiroid bezinizin üzerine bu kili maske olarak sürün. Kil, vücudunuzdaki toksinleri atmaya yardımcı olacağı için tiroid bezinizin düzenli çalışmasına da yardımcı olacaktır.
 • Deniz Yosunu: Tiroid bezinin çalışmasını etkileyen en önemli maddelerden birinin de iyot olduğu bilinmektedir. İçerisinde yüksek oranda iyot barındıran deniz yosununu günlük beslenme programınıza dahil ettiğiniz zaman oradan vücudunuza alacağınız iyot oranı tiroid bezinizin düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar.
 • Hindistan Cevizi Yağı: Antibakteriyel özellikleri ile nam salmış Hindistan cevizi yağının tiroid bezi üzerindeki etkisi de büyüktür. Pek çok mineral ve vitamin içeren bu yağı tiroid bezinizin bulunduğu boyun bölgenize masaj yaparak uygulayın. Tiroid bezi ağrısı vakalarının azaldığını fark edeceksiniz.

tiroid bezi

Tiroid Bezi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Tiroit bezi problemleri yaşadığınızı düşünüyorsanız ya da tiroid bezi belirtileri gösteriyorsanız mutlaka bir doktora başvurmalısınız. Tiroid için endokrinoloji ya da genel cerrahi bölümüne gitmeniz gerekmektedir. Fakat öncelikle bir genel cerraha başvurmalı ve testlerinizi yaptırmalısınız. Bu testler kan testi ve gerekli görüldüğü takdirde ultrason testleridir. Test sonuçlarınızdan sonra genel cerrahi ilaç tedavisi, doğru beslenme ve diyet gibi tedavi yöntemleriyle sizi yönlendirecektir. Eğer bunlar sizin durumunuz için yeterli olmazsa radyasyon tedavisi ve ameliyat da istenebilir.

Eğer durumunuz cerrahi değil de hormonal düzeydeyse sizinle endokrinoloji bölümü ilgilenecektir. Doktorunuz da kontrollerinizi sağladıktan sonra sizi bu bölüme yönlendirebilir. Bunların dışında 6 ayda bir düzenli kontrole gitmeniz de gerekmektedir. Doğru tedavi yöntemiyle sağlığınıza bir an önce kavuşabilirsiniz.

Guatr Belirtileri, Tedavisi, Ne İyi Gelir?

En sevilen mutfak ve ev ürünlerinde kaçırılmayacak fırsatlar için tıklayın

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar (1)
Yeni Gelen Yorumlar
NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Beze Tarifi

Beze

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 1 saat Pişirme
Beze Tarifi

Beze

8-10 kişilik, 15dk Hazırlık, 1 saat Pişirme
Beze Tarifi

Beze

6-8 kişilik, 15dk Hazırlık, 1 saat Pişirme
Beze Tarifi

Beze

8-10 kişilik, 25dk Hazırlık, 1 saat Pişirme
Beze Tarifi

Beze

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 1 saat Pişirme
Beze Tarifi

Beze

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 1 saat Pişirme
Beze Tarifi

Beze

6-8 kişilik, 5dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Beze Tarifi

Beze

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 1 saat Pişirme
Beze Tarifi

Beze

8-10 kişilik, 5dk Hazırlık, 1 saat Pişirme
Memeden Süt Gelmesi (Galaktore) Nedir? Tarifi
Memeden Süt Gelmesi (Galaktore) Nedir?

Göğüsten Neden Süt Gelir? Kadınlar için sağ ya da sol memeden süt gelmesi, gebelik dönemi…

Devam Sütü Nedir? Ne Zaman Başlanmalı, Ne Zamana Kadar Verilmeli? Tarifi
Devam Sütü Nedir? Ne Zaman Başlanmalı, Ne Zamana Kadar Verilmeli?

