Biberiye Çayının Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar?

Biberiye Çayının Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar? Tarifi

Biberiye Çayı: Fiziksel ve Ruhsal Sağlığa Birebir!

Akdeniz mutfağının vazgeçilmez tatlarından olan biberiye hem taze olarak hem de baharat formuyla çok sık kullanılan bir bitkidir. Yaprakları dökülmeyen ve küçük bir ağaca benzeyen biberiye, nanenin de ait olduğu “Labiatae” ailesinden gelir. Çalı gibi görünen bitki, çam ağacını andırır. Taze biberiye tüm yıl boyunca bulunabilen bir bitkidir. Lezzet verici olduğu için baharat olarak sıkça kullanılır. Biberiye çayının faydaları ve kullanım şekli hakkında öğrenmek istediğiniz tüm bilgileri bu yazıda inceleyebilirsiniz.

Biberiye Çayının Faydaları

 • Sindirimi kolaylaştırır, gaz ve şişkinliğe iyi gelir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Migren, kas ve eklem ağrılarını hafifletir.
 • Hafızayı güçlendirir, konsantrasyonu artırır.
 • Stresi ve kaygıyı azaltır.
 • Detoks etkilidir, ödem atar.
 • Adet söktürücüdür.
 • Kan dolaşımını hızlandırır.
 • Cildi temizler, sivilceyi önler.
 • Ağız ve boğaz tahrişine iyi gelir.
 • Solunum yollarını açar.
 • Saçları besler, dökülmeyi önler.

En doğru bilgiler ve sağlıklı sonuçlar için uzman doktor desteği alınız. İçeriğimizde yer alan bilgiler reçete niteliği taşımaz. Sağlıklı günler dileriz…

biberiye çayı faydaları

Bazı bünyeler biberiye çayına karşı hassas olabilir.

Kullanım öncesi sağlık profesyoneline danışınız.

Sindirimi Kolaylaştırır, Gaz ve Şişkinliğe İyi Gelir

Biberiye çayı, mide asiditesini düzenlemeye yardımcı olabilir. Bu, yiyeceklerin daha iyi sindirilmesine ve hazımsızlık sorunlarının hafifletilmesine katkıda bulunabilir. Biberiye çayı, gaz ve şişkinlik gibi sindirim sorunlarına karşı rahatlama sağlayabilir. Sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olabilir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Biberiye çayı, antioksidanlar bakımından zengindir. Antioksidanlar, vücuttaki serbest radikallerle savaşarak hücresel hasarı azaltabilir ve bağışıklık sistemini destekleyebilir. Bu, enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı daha dirençli olmanıza yardımcı olabilir.

Biberiye bitkisinin içeriğinde bulunan bazı bileşenler, iltihap karşıtı özelliklere sahip olabilir. İltihapların azaltılması, bağışıklık sistemi üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir.

Migren, Kas ve Eklem Ağrılarını Hafifletir

Biberiye çayının baş ağrısı gibi hafif ağrıları hafifletmeye yardımcı olabileceği düşünülür. Biberiye çayı, vücuttaki kan damarlarını genişleterek baş ağrısının giderilmesine katkıda bulunabilir.

Bazı kişiler biberiye çayını kas ağrıları veya gerginlikleri için kullanır. Biberiye bitkisi, kasları gevşetebilir ve ağrıyı hafifletebilir.

Bazı romatizmal durumlar, eklem ağrılarına ve iltihaplanmaya neden olabilir. Biberiye çayı, romatizmal ağrıları hafifletebilecek antiinflamatuar özelliklere sahip olabilir.

Hafızayı Güçlendirir, Konsantrasyonu Artırır

Bazı araştırmalar, biberiye içeren özlerin kısa süreli belleği artırabileceğini ve hafızayı iyileştirebileceğini öne sürmektedir. Biberiye çayı, belleği güçlendirmeye yardımcı olabilir.

Biberiye çayının içeriğindeki bazı bileşenler, zihinsel uyanıklığı artırabileceği ve konsantrasyonu destekleyebileceği düşünülür. Bu nedenle, bazı insanlar biberiye çayını zihinsel performanslarını artırmak için tüketir.

Stresi ve Kaygıyı Azaltır

Biberiye bitkisi, içeriğindeki bazı bileşenlerin sinir sistemini sakinleştirici etkileri olabileceği düşünülen doğal bir bitkidir. Bu nedenle, biberiye çayı bazı insanlar için stresi hafifletmeye ve daha sakin hissetmeye yardımcı olabilir.

