Ağaç Kavunu: Hazımsızlıktan Astıma Hiç Duymadığınız Faydaları

Ferahlatan Lezzeti ve Şifalı Özellikleriyle

Pomelo, Şadok veya Ağaç Kavunu

Turunçgillerden tanıdığınız ağaç kavunu, sağlık üzerinde gösterdiği etkiler sayesinde son zamanlarda popüler olan ve çok konuşulan besinler arasında. Kokusuyla tüketicileri büyüleyen ağaç kavunu, ismiyle yanılgıya uğratsa da aslında bir kavun cinsi değil. Kabuklu bir turunçgil türü olan ağaç kavunu, görünüş olarak limonla benzerlik gösterir fakat limondan birkaç kat büyüktür. En sağlıklı narenciye türlerinden olan ağaç kavunu tohumu, limon cinsleri üretiminde de kullanılır.

İşte ağaç kavunu hakkında az bilinen her şey!

ağaç kavunu faydaları

Ağaç Kavunu Nedir?

Sedefotugiller arasında yer alan ağaç kavunu, tropikal bir meyve türü olarak bilinir. Ağacının meyve vermesi uzun zaman dilimleri alan ağaç kavununun verim özelliği düşüktür. Turunçgil türleri arasında anılan ağaç kavunu, soğuk havalara karşı en fazla direnç gösteren meyvelerdendir.

Adı üzerinde ağaçta yetişen bir meyve olan ağaç kavununun ağacı, büyüme esnasında 4-5 metre uzunluğa kadar ulaşabilir. Ağaç kavunu kabukları; çok sert, kalın, dolgun ve kendine has güzel bir kokuya sahiptir. Ağaç kavununun yalnızca bir tanesi 1 kilogramdır, fakat yetiştiği bölgeye göre ağırlığı 4-5 kiloya kadar artabilen ağaç kavunları da bulunur.

Ağaç kavunu meyvesi, faydalı olduğu kadar, çiçeği ve yaprağı da faydalıdır. Her biri ayrı ayrı tarihlerde toplanan ağaç kavunu, zahmetli bir yetiştirme sürecinden geçer. Ağaç kavunu mineral ve vitaminler içerdiğinden, sağlık için önemli faydalar gösteren bir besin kaynağıdır.

ağaç kavunu nedir

Ağaç Kavunu Faydaları Nelerdir?

Ağaç kavunu hem kabuğu hem de meyvesiyle pek çok yarar sağlar. Ağaç kavunu faydası sayesinde birçok sağlık problemi önlenebilir. Güçlü etkileri bulunan bir meyve olan ağaç kavunu, doktor tavsiyesi alınmadan tüketilmemelidir. Ağaç kavunu kokusunun baş ağrısına iyi geldiği, KTÜ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Turan Karadeniz tarafından açıklanmıştır.

İşte ağaç kavununun faydaları!

 • Ağaç kavunu kabuğunun yenilmemesi gerektiği kaynaklarda belirtilir. Ağaç kavunu kabuğu, yalnızca çiğnendiğinde ağız kokusunu giderir. Ağaç kavunu kabuğu diş etleri için de faydalıdır.
 • Mide direncini arttıran ağaç kavunu, asit fazlalığından kaynaklanan mide sorunlarını giderir ve hazımsızlığa karşı etkisi kanıtlanmış bir ilaç niteliği taşır.
 • İstifra etmeyi ve mide bulantılarını büyük ölçüde önlediği bilinir.
 • Ağaç kavunu kabuğuyla birlikte kaynatıldığında ortama yaydığı hoş koku buharıyla bulunduğu alanda güzel kokular yayar ve ortamı ferahlatır. Kabuğu ile yaraların hızlı iyileşmesinde de etkili olduğu bilinir.
 • Akciğer, karaciğer ve midede oluşan harareti engelleyen ağaç kavunu, vücudu rahatlatan bir özelliğe sahiptir.
 • Düzenli olarak tüketilen ağaç kavunu, kalp çarpıntısını giderir ve kalbe güç verir.
 • Bağırsakları çalıştırmada etkili olan ağaç kavunu, içerdiği lif kaynağı sayesinde kabızlık sorunlarını giderir.
 • Vücutta oluşabilen krampların önlenmesine yardımcı olur ve kan basıncını düzenler.
 • Astım, bronşit gibi solunum yolu hastalıklarını ferah kokusuyla hafifletir ve nefesin açılmasına yardımcı olur.
 • Safrayı yok eden ağaç kavunu, safradan kaynaklanan mide bulantılarını da engeller.
 • Kozmetik kremlerde kullanılan ağaç kavunu, varis ve cüzzam gibi hastalıkların hafiflemesine yardımcı olur. Fakat krem olarak çok fazla kullanıldığı durumlarda cilt döküntülerine yol açabilir.
 • Diş köklerini güçlendirmede etkilidir.
 • Ağaç kavunu P vitamini içerir. P vitamini bilindiği üzere C vitamini gibi anti-oksidan bir özelliğe sahiptir.
 • Kurutulmuş ağaç kavunu, bulunduğu ortamda güvelerin uzaklaşmasını sağlar. Kıyafetlerin arasına yerleştirildiğinde güvelerin kıyafetlere yaklaşmasını önler.