Devam Sütü: Anne Sütüne En Yakın Besin! Yeni doğan bir bebeğe verilebilecek en iyi besin…

Anneye Süt Yapan Yiyecekler: 11 Sağlıklı Besin Tarifi
Anneye Süt Yapan Yiyecekler: 11 Sağlıklı Besin

En Çok Kaliteli Süt Yapan Yiyecekler ve İçecekler Uzmanlar bebeklerin ilk 6 ay sadece anne…

Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Tarifi
Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Yenidoğan Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir? Bebeklerde gaz sancısı, bebeğin dış dünya ile uyum sürecinin…

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalı, İlk Ne Verilir? Tarifi
Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalı, İlk Ne Verilir?

Bebeklerde Ay Ay Ek Gıdaya Geçiş Tablosu Yenidoğan bebekler için temel yaşam kaynağı olan anne…

32 Haftalık Gebelik: Beslenme, Bebek Gelişimi, Sancılar Tarifi
32 Haftalık Gebelik: Beslenme, Bebek Gelişimi, Sancılar

Hamileliğin 32. Haftasında Nelere Dikkat Edilmeli? Gebelikte 32. hafta, bebekte büyümenin gerçekleştiği önemli evrelerden birisidir.…

2022 Eylül Ayının 30 Popüler Tarifi
2022 Eylül Ayının 30 Popüler Tarifi

Havaların tatlı bir esintiyle sonbaharı karşıladığı eylül ayının son günü. Ayın son günü demek ise…

Memeden Süt Gelmesi (Galaktore) Nedir? Tarifi
Memeden Süt Gelmesi (Galaktore) Nedir?

Göğüsten Neden Süt Gelir? Kadınlar için sağ ya da sol memeden süt gelmesi, gebelik dönemi…

Devam Sütü Nedir? Ne Zaman Başlanmalı, Ne Zamana Kadar Verilmeli? Tarifi
Devam Sütü Nedir? Ne Zaman Başlanmalı, Ne Zamana Kadar Verilmeli?

Devam Sütü: Anne Sütüne En Yakın Besin! Yeni doğan bir bebeğe verilebilecek en iyi besin…

Anneye Süt Yapan Yiyecekler: 11 Sağlıklı Besin Tarifi
Anneye Süt Yapan Yiyecekler: 11 Sağlıklı Besin

En Çok Kaliteli Süt Yapan Yiyecekler ve İçecekler Uzmanlar bebeklerin ilk 6 ay sadece anne…

Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Tarifi
Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Yenidoğan Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir? Bebeklerde gaz sancısı, bebeğin dış dünya ile uyum sürecinin…

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalı, İlk Ne Verilir? Tarifi
Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalı, İlk Ne Verilir?

Bebeklerde Ay Ay Ek Gıdaya Geçiş Tablosu Yenidoğan bebekler için temel yaşam kaynağı olan anne…

32 Haftalık Gebelik: Beslenme, Bebek Gelişimi, Sancılar Tarifi
32 Haftalık Gebelik: Beslenme, Bebek Gelişimi, Sancılar

Hamileliğin 32. Haftasında Nelere Dikkat Edilmeli? Gebelikte 32. hafta, bebekte büyümenin gerçekleştiği önemli evrelerden birisidir.…

Bebek Bakım Çantası İçinde Neler Olmalı? Tarifi
Bebek Bakım Çantası İçinde Neler Olmalı?

Bebek Bakım Çantası Nasıl Hazırlanır? Anne olduktan sonra artık her şeyiniz 2 kişilik olmaktadır. Attığınız…

Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir? Tarifi
Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Demir Eksikliği Nasıl Giderilir? Bebek beslenmesi, oldukça hassas davranılması gereken konulardan biri. Minicik bebeğinizin…

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir? Tarifi
Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri, Nasıl Anlaşılır? Bebeklerde diş çıkarma belirtileri 6. aydan itibaren 1 yaşa…

Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir? Tarifi
Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir?

Bebeklerde Ağız Kokusu Normal Mi? En değerli varlığınız minik bebeğinizin ağzında oluşan koku son zamanlarda…

Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi Tarifi
Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi

En İyi Devam Sütü ve Bebek Maması Markaları Yenidoğan bebeğe anne sütü yetersiz kalıyorsa ya…

Tarifler Geri
Videolar Geri