Biberiye çayı, içerdiği teanin adı verilen bir amino asitle bağlantılı olarak sinirsel rahatlama sağlayabileceği düşünülür. Teanin, zihinsel rahatlama ve uyanıklığı artırma yeteneğine sahip olabilir.

Detoks Etkilidir, Ödem Atar

Biberiye çayı yüksek oranda antioksidan içeriğine sahiptir. Rosmarinic asit, karnozik asit ve klorojenik asit gibi antioksidan bileşenlere sahip olan biberiye vücudun toksinlerden arınmasına destek olur. Böylece ödem atımı gerçekleşir.

Adet Söktürücüdür

Biberiye çayı hazımsızlık, şişlik, gaz ve kramp sorunlarını hafifletebilir. Kan dolaşımını hızlandırır. Bu gibi özellikleri sayesinde biberiye çayı regl ve regl öncesi oluşan şişlik hissini azaltabilir. Ayrıca, biberiye çayının kadınlık  hormonları üzerinde dengeleyici özelliğe sahip olduğu bilinir.

Kan Dolaşımını Hızlandırır

Biberiye bitkisi içinde bulunan bazı bileşenlerin kan damarlarını genişletici etkisi olduğu ve bu nedenle kan dolaşımını artırabileceği düşünülmektedir. Bu bileşenlerden biri olan rosmarinik asit, kan damarlarını genişletme potansiyeline sahiptir. Bu özelliği ile kalp ve damar hastalıkları üzerinde etkili olabileceği gözlemlenmektedir.

Cildi Temizler, Sivilceleri Önler

Antioksidan bileşenleri ile detoks etkili biberiye çayı, cildi arındırmak ve temizlemek üzerinde etkili olabilir. Antioksidanlar, cildi serbest radikallerin neden olduğu oksidatif strese karşı koruyabilir ve cilt hücrelerini hasara karşı savunabilir. Biberiye çayı, doğal bir antiseptik özelliğe sahiptir. Bu nedenle, ciltteki bazı enfeksiyonları veya akne ve sivilce oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir.

Ağız ve Boğaz Tahrişine İyi Gelir

Biberiye çayının boğaz tahrişine iyi gelebileceği düşünülmektedir. Biberiye bitkisi içerdiği bazı bileşenler sayesinde boğazdaki tahrişi hafifletebilir. Özellikle anti-inflamatuar (iltihap karşıtı) ve antiseptik (mikropları öldürücü) özellikleri nedeniyle bu etkileri olabilir. Ayrıca biberiye çayı, boğazda rahatlatıcı bir etki yaratabilir.

Solunum Yollarını Açar

Biberiye çayının bazı insanlar için solunum yollarını açmaya yardımcı olabileceği düşünülmektedir. Bu etki, biberiye bitkisinin içeriğinde bulunan uçucu yağlar ve anti-inflamatuar özelliklerden kaynaklanabilir. Biberiye çayı içmek, bazı insanlarda burun tıkanıklığını hafifletebilir ve solunumu kolaylaştırabilir.

Saçları Besler, Dökülmeyi Önler

Biberiye çayı, içeriğinde bulunan antioksidanlar ve iltihap karşıtı özelliklerle saç köklerini güçlendirmeye ve saç dökülmesini azaltmaya yardımcı olabilir. Biberiye çayının düzenli olarak saç derisine masaj yapılması, saç foliküllerinin kan dolaşımını artırabilir ve saç köklerini besleyebilir. Bu, sağlıklı saç uzamasına katkı sağlayabilir.

Biberiye çayının antimikrobiyal özellikleri, saç derisindeki kepek oluşumunu engellemeye yardımcı olabilir. Oksijen desteği sağlanan ve kan akışı hızlanan saç dipleri, saçların daha güçlü ve sağlıklı uzamasına olanak tanır. Ayrıca yağlı saçlar için saç derisindeki yağ miktarını dengeleyebilme özelliğine sahiptir.

Biberiye Çayı Nedir?