ağaç kavunu nasıl yenir

Ağaç Kavunu Nasıl Yenir? Nasıl Soyulur?

 • Öncelikle ağaç kavununun tepesi bıçak yardımıyla kesilmelidir.
 • Portakalla benzerlik gösteren ağaç kavunu, portakalda olduğu gibi yüzeyine derin çizikler atılarak soyulabilir.
 • Sert ve kalın bir kabuğu olduğu için kabuğun derin kesilmesi kolay soymak için önemlidir.
 • Kabuklar soyulduktan sonra ortaya çıkan ağaç kavunu meyvesi beyaz liflerden arındırılmalıdır. Beyaz lifler ağaç kavunu meyvesine acı bir tat verir, bu nedenle iyice temizlenmesi gerekir.
 • Temizlenen ağaç kavunu meyvesi dilimlenerek tüketilebilir.
 • Ağaç meyvesi bazı bölgelerde kurutularak da tüketilir. Kurutulmuş ağaç kavunu meyvesi, hoş bir kokuya sahip olduğundan pasta ve kek yapımında da sıklıkla kullanılır.
 • Birçok meyveden reçel elde edilebildiği gibi ağaç kavunu reçeli de sevilerek tüketilir.
 • Bazı bölgelerde ağaç kavunu meyvesinin suyu, diğer meyvelerle karıştırılarak içecek olarak da kullanılır.
 • Ağaç kavunu bazı meyvelerle karıştırılarak meyve çayı olarak da tüketilebilir.

ağaç kavunu nerede yetişir

Ağaç Kavunu Nerede Yetişir?

Ilıman iklimlerde verimliliği artan ağaç kavunu, Türkiye’de en çok Ege bölgesi ve Akdeniz’de görülür. Güney Amerika ve Hindistan’da da yetiştiği bilinen ağaç kavunu, ancak 3 yaşına geldiğinde meyve verebilir. Ağaç kavunu Trakya’da da bazı bölgelerde yetişir. Trakya’da özellikle Yalova ilinde, Akdeniz’de ise Mersin ilinde ağaç kavunu üretimi fazladır.

Ağaç kavunu diğer adı pomelo, şadok, Çin greyfurtu gibi isimlerle anılır. Ağaç kavunu pomelo, ağaçta yetiştiği sırada ağırlığı nedeniyle yere dökülebilen bir meyvedir. Bu nedenle ağaç kavunu üretiminde toplanması gereken zaman dilimi aşılmamalıdır. Büyük ağaç kavunu bahçelerinde yetişen meyvenin üretimine, en az 50 ağaçla başlayan üreticiler de bulunur.

ağaç kavunu fiyatı

Ağaç Kavunu Fiyatı Ne Kadar? Nerede Satılır?

Ağaç kavunu fiyatı 5, 15 ve 30 TL arasında miktarına göre değişiklik gösterir. Marketlerde, manavlarda ve büyük şehir pazarlarında bulunabilen ağaç kavunu, online alışveriş mağazalarında da sıklıkla görülür.

Son zamanlarda hemen her tezgahta görülebilen ağaç kavunu, popüler besinler listesine rahatlıkla eklenebilir. Bazı yerlerde kilo ile satılan ağaç kavunu, bazı marketlerde de tane hesabı ile satılır. Genellikle kasım ve aralık ayları ağaç kavununun hasat zamanıdır. Bu aylarda en taze ağaç kavununu kolaylıkla satın alabilirsiniz.

