Alıç Sirkesi Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Zayıflatır Mı?

Alıç Sirkesi Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Zayıflatır Mı?

Alıç Sirkesinin Hiç Duymadığınız Faydaları

Sağlıklı yaşam ve diyet konularına ilginin artmasıyla birlikte popüler duruma gelen ürünlerden birisi de alıç sirkesidir. Ormanlık alanlarda yetişen ve kırmızı ile sarı tonlarında bir renge sahip olan alıç meyvesinden yapılan sirke son derece faydalıdır.

Sirke, klasik anlamda çeşitli tariflere eklenen bir tatlandırıcı olarak mutfaklarda yer almasıyla bilinir. Günümüzde ise sirke türlerini kullanarak fit olmaya ve sağlığa destek veren tarifler yapmak mümkündür. Ürünlerin cilt ve vücut bakımı açısından da faydaları vardır. Alıç sirkesi bu aileye yeni katılmasına rağmen organik özellikleri ve zayıflamaya katkıda bulunması ile dikkat çekmektedir.

Alıç Sirkesi Nedir?

Alıç meyvesi henüz fazla bilinmese de sağlık açısından onaylanmış, yararları çok ve zararları az olan bir bitkidir. Kiraz görünümüne benzeyen meyve böğürtlen ve frambuaz gibi yabani meyve türlerini anımsatır. Alıç sirkesi ise bu meyveden elde edilen en önemli ürün türüdür. Sağlıklı şekilde beslenmek isteyen ve formunu korumak amacında olanlar için mutlaka denemeleri gereken ideal bir sirke türüdür.

Alıç Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

  • Alıç sirkesi zayıflama açısından sağladığı faydalar ile dikkat çekici bir konumdadır. Salatalara ekleyerek ya da diğer şekillerde tüketerek diyet yönünden yarar görebilirsiniz.
  • Alıç sirkesinin rahatlatıcı etkisi sayesinde kendinizi daha mutlu ve huzurlu hissedebilirsiniz. Panik atak türü sorunlar yaşayanlar problemin azaldığını hissedebilir.
  • Alıç sirkesi kolesterol oranını dengelemeye yardım eder. Ayrıca damar sertliği türü hastalıkların tedavisinde rol oynar.
  • Alıç sirkesi şeker hastalığı nedeniyle meydana gelen olumsuz durumların azalmasını sağlar.
  • “Alıç sirkesi mideye zararlı mı?” diye endişe duyanlar olabilir. Aksine alıç sirkesi mide rahatsızlıklarını tedavi edici özellik gösterir.
  • Alıç sirkesi cilde faydaları ile de önemlidir. Bir kaseye sirke ve su ekledikten sonra oluşan karışım yüze sürülebilir. 30 dakika civarı beklettikten sonra kapalı gözeneklerin açıldığı hissedilebilir.
  • Sirkenin tansiyon sorunu yaşayanlar için de büyük oranda yararı vardır. Tansiyon düzeyinin ideal duruma gelmesine yardımcı olur.

Alıç Sirkesi Neye İyi Gelir?

Alıç sirkesi vücudun yenilenmesini sağlayan ve hastalıkların olumsuz etkilerini azaltan mucizevi bir üründür. Önemli fonksiyonların daha iyi çalışmasını destekleyici olduğu söylenebilir. Kan dolaşımına destek olarak bu türdeki hastalıkların tedavisine yardım eder. Kan dolaşımını desteklemesi sayesinde beyin fonksiyonları da güçlenir.

Böbrek hastalıkları yaşayan kişiler alıç sirkesi tükettikleri zaman kendilerini daha iyi hisseder. Alıç sirkesi ruhsal durumunuzu da olumlu yönde etkiler. Stres hislerinin azalması, panik atak krizlerinin önlenmesi ve daha huzurlu hissetmek gibi etkiler yaratır. Uyku sorunu yaşayan kişiler de alıç sirkesi tüketerek daha rahat uyuma imkanı ile bir araya gelirler.

Alıç sirkesi ile cilde maske uygulayarak gözenekli görünümün giderilmesi mümkündür. Ayrıca pürüzsüz bir görünüm elde edilir ve cilt daha temiz duruma gelir. Mide sağlığına yaptığı etkiler sonucunda sindirim sistemi daha iyi ve hızlı çalışır.