Biberiye çayı, kurutulmuş biberiye bitkisinin (Rosmarinus officinalis) yapraklarının sıcak suda demlenmesiyle hazırlanır. Şifalı bir bitki çayı olan biberiye çayı, nane ailesinin bir üyesidir. Dik ve yeşil yaprakları iğneyi andırır. Odunsu bir keskin lezzete sahiptir. Limon veya bal ile tatlandırılabilir, etkileşime girmeyecek diğer bitkiler ile birlikte demlenebilir.

biberiye çayı neye iyi gelir

Biberiye Çayı Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar?

Bu çay, biberiye çayı faydaları bölümünde verilen bilgilere ek olarak şu rahatsızlıklara da iyi gelmektedir:

Biberiye çayı kadınların hormon dengesinin sağlanmasında ve düzensizliklerin giderilmesinde faydalı olabilir. Biberiye çayı adet söktürür mü diye merak ediyorsanız, sorunun cevabı evet olabilir. Karın bölgesinde meydana gelen şişliklere, sancı ve kramplara iyi gelir. Ayrıca biberiye çayı regl dönemlerinde çok üşüyen kadınların ısınmasını da yardım eder.

Yaşa bağlı olarak gelişen zihinsel sorunlara iyi gelebilir. Yaşlı ve sağlıklı kişiler üzerinde yapılan bir araştırmada, 750 mg toz biberiye yaprağını domates suyuna karıştırıp içmenin, hafızayı güçlendirmeye yardım ettiği gözlemlenmiştir. Sayılı oranda yapılan araştırmalara göre, lösemi ve meme kanseri hücreleri üzerinde biberiyenin olumlu etkileri vardır. Biyokimya dergilerinde yayınlanan bir çalışmada, biberiyenin hem güçlü bir anti-inflamatuar olduğu hem de kanserle mücadele edebildiği belirtilmiştir.

Bazı bilim adamları biberiyenin beyin sağlığına iyi geldiği yönünde görüş bildirirler. Yapılan araştırmalarla biberiyede bulunan karnosik asidin, beyin sağlığına zarar veren tehlikelerle savaştığı ortaya çıkmıştır.

Cell Dergisi’nde yayınlanan makalede: “Karnosik asit, Alzheimer ve benzeri hastalıklara yol açan beta amiloid maddesi ile savaşmaktadır” bilgisi yer almıştır.

Japonya Kyoto Üniversitesi araştırmacıları ise yaptıkları araştırmada, biberiyenin beynin çabuk yaşlanmasını engellediği görüşüne varmışlardır.

Biberiye çayı hakkında yapılan çalışma ve araştırmalar sınırlıdır ve her bünyede farklı etki gösterebilir. En doğru bilgiler için uzman doktor görüşü alınız.

biberiye çayı faydaları

Biberiye Çayı Faydaları Hakkında Bilimsel Çalışmalar

Antibakteriyel ve Antimikrobiyal Etkileri

Biberiye çayının içeriğinde bulunan bileşenler, çeşitli mikroplara ve bakterilere karşı etkili olabilir.

(Kaynak: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27671815/)

 

Antioksidan Özellikleri

Biberiye, antioksidanlar açısından zengin bir bitkidir ve serbest radikallerle savaşarak hücresel hasarı azaltabilir.

(Kaynak: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30811793/)

 

Bilişsel İşlevler Üzerindeki Etkileri

Bazı araştırmalar, biberiye özütünün bilişsel işlevleri artırabileceğini ve hafıza üzerinde olumlu etkileri olabileceğini göstermektedir.

(Kaynak: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21128253/)

 

Kansere Karşı Potansiyel Koruyucu Etkileri

Bazı çalışmalar, biberiye çayının kansere karşı koruyucu etkileri olabileceğini öne sürmektedir.

(Kaynak: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29737137/)

 

Anti-İnflamatuar Etkileri

Biberiye çayı, iltihaplanma belirtilerini azaltmada yardımcı olabilir.

(Kaynak: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31758013/)

Bu çalışmalar, biberiye çayının çeşitli sağlık yararlarına işaret etse de, herhangi bir sağlık durumuyla ilgili tedavi veya önleme amacıyla biberiye çayını kullanmadan önce bir sağlık uzmanına danışmanız önemlidir.

biberiye çayı faydaları

Biberiye Çayı Zayıflatır Mı?