Ağaç kavunu yetişmesi esnasında yere düşebileceğinden, satın alırken meyvenin hasarlı olup olmadığı kontrol edilmelidir. Olgun bir ağaç kavunu almak istiyorsanız sarı renkte olmasına dikkat etmelisiniz. Çok iyi olgunlaşmamış olan ağaç kavunları yeşil bir renge sahiptir.

ağaç kavunu

Ağaç Kavunu Zararları ve Yan Etkileri

Ağaç kavunu faydalarıyla öne çıkan bir besindir; fakat fazla tüketildiğinde sağlığa olumsuz etkileri olabilir.

 • Uzmanlara göre hamileler ve emziren anneler kesinlikle ağaç kavunu tüketmemelidir. Uzmanlarca ağaç kavununun hamilelikte düşük, erken doğum gibi tehlikeli sonuçlara yol açabileceği birçok kaynakta sıklıkla bildirilir.
 • Böbrek rahatsızlığı olan veya ciddi hastalıkları olan bireylerin de ağaç kavunu tüketmesi sakıncalıdır. Ağaç kavunu fazla tüketildiğinde; mide ağrısı, mide krampları, şişkinlik gibi önemli problemler yaratabilir. Ayrıca belirli aralıklarla sürekli olarak tüketildiğinde de mide iç duvarlarını tahriş edebilir.
 • Böbrek ve kalp yetmezliği olan kişiler ise mutlaka doktora danıştıktan sonra ağaç kavunu tüketmelidir.
 • Nabzı düşürücü bir özelliğe sahip olan ağaç kavunu, kanda sulanmaya neden olabilir. Bu nedenle kan sulandırıcı ilaçlar kullanan bireylerin de mutlaka doktor tavsiyesi alarak ağaç kavunu tüketmesi gerekir.
 • Ağaç kavunu çocuklar ve bebekler için güvenli bir meyve değildir.
 • Bitkilere ve meyvelere karşı alerjisi olan kişiler de doktora danışmadan veya alerji testi yaptırmadan ağaç kavunu tüketmemelidir. Alerji durumunda ağızda ve yüzde şişme, ciltte kaşıntı ve döküntü gibi problemler yaşanabilir.
 • İshal sorunu olan bireyler de ağaç kavunu tüketmemelidir. Ağaç kavunu ishal sorununu kötü bir şekilde etkileyebilir.
 • Günlük tüketilen ağaç kavunu yaprağı uzmanlara göre 40 gramı geçmemelidir.

Kavunun Faydaları, Kalorisi ve Çeşitleri

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar (1)
Yeni Gelen Yorumlar
NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Kavun Tatlısı (Kavun Değerlendirme) Tarifi
Kavun Tatlısı (Kavun Değerlendirme)4-6 kişilik, 10dk Pişirme, 20dk Hazırlama178
Kavun Şerbeti Tarifi
Kavun Şerbeti4-6 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama67
Kavun Limonata Tarifi
Kavun Limonata2-4 kişilik, Pişirme yok, 15dk Hazırlama46
Kavun Salatası Tarifi
Kavun Salatası4-6 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama22
Kavun Reçeli Tarifi
Kavun Reçeli4-6 kişilik, 20dk Pişirme, 5dk Hazırlama52
Kavun Sorbe Tarifi
Kavun Sorbe8-10 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama1918
Kavun Dolması Tarifi
Kavun Dolması4-6 kişilik, 15dk Pişirme, 15dk Hazırlama36
Kavun Reçeli Tarifi
Kavun Reçeli12-14 kişilik, 45dk Pişirme, 15dk Hazırlama60
Kavun Reçeli Tarifi
Kavun Reçeli4-6 kişilik, 30dk Pişirme, 15dk Hazırlama34
Kurban Eti Nasıl Dinlendirilir, Saklanır? Yıkanır Mı? Tarifi
Kurban Eti Nasıl Dinlendirilir, Saklanır? Yıkanır Mı?

Kurban Eti: Kesimden Tüketime Tüm Aşamalar Hem dini hem de insani açıdan büyük huzur ve…

Kurban Bağışı Yapabileceğiniz Kurumlar 2021 Tarifi
Kurban Bağışı Yapabileceğiniz Kurumlar 2021

Kurban Bağışı Kabul Eden Kurumlar ve Fiyatları Müslümanlar için manevi yönü önemli olan Kurban Bayramı’nda,…

Akika Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Şartları Nelerdir? Tarifi
Akika Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Şartları Nelerdir?