“Alıç sirkesi tansiyonu düşürür mü?” diye merak ediyor olabilirsiniz. Yüksek tansiyon durumu söz konusu olduğunda sirkenin durumu dengelediğini belirtmek doğru bir yaklaşım olur.

Alıç Sirkesi Nasıl Yapılır?

Alıç sirkesi hazır olarak temin edilebileceği gibi gerekli malzemeler bulunursa ev ortamında yapılabilir. Alıç sirkesi yapımı pratik bir süreç içinde tamamlanabilir.

Kavanozun içine doğranmış ve iyice temizlenmiş durumdaki alıçlar konulur. Daha sonra tuz ve içme suyu eklenir. Son olarak 1 çay bardağı sirke ile karışım hazır duruma gelir. Karışımınıza 5-6 adet nohut da eklerseniz sirkeniz daha çabuk olur. Kavanozun üst kısmı ise buzdolabı poşeti ya da tülbent ile ve kavanoz kapağıyla kapatılır. Yaklaşık 15 gün süre ile karışım oda sıcaklığında ve karanlık bir ortamda bekletilir. Sürenin sonunda sirkenin istenilen kıvama gelmiş olduğunu görebilirsiniz.

Alıç Sirkesi Nasıl Kullanılır? Nasıl İçilir?

Alıç sirkesini salatalarınıza farklı bir tat katmak amacıyla sıklıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca sirke ile hazırladığınız yemek tarifleri de daha hoş bir tada ve aromaya sahip olur. “Alıç sirkesi nasıl kullanılır?” İbrahim Saraçoğlu tarafından da incelenmiş bir sorudur. Birçok beslenme uzmanı da ürünün kullanımını onaylamaktadır.

“Alıç sirkesi ne kadar içilmeli?” konusuna da özen göstermeniz önemlidir. İçme suyuna bir çay kaşığı kadar sirke ilave edebilirsiniz. Alıç sirkesi kullanım şekli konusuna dikkat etmek sağlık açısından önemlidir. Gereğinden fazla kullanılırsa yan etkiler görülebilir.

Detaylı bilgi için:

Alıç Sirkesi Kullanmanın 7 Sağlıklı Yolu

Alıç Sirkesi Zayıflatır Mı?

Zayıflama ve formda kalma amacında olan kişiler için en ideal yöntem tabiattan gelen ürünleri kullanmak ve spor yapmaktır. “Alıç sirkesi ne işe yarar?” sorusunun başlıca yanıtlarından birisi bu özelliktir. Alıç sirkesi, tokluk hissini arttırarak diyet yapanların daha başarılı olmasına destek verir. Düzenli kullanım uygulandığı zaman bir ay içinde büyük farklar görülebilir.

Başlangıçta haftada 3 gün sirkeden faydalanmak yeterli olur. Daha sonra ise bu miktar haftada 5 güne çıkarılabilir. Mide sorunları yaşayanlar ise daha az miktarda tüketmeyi tercih edebilir. Alıç sirkesi ile zayıflayanlar da ürünün olumlu etkilerini gördüklerini belirtmektedir.

Alıç Sirkesi Zararları Nelerdir?

Alıç sirkesi zayıflama başta olmak üzere faydalı yönleriyle ünlü olsa da fazla miktarda tüketildiği zaman zararları görülebilir.

  • Tüm sirke çeşitlerinde olduğu gibi alıç sirkesi de su eşliğinde tüketilmelidir. Aksi takdirde sirkenin içeriğindeki asit vücuda zarar verebilir. Özellikle hassas mideye sahip olanlar dikkatli olmalıdır.
  • Alıç sirkesi yan etkileri arasında en tehlikeli olanı mideyle ilgili durumlardır. Ülser ya da gastrit gibi sindirim sistemi rahatsızlıkları bulunanlarda mide sıkıntıları baş gösterebilir. Bu nedenle kullanım dozunu aşmamaya ve doğru yöntemlerle tüketmeye önem vermek gerekir.

Alıç Sirkesi Nerede Satılır?