Bitkisel çaylar metabolizmayı hızlandırarak yağ yakılmasını kolaylaştırabilirler. Toksinleri ve biriken ödemi de vücuttan atabilirler. Fakat kendi başlarına kilo verdirme özellikleri yoktur. Fazla kilolardan kurtulmanın yolu, size özel bir diyet programı uygulamak ve düzenli olarak egzersiz yapmaktan geçer. Bunların yanında bitki çaylarından da yardım alabilirsiniz.

Biberiye çayı diyet yaparken ihtiyacınız olan vitamin ve mineral desteğini size sağlayarak kan dolaşımınızı hızlandırır ve kendinizi enerjik hissetmenize yardımcı olur. Ama biberiye çayı yağ yakar mı diye sorarsanız cevap çayın tek başına yağ yakma özelliğinin olmadığıdır.

Biberiye çayının zayıflamaya yardımcı olan özelliklerini özetleyecek olursak:

 • Metabolizmayı Hızlandırabilir: Biberiye, içeriğinde bulunan bazı bileşenler nedeniyle metabolizmayı hızlandırabilir. Daha hızlı bir metabolizma, daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olabilir.
 • İştahı Azaltabilir: Bazı araştırmalar, biberiyenin iştahı azaltabileceğini ve dolayısıyla daha az yemek yemenize yardımcı olabileceğini göstermektedir.
 • Bağırsak Sağlığını Destekleyebilir: Sağlıklı bağırsaklar, kilo kontrolünde önemli bir rol oynar. Biberiye çayının sindirim sistemine faydaları olabilir.
 • İdrar Söktürücüdür, Ödem Atar: Biberiye çayı, idrar söktürücü ve ödem atıcı etkilere sahip bir antioksidandır. Bu özelliği ile vücutta fazladan depolanan su veya toksin maddeler atılabilir.
Biberiye Çayı

Biberiye Çayı Nasıl Demlenir?

Biberiye bitkisinden yapacağınız çayı demleme usulüyle hazırlamanız gerekir. Her kullanım için taze çay hazırlayıp tüketmelisiniz.

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı kuru biberiye yaprağı veya 1-2 dal taze biberiye
 • 1 su bardağı kaynar su

Yapılışı:

 • Kaynar suyu bir su bardağına koyun.
 • Biberiye yaprağını veya taze biberiye dalını suya ekleyin.
 • Üzerini bir kapak veya tabakla kapatın ve biberiye çayının demlenmesi için 5-10 dakika bekleyin. Demlenme süresi, çayın ne kadar güçlü olmasını istediğinize bağlı olarak değişebilir. Daha güçlü bir çay istiyorsanız daha uzun süre demlemek tercih edilebilir.
 • Demleme süresi sona erdiğinde, biberiye çayını süzün ve sıcak olarak servis yapın.

Notlar:

 • Biberiye çayı taze veya kuru biberiye yaprakları kullanılarak yapılabilir. Kuru biberiye yaprakları daha yoğun bir aroma sağlayabilir.
 • Biberiye çayını tatlandırmak isterseniz, biraz bal veya limon suyu ekleyebilirsiniz.
 • Biberiye çayını, sabahları veya günün herhangi bir saatinde içebilirsiniz.
 • İçeceğiniz zaman dilimine göre sıcak veya soğuk olarak servis edebilirsiniz.
biberiye çayı ne işe yarar

Biberiye Çayı Nasıl ve Ne Zaman İçilir?

Biberiye çayı aç mı tok mu içilir diye merak ediyorsanız önerilen kullanış biçimi tok karnına ve yemeklerden sonra içilmesidir. Biberiye çayı uyku yapar mı sorusunun yanıtı evet yapar. Uyku sorunu yaşıyorsanız bu çayı yatmadan birkaç saat önce içebilirsiniz.

Bir, iki ya da üç haftalık kullanımlardan sonra ara verilmesi önerilir. Biberiye çayı kaç gün içilmeli sorusunun tek bir yanıtı yoktur. İhtiyaca ve bünyeye göre değişiklik gösterebilir. Biberiye çayı da dahil olmak üzere bitki çaylarının genel olarak günde 2 fincandan fazla tüketilmesi veya şeker kullanılması önerilmez.

biberiye çayı ibrahim saraçoğlu

Biberiye Çayı Zararları ve Yan Etkileri

Biberiye çayı, bilinçsiz tüketimde zararları olabilecek bir çaydır. Peki, biberiye çayı kimler için zararlı olabilir?