Akika Kurbanı: Yeni Doğan Bebeğe Şükür Allah’a yakın olmanın pek çok yolu vardır. Bu yollardan…

Adak Kurbanı Nedir? Kimler Yiyemez? Bağışı, Şartları Tarifi
Adak Kurbanı Nedir? Kimler Yiyemez? Bağışı, Şartları

Adak Kurbanı: Gerçekleşen Niyete Şükür! İslam inancına göre Allah’ın verdiği huzur, sağlık ve nimetler için…

Şükür Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Duası, Şartları Tarifi
Şükür Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Duası, Şartları

Allah'a Hamd: Şükür Kurbanı Diyanet Açıklamaları Kurban çeşitlerinden biri olan şükür kurbanını açıklamadan önce; şükür…

Kurban Bayramı Mesajları, En Güzel Hayırlı Dilekler 2021 Tarifi
Kurban Bayramı Mesajları, En Güzel Hayırlı Dilekler 2021

Kurban Bayramı’nda Samimi Dileklerle Yüzler Gülsün! Her yıl ülkemizde büyük bir heyecan ile beklenen Kurban…

Yenibaharlı Mis Kokan 20 Tarif Tarifi
Yenibaharlı Mis Kokan 20 Tarif

Yenibahar, içinde farklı baharatlar bulunduran ve eklendiği tarifin lezzetini kat kat artıran bir baharat karışımı.…

Kurban Eti Nasıl Dinlendirilir, Saklanır? Yıkanır Mı? Tarifi
Kurban Eti Nasıl Dinlendirilir, Saklanır? Yıkanır Mı?

Kurban Eti: Kesimden Tüketime Tüm Aşamalar Hem dini hem de insani açıdan büyük huzur ve…

Kurban Bağışı Yapabileceğiniz Kurumlar 2021 Tarifi
Kurban Bağışı Yapabileceğiniz Kurumlar 2021

Kurban Bağışı Kabul Eden Kurumlar ve Fiyatları Müslümanlar için manevi yönü önemli olan Kurban Bayramı’nda,…

Akika Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Şartları Nelerdir? Tarifi
Akika Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Şartları Nelerdir?

Akika Kurbanı: Yeni Doğan Bebeğe Şükür Allah’a yakın olmanın pek çok yolu vardır. Bu yollardan…

Adak Kurbanı Nedir? Kimler Yiyemez? Bağışı, Şartları Tarifi
Adak Kurbanı Nedir? Kimler Yiyemez? Bağışı, Şartları

Adak Kurbanı: Gerçekleşen Niyete Şükür! İslam inancına göre Allah’ın verdiği huzur, sağlık ve nimetler için…

Şükür Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Duası, Şartları Tarifi
Şükür Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Duası, Şartları

Allah'a Hamd: Şükür Kurbanı Diyanet Açıklamaları Kurban çeşitlerinden biri olan şükür kurbanını açıklamadan önce; şükür…

Teremyağlı 20 Nefis Tarif Tarifi
Teremyağlı 20 Nefis Tarif

Malzeme listesinde yer aldığı tariflere tat katan, Teremyağ ile hazırlanmış 20 tarif bu listede! Kurabiyeler,…

Kurban Bayramı Mesajları, En Güzel Hayırlı Dilekler 2021 Tarifi
Kurban Bayramı Mesajları, En Güzel Hayırlı Dilekler 2021

Kurban Bayramı’nda Samimi Dileklerle Yüzler Gülsün! Her yıl ülkemizde büyük bir heyecan ile beklenen Kurban…

Kurban Kavurması Nasıl Yumuşak Olur? 5 Püf Noktası Tarifi
Kurban Kavurması Nasıl Yumuşak Olur? 5 Püf Noktası

En Lezzetli Kurban Kavurması Nasıl Yapılır? Kurban Bayramı denildiğinde akıllarda, sohbetlerde, planlarda ve tüm telaşlarda…

Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi Tarifi
Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi

İslami Kurallara Göre Kurban Kesimi Nasıl Olmalıdır? Verilen nimetler ve yaşantı için Allah’a şükretmenin bir…

Kurban Kesmek Farz mı Vacip mi? Kime Düşer? Tarifi
Kurban Kesmek Farz mı Vacip mi? Kime Düşer?

Kurban Kesmek Kimlere Farz? Kurban Bayramı’na sayılı günler kalmışken, sohbet esnasında pek çok soru ile…

Kurban Duası Nasıl Yapılır? Ayeti, Türkçesi
Kurban Duası Nasıl Yapılır? Ayeti, Türkçesi

Kurbanı Bereketlendiren Dualar ve Ayetler İbadetlerin en hayırlılarından biri olan kurban kesmek, pek çok kişinin…

Tarifler Geri
Videolar Geri