Alıç sirkesi organik ve sağlıklı ürünler satmaya yoğunlaşan alışveriş sitelerinde sıklıkla rastlanabilen bir üründür. İnternet sitelerinden rahatlıkla alıç sirkesi bulunabilir ve satın alınabilir.

Organik ürünler ile ilgili marketler de bu ürüne daha fazla yer vermeye başlamıştır. Gurme dükkanları ve aktar türündeki yerlerde alıç sirkesi bulmak mümkündür. Henüz her markette alıç sirkesi bulunmasa da ürünü satın almak isteyenler için birçok farklı seçenek mevcuttur.

Alıç Sirkesi Fiyatı Nedir?

Alıç sirkesi fiyatları satın alındığı yerlere göre farklılık gösterir. Alıç sirkesinin tüketicilerin bütçesi ile dost bir ürün olduğu söylenebilir. 500 ml miktarındaki alıç sirkesi 15-20 TL civarındaki fiyatlar karşılığında temin edilebilir.

Söz konusu miktar uzun sürelik kullanım için idealdir. Bir şişe alıç sirkesi siparişi verdikten sonra üründen farklı alanlarda ve sıklıkla yararlanmak mümkün olur. Sirkenin fiyatı markasına göre değişebilir. Genel olarak bakıldığında ise ekonomik fiyatlara sahip olduğu görülebilir.

Ev Yapımı Doğal Alıç Sirkesi Tarifi

Alıç sirkesi son dönemde bir hayli popüler bir ürün haline gelmiştir. İstediğiniz zaman organik ürün sitelerinden alabilirsiniz. Ancak gerekli malzemeleri satın alarak evde kendiniz yapmayı da deneyebilirsiniz.

1) En Güveniliri Kendi Mutfağınızda! Alıç Sirkesi Yapımı

Reçel, turşu ve benzeri gıdaları yapmayı seviyorsanız alıç sirkesi yapmak da sizin için iyi bir seçenek olacaktır. Linkteki adımları takip ederek bol miktarda sirke yapıp saklayabilir ve ihtiyacınız olduğunda kullanabilirsiniz. Özellikle zayıflama amacınız varsa sirkeyi yapıp su ile sık sık içebilirsiniz. Gerekli olduğunda sirkeyi salatalara sos olarak ekleyip enfes tatlar yaratabilirsiniz. Alıç Sirkesi Yapımı

Tarif: Alıç Sirkesi Yapımı

Alıç Faydaları Nelerdir? Yaprağı, Çiçeği ve Çayı ile Mucizevi Meyve

En sevilen mutfak ve ev ürünlerinde kaçırılmayacak fırsatlar için tıklayın

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Alıç Sirkesi Tarifi

Alıç Sirkesi

4-6 kişilik, 30dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Alıç Marmelatı Tarifi

Alıç Marmelatı

8-10 kişilik, 10dk Hazırlık, 1 saat Pişirme
Elma Sirkesi Tarifi

Elma Sirkesi

1-2 kişilik, 20dk Hazırlık, Pişirme yok
Kemik suyu nasıl yapılır? Faydaları Nelerdir? Tarifi

Kemik suyu nasıl yapılır? Faydaları Nelerdir?

6-8 kişilik, 30dk Hazırlık, 4 saat ve üzeri Pişirme
Elma Sirkesi Tarifi

Elma Sirkesi

12-14 kişilik, 20dk Hazırlık, Pişirme yok
Elma Sirkesi Tarifi

Elma Sirkesi

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Elma Sirkesi Tarifi

Elma Sirkesi

12-14 kişilik, 10dk Hazırlık, Pişirme yok
Çilek Sirkesi Tarifi

Çilek Sirkesi

12-14 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Elma Sirkesi Yapımı Tarifi

Elma Sirkesi Yapımı

12-14 kişilik, 10dk Hazırlık, Pişirme yok
Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir? Tarifi
Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Demir Eksikliği Nasıl Giderilir? Bebek beslenmesi, oldukça hassas davranılması gereken konulardan biri. Minicik bebeğinizin…

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir? Tarifi
Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri, Nasıl Anlaşılır? Bebeklerde diş çıkarma belirtileri 6. aydan itibaren 1 yaşa…

Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir? Tarifi
Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir?