 • Gebelik şüphesi olanlar ve hamile kadınlar kullanmamalıdır. Biberiye çayı emziren anneler içebilir mi sorusunun yanıtı da hayırdır. Gebelik ve hamilelik dönemlerinde düşük tehlikesi yapabilir.
 • Kronik hastalıkları olanlar ve düzenli ilaç kullananlar doktorlarına danışmadan biberiye çayı içmemelidir.
 • İlaçlarla etkileşim göstererek istenmeyen sonuçlara neden olabilir.
 • Biberiye çayı bazı kişilerde alerjik etkiler gösterebilir.
 • Yüksek tansiyon (hipertansiyon) hastası olanlarda, kan basıncını artırıcı etki yaparak olumsuz sonuçlara yol açabilir.
 • Epilepsi hastası olanların biberiye çayı tüketmeleri doğru değildir.
 • Ülser, gastrit ya da reflü gibi mide sorunları olan hastalıkların biberiye çayı kullanmaları uygun olmayabilir.
 • Kanamalı hastaların da bu çayı tüketmeleri önerilmez.

Tüm bitki çayları gibi biberiye çayını da kullanmadan önce uzman doktor görüşü almanız gerektiğini unutmamalısınız.

biberiye çayı neye iyi gelir

Biberiye Çayı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Biberiye Kaynatılır mı Demlenir mi?

Biberiye bitkisinin faydalı bileşenlerini korumak için demleme yöntemi tercih edilir. Sıcak suya kurutulmuş biberiye yaprakları eklenir ve üzeri kapatılarak demlenir. 5-10 dakika sonra çay hazır olacaktır.

Biberiye Çayı Ödem Atar mı?

Biberiye çayı antioksidan bileşenler bakımından zengindir. Antioksidan özelliği ile biberiye çayı vücutta biriken toksinleri, zararlı maddeleri ve ödemi atmaya yardımcı olur. Ayrıca biberiye çayı idrar söktürücüdür. Evet, biberiye çayı ödem atabilir. Taze demlenmesi ve şeker ilavesiz içilmesi önerilir.

Biberiye Çayı Saç İçin Nasıl Hazırlanır?

Saç diplerini temizlemek, arındırmak ve beslemek için 1 litre kaynamış suyun içinde biberiye yapraklarını demleyip soğutun. Ardından bu suyu bir sprey şişesine boşaltın. Arındırıcı, tonik saç spreyi olarak kullanabilirsiniz veya duş esnasında bu su ile durulanabilirsiniz. Biberiyenin saç köklerini besleyerek dökülmeyi önlediği bilinmektedir.

Biberiye Çayı Aç Karnına İçilir mi?

Biberiye çayı tok karnına içilebilir. Ayrıca biberiye çayı tok karnına içildiğinde hazmı kolaylaştırabilir. Mide ve sindirim sorunları yaşamayan kişiler açken içmeyi deneyebilir; kendi vücudunu gözlemleyebilir.

biberiye çayı nasıl demlenir

En doğru bilgiler ve sağlıklı sonuçlar için uzman doktor desteği alınız. İçeriğimizde yer alan bilgiler reçete niteliği taşımaz. Sağlıklı günler dileriz…

Biberiye Nedir?

Adaçayı Faydaları: Ne İşe Yarar? Nasıl Demlenir?

Kekik Çayı Faydaları: Neye İyi Gelir? En İyi 12 Etki!

Biberiye Yağı Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir?

Yeşil Çayın Faydaları: Ne İşe Yarar, Zayıflatır Mı? Ne Zaman İçilir?

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar (8)
Yeni Gelen Yorumlar
NYT Yazar
Devam Sütü Nedir? Isıtılır Mı? Ne Zaman, Kaç Yaşına Kadar Verilir? Tarifi
Devam Sütü Nedir? Isıtılır Mı? Ne Zaman, Kaç Yaşına Kadar Verilir?

Devam Sütü: Anne Sütüne En Yakın Besin! Yeni doğan bir bebeğe ilk 6 ay verilebilecek…

Biotin B7 Vitamini Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları, Eksikliği Tarifi
Biotin B7 Vitamini Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları, Eksikliği

Biotin: B7 Vitamini, Vitamin H Literatürde H veya B7 vitamini olarak bilinen biotin, özellikle cilt…

ZMA Nedir, Ne İşe Yarar? Ne Zaman, Nasıl Kullanılır? Tarifi
ZMA Nedir, Ne İşe Yarar? Ne Zaman, Nasıl Kullanılır?