Bebeklerde Ağız Kokusu Normal Mi? En değerli varlığınız minik bebeğinizin ağzında oluşan koku son zamanlarda…

Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi Tarifi
Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi

En İyi Devam Sütü ve Bebek Maması Markaları Yenidoğan bebeğe anne sütü yetersiz kalıyorsa ya…

Bebek Gelişimi, Doğum Sonrası 12 Aylık Bebek Gelişim Evreleri Tarifi
Bebek Gelişimi, Doğum Sonrası 12 Aylık Bebek Gelişim Evreleri

Doğum Sonrası Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri Dünyaya gözlerini yeni açan bebeğiniz, günden güne sağlıkla…

Anne Sütü Saklama Koşulları, Nasıl Isıtılır, Kullanılır? Tarifi
Anne Sütü Saklama Koşulları, Nasıl Isıtılır, Kullanılır?

Sağılan Anne Sütü Nasıl Saklanır? Anne sütü nasıl saklanır? Çalışan annelerin ve tüm annelerin aklını…

Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir? Tarifi
Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Demir Eksikliği Nasıl Giderilir? Bebek beslenmesi, oldukça hassas davranılması gereken konulardan biri. Minicik bebeğinizin…

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir? Tarifi
Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri, Nasıl Anlaşılır? Bebeklerde diş çıkarma belirtileri 6. aydan itibaren 1 yaşa…

Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir? Tarifi
Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir?

Bebeklerde Ağız Kokusu Normal Mi? En değerli varlığınız minik bebeğinizin ağzında oluşan koku son zamanlarda…

Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi Tarifi
Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi

En İyi Devam Sütü ve Bebek Maması Markaları Yenidoğan bebeğe anne sütü yetersiz kalıyorsa ya…

Bebek Gelişimi, Doğum Sonrası 12 Aylık Bebek Gelişim Evreleri Tarifi
Bebek Gelişimi, Doğum Sonrası 12 Aylık Bebek Gelişim Evreleri

Doğum Sonrası Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri Dünyaya gözlerini yeni açan bebeğiniz, günden güne sağlıkla…

Anne Sütü Saklama Koşulları, Nasıl Isıtılır, Kullanılır? Tarifi
Anne Sütü Saklama Koşulları, Nasıl Isıtılır, Kullanılır?

Sağılan Anne Sütü Nasıl Saklanır? Anne sütü nasıl saklanır? Çalışan annelerin ve tüm annelerin aklını…

Anne Sütü Faydaları: Bebek Gelişimindeki Önemi Tarifi
Anne Sütü Faydaları: Bebek Gelişimindeki Önemi

Anne Sütü: Bebeğin İlk Mucizevi Besini! Annelik dünyanın her yerinde ve her döneminde en kutsal…

Keçi Sütlü Mama: Anne Sütünden İlham Alındı! Tarifi
Keçi Sütlü Mama: Anne Sütünden İlham Alındı!

Keçi Sütlü Mama Bebekler İçin Sağlıklı Mı? Mama, anne sütünün çok az geldiği dönemlerde bebeklere…

Hamilelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer? Neden Olur? Tarifi
Hamilelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer? Neden Olur?

Gebelikte Baş Ağrısı Normal Mi? Gebelik dönemi kadınlar için çok özel ve bir bakıma da…

Hamile Pilatesi: Ne Zaman Başlamalı? Faydaları, Nasıl Yapılır?
Hamile Pilatesi: Ne Zaman Başlamalı? Faydaları, Nasıl Yapılır?

Gebelikte Pilates Yapmak Sağlıklı Mı? Hamile pilatesi hareketleri gebelik döneminin son günlerine yaklaşırken pek çok…

Hamilelikte Şişkinliğe Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Tarifi
Hamilelikte Şişkinliğe Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Hamilelikte Şişkinlik Kaçıncı Haftada Başlar? Hamilelik dönemi hem bedenin hem hormonların hem de ruhun değiştiği…

Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir, Ne Zaman Başlar? Tarifi
Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir, Ne Zaman Başlar?

Gebelik Belirtisi: Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım? Hamilelik, sağlıklı kadın ve erkeğin cinsel ilişkisi sonucunda, adet…

Tarifler Geri
Videolar Geri