ZMA: Çinko, Magnezyum, B6 Vitamini (Piridoksin) ZMA, son yıllarda sporcular, egzersiz rutini olanlar ve kas…

Bcaa Nedir, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Zararlı mı? Tarifi
Bcaa Nedir, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Zararlı mı?

BCAA (Lösin, İzolösin ve Valin) Amino Asit Zinciri Düzenli spor yapanların ve kas gelişimini destekleyecek…

Emziren Anneler Ne Yemeli? Süt Kalitesini Artıran 14 Besin Tarifi
Emziren Anneler Ne Yemeli? Süt Kalitesini Artıran 14 Besin

Emziren Anneler Süt Artırmak İçin Ne Yemeli? Dünyaya yeni gelen bebekler için ilk 6 ay…

Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Kilo Aldırmayan Diyet Listesi Tarifi
Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Kilo Aldırmayan Diyet Listesi

Süt Kalitesini Artıran Emziren Anne Diyeti Hamilelik döneminin ardından bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra emziren bir…

Devam Sütü Nedir? Isıtılır Mı? Ne Zaman, Kaç Yaşına Kadar Verilir? Tarifi
Devam Sütü Nedir? Isıtılır Mı? Ne Zaman, Kaç Yaşına Kadar Verilir?

Devam Sütü: Anne Sütüne En Yakın Besin! Yeni doğan bir bebeğe ilk 6 ay verilebilecek…

Biotin B7 Vitamini Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları, Eksikliği Tarifi
Biotin B7 Vitamini Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları, Eksikliği

Biotin: B7 Vitamini, Vitamin H Literatürde H veya B7 vitamini olarak bilinen biotin, özellikle cilt…

ZMA Nedir, Ne İşe Yarar? Ne Zaman, Nasıl Kullanılır? Tarifi
ZMA Nedir, Ne İşe Yarar? Ne Zaman, Nasıl Kullanılır?

ZMA: Çinko, Magnezyum, B6 Vitamini (Piridoksin) ZMA, son yıllarda sporcular, egzersiz rutini olanlar ve kas…

Bcaa Nedir, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Zararlı mı? Tarifi
Bcaa Nedir, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Zararlı mı?

BCAA (Lösin, İzolösin ve Valin) Amino Asit Zinciri Düzenli spor yapanların ve kas gelişimini destekleyecek…

Emziren Anneler Ne Yemeli? Süt Kalitesini Artıran 14 Besin Tarifi
Emziren Anneler Ne Yemeli? Süt Kalitesini Artıran 14 Besin

Emziren Anneler Süt Artırmak İçin Ne Yemeli? Dünyaya yeni gelen bebekler için ilk 6 ay…

Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Kilo Aldırmayan Diyet Listesi Tarifi
Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Kilo Aldırmayan Diyet Listesi

Süt Kalitesini Artıran Emziren Anne Diyeti Hamilelik döneminin ardından bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra emziren bir…

İstiridye Mantarı Tarifleri: Et Lezzetinde 20 Yemek Tarifi
İstiridye Mantarı Tarifleri: Et Lezzetinde 20 Yemek

4 köşesinde ayrı lezzet bahçelerini barındıran cennet ülkemizde istiridye mantarına sonbahar aylarında sık sık rastlayabilirsiniz.…

Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler Tarifi
Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler

Supplementler Besin Takviyeleri Sporcuların beslenme programında sıkça adı geçen supplementler, bir tür gıda takviyesidir. Sporun…

Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır?

Askorbik Asit (C Vitamini) Vitaminler, insan sağlığı için oldukça önemlidir. Sağlıklı yaşamın temellerini oluşturan vitaminler…

Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi
Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi

Diyanetten Kurban Keserken Okunacak Dualar İslam aleminin hasretle beklediği Kurban Bayramı yaklaşırken kurban kesme ibadetini…

Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez? Tarifi
Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez?

Kurban Eti Nasıl Pay Edilir? Diyanet Açıkladı! Kurban eti dağıtımı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan…

Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi Tarifi
Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi

Kurban Kesimi Nasıl Olmalı? Diyanet Açıkladı Allah için ibadet eden, kurban kesmeye niyetlenen ve kurban…

Tarifler Geri
Videolar